אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פזי נ' בית המכס מרכז- יחידת סבנ"נים אשדוד

פזי נ' בית המכס מרכז- יחידת סבנ"נים אשדוד

תאריך פרסום : 27/10/2013 | גרסת הדפסה
רת"ק
בית המשפט המחוזי מרכז-לוד
11552-09-13
17/10/2013
בפני השופט:
יעקב שפסר

- נגד -
התובע:
גיא פזי
הנתבע:
בית המכס מרכז- יחידת סבנ"נים אשדוד

החלטה

בקשת רשות ערעור על פסק דינו של בית המשפט לתביעות קטנות בראשון לציון (כב' הרשמת הבכירה רנה הירש), לפיו נדחתה תביעת המבקש כנגד המשיבה.

רקע הבקשה הינו תובענה כספית שהגיש המבקש כנגד המשיבה, זאת בעקבות שתי זכיות במכרז מטלטלין שפרסמה המשיבה ובה טען, כי קיים פער גדול בין הגדרת הפריטים בחוברת המכרז לבין תכולת הפריטים שנמסרה לו בפועל, כי התנהלות המשיבה טרם המכרז ואחריו לוקה ברשלנות חמורה ושיטתית ובחוסר תום לב, וכי בחוזה המכרז תנאים מקפחים על פי חוק חוזים אחידים המזכים בביטולו. בנסיבות אלה עתר המבקש לפיצוי בגין נזקיו והוצאותיו בשל השתתפותו במכרז לרבות החזר הוצאותיו בגין אחסון הסחורה שבה זכה.

בית המשפט קמא שמע את עדויות הצדדים ולא מצא לקבל את התביעה. בפסק דינו, מפרט בית המשפט בהרחבה את המצב המשפטי והעובדתי הנוגע לעניין, ואכן מצא כי המדובר בחוזה אחיד. עם זאת ובאשר לטענת תנאים מקפחים בחוזה אחיד להם טען המבקש, ציין בית המשפט בצדק, כי המדובר בחזקה הניתנת לסתירה ובמקרה דנן מצא כי המשיבה עמדה בנטל המוטל עליה. לעניין זה קבע בית המשפט כי אין המדובר בקביעה מראש של מחיר הטובין שנקבעה על המשיבה, אלא סכום ההתקשרות נקבע על ידי המציע - המבקש בענייננו. בקביעת מחיר העיסקה ותמחורה, מביא המציע בחשבון את רמת הסיכון שבפטור מאחריות ואת אי הוודאות הכרוכה בכך, ובכך נשלל למעשה האופי המקפח הנטען של הסרת האחריות.

זאת ועוד, בענייננו, מדובר במבקש שחזר והשתתף במכרזים מסוג זה פעמים רבות (ועפ"י עדותו התחיל אף בבניית עסק המתבסס על קניית סחורה במכרזים) והיו לו הזדמנויות רבות לבחון את תנאי המכרז ולהבין את משמעותם. למרות שהמבקש ידע והכיר את סעיף הפטור שבמכרזים מסוג זה, בחר לחזור ולהגיש הצעות, לא נמנע מהשתתפות במכרז עקב כך, ולא פנה למשיבה לתקן או לשנות את נוסח הסעיף. בנסיבות אלה, כך קבע בית המשפט קמא, הביע המבקש דעתו, כי למרות הסיכון הרב, מצא כדאיות בהגשת ההצעות והסיכון הטבוע בעסקאות מסוג זה הוא המניב את הרווחים הגבוהים. בעניין זה קבע בית המשפט כקביעה עובדתית, כי ההנחה היא שהמבקש דנן הבין את ההליך, ידע להעריך את המשתנים שיכולים להשפיע על הכנסתו הצפויה ואת הסיכון והסיכוי הקשורים במהותו של ההליך ואם בדיעבד הסתבר למבקש כי הסיכון היה גדול משסבר, אין לו להלין אלא על עצמו. עוד מציין בית המשפט קמא, כי הכלל הוא שאדם ששתק בזמן שהגיש הצעתו למכרז, מוותר למעשה על האפשרות להטיל דופי לאחר מכן במכרז ותנאיו.

לבסוף קבע בית המשפט עובדתית, כי המבקש ראה את הסחורה, אשר מוסכם שלא היו בה תיקים גדולים כפי שסבר המבקש, וכי הפער במשקל התכשיטים בין התיאור במכרז לבין מדידת המבקש אינו מהותי, בשים לב לסוג ההתקשרות.

במכלול האמור נדחתה תביעת המבקש תוך שבית המשפט קמא נמנע מהשתת הוצאות המשיבה.

תמצית טיעוני המבקש היא, כי המדובר בפס"ד מוטעה הן מהבחינה המשפטית והן מהבחינה העובדתית וכי מדובר בעניין בעל חשיבות ציבורית הראוי למתן רשות להגן על מנת למנוע הנצחת פסק דין מוטעה. בבקשתו מפרט המבקש את הפערים שהיו בין המוגדר בחוברת המכרז לבין המצב בפועל, וכן טוען להתנהלות שלא בתום לב של המשיבה אשר עובדיה התנערו מאחריות והודיעו, כי מרגע קבלת הסחורה, לא ניתן להתלונן עוד. שגויות גם קביעות בית המשפט בדבר סוג הפריט וכמות היחידות ויש להתערב בהן.

למבקש טענות גם כנגד התנהלות בית המשפט עצמו שלקה לדבריו במשוא פנים והעדר אובייקטיביות, סירב לדווח ליועהמ"ש על טענת תנאי מקפח בחוזה אחיד, לא התייחס לטענה ועל כן הפר חובת בחינת הקיפוח וביטול התנאי, הכשיר מצג שווא במכרז, הכשיר תנאי מקפח באופן בלתי סביר ובלתי חוקי וניהל את ההליך כולו במשוא פנים. לעניין זה הגדיל המבקש וצירף לבקשתו העתק תלונה שנשלחה על ידו לנציב התלונות על שופטים ולגורמים נוספים (ועדת חוקה חוק ומשפט, מבקר המדינה, נשיא המדינה ושרת המשפטים).

לאחר שעיינתי בבקשה, בפסק הדין ובתיק בית המשפט קמא, לא מצאתי להעתר לה.

בית המשפט קמא סקר במפורט ובהרחבה את טיעוני הצדדים, תוך ניתוחן באופן ראוי וענייני, והסקת המסקנות העובדתיות והמשפטיות העולות מהן, תוך שהעדיף את גרסת המשיבה על פני גרסת המבקשת. לא זו בלבד שלא מצאתי כי שגה בית המשפט קמא בניתוחו הנ"ל, אלא אדרבא, סבורני כי מסקנותיו של בית המשפט קמא תואמות היטב למצב העובדתי שביסוד תיק זה.

יתרה מכך, בית המשפט קמא קבע כאמור גם קביעות עובדתיות הנוגעות להבנתו של המבקש את תנאי המכרז וכללי השתתפותו בו. כידוע, משמדובר בקביעות עובדתיות המבוססות בין היתר על התרשמות הערכאה הדיונית והאמון שמצא בראיות אלה ואחרות, הרי שהכלל הוא הימנעות ערכאת הערעור מהתערבות בממצאים אלה, אלא במקרה חריג, שאינו מתקיים בענייננו.

על מנת שלא להותיר את הדף חלק אציין, כי גם לגופו של עניין לא מצאתי כי נפלה שגגה מלפני בית המשפט קמא. פסק הדין נושא בחובו קביעות שיפוטיות לגיטימיות, ובתוך כך קיימת בהחלט התייחסות לטיעוני המבקש תוך שעניינה של ליבת פסה"ד הוא בשאלת התנאי המקפח ושאלת החוזה האחיד. לא ניתן איפוא לומר כי בית המשפט קמא התעלם מטענה זו וממחויבותו. דעתי היא איפוא כי, במכלול האמור, מסקנת בית המשפט קמא, סבירה והגיונית, מתיישבת היטב עם הראיות שבאו לפניו ולא מצאתי כל טעם להתערב בשיקול דעתו של בית המשפט בעניין זה.

זאת ועוד, אין לשכוח את תכלית ההליך מושא הנדון, שנועד לפשט, ליעל ולהנגיש את בירור המחלוקת בין הצדדים באופן מהיר ותכליתי, ובמקביל, מנחה תכלית זו גם את ערכאת הערעור בבואה לשקול מתן רשות ערעור על פסק דין. כזו תהיה מוצדקת רק במקרים חריגים, בהם נמצאה טעות גלויה על פניו של פסק הדין או כשהמדובר בשאלה עקרונית. דעתי היא, שלא זה המצב בענייננו. לא זו בלבד שלא מצאתי טעות בפסק הדין, אלא שלא שוכנעתי כי המדובר בשאלה עקרונית המצדיקה רשות ערעור.

בשולי הדברים אעיר, כי לא ברור לי פשר צירוף עותק התלונה שמצא המבקש להגיש כנגד בית המשפט קמא לבקשתו שהוגשה לפני, ועניינה לסמכות האמורה לטפל בעניינים אלה ולא לי, ואולם, משמצא לנכון המבקש לעשות כן, אין לי מנוס מלהתייחס לעניין ולהעיר, כי אף בעניין זה, אין דעתי כדעתו של המבקש ולכשעצמי לא מצאתי לה כל הצדקה. מכל מקום, עניין זה יבורר באינסטנציה המוסמכת לכך, אשר חזקה עליה כי לא תאחר ליתן את החלטתה בעניין.

מכל מקום ובאשר לפסק הדין עצמו, הרי שבאין הצדקה להתערבות ערכאת הערעור, נדחית הבקשה, ומשלא נתבקשה תגובה, אין צו להוצאות.

ניתן היום, י"ג חשון תשע"ד, 17 אוקטובר 2013, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ