אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פיצויים לאיתמר בן גביר כתוצאה עימות שלו עם שני שוטרים

פיצויים לאיתמר בן גביר כתוצאה עימות שלו עם שני שוטרים

תאריך פרסום : 25/06/2006 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות ירושלים
4964-05
21/06/2006
בפני השופט:
טננבוים אברהם

- נגד -
התובע:
1. איתמר בן גביר
2. אילה בן גביר

הנתבע:
1. עוזי מרשה
2. בוריס גת

פסק-דין

מבוא

1.         התובע מר איתמר בן-גביר (להלן:"התובע" או "איתמר" או "בן גביר") ורעייתו איילה בן גביר (להלן: "התובעת" או "איילה") תבעו בתביעה קטנה שני שוטרים ממשטרת חברון (להלן: "הנתבעים").  התובעים תבעו את השוטר עוזי מרשה (להלן: "השוטר מרשה" או "השוטר" או "עוזי") ואת השוטר בוריס גת (להלן: "השוטר גת" או "בוריס").  התביעה היא אישית כנגד השוטרים אך המדינה הודיעה כי היא עומדת אחריהם משום שהמעשה היה בעת מילוי תפקידם.

2.         הרקע לאירוע הוא דין ודברים ועימות בין התובע והשוטרים הקשורים לנביחות והתנהגות כלבו של הנאשם צ'ומפי (להלן: "הכלב" או "צ'ומפי") לשוטר מרשה ביום 6.10.2005 בסמוך לחצות.

3.         כדי לפסוק את הדין, נתאר בקצרה את טענות הצדדים, את העובדות כפי שנקבעו על ידי, ואחר כך נבדוק האם יש בכך כדי להטיל אחריות על מאן דהוא, ומה טיבה וכמותה של אחריות זו.

טענות הצדדים

4.         מקריאת טענות הצדדים הראשונות כפי שכתבו לפני נראה היה כי מדובר בשני אירועים שונים לחלוטין. 

5.         לטענת התובע בכתב התביעה, חזרו הוא ורעייתו מקניות בירושלים בסמוך לחצות הלילה.  אז יצאו הוא וכלבו הקט לטיול בסמוך לביתם.  הנאשם פסע לו בנחת כשכלבו מטופף מעדנות לידו כשהוא קשור ברצועה.  אך לפתע הופיע השוטר עוזי ורובהו עליו.  הכלבלב נבח נביחות חיבה לעבר השוטר אך הלה בחוסר הומור מוחלט הוציא את נשקו, דרך אותו, כיוון את הנשק לכיוון הכלב ואיים כי אם הכלב לא יפסיק לנבוח יירה השוטר בכלב ובתובע עצמו.  התובע ההמום החל לצעוק לכיוון השוטר אך הלה המשיך באיומיו עד אשר נמלט מהמקום.  עוד הדגיש תובע שמכיוון שהוא ורעייתו שהייתה בחודש התשיעי להריונה היו בסמוך לכלב, הרי האיום היה גם על חייהם ובריאותם ולא מופשט כלל.

6.         אלא שהסיפור לא הסתיים בכך.  לאחר מספר דקות עוד התובע וכלבו מטיילים להם להנאתם בשבילי הקרייה הופיעו השוטר יחד עם שוטרים אחרים וביקשו ממנו להתלוות לחקירה במשטרה.  באמצע הלילה נחקר התובע באשמה של החזקת כלב ללא רסן ואיום על שוטר  למרות שלא הייתה סיבה לעשות זאת דווקא אז.  לטענתו השוטרים החזיקו את הנאשם במשך כשעתיים בתחנת המשטרה וכל זאת ללא עילה וסיבה מלבד רצונם "ללמדו לקח" על אשר העז להחציף פניו כנגד השוטר.  על כל אלה תבעו התובע ואשתו נזקים לא ממוניים רבים בסך של 16,000 ש"ח.

7.         טענת הנתבעים בכתב ההגנה שונה לחלוטין.  לטענתם, השוטר היה באמצע משמרת ארוכה ורצופה של עשרים וארבע שעות ויצא מביתו כשהוא נושא עימו על גבו תרמיל וכן נשק ארוך מתוקף תפקידו.  עוד הוא יוצא משער ביתו הסתער עליו במפתיע כלב בינוני גדול הנובח בקול רם וחזק והתקרב עד סמוך מאוד אליו.  כל זאת עשה הכלב כשהוא איננו קשור ברצועה, אין מחסום בפיו ואין בעליו עימו.

8.         השוטר שנבהל הסתובב לכיוון הכלב ויחד עימו כמובן הפנה את צדו שעליו הרובה לכיוון הכלב. באותה עת הגיע התובע למקום ובמקום להשתלט על המצב ועל כלבו החל לצווח על השוטר כי הוא מאיים בנשק על כלבו האהוב.  השוטר שהיה בסערת רוחות עקב האיום ענה לו כי זה משום שהכלב מאיים עליו ואם הכלב היה תוקף את השוטר היה נאלץ השוטר בחוסר ברירה להשתמש בנשקו.  כתגובה הטיח בו התובע כי אם היה יורה בכלב היה הוא איתמר יורה בשוטר, ו - "הוא ייתקע לו כדור בעין", ועוד כהנה וכהנה.  עוד הוסיף התובע שהוא יתלונן השוטר במח"ש עקב האיום בנשק על הכלב ועוד יילמד אותו מהו דין ודת.

9.         לאחר איום מפורש זה בשימוש בנשק כלפי השוטר , לא נותרה ברירה בפני השוטרים והם עיכבו את התובע לחקירה בעוון איומים על השוטר ובעוון אי שמירה על כלבו.

10.        אודה, שהבדלים קיצוניים אלו בפרשנויות המאורעות התמיהו אותי.  במיוחד לא הבנתי האם מדובר פה על כלב שקט וקטן כדברי התובע או כלב מאיים בינוני וגדול כדברי הנתבעים.  אשר על כן, בקשתי כי במועד ההוכחות יובא הכלב עצמו כדי שניתן יהיה להתרשם מגודלו.  בעניין זה אציין כי אין מדובר  בכלב קטן, אלא בכלב בגודל מכובד שיכול בהחלט להבהיל ולהפחיד איש מן היישוב (במיוחד כשהאדם מופתע).  התובע אומנם טען כי האירוע אירע באוקטובר 2005 ומאז עברו כמעט שמונה חודשים שבמהלכם גדל צ'ומפי והשמין מנחת וטיפול מסור.  אשר על כן בשעת האירוע היה נמוך בהרבה וזעיר יותר.  אך למרות זאת נחה דעתי כי לא מדובר בכלב קטן.

11.        משום מה, עוד לפני המשפט טרחו ויגעו הצדדים ושלחו לי בקשות, מענות, דחיות, וכתבי בית דין מסוגים שונים ומשונים, כך שעוד טרם יום הדיון, היה התיק מלא וגדוש ניירות למיניהם.  בתאריך 12.6.2006 הופיעו כל העדים לפניי ובהם התובע, אשתו, שכן שראה קטע מן האירוע, ושני השוטרים הנתבעים.  כן הוגשו מסמכים שונים הכוללים את הודעות השוטרים במשטרה, הודעות הנאשם ואשתו, והודעות שני חיילים שלא הגיעו להעיד לפני.

12.        לאחר ששמעתי את כל העדים זמן לא קצר, ולאור הראיות והמסמכים שהוגשו לי, הרי נקבעו העובדות כדלהלן.  ולצרכי נוחיות והבנת האירוע, חילקתי את האירוע לשלושה פרקים שונים.

העובדות כפי שנקבעו על ידי

13.        הפרק הראשון:              צ'ומפי מבהיל את עוזי והוא מגיב                        -           הנתבעים חזרו מקניות מירושלים, יצאו מן המכונית וכלבם הסתובב על ידם.  ישנה מחלוקת האם הכלב היה קשור ברצועה או לא בעת המפגש הראשוני עם השוטר.  דעתי נוטה כי לא היה קשור אך אין בכך כדי לשנות ועל כן לא אקבע בכך מימצא.  מה שברור הוא שבאותה עת ממש יצא השוטר עוזי מרשה מהדירה בה היה לכיוון מכוניתו שחנתה בכביש.  הכלב שראה את השוטר רץ לעברו תוך כדי נביחות, הפתיע והבהיל את השוטר.  בנק' זאת אני מקבל לחלוטין את עדותו של השוטר כי נבהל והופחד על ידי נביחתו וריצתו הפתאומית של צומפי אליו.  אומנם הכלב הוא ידידו הטוב של האדם אך זכותו של כל אדם לבחור לעצמו את ידידיו.  השוטר העיד לפניי כי בהיותו ילד ננשך על ידי כלב שגרם לו אף לצלקת תמידית , ועדות זאת מקובלת עלי.  גם לפי גודלו של הכלב מאוד ייתכן שהשוטר נבהל.  מה גם השוטר שיצא מהבנין לא ראה קודם לכן את הכלב, והכלב ונביחותיו הפתיעו אותו.

14.        ישנה מחלוקת כיצד בדיוק הגיב השוטר.  לטענת התובעים השוטר כיוון את הנשק מול צ'ומפי ואפילו דרך אותו.  לטענת השוטר, לא כיוון כלל את הנשק אלא הפנה את צד גופו לכיוון הכלב ולכן נראה היה כאילו מכוון אליו את הנשק.  גם בנק' הזאת אינני קובע מסמרות.  נראה לי שהשוטר אכן כיוון את הנשק אל הכלב אך לא דרך אותו.  אך שוב, אין צורך בקביעה זו להחלטה הסופית.

15.        הפרק השני:      איתמר ועוזי רבים מילולית         -           בשלב זה פרץ עימות מילולי בין התובע לשוטר כאשר לא ברורות המילים המדוייקות שהחליפו שני הניצים אם כי רוח הדברים ברורה עד מאוד.  אין חולק כי השוטר עוזי אמר לאיתמר כי אם הכלב ינשך אותו יירה הוא בכלב (פרו' עמ' 9 ש/ 12-14), אלא שלטענת איתמר אמר השוטר כי אם הכלב יתקוף אותו יירה לא רק בכלב אלא גם באיתמר עצמו.  אין גם חולק כי איתמר אמר לשוטר עוזי כי אם השוטר יירה בכלב הוא יפגע בשוטר וכן הלאה.  בסופו של דבר החל איתמר לצעוק על השוטר כי ילמד אותו לקח, יתלונן עליו במח"ש, יתבע אותו בבית משפט ועוד כיוצא בזה. השוטר נכנס למכוניתו הפרטית ונסע מהמקום. 

16.        שוב, הצדדים התמקחו על הניסוח העדכני ועל השאלה מי אמר מה למי בדיוק.  האם השוטר אמר לאיתמר כי אם הכלב ינשך אותו יירה בכלב, או אמר לו כי אם הכלב ינבח יירה בכלב;  האם איתמר אמר לשוטר שהוא יפגע בו אם יפגע בכלב ובו, או אמר לו כי "ידפוק לו כדור בעין" וכן הלאה.  מה שברור הוא שהצעקות של שני המעורבים יחד עם נביחות רמות של צ'ומפי שהצטרף לחגיגה העירו שני חיילי מילואים שהיו במקום, ומשכו את תשומת לבו של שכנו של הנאשם מר בן-ציון גופשטיין שכולם העידו על סופו של העימות.

17.        נציין כי הוגש לי חומר הכולל את הודעותיהם של שני החיילים שהיו במקום אך לא הובאו לעדות.  מהודעותיהם של החיילים נראה כי שמעו את התובע צועק לעבר השוטר כי לא יאיים עם נשק על הכלב, וכן גם כי ראו את הכלב מתרוצץ במקום ללא קולר כשאשתו של התובע, איילה, מנסה להשתלט עליו.  כיוון שהחיילים לא הובאו להעיד ומכיוון שלא ראו את כל האירוע אלא את שלב העימות הסופי בלבד קשה להסיק מהם מסקנות חד משמעיות אך הודעותיהם תומכות במסקנות העובדתיות  שהגענו אליהן.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ