אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פיכמן נ' פיכמן ואח'

פיכמן נ' פיכמן ואח'

תאריך פרסום : 18/03/2014 | גרסת הדפסה
ת"א
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו
47994-02-14
14/03/2014
בפני השופט:
שאול שוחט

- נגד -
התובע:
ברכה פיכמן
הנתבע:
1. מתתיהו פיכמן
2. משה פיכמן ז"ל
3. שמעון צדוק צור

החלטה

החלטה בבקשה למתן צו מניעה האוסר על המשיב 3 לממש את המשכנתא ו/או לבצע כל עסקה ו/או התחייבות לעסקה בזכויות המבקשת בנכס המקרקעין הידוע כחלק מחלקה 452 בגוש 6623.

בישיבת יום 12.3.14 הגיעו הצדדים להסדר דיוני לפיו חלף הדיון בבקשה לצו מניעה זמני, הצו ינתן וישמעו הראיות ויתקיים דיון מוקדם בהליך העיקרי. טיעוני הצדדים התמקדו בדרישה להפקדת ערובה וגובהה, בה צריך להתנות את מתן הצו שינתן.

דיון והכרעה

מטרתו של הסעד הזמני היא להבטיח שמירה על המשך קיומה של מערכת הנסיבות ששררה בעת הגשת התובענה, באופן שיאפשר מימוש פסק דין לטובת הזוכה,בסופו של יום (רע"א 7954/07 אייל שויקה נ' אלון בולדו, [פורסם בנבו] תק-על 2007(4) 1511 (2007)).

השיקולים העיקריים אותם שוקל בית המשפט בהכרעתו אם להיעתר לבקשה למתן סעד זמני, אם לאו, הינם: סיכויי ההליך, מאזן הנוחות ושיקולים שביושר ובצדק (תום לב ומידתיות).

בדיקת קיום התנאי שעניינו סיכויי ההליך נעשית באורח לכאורי בלבד ואין היא אמורה לשקף עמדה נחרצת לגבי סיכויי התביעה העיקרית; בחינת התנאי שעניינו מאזן הנוחות היא, בעיקרה, מעשה של איזון אינטרסים (רע"א3071/10 אסתר פרדל רידר נ' ל.רפאל חברה לבניין בע"מ, [פורסם בנבו] תק-על 2010(2) 2508 (2010);רע"א 5288/07 דוד נפטי בשם עזבון בנימין ושולמית נפטי ז"ל נ' באר טוביה מושב עובדים להתיישבות שיתופית חקלאית בע"מ, [פורסם בנבו] תק-על 2007(2) 5136 (2007)).

מעבר לתנאים אלה, נדרש המבקש להוכיח כי התקיימו התנאים המפורטים בהוראות המיוחדות הנוגעות לסעד הזמני המבוקש ( רע"א10076/07 בנק דיסקונט לישראל בע"מ נ' ICC Industries Lnc, [פורסם בנבו] תק-על 2007(4) 3108 (2007)).

יושם אל לב כי התנאים למתן הסעד הזמני אינם בלתי תלויים זה בזה. ישנם יחסי גומלין הדדיים ביניהם, קרי: ככל שמאזן הנוחות נוטה יותר לכיוונו של מבקש הסעד ומעמיד בסכנה ממשית את היכולת להחזיר מצב לקדמותו באם הסעד הזמני יסורב ובסופו של ההליך העיקרי טענותיו של המבקש תתקבלנה, כך הדרישה להתקיימות התנאי בדבר סיכויי התביעה או קיומה של שאלה רצינית לדיון מתמתנת, ולהיפך (רע"א6994/00 בנק מרכנתיל דיסקונט בע"מ נ' יצחק אמר, פ"ד נו(1) 529 (2001).

לאחר שבחנתי את טענות הצדדים כפי שבאו לידי ביטוי בבקשה ובתגובה לה (מטעם המשיב 3) ופרוטוקול הדיון (בעמ' 2) – נחה דעתי כי יש להתנות את מתן הצו במתן ערובה.

סיכויי ההליך אינם נוטים לטובת המבקשת. מדובר בתביעה בה טוענת המבקשת לטענות מרמה וזיוף, שנטל השכנוע להתקיימותן אינו קל. זאת ועוד, מדובר גם בתובענה שמכוונת כנגד עיזבון, כשטענת המבקשת היא כי חתימתו של המנוח משה פיכמן ז"ל (המשיב 2), על גבי הסכם מימון והמחאת זכויות (נספח ג' ) מכוחו קנה המשיב 3 את זכויותיו במשכנתא – מזוייפת, כמו גם חתימתו של עוה"ד שאימת את החתימות (עו"ד חייט שגם הוא נפטר בינתיים) וכי מי שעומד מאחורי כל אותם מעשי מרמה הינו גרושה – המשיב 1. כעולה מהבקשה והתביעה – טענות אלו של התובעת אינן נטענות על בסיס ידיעה אישית שלה והיא סומכת את יהבה בעיקר על חוו"ד מומחה ( שלא צורפה אלא אך קביעה ראשונית על בסיס בחינת צילומי חתימות) ממנה מבקשת היא ללמוד כי אין דמיון בין חתימת המנוח משה פיכמן ז"ל על הסכם ההמחאה לטובת המשיב 3 לבין חתימתו על גבי מסמך אחר.

נסיבות הגשת הבקשה מעלות תהיות גם באשר לתום ליבה של המבקשת. אין מחלוקת כי התובענה והבקשה דנן הוגשו רק לאחר הליכים ממושכים בהם נקט המשיב 3 למימוש הנכס, וכי טענותיה כאן לפיהן למשיב 3 אין כל זכות במשכנתא וכי היא לא הומחתה לו ע"י המנוח (שכן חתימת המנוח מזויפת, אין לה כל משמעות ונפקות והיא "בבחינת לא נעשה דבר" – ר' הטענה בס' 25 לבקשה), נטענות לראשונה, לא לפני שהתמודדותה בטענת פרעתי (בה טענה אך לגבי גובה החוב המובטח במשכנתא) לא צלחה. עם זה, מאחר והמבקשת לא נחקרה על תצהירה, והצדדים הגיעו להסכמה דיונית בישיבת יום 12.3.14 , איני קובע מסמרות בעניין זה.

בחינת קיומו של התנאי הנוגע לשאלת מאזן הנוחות, היא בעיקרה מעשה של איזון אינטרסים ומטרתה לבחון האם הנזק שייגרם למבקש הסעד הזמני אם לא יינתן הסעד גדול מן הנזק שייגרם לצד שכנגד, במקרה שיינתן הסעד המבוקש. מאזן הנוחות נוטה לטובת המבקשת שכן ברור שאם לא ינתן הצו, ימשכו הליכי כינוס הנכסים בנכס, תאבד את מקום מגוריה, והתביעה תהפוך לתאורטית. הנזק שייגרם לה יהיה גדול יותר מהנזק שייגרם למשיב 3 אם יעוכב מימוש המשכנתא, ובנסיבות העניין יש להעדיף את שימור המצב הקיים בשטח על פני שינויו – אך תוך מתן ערובה מספקת שיהיה בה כדי להבטיח שהנזקים הכספיים שעלולים להיגרם למשיב 3 מהעיכוב בעקבות מתן הצו יובטחו. מטיעוני הצדדים למדתי כי הגם שאין מחלוקת כי לנכס שווי שאינו מבוטל , השווי לוט בערפל ואין לדעת בצורה חד משמעית כי גובה החוב בתיק ההוצל"פ לטובת המשיב 3 לא ייעלה בסופו של יום מהתקבולים שיתקבלו ממכירת הנכס בניכוי הוצאות מיסים וכינוס, אם תידחה התובענה והליכי המימוש ימשכו.

במסגרת העירבון שיש להפקיד, על בית המשפט למצוא את סכום העירבון המביא לאיזון הראוי במסגרת יחסי הגומלין האמורים בין כלל השיקולים המפורטים לעיל. כמובן שבמסגרת שיקולי לקחתי בחשבון גם את העובדה כי הדיון בהליך העקרי נקבע לעוד פרק זמן קצר ( יוני 2014) ובמחוזותינו תיקים כגון התיק דנן אינן מתנהלים זמן ממושך והם מסתיימים, בדרך כלל, תוך זמן סביר.

סוף דבר

ניתן בזאת צו מניעה האוסר על המשיב 3 לממש את המשכנתא ו/או לבצע כל עסקה ו/או התחייבות לעסקה בנכס המקרקעין בזכויות המבקשת בנכס המקרקעין הידוע כחלק מחלקה 452 בגוש 6623.

צו המניעה כאמור יעמוד על כנו עד למתן פסק דין בתובענה העיקרית או עד למתן החלטה אחרת על ידי בית המשפט. להבטחת נזקים שעלולים להיגרם למשיב 3 עקב מתן הצו ו/או במידה והתביעה תדחה תפקיד המבקשת בקופת בית המשפט, במזומן ו/או ערבות בנקאית סך של 50,000 וזאת עד ליום 3.4.14, אחרת יפקע הצו.

רשם המקרקעין ירשום צו מניעה זה בפנקסיו.

הוצאות בקשה זו יובאו במסגרת שיקולי בית המשפט בבואו לפסוק את הוצאות התביעה בפסק דינו.

ניתנה היום, י"ב אדר ב תשע"ד, 14 מרץ 2014, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ