אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פון וייזל נ' מקור

פון וייזל נ' מקור

תאריך פרסום : 17/03/2013 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום ירושלים
27302-11-11
10/03/2013
בפני השופט:
גד ארנברג

- נגד -
התובע:
ניבה פון וייזל
הנתבע:
מרדכי מקור
פסק-דין

פסק דין

תחילתו של הליך זה בהגשת שיק ע"ס 400,000 ₪ לביצוע. השיק הוגש לביצוע בלשכת ההוצל"פ בחדרה. הנתבע הגיש התנגדות ובקשה להארכת מועד להגשתה. ההתנגדות התקבלה והתיק הועבר לטיפולי.

גרסאות הצדדים:

התובעת טוענת כי שיק זה נמסר לה על ידי מר גיל מסטיי וזאת בגין חוב שמר מסטיי היה חייב לה בעבור הלוואה שהיא נתנה לו. לדבריה, מלבד השיק המציא לה מר מסטיי גם מכתב שנשלח על ידי הנתבע מתיבת הדוא"ל שלו בה הוא מבהיר שמדובר בשיק שלו שיפרע.

הנתבע טוען כי אמנם מדובר בשיק בחתימתו ואולם מלבד החתימה שאר הפרטים הכתובים על השיק אינם בכת ידו. לדבריו, מדובר בשיק חתום שהיה בביתו במסגרת נוהג שלו להשאיר שיקים חתומים לילדיו על מנת שהם ישתמשו בהם בזמן שהותו בחו"ל. אמנם ילדיו בגירים אך יש להם בעיות נפשיות והם בעלי אי.קיו. נמוך לכן הם עושים שימוש באותם שיקים כשהוא לא נמצא בארץ. לדבריו, מר מסטיי הגיע לפגישה בביתו, במהלך הפגישה הנתבע יצא לכחצי שעה וככל הנראה מר מסטיי לקח את השיק שהיה חתום, מילא אותו ומסר אותו לתובעת. לדבריו, המכתב שנטען שנשלח על ידו מכתובת הדוא"ל שלו אינו מכתב שלו ולא נשלח מהדוא"ל שלו, או שמר מסטיי שלח את המכתב באותה הזדמנות בה גנב את השיק. הוא אינו כותב מכתבים בעברית ומר מסטיי גנב את החתימה האלקטרונית שלו.

העדויות:

נחקרו בפני הצדדים וכן מר מסטיי.

מר מסטיי העיד כי הוא קיבל את השיק מהנתבע בגין חוב שהנתבע היה חייב לו. מדובר בחוב שנבע מעסקאות שנעשו בינו לבין הנתבע והלוואות שונות. את השיק הוא העביר לתובעת כהחזר הלוואה שהוא נטל מהתובעת. לדבריו, הנתבע כתב לו את המייל שבו הוא מאשר את השיק ושלח אותו מהמייל של הנתבע למייל שלו. בין הצדדים היו עסקאות נוספות ובמסגרתם ביקש מר מסטיי מהנתבע לנכות לו שיק שהוא קיבל ע"ס 480,000 ₪. לאחר בירורים השיק לא נוכה. מר מסטיי טען כי באותה הזדמנות או קצת לפני כן הוא קיבל שיק נוסף מהנתבע על סך 40,000 ₪ אותו הוא לא פרע. לפי עדותו השיק נשוא תיק זה, כולו נכתב בכתב ידו של הנתבע.

התובעת העידה כי מר מסטיי קיבל ממנה הלוואות שונות עבורו או עבור חברות שלו, בערבותו האישית. כהחזר הלוואות אילו היא קיבלה ממר מסטיי את השיק נשוא תיק זה. לאחר מכן היא נפגשה עם הנתבע שביקש להמתין עם פרעון השיק אך לא טען דבר לגבי גניבתו או זיופו. הנתבע טען רק שהמכתב שלכאורה נשלח מהדוא"ל שלו מזוייף, ואולם לאחר מכן הראה לה מר מסטיי שמדובר במכתב שנשלח מכתובת הדוא"ל של הנתבע. לטענת התובעת מתוך בקשות שהגיש הנתבע לבית המשפט היא למדה על כך שהוא קיבל ממר מסטיי, לטענתו, שיק על סך 480,000 ₪ כפירעון על השיק נשוא תיק זה אך השיק חולל באי פירעון, טענה זו אינה הגיונית שכן זמן פירעונו של השיק על סך 480,000 ₪ קודם לזמן פרעונו של השיק נשוא תיק זה ואף קודם למועד פגישתה עם הנתבע.

הנתבע חזר על טענותיו לגבי גניבת השיק על ידי מר מסטיי וזיוף המכתב שכאילו נכתב על ידו ונשלח מתיבת הדוא"ל שלו. לדבריו, לאחר שהתברר לו שהשיק נשוא תיק זה נמסר לתובעת הוא פנה למר מסטיי שנתן לו שיק על סך 480,000 ₪ שחולל. מטרת שיק זה לא היתה להכשיר את השיק נשוא תיק זה אלא במסגרת עסקים בינו לבין מר מסטיי. לאחר מכן מר מסטיי אמר לו שהוא הסתדר עם התובעת כך שלא תתבע את השיק נשוא תיק זה ועל סמך הצהרה זו הוא לא הגיש תלונה במשטרה.

התוצאה:

לאחר עיון בעדויות הצדדים ובסיכומיהם באתי למסקנה כי יש לקבל את התביעה ואלה נימוקיה:

א. מתוך העדויות עולה כי התובעת קיבלה את השיק ממר מסטיי כהחזר עבור הלוואות שנתנה למר מסטיי. היינו, ניתנה על ידה תמורה עבור השיק.

ב. בעת קבלת השיק התובעת לא ידעה שיש בעיה עם השיק. גם לטענת הנתבע נודע לתובעת שיש לו טענות לגבי השיק רק לאחר שהשיק כבר היה בידיה והיא נפגשה איתו.

ג. תוצאת האמור היא שהתובעת אוחזת כשורה בשיק ולפיכך אף אם יש לנתבע טענות כנגד מר מסטיי בגין כך שלקח את השיק ללא רשותו, התובעת גוברת עליהם. אמנם התובעת רשומה כנפרעת בשיק, אך לפי הפסיקה גם נפרע יכול להיות אוחז כשורה, אם הוא צד רחוק שלא עשה את העסקה עם מושך השטר.

ד. בעדויות הנתבע עלו סתירות בין היתר בקשר לשיק על סך 480,000 ₪ שהוא קיבל ממר מסטיי. בתצהיר ההתנגדות לביצוע שטר טען הנתבע כי שיק זה ניתן לו על ידי מר מסטיי במקום השיק נשוא תיק זה. היינו, הנתבע הסכים שהשיק נשוא תיק זה יפרע ובמקומו קיבל שיק אחר (שאמנם לא נפרע אך עצם קבלתו יש בה כדי להכשיר את השיק נשוא תיק זה). רק בתצהיר העדות הראשית שניתנה לאחר מכן טען הנתבע כי השיק על סך 480,000 ₪ לא ניתן בתמורה לשיק נשוא תיק זה אלא עבור עסקה אחרת. לא זו בלבד אלא בחקירתו חזר הנתבע שוב על הטענה שמדובר בשיק שניתן כנגד השיק נשוא תיק זה.

ה. הנתבע לא נתן הסבר מניח את הדעת מדוע לא הגיש תלונה במשטרה נגד מסטיי. גם אם בתחילה הוא סבר שמסטיי הסדיר את הענין עם התובעת כמו שאמר לו מסטיי, הרי בסופו של דבר הוא ראה שהשיק הוכנס לגביה ואף הוגש לביצוע בהוצל"פ אך גם אז לא הגיש תלונה במשטרה נגד מר מסטיי.

ו. לא רק שהנתבע לא הגיש תלונה במשטרה אלא הוא אף לא טרח לבטל את השיק בבנק על אף שנודע לו שהשיק הועבר לתובעת עוד לפני שהשיק הוכנס לגביה.

ז. התובעת צירפה מכתב שנשלח לכאורה מכתובת הדוא"ל של הנתבע בו הוא מאשר את השיק. אמנם הנתבע טען שמדובר בזיוף אך לא המציא לכך כל ראיה ואף בענין זה לא הגיש תלונה במשטרה על זיוף ושימוש בדוא"ל שלו ללא אישורו.

ח. לפי טענת הנתבע מדובר בשיק שהוא חתם עליו על מנת להפוך אותו למסמך סחיר (לטענתו עבור ילדיו). כאשר נגנב שיק כזה, בניגוד לשיק שלא נחתם על מנת להופכו למסמך סחיר, האוחז בו כשורה גובר על טענת הגניבה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ