אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פיצוי בגין מסירת תמונות חתונה וסרט וידאו באיחור רב

פיצוי בגין מסירת תמונות חתונה וסרט וידאו באיחור רב

תאריך פרסום : 14/12/2008 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות ירושלים
3815-07,3815.1-07
11/12/2008
בפני השופט:
ליפשיץ-פריבס מרים

- נגד -
התובע:
אליהו אללין
הנתבע:
מיכאל אדרי
פסק-דין

5.        1.        בפני תביעה כספית ותביעה שכנגד בעילה חוזית, עקב הפרת חוזה להזמנת שירותי צילום, בעוד כל צד טוען להפרה ע"י הצד שכנגד. התובע והנתבע שכנגד (להלן - "התובע") דרש כי יימסרו לו תמונות וסרט הווידאו של חתונתו וכן שתוחזר לו התמורה אותה הוא שילם לנתבע בגין החוזה, לרבות פיצוי על עוגמת נפש עקב הפרת החוזה ע"י הנתבע והתובע שכנגד (להלן - "הנתבע"). מנגד, הנתבע דורש את יתרת התמורה המגיעה לו לפי החוזה וכן תובע פיצוי בגין הכפשות ופגיעה בשמו הטוב ע"י התובע.

6.      2.       בתאריך 31.5.07 התקיימה חתונת התובע. לצורך כך שכר התובע שירותי צילום מהנתבע. לטענתו, הנתבע הוביל אותו בכחש, נתן לו הבטחות שווא בנוגע לביצוע החוזה על ידו. הן באי מסירת התמונות לידיו, הן בכך שהכריח אותו לחתום על הארכה של 40 דקות של התקשרות בחוזה במועד החתונה וכן בכך שביזה אותו בפני אורחיו ובני משפחתו. כך גם טען כי הנתבע קבע להיפגש איתו לצורך מסירת התמונות והודיאו אך הנתבע לא הגיע ונהג בו בזלזול.

7.       3.       הנתבע טוען, כי לא הבטיח דבר לתובע זולת המוסכם בחוזה. לטענתו, הוא עמד בלוחות הזמנים ובכל התחייבויותיו והנתבע הוא מי שהפר את החוזה לעניין התמורה. לטענתו, התובע לא הסכים לשלם לו את יתרת התשלום בגין השירות בסך 1,800 ש"ח ובד בבד ניסה לקבל ממנו כספים וטובות הנאה אחרות, שלא סוכם עליהם בחוזה.

דיון ומסקנות:

8.       4.       לאחר שמיעת עדויות בעלי הדין ועיון במסמכים שהוגשו על ידם, אני קובעת כי היה על הצדדים לקיים את החוזה שהוגש לבית המשפט (נ/4 ו-ת/1) ככתבו וכלשונו. יוער, כי הנתבע אף ציין בסעיף ד' לכתב ההגנה כי החוזה בכתב, הוא המחייב את הצדדים. לפיכך, היה על הנתבע לספק לתובע בהתאם לחוזה את האמור בסעיפים 15-12 לחוזה ולספק לתובע את התמונות וסרט הוידיאו . בד בבד עם מסירת התמונות והסרט לידי התובע ע"י הנתבע, היה  על התובע לשלם לנתבע את יתרת התמורה בגין התמונות והסרט. 

9.       5.       לעניין התמורה, התובע העיד כי הוא שילם לתובע סך של 4,200 ש"ח ואף וצירף קבלות בתמיכה לכך, זאת מתוך סך של 4,600 ש"ח שהיה עליו לשלם לפי החוזה. לפיכך, עיקר התשלום בגין לפי החוזה שולם לנתבע מראש.

10.   6.       בעניין הזמנת צלמת מטעם הנתבע בנוסף לתובע, התובע העיד כי הוא הסכים להזמנתה בתוספת תשלום תמורה בסך נוסף של 1,400 ש"ח. לדבריו, הסכמה זו ניתנה על ידו בדוחק (עמ' 1 שורות 8-3).

11.   7.       מנגד הנתבע העיד, כי כל התמונות מוכנות וכי התובע רשאי היה לקחת אותם בכפוף לתשלום יתרת חוב בסך 3,700 ש"ח על פי החוזה. לשאלת בית המשפט השיב הנתבע, כי הקונטקטים נשוא התביעה, לא רשומים בחוזה ולכן לא הוסכם על תמורה בגינם (עמ' 1 שורות 17-15).

12.   8.       הנתבע העיד, כי הציע לתובע לקבל את כל התמונות חודש וחצי, לאחר מועד החתונה אך התובע סירב (עמ' 1 שורות 10-9). זאת בשונה מטענת התובע, כי התמונות היו מוכנות רק אחרי כשלושה חודשים. התובע אף העיד, כי הנתבע הבטיח לספק לו את התמונות, תוך שבועיים ממועד החתונה, אבל בפועל בכל פעם דחה אותו (עמ' 1 שורות 7-6). לסימוכין, הציג התובע הודעה בכתב מטעם הנתבע, שנשלחה אליו רק ביום 11.8.07, קרי: כחודשיים ומחצה לאחר החתונה בה נאמר כי בשבוע הקרוב תתקבל כל עבודתו ועימם הסליחה (עמ' 1 שורות 21-19).

13.   9.       עדותו של התובע עשתה עלי רושם מהימן ואני מקבלת את גרסתו, כי הנתבע לא סיפק לו את התמונות במועד . אף שבחוזה לא נקבע מועד אספקת התמונות והסרט, יש לפרש את החוזה לפי אוטמד דעת הצדדים ותוך שימת לב לסוג השירות שניתן על פי החוזה. הדעת נותנת כי יש לספק את התמונות, תוך זמן סביר ממועד החתונה ולא מס' חודשים לאחריה.

14.   10.   הלכה למעשה, התובע לא קיבל את התמונות בפרק זמן סביר והסבריו של הנתבע, כי התובע סירב לקבל את התמונות לאחר חודש וחצי תמוהה, ואינה עולה בקנה אחת עם ההודעה שנשלחה לתובע ע"י הנתבע ממנה ניתן ללמוד שהתמונות היו מוכנות רק לאחר מס' חודשים. כך גם עולה מעדות הנתבע כי היה חסר כוח אדם לעזרתו, בחודשי הקיץ.

15.   11.   לפיכך אני מקבלת את גרסת התובע בנדון וקובעת, כי הנתבע אחר באספקת התמונות באיחור ניכר אשר נבע ממחדליו ולא היה תלוי בתובע בדרך כלשהי.

16.   12.   למצער, אף כשהתמונות היו מוכנות וזאת באיחור ניכר, התרשמתי כי הנתבע גרם להכבדה ועיכוב נוסף במסירת התמונות לתובע, במלואן או לכל הפחות בחלקן, למרות תשלום מקדמה ע"י התובע בשיעור גבוה. באיחור בהכנת התמונות והסרט ומסירתם לתובע לפרק זמן ארוך היה משום התנהגות בחוסר תום לב ובדרך מקובלת, בניגוד לחובתו מכוח חוק החוזים (חלק כללי) תשל"ג-1973.

17.   13.   לפיכך, דין התביעה להתקבל לעניין אי מסירת התמונות וסרט הוידיאו לתובע במועד וחמור מכך, עד למועד הדיון בתביעה. עת שקבעתי, מנגנון ביניים למסירת התמונות תוך הפקדת פיקדון ע"י התובע בקופת בית המשפט, עד לגמר הדיון בתביעה. כך גם, טרם נמסר סרט הוידיאו לתובע וכן הגדלות של תמונות ואלבומים, בניגוד למוסכם בחוזה.

18.   14.   מנגד, התובע לא הוכיח את טענותיו ברמת ההוכחה הנדרשת, כאילו הנתבע לא מילא את תפקידו במהלך החתונה בצילום האירוע. מעיון בתמונות הרבות והמגוונות של החתונה על כל חלקיה, אני למדה כי הנתבע מילא את תפקידו.

19.   15.   אני דוחה גם את טענת התובע, כי הוא היה אנוס לשלם לנתבע את התמורה עבור הצלמת הנוספת אותה הוא הזמין לבקשת התובע. הרשות עמדה בידי הנתבע, לבקש תוספת תשלום בגין הצלמת אותה התובע ביקש להזמין בסמוך למועד החתונה. רשאי היה התובע לסרב להצעת המחיר שהוצעה לו ע"י הנתבע לצורך כך, אם לא רצה בכך. משבחר התובע להזמין גם צלמת, עליו לשלם לנתבע בגין זאת, כפי שהוסכם ביניהם קודם לחתונה. כך גם, עמדה לנתבע הזכות לבקש תוספת תשלום בגין הארכת שעות הצילום לבקשת התובע. 

20.   16.   חלוקות הדעות בין הצדדים, גם בשאלה אם התמורה על פי החוזה, אם היא כוללת מע"מ. על פי לשון החוזה נ/4 התמורה אינה כוללת מע"מ אבל על פי ת/1, סעיף זה נמחק ולכאורה, התשלום כולל מע"מ.

21.   17.   התובע אף העיד, כי הוא אינו אמור לשלם מע"מ (עמ' 2 שורה 9) . מעיון בקבלות אותם צירף התובע עולה, כי לפחות ב- 3 מתוך 4 הקבלות (נ/6) שילם התובע מע"מ, ללא עוררין. מכך ניתן ללמוד כי הוסכם על הצדדים שהתובע ישלם מע"מ כדין ומעבר לכך, בית המשפט, אינו נותן ידו לאי תשלום מע"מ כחוק .

22.   18.   לפיכך לנוכח החוזה והתנהגות התובע ששילם מע"מ ולאור חובת תשלום מע"מ, אני קובעת כי מוטלת על התובע חובת תשלום מע"מ גם לגבי יתרת התמורה שטרם שולמה על ידי התובע.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ