אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פטאי נ' רקובסקי

פטאי נ' רקובסקי

תאריך פרסום : 07/01/2014 | גרסת הדפסה
ת"ט
בית משפט השלום חיפה
28482-10-13
31/12/2013
בפני השופט:
ניר זיתוני

- נגד -
התובע:
פנינה רקובסקי
הנתבע:
מנשה-אוריאל פטאי

החלטה

בענין : התנגדות לביצוע שטר ובקשה להארכת מועד

1. המשיב טוען כי ניכה שיקים למספר בעלי עסקים , לרבות בנה של המבקשת זיו שחף (להלן"זיו") ובעלה המנוח של המבקשת בן עמי רקובסקי ( להלן "המנוח") , אשר הפעילו מסגריה. במסגרת זו נוכו שיקים של לקוחות וכן שיקים של המבקשת.

המבקשת טוענת כי השיקים ניתנו כערבות למימון שקיבל זיו מהמשיב.

חלק מהשטרות שמשכה המבקשת מחשבונה לפקודת המשיב הוחזרו לה באמצעות זיו .

זיו פנה להליכי פשיטת רגל וביום 13.6.13 הוצא לו צו כינוס .

לדברי המבקשת זיו מרצה כיום מאסר שצפוי להסתיים בתחילת שנת 2014 .

2. ביום 13.6.13 הגיש המשיב לביצוע שני שטרות שנמשכו מחשבונה של המבקשת לפקודתו וחוללו. השטר הראשון הינו ע"ס 10,000 ₪ ומועד פרעונו 25.10.07 . שטר זה חולל בציון אכ"מ. השטר השני הינו ע"ס 16,000 ₪ ומועד פרעונו 20.11.07 . שטר זה חולל בציון נה"ב .

3. המבקשת טוענת כי נודע לה על קיומו של תיק ההוצל"פ בעקבות מכתב ששלח לה ב"כ המשיב. בעקבות מכתב זה פנתה המבקשת ללשכת ההוצל"פ ביום 1.7.13 וביקשה אורכה להגשת התנגדות עד לאחר הפגרה שכן בנה נמצא בכלא והענין קשור בו . באותו יום ניתנה החלטה המורה למבקשת להגיש בקשה להארכת מועד בצירוף ההתנגדות עצמה ותצהירים תומכים, כאשר הבקשות תועברנה להחלטת בית המשפט המוסמך .

המבקשת טוענת כי לא קיבלה את החלטת כב' רשמת ההוצל"פ . הסבר אפשרי לכך הינו העובדה לפיה המבקשת לא טרחה לציין את כתובתה במקום המיועד לכך.

אין בפי המבקשת הסבר מניח את הדעת מדוע לא טרחה לפנות ללשכת ההוצל"פ או למרכז המידע ולברר מה עלה בגורל בקשתה סמוך לאחר הגשתה .

4. לדברי ב"כ המבקשת שלא נסתרו , הוקלדה מסירה מלאה של האזהרה למבקשת בהתאם לתאריך בו פנתה לראשונה ללשכת ההוצל"פ .

5. ביום 29.9.13 שכרה המבקשת את שירותיו של בא כוחה . ביום 3.10.13 הוגשו ההתנגדות והבקשה להארכת מועד. בהתאם להחלטתי הוגשה תגובה מפורטת של המשיב המתנגד במנומק לבקשה. עובדות התגובה נתמכות במסמכים רלונטיים ובתצהיר של המשיב . ב"כ המשיב לא ביקש לחקור את המבקשת על האמור בתצהירה ולכן ניתנת החלטה זו על בסיס החומר המצוי בתיק. ביום 24.12.13 הוגשה תשובת המבקשת לתגובת המשיב .

6. בכל הנוגע לאיחור בהגשת ההתנגדות יש לזכור כי סמכותו של רשם בית המשפט להאריך מועדים אינה מותנית בקיומו של טעם מיוחד שכן מקורה בס' 90 לחוק בתי המשפט ולא בתקנה 528 לתקנות סד"א. כאמור לעיל , ההסבר של המבקשת לאיחור מצביע על רשלנות ממשית של המבקשת אך לא על זלזול של המבקשת בחובתה כבעלת דין , המצדיק סגירת שערי בית המשפט מבלי לבחון את טענות ההגנה . כך בפרט , כאשר המשיב ידע כי בכוונת המבקשת להגיש התנגדות לאחר הפגרה כאמור בהודעה שהגישה לתיק ההוצל"פ .

7. טענת ההגנה הראשונה של המבקשת הינה כי המשיב השתהה בהגשת השטרות לביצוע ושיהוי זה גרם לה נזק . המשיב מסביר בהרחבה כי השתהה בשל מערכת היחסים הקרובה בינו לבין זיו והמנוח. עוד נטען כי המבקשת ידעה על החוב ואף הודתה למשיב במהלך השבעה לאחר מות המנוח על הסבלנות הרבה שהוא מגלה תוך שהיא מבטיחה לשלם לו עד הגרוש האחרון. המבקשת מכחישה טענות אלו במסגרת התשובה לתגובה. כדי להכריע בין הטענות הסותרות, אין מנוס אלא לקיים הליך משפטי מלא במסגרתו יישמעו הצדדים. לכאורה כאשר השטרות מוגשים לביצוע קרוב לשש שנים לאחר מועד פרעונם, יש בכך כדי לגרום למבקשת נזק ראייתי. טענות המבקשת בעניין זה פורטו כנדרש תוך התייחסות למצב שלה ושל זיו , שהיה טוב יותר במועד בו חוללו השטרות מאשר במועד בו הוגשו השטרות לביצוע .

8.טענת ההגנה השניה, הינה כי השטרות ניתנו כערבות להלוואות או מימון שנתן המשיב לפרויקטים שניהל זיו. נטען כי דיני הערבות חייבו את המשיב להודיע למבקשת על כך שזיו הותיר כלפיו חוב כדי שתוכל לברר את העניין ולנסות לגרום לבנה זיו להסדיר את החוב. במענה לטענה זו, טוען המשיב כי לא מדובר בערבות אלא בשטרות של המבקשת שבוצעו לגביהם עסקאות ניכיון אצל המשיב בידיעת המבקשת. עוד נטען כי המבקשת העמידה את חשבונה לניהול העסק של בעלה ובנה. למרות שאין אינדיקציה חיצונית במראה השטרות לכך ששטרות אלו ניתנו כערבות, אין מניעה בשלב זה להעלות טיעון בעל פה שאין לו עיגון במסמך הכתוב. גם במקרה זה יש צורך בהליך משפטי מלא כדי להכריע בין הגרסאות הסותרות.

9.הטענה השלישית הינה כי השטרות ניתנו למימון כל פרוייקט שניהל זיו במסגרת עסקו כמסגר ומעצב עבודות מתכת. נטען כי בסיום העבודות ועם קבלת הכסף מהלקוחות, החזיר זיו למשיב את המימון שניתן לו לצורך הפרויקט. נטען כי כיוון שהיחסים העסקיים בין המשיב לבין זיו התקיימו עד שנת 2013, סבורה המבקשת כי המשיב מחזיק בשטרות נשוא ההתנגדות שלא כדין. לתמיכה בטענה זו, מצרפת המבקשת צילום שטרות שנמסרו לפקודת המשיב בנסיבות דומות והוחזרו לידיה באמצעות זיו. המשיב טוען כי דווקא קיומם של שטרות אלו מעיד כי המשיב הקפיד להחזיר את השטרות לאחר שזיו פרע את החוב כלפיו. טענה זו של המשיב מחזקת את טענת המבקשת לפיה השטרות ניתנו כערבות. כמו-כן יש צורך בהליך משפטי מלא כדי לברר האם המשיב אכן הקפיד להחזיר את השטרות כל אימת שהיתה הצדקה לכך , או שמא לא עשה כן בנוגע לשטרות נשוא תיק זה.

10.מן המקובץ עולה כי המבקשת התרשלה בהגשת ההתנגדות באיחור אך נתנה הסבר מניח את הדעת לאיחור הנעוץ בעובדת היותו של זיו , הבקיא בעובדות הרלוונטיות , במאסר. הסבר זה הועלה על הכתב בזמן אמת והוגש לתיק ההוצאה לפועל עוד בטרם חלף המועד האחרון להגשת ההתנגדות. במצב דברים שכזה לא ניתן לומר כי המשיב פיתח אינטרס הסתמכות חזק על סופיות ההליך. כמו-כן עולה כי עומדות למבקשת טענות הגנה של ממש, אשר אם תדחנה רק בשל האיחור בהעלאתן, ייגרם למבקשת עיוות דין .

שקלתי את האפשרות לחייב את המבקשת בהוצאות בשל האיחור בהגשת ההתנגדות. מצאתי לנכון שלא לעשות כן הן בשל טענות המבקשת בדבר מצב הכלכלי הקשה והן בשל השיהוי הרב בהגשת השטרות לביצוע.

11.לאור האמור לעיל, אני מאריך את המועד להגשת ההתנגדות עד למועד הגשתה בפועל ומורה על קבלת ההתנגדות.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ