אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פטור מתשלום ארנונה לאשה שעזבה את הבית כתוצאה מאלימות בן הזוג

פטור מתשלום ארנונה לאשה שעזבה את הבית כתוצאה מאלימות בן הזוג

תאריך פרסום : 29/07/2008 | גרסת הדפסה
א
בית משפט השלום תל אביב-יפו
2430-06
22/07/2008
בפני השופט:
מנחם (מריו) קליין

- נגד -
התובע:
עיריית בת ים
הנתבע:
1. תורג'מן שלמה
2. תורג'מן רחל

פסק-דין

רקע

מונחת בפני תביעה כספית בסך ­­­­­­­­­­­6,006 ש"ח.

עיריית בת - ים (להלן: "התובעת"),הינה רשות מקומית המוסמכת על פי דין להטיל היטלים למיניהם על מחזיקי נכסים בתחום שיפוטה המוניציפאלי.

לטענת התובעת, מר תורג'מן שלמה (להלן: הנתבע 1") והגב' תורג'מן רחל (להלן: "הנתבעת") החזיקו בדירה ברחוב יוספטל  38 2/ב' בעיר בת ים (להלן: "הנכס") וזאת בתקופה שבין 01/06/03 ועד ליום 31/10/04 וזאת בהתאם להסכם שכירות אשר צורף כנספח ב' לת.ע.ר התובעת. הנתבעים לא שילמו את חיובי הארנונה שהוטלו על הנכס בתקופה שבה החזיקו בו.

לגישת התובעת אין מחלוקת באשר לעובדה כי הנתבעת חתומה על הסכם השכירות ולאור הודאתה ולפיה גרה בפועל בנכס, מוטלת עליה החובה מכח סעיף 325 לפקודת העיריות להודיע על הפסקת ההחזקה בנכס.

לאחר שכל ניסיונות התובעת לגבות את החוב האמור עלו בתוהו, לא נותרה בידיה כל ברירה אלא להגיש תביעה זו כאשר סכום החוב צמוד ומשוערך ליום הגשתה.

ביום 11/03/07 הגישה הנתבעת לבית המשפט בקשת רשות להתגונן. בתצהירה נטען כי בעלה בנפרד, נתבע 1, מר שלמה תורג'מן הוא היה זה שהחזיק בנכס וצבר את החובות שלעיל. הנתבעת עצמה נמצאת בהליכי גירושין מבעלה לאחר שהיה אלים כלפיה  ונאלצה בעקבות כך לעזוב את הנכס נשוא התביעה. משכך אין היא חייבת על החובות שנרשמו על הנכס מיום עזיבתה.

לגישת הנתבעת לאחר נישואיה עברו בני הזוג מספר דירות כאשר הטיפול בכל נושא המעבר והכספים היה בידיו של הנתבע 1. היא מודה שהתגוררה תקופה קצרה בנכס הנדון אולם עקב מעשי אלימות מצד הנתבע 1 עזבה את הנכס ועברה להתגורר עם בני משפחתה ואילו הנתבע 1 המשיך להחזיק בנכס ולהתגורר בו. לדידה נרשמה כמחזיקה בנכס בחוזה לצורכי רישום בלבד, אולם כלל לא הייתה מעורה בנעשה. לגישתה כלל לא הייתה מודעת לעצם החוב וזאת מאחר ולא נתקבל כל מכתב בנושא.

תביעה זו נוהלה בהליך של 'סדר דין מהיר'. משכך, פסק הדין יהיה מנומק בתמציתיות כפי שנקבע בתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד - 1984.

דיון

לדידי, לאחר ששמעתי את עדויות הצדדים, עברתי על הראיות והמסמכים המצויים בתיק, מצאתי לנכון לדחות את התביעה נגד נתבעת 2 והכל כפי שיפורט להלן.

טענתה המרכזית של התובעת היא כי לאור העובדה שהנתבעת, בהתאם להודאתה, החזיקה בנכס אולם נמנעה מלהודיע לתובעת על עזיבתה, יש להטיל עליה את הוצאות הארנונה, גם עבור התקופה שלא החזיקה בפועל בנכס.

עיקר הדיון צריך להתייחס להוראת חוק המצויות בסימן ב' לפרק החמישה עשר שב פקודת העיריות [נוסח חדש] (להלן: " פקודת העיריות") . סעיף 325 לפקודת העיריות "הארנונה בחדילת בעלות או החזקה", קובע כדלקמן:

"חדל אדם ביום מן הימים להיות בעלם או מחזיקם של קרקע או של בנין שהוא חב עליהם בארנונה לפי הוראות הפקודה, ימסור הוא או נציגו הודעה על כך בכתב לעיריה ולאחר מכן לא יהיה חייב בשיעורי ארנונה נוספים; אין האמור גורע מחבותו בשיעורי הארנונה המגיעים מלפני מסירת ההודעה."

סעיף 325 ל פקודת העיריות בעצם קובע, כי העירייה רשאית להטיל ארנונה על נישום שחדל מלהחזיק בנכס, כל עוד לא נמסרה מטעמו הודעה בכתב על הפסקת הבעלות או החזקה בנכס. לעניין זה יפים דבריו של המלומד  הנריק רוסטוביץ, "ארנונה עירונית" 475:

" פקודת העיריות ביקשה להקל על העירייה באיתור החייב הנכון והאמיתי במס, ולכן מטיל סעיף 325 לפקודה חיוב בארנונה על מי שחדל מלהחזיק בנכס, כל עוד לא נמסרה מטעמו הודעה בכתב על הפסקת החזקה בנכס, והריהו בבחינת "מחזיק קונסטרוקטיבי". הוראת סעיף 325 מאפשרת לרשות המקומית לשמור על רציפות מס, גם כאשר נערכים חילופים תכופים של מחזיקים, המקשים לעקוב אחרי המחזיק שיש לחייבו בארנונה בכל עת. חובת ההודעה על הפסקת החזקה מוטלת בכדי למנוע מקרים, בהם מחזיק חדש בנכס לא יחויב בארנונה. ההנחה היא שהמחזיק הקודם ימהר להשתחרר מחבותו וימסור על-כך הודעה בכתב לעירייה, אולם רבים אינם מודעים לחובה זו, ומופתעים כאשר נשלחות אליהם דרישות תשלום, הגם שחדלו להחזיק בנכס. בסעיף זה מוזכר בעליהם של קרקע או של בניין, שהוא חב עליהם ארנונה לפי הוראות הפקודה, והרי בתיקון תשכ"ח בוטלה ארנונת הרכוש החלה על בעלים. אין צורך באזכור ה"בעלים" בסעיף זה, שכן בעלים, החייב בארנונה כללית מכוח חזקתו, מוזכר ממילא בסעיף במילים "מחזיקם של קרקע או בניין".

סעיף 326 לפקודת העיריות "הארנונה ברכישת בעלות או החזקה" קובע:

" נעשה אדם בעלו או מחזיקו של נכס שמשתלמת עליו ארנונה, יהא חייב בכל שיעורי הארנונה המגיעים ממנו לאחר שנעשה בעל או מחזיק של הנכס, אלא שאם היתה כאן מכירה או העברה חייבים המוכר או המעביר או נציגיהם — ואם היתה כאן השכרה לתקופה של שנה או יותר חייבים המשכיר או נציגו — למסור לעיריה הודעה על העסקה כאמור, ובה יפרשו שמו של הקונה, הנעבר או השוכר; כל עוד לא ניתנה הודעה כאמור, יהיו המוכר, המעביר או המשכיר חייבים בארנונה שהקונה, הנעבר או השוכר היו חייבים לשלם ולא שילמו. בהשכרה לתקופה הקצרה משנה אחת, יהיה המשכיר חייב בארנונה."

תכליתו של הסעיף העברת חובת ההודעה לכתפי הבעלים או המחזיק בנכס המוכרים או משכירים את הנכס לאחר, מוטלת החובה להודיע בכתב לרשות המקומית על שינוי שכזה, ובכך להקל על הרשות לגבות את המס המגיע מהנישום, ובטרם מסרו הודעה מעין זו יהיו חייבים בתשלום הארנונה (ראה אהרן נמדר " דיני מסים" [מיסוי מקרקעין] 415 (מהדורה שניה, תשנ"ב)). על תכלית ההסדר עמד גם בית המשפט ב ע"א 739/89 אהרון י' מיכקשוילי נ' עיריית תל-אביב-יפו, פ"ד מה (3) 769 (1991), בעמוד 775:

"ניכר ב פקודת העיריות [נוסח חדש], כי מגמתה שלא להכביד על עירייה יתר על המידה באיתור הגורם המהווה "מחזיק" לגבי נכס מסוים לצורך תשלום הארנונה. בדרך כלל רשאית היא להסתמך על רישום ועל הודעות מתושביה בדבר שינויי מצב. כך, למשל, נאמר בסעיף 326 לפקודה, כי מי שחדל להיות בעלים או מחזיקו של נכס (ומשום כך, כמובן, אין ביכולתו לעשות שימוש בנכס), חבותו בתשלום ארנונה מסתיימת רק עם משלוח הודעה על כך לעירייה, ולא עם חדלות הבעלות או החזקה בפועל."

עולה כי מטרתו העיקרית של הסעיף הינה הקלת  בנטל המוטל על כתפי העירייה בכל הקשור לזהות המחזיק בנכס. לעניין זה, יפים דבריה של כבוד השופטת נאור ב בר"ם 1962/06 " שלמה כהן נ' מנהלת הארנונה בעיריית חיפה", [פורסם בנבו]: 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ