אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פדן נ ' ה פניקס חברה לבט

פדן נ ' ה פניקס חברה לבט

תאריך פרסום : 14/02/2011 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום תל אביב - יפו
53321-08
14/02/2011
בפני השופט:
ירון בשן

- נגד -
התובע:
ניצה פדן
הנתבע:
פניקס חברה לבטו ח בע"מ
פסק-דין

פסק דין

הוגשה תביעה כספית לתשלום 80,000 ₪. כיום מסכימים הצדדים שלתובעת מגיעים כספי ביטוח חיים שנצברו לזכות בעלה המנוח, אך הם חלוקים על הסכום. עוד מבקשת התובעת שיפסק לה פיצוי בעל אופי נזיקי בשל אופן התנהגותה של הנתבעת, שלדעתה הפרה את חובת נאמנותה ונהגה בחוסר תום לב ובשרירות. הצדדים נקלעו למבוי סתום שמנע תשלום סכום שאינו במחלוקת, מפני שבעת מותו היו למנוח חובות גדולים ואצל הנתבעת הוטלו עיקולים רבים על כספים המגיעים לו. בשלבי הדיון הראשונים ביקשה התובעת הכרעה שזכותה גוברת על זכותם של הנושים שהטילו עיקולים אצל הנתבעת. בהחלטה מיום 16.6.09 קבעתי שלא תנתן החלטה כזאת. אין בית-המשפט מוסמך לדון ולהכריע במחלוקת בין התובעת לצדדים שלישיים, זרים להליך. הוא מוסמך רק להכריע במחלוקת שבין הצדדים שבפניו, דהיינו, בשאלה, כמה כסף הגיע למנוח (ומגיע כיום לתובעת, יורשתו) מכח פוליסת ביטוח חיים אצל הנתבעת.

התובעת טוענת שנודע לה כי המנוח ביטח עצמו בביטוח חיים רק לאחר מותו. אין לה ידיעות משל עצמה באשר לפרטי ההתקשרות או לסכומים שהופקדו. מקור המידע היחיד שיש בידיה הם מסמכים שהופקו ע"י הנתבעת. הועלו טענות משפטיות ועובדתיות רבות. רובן, לא היו נחוצות להכרעה ורק עירפלו את המחלוקת – ולכן לא יידונו.

באפריל 2004 שלחה הנתבעת למנוח מכתב שבו נכתב, בין היתר: "הננו שמחים להודיעך כי בתאריך 1.5.2004 יגיע מועד פרעון ביטוח החיים שבבעלותך. סכום הביטוח (לפי המדד הנוכחי 9867.0 נקודות) –11,951.00₪..." לדעת הנתבעת מסמך זה מפרט חוב לפי הפוליסה, שבו היא מודה. התובעת סבורה שהפירוט הנכון של החוב עולה ממסמך מיום 12.6.06 (ונחזה לספק מידע בנוגע לפוליסות של המנוח אצל הנתבעת נכון ל- 31.12.05) שם מצויין ערך פידיון של 47,110₪. התובעת טוענת שהנתבעת מנועה מלהתכחש למסמך זה, ויש לראותו כהודאה בחוב שלא ניתן להשתחרר ממנה ע"י טענה סתמית של "טעות", ואף לא ע"י עדות בע"פ.

זה הסברה של הנתבעת: המנוח בוטח בפוליסת ביטוח מנהלים שמספרה 254306004. הפרמיות שולמו בגין פוליסה זו עד ליום 1.1.92 ומאז הפכה הפוליסה למסולקת וחסרת כיסויים ביטוחיים. הנתבעת שלחה למנוח את המכתב (שצוטט קודם), הודיעה לו שהפוליסה הגיעה לסיומה והצטבר בה סך לפידיון של 11,951 ₪ שאותו יוכל לקבל לאחר שיסיר עיקולים שהוטלו עליה. מכיוון שלא ניתן היה להשאיר את הכספים בפוליסה שהסתיימה נאלצה הנתבעת לפתוח פוליסה חדשה שמספרה 1893811016 שבה הופקד הסכום האמור ביום 1.5.04. בפוליסה זו לא הופקדו מעולם כספים נוספים. בשל טעות רישומית כלשהי דווחה ביום 12.6.06 יתרה לפדיון של 47,110 ₪.

יש תיעוד מסודר של כל ההפקדות שהתרחשו בפוליסה 254306004 והוא תואם למכתב מאפריל 2004 – דהיינו, שעד אז הצטברו לזכות המנוח 11,951 ₪ אצל הנתבעת. והנה, במסמך שהופק ביום 12.6.06 מופיעים מספרים שונים לגמרי. התובעת נתלית ב"שורה התחתונה" וסבורה שאם כתוב שם "ערך פדיון לפרט 47,110" זה מה שעל הנתבעת לשלם לה. אלא, שלא רק זה רשום באותו מסמך, אלא גם שביום 1.5.2004 הפקיד המנוח 40,475₪. התובעת העידה על עצמה שהמנוח לא שיתף אותה בפרטי פעילותו הכלכלית באותה תקופה ואינה יכולה להסביר כיצד ומדוע הופקד הסכום.

מעדות התובעת ברור שהמנוח היה שקוע באותה תקופה בחובות כבדים. לא ברור מהיכן יכול היה להשיג לפתע 40,000₪. ואם הצליח להשיג סכום כזה, מפתיע שלא חלק את הבשורה הטובה עם אשתו. נראה גם מוזר שאדם השקוע בחוב, יפקיד סכום כזה בפוליסה שמוטלים עליה עיקולים.

שוכנעתי, שביום 1.5.2004 עמד לזכות התובע סך 11,951₪. זאת ידוע לנו לא רק בשל ההודעה (וההודאה) של הנתבעת מאפריל 2004, אלא גם מפני שרצף ההפקדות המביאות לסך זה ידוע. אם אכן נוספו על סך זה 40,475 ₪ באותו יום, היה על המסמך מיום 12.6.06 להזכיר את יתרת הפתיחה של 11,951 ₪ ובמקום כלשהו וגם לציין אחר-כך יתרה של – 52,426 ₪. אלא, שגם יתרת הפתיחה וגם הסכום המצטבר נעדרים ממנו.

מסקנתי, שלא סביר שהמסמך מיום 12.6.06 משקף זכויות אמיתיות של התובע: מסמך זה מניח יתרת פתיחה נמוכה מדי והפקדה לא הגיונית. יובהר, שלא מדובר ב"עדות בע"פ" נגד מסמך בכתב, אלא בעימות בין שני מסמכים בכתב, מסמך אחד שניתן לשחזר את הבסיס העובדתי שלו והוא גם הגיוני והשני, שלא ניתן לשחזר את הבסיס העובדתי שלו והוא לא הגיוני.

לסיכום: התובעת מחזיקה בשני מסמכים סותרים שהפיקה הנתבעת. העובדה שבמסמך המאוחר יותר צויין סכום גבוה בהרבה עוררה את תקוות התובעת שאכן מגיע לה סכום כזה. הן מפני שמדובר במסמך בכתב של חברת ביטוח שהיא ניסחה על-פי רשומותיה וגם כמצוות ההגיון, עבר הנטל להסביר את ההבדל בין המסמכים אל הנתבעת. הסברה היה, שנעשתה טעות כלשהי ברישום.

לכאורה, קל מאוד לבחון איזה מהמסמכים משקף את היתרה הנכונה. לפי דיווחי ההפקדות, ברור שעד אפריל 2004 היתה היתרה 11,951₪. המסמך מיום 12.6.06 נראה כאוסף מספרים ששורבבו לענין בטעות – למעשה הוא נראה כמסמך המתאר כספים של לקוח אחר, שפרטי המנוח נרשמו עליו בטעות. מסקנה זו נובעת משתי סיבות: ראשית, המסמך מיום 12.6.06 לא כולל בתוכו יתרת פתיחה שעמדה (ללא ספק) לזכות המנוח באותו מועד. שנית, ה"הפקדה" שמצויינת בו, נראית מאוד לא סבירה, בנסיבות שעליהן העידה התובעת. מסקנתה של הנתבעת, שמדובר בטעות רישומית נראית כמסקנה הסבירה ביותר ולמעשה אין בידי התובעת כל הסבר חלופי כיצד יתכן שהאמור במסמך מיום 12.6.06 אכן יכול לשקף זכויות אמיתיות של המנוח.

לאור זאת, אני קובע שהנתבעת חייבת לשלם לתובעת את הסך של 11,951₪, כשהוא נושא הצמדה וריבית כדין מיום 1.5.2004 ועד התשלום המלא בפועל. אין בהכרעה זו כדי להביע דעה באשר ליכולתה של הנתבעת להעביר בפועל כספים לתובעת, ככל שעדיין מוטלים עליהם עיקולים.

דומני שהדיון בתביעה זו, שהסתבך למעלה מהנחוץ, לקה בחוסר תכליתיות חריגה. זמן רב בוזבז בשל כך שהתובעת ביקשה להכריע באמצעותה ביחסיה עם נושים בלי לשתפם בהליך. רב החשש, שבשל העיקולים הרבים יקשה על התובעת להנות גם מתוצאות פסק-דין זה. בהתחשב בכך שהנתבעת לא כפרה כלל בחבות כפי שנקבעה, היה כנראה מקום לחייב את התובעת בהוצאות, אך לאור מצבה הכלכלי העגום, אמנע מכך.

ניתן היום, י' אדר א תשע"א, 14 פברואר 2011, בהעדר הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ