אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פיצוי בסך 50,000 ש"ח למנהלת בית ספר בין מכתב של מורה המייחס לה חריגות ממינהל תקין

פיצוי בסך 50,000 ש"ח למנהלת בית ספר בין מכתב של מורה המייחס לה חריגות ממינהל תקין

תאריך פרסום : 20/08/2006 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום ירושלים
13229-04,11741-04
17/08/2006
בפני השופט:
עודד שחם

- נגד -
התובע:
גדיר טהבוב
עו"ד סאהר עלי
הנתבע:
רבאב טמיש
עו"ד זכי כמאל
פסק-דין

בפניי שתי תביעות בלשון הרע, ת.א. 11741/04 ות.א. 13229/04. הדיון בתביעות אוחד. להלן אדון בתביעות כסידרן. אדון תחילה בתביעה שבתיק ת.א. 11741/04.

ת.א. 11741/04 - המסגרת העובדתית והדיונית

1. התובעת בתיק זה היא רבאב טמיש (להלן - טמיש). טמיש היא תושבת עכו. בתקופה הרלוונטית לתביעה זו היא שימשה כמורה בבית הספר לתיכון לבנות אלמאמוניה בירושלים (להלן - בית הספר). הנתבעת בתיק זה היא הגב' גדיר טהבוב (להלן - טהבוב). טהבוב היא, והיתה בתקופה הרלוונטית לתביעה זו, מנהלת בית הספר.

2. על פי הנטען בכתב התביעה, ברקע התביעה נמצא מכתב שקיבלה טמיש ביום 27.4.04. המכתב היה חתום על ידי גב' סוהילה אבו גוש, ממחלקת החינוך של מזרח ירושלים בעירית ירושלים. המדובר במכתב רשמי, אשר בכותרתו מופיעים הן משרד החינוך של מדינת ישראל, והן המינהלה לחינוך ירושלים בעיריית ירושלים. במכתב נאמר, כי טמיש נבחרה "על ידי מנהלת בית הספר ועל ידי הנהלת החינוך הערבי בעיריית ירושלים להשתתף בתפקיד משגיחה על בחינות התווג'יהי לשנת 2004". המדובר בבחינות בגרות המתקיימות בבית לחם.

בכתב התביעה נטען, כי טמיש סברה שבמכתב הנ"ל אין משום חיוב שתעשה כן, וכי בהיותה תושבת עכו ועובדת הוראה בפיקוח משרד החינוך, לא ניתן לחייבה להשגיח על בחינות בגרות מטעם הרשות הפלסטינית. לפיכך, לטענתה, החזירה את המכתב לסגנית מנהלת בית הספר, גב' אינעם ג'בר. לאחר מספר ימים, טוענת טמיש, במהלך ישיבת סגל ההוראה של בית הספר, תקפה טהבוב את טמיש בגין סירובה להשגיח בבחינות הנ"ל, תוך שהיא מתבטאת כלפיה בנוכחות כמאה מורות כך:

"תארו לעצמכן שמורה גאה בדרכונה הישראלי. הביטו וראו איזה עמדות לאומיות יש לה"

בגין דברים אלה (להלן - הפרסום הנטען), הוגשה התביעה בת.א. 11741/04. לטענתה של טמיש, הצגתה כלאומנית ישראלית יש בה כדי לבזותה ולפגוע במשרתה. היא טוענת כי הפרסום גרם ליחס עויין של רבות מחברותיה המורות, אשר האמינו לפרסום הנטען וייחסו לטמיש גישה לאומנית ישראלית קיצונית, על לא עוול בכפה. טמיש טוענת לנזקים שונים, על רקע זה.

3. בכתב התביעה נטען עוד, כי ביום 5.6.04 הוזמנה טמיש לפגישה עם טהבוב, שנועדה לדון בסירובה של טמיש להשגיח בבחינות הבגרות הנ"ל בתקופת חופשת הקיץ. על פי כתב התביעה, דרשה טמיש מטהבוב להתנצל על פירסום לשון הרע בפני סגל ההוראה, וטהבוב השיבה כי "באם את גאה בתעודת הזהות הישראלית הינך נדרשת לחפש בית ספר ישראלי לעבוד בו".

הוכחת הפירסום הנטען

4. בפתח הדיון בעניין זה יש להעיר, כי הדברים המיוחסים לטהבוב בפגישה הנטענת בין השתים ביום 5.6.04 נאמרו, על פי טענת טמיש, בפגישה בארבע עינים. דברים אלה אינם יכולים להיחשב, גם אילו הייתי קובע כי נאמרו, כפירסום של לשון הרע, נוכח דרישת חוק איסור לשון הרע, התשכ"ה - 1965 (להלן - חוק איסור לשון הרע) כי פירסום יהיה מיועד "לאדם זולת הנפגע והגיע לאותו אדם או לאדם אחר זולת הנפגע" (סעיף 2(ב)(1) לחוק).

5. יוצא, כי יש להתמקד בטענת טמיש בדבר פירסום בישיבת מורות, בה נכחו על פי הטענה מעל 100 מורות. אין מחלוקת כי טמיש, היא התובעת בתיק זה, לא נכחה בישיבה האמורה. עדותה אינה יכולה לספק, אפוא, ראייה לכך כי הפירסום אמנם נעשה. המדובר, במקרה הטוב, בעדות שמועה, אשר אינה קבילה להוכחת דברים שנאמרו בישיבה האמורה. טמיש לא הציגה כל ראייה אחרת להוכחת הטענה כי הפירסום אמנם נעשה. לא הובאה ולו מורה אחת, אשר נכחה בישיבה, אשר העידה על עשיית הפירסום הנטען. לא הובא מסמך המתעד את אמירת הדברים. לא נמסר אפילו שם של מורה אחת, אשר מסרה לטמיש על עשיית הפירסום.

6. בבית המשפט העידו טהבוב, וכן מספר מורות אשר נכחו בישיבה נשוא התביעה. אלה אף מסרו תצהירים. כולן הצהירו והעידו באופן ברור ונחרץ, כי לא נאמרו בישיבה האמורה הדברים המיוחסים לטהבוב בתביעה. דבריהן לא הופרכו ולא נסתרו בחקירותיהן. אוסיף, כי במבחן ההתרשמות, היו מרבית העדות אמינות. חריג לכך היתה עדותה של הגב' באסמה עבסי, אשר ניכרה בעדותה עוינות לטמיש, ככל הנראה על רקע מחלוקת עמוקה שנתגלעה בין השתיים לגבי התייחסותן השונה לערכים המוסלמיים (ראו עמודים 53 - 54 לפרוטוקול). נוכח החסר בראיות מצד טמיש, ונוכח עדויות אלה, אני קובע כי לא הוכח במאזן ההסתברויות הפירסום הנטען המיוחס לטהבוב.

7. לטמיש מספר טענות בדבר עדויותיהן של המורות שבאו בפניי בית המשפט. אדון בקצרה בטענות העיקריות. אומר כבר עתה, כי אין בטענות אלה כדי להביא לאיון העדויות או להפחתה של ממש ממשקלן.

8. טמיש טוענת כי אין לייחס משקל רב לעדות המורות שבאו בפניי בית המשפט, נוכח כפיפותן לטהבוב. אכן, העדות כפופות מינהלית ומקצועית לטהבוב. אין להתעלם מעובדה זו. עם זאת, בניגוד לטענתה של טמיש, לא התרשמתי כי העדות מעידות תחת אימתה של טהבוב, וכי כך יש להבין את גירסתן. העדות שהעידו עוררו רושם של נשים עצמאיות ובטוחות בעצמן. דרך הילוכן ודיבורן, כמו גם שפת גופן, לא רימזו על תחושות כלשהן של פחד או הסתייגות.

9. טמיש מבקשת להראות בטיעוניה כי העדות שהובאו לא מעידות באופן ברור לעניין המועצה הפדגוגית, אשר לטענת טהבוב היא זו שביקשה מהן להעיד בבית המשפט. טהבוב מסרה כי בגוף זה 7 - 9 חברים (עמוד 29). לעומת זאת, המורה מיסון אלטל מסרה 3 שמות של חברות בגוף זה (פרוטוקול, עמוד 33). עניין זה לא התבהר עד תומו. יוער בהקשר זה, כי בא כוחה של טמיש בחר שלא לעמת אותה עם גירסת טהבוב לעניין זה.

בכל מקרה, ניתן להניח כי המדובר בגוף הפועל במסגרת בית הספר, ומשכך כפוף לטהבוב, וכי לזו שליטה, ישירה או עקיפה, על פעולותיו. אכן, לא הובהר מהי הזיקה של גוף זה לתביעות שבפניי, לבד מזיקתה האישית של טהבוב לתביעות אלה. ברם, אפילו מקום שעד מעיד מטעם בעל דין פלוני, אין בעובדה זו כשלעצמה כדי לשלול כל משקל מעדותו. מתבקשת בחינה עניינית של העדות עצמה, על פי סימני האמת העולים ממנה. על פי סימנים אלה, כפי שציינתי, אני מוצא את מרבית המורות שהעידו בפניי כעדות הראויות לאמון.

10. טמיש מבקשת להיבנות מכך שלכתחילה נמסרו לבית המשפט על ידי טהבוב תצהירים רבים של מורות (מעל 60) שנכחו בישיבה. בסופו של דבר העידו חלק קטן מן המצהירות בלבד, ונחקרו על ידי בא כוחה של טמיש. אינני מייחס משקל לעניין זה. טהבוב הסתפקה, בהמלצת בית המשפט, במספר קטן של מורות. איש לא מנע מטמיש להביא לעדות מי מן המצהירות, אשר לא העידו בבית המשפט, ומשכך תצהיריהן אינם חלק מחומר הראיות שבפניי. אין בנושא זה כדי לגרוע ממשקל העדויות אשר נשמעו בסופו של דבר.

11. טמיש מפנה לכך שהתצהירים דומים מאד בניסוחיהם. יש ממש בטענה זו. עם זאת, יש יסוד להניח כי התצהירים הוכנו על ידי באי כוחה של טהבוב, ומכאן הדמיון בניסוח. יש להעיר, כי התצהירים אינם זהים בתוכנם, ומורות שונות מעידות על היבטים שונים של יחסיהן עם טמיש. אין מדובר, אפוא, בתצהיר גנרי, אחיד, אשר נחתם כאיש אחד על ידי העדות.

12. לטענת טמיש חלק מהעדות מסרו בתצהיריהן כי לא נאמרו הדברים שבסעיף 7 ו - 8 לכתב התביעה, אף שהעידו כי כתב התביעה כלל לא הוצג בפניהן בעת שחתמו על התצהיר (ראו עדות העדה מיסון אלטל, פרוטוקול בעמוד 36. עם זאת, מסרה העדה כי עורך הדין הקריא לה לבקשתה טקסט, אשר לא יכלה לומר מהו; ראו גם עדות העדה טוטח פאדיה, בעמוד 38; קשיים דומים עלו בעדותה הגב' באסמה עבאסי, בעמודים 54 - 55 לפרוטוקול). עם זאת, חלק מן המורות מסרו כי כתב התביעה הוקרא להן (ראו את עדותה של האנא אלמסרי, בעמוד 43 לפרוטוקול, שורות אחרונות; ראו גם עדותה של בדרייה האשם, בעמוד 48 לפרוטוקול, אשר מסרה כי כתב התביעה הוקרא לה). בכל מקרה, אין בעניין זה כדי לגרוע ממשקל עדויותיהן הברורות של העדות, אשר מסרו כי לא נאמרו הדברים המיוחסים לטהבוב בישיבה הנדונה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ