אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פבלובסקי נ' לוטובול מועדון חברים בע"מ

פבלובסקי נ' לוטובול מועדון חברים בע"מ

תאריך פרסום : 21/07/2010 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות עפולה
39795-12-09
21/07/2010
בפני השופט:
שאדן נאשף-אבו אחמד

- נגד -
התובע:
יורי פבלובסקי
הנתבע:
לוטובול מועדון חברים בע"מ
פסק-דין

פסק דין

התביעה וטענות הצדדים בתמצית

בפניי מונחת תביעה כספית בסך 4,082 ₪, בה עותר התובע לחייב את הנתבעת להשיב לידיו כספים שהעביר אליה למשך תקופת המנוי, הואיל ולשיטתו הוא מעולם לא זכה בהגרלות.

לכתב התביעה צירף התובע מסמך הנושא כותרת "ריכוז תשלומים לחב' 'לוטו בול'" המתייחס לתקופה שבין 30.12.2007 ועד לתאריך 31.05.2009 וכן צרופה של התכתבויות ששלח התובע לנתבעת, במסגרתם הוא דרש השבת כספים שהעביר לנתבעת, כאמור.

לשיטת הנתבעת, התובע הצטרף לשירותיה בתמורה לתשלום חודשי קבוע בסך 199 ₪. בכתב ההגנה נטען, כי בהסכם ההצטרפות (נספח א' לכתב ההגנה) נקבע מפורשות, כי הנתבעת אינה מתחייבת לסכומי זכייה ואף לא לסיכויי הצלחה.

עוד צירפה הנתבעת פירוט של ההפקדות ללקוח מהם עולה, כי לחשבונו של התובע הופקדו כספים, 7 פעמים במספר, בסכום כולל של 266.78 ₪ (נספח ב' לכתב ההגנה).

לשיטת הנתבעת, במהלך תקופת המנוי פנה התובע לנתבעת על מנת לבטל את המנוי, לרבות בתאריכים 12.03.2008 ו- 03.06.2008. הנתבעת העניקה לתובע הטבות כמפורט בסעיפים 6 ו-7 לכתב ההגנה, והוא הסכים להמשיך להימנות על שורת לקוחותיה.

דיון והכרעה

לאחר ששמעתי את טענות הצדדים ועיינתי בחומר הראיות שהוגש לתיק, הגעתי לכלל מסקנה כי דין התביעה להתקבל בחלקה, ואנמק.

לעיוני הוגש הסכם (נ/1) המסדיר את מערכת היחסים בין הנתבעת - שהינה חברה שמנהלת מועדון חברים שמטרתו לאגד את החברים למילוי משותף של הטפסים של הגרלת הלוטו של מפעל הפיס ומשלוחם של טפסים אלה למפעל הפיס - לבין חברי המועדון, והכול בתמורה לתשלום חודשי קבוע שמשלם החבר לחברה. במסגרת ההסכם, מתחייבת החברה כלפי חבר המועדון למלא ולשלוח פעמיים בשבוע טפסי הגרלות הלוטו של מפעל הפיס, וכן 5 פעמים את טפסי הגרלות 777 שנערכת מידי יום ביומו. לפי ההסכם, החברה הנתבעת אינה עורכת בעצמה הגרלות, אלא מטרתה לאגד החברים להשתתף ביחד בהגרלות.

טענתו המרכזית של התובע היא, כי במידה ולא יזכה בהגרלות מתחייבת הנתבעת להשיב לידיו את כל הכספים ששילם. לשיטתו, הוא פנה אל הנתבעת אין ספור פעמים בדרישה לבטל את המנוי ולקבל החזר עבור הכספים שהשקיע, אולם חרף הבטחותיה של הנתבעת, כאמור, לא הוחזרו כספים אלה. לתמיכה בטענותיו, צירף התובע במהלך הדיון קלטת בצירוף תמליל לשיחה שנערכה עם נציגת החברה בסמוך לתאריך 17.12.2008.

מנגד נסמכת הנתבעת בהגנתה על הוראות סעיף 5 להסכם בו נכתב, כי "החבר מצהיר כי הוסבר לו במפורש שאין החברה אחראית ואינה יכולה להיות אחראית לסיכויי ההצלחה של החבר בהגרלה כלשהי או בפרס כלשהו. סיכויי ההצלחה נתונים לתורת ההסתברויות שלחברה אין כל שליטה עליהן. החברה מניחה שריבוי משתתפים בתוכנית אחת על פי סדר שקובעות התוכנות של החברה, מגדיל את סיכויי הזכייה תוך כדי הפחתת העלויות לחבר".

אין מחלוקת בין הצדדים, כי התובע קיבל לידיו העתק מהסכם ההתקשרות שנכרת עם הנתבעת (עמוד 2, שורות 12 ו-14). אין עוררין על כך שסעיף 5 הנ"ל מעוגן בהוראותיו של הסכם זה. השאלה שבמחלוקת היא, האם להסכם עליו חתם התובע התווספה גם תניה בעל-פה, לפיה יוכל התובע לבטל את ההסכם לאחר תום 6 חודשי המנוי (בתאריך 30.06.2009) וכי במידה ובתקופה זו הוא לא יזכה בפרס, אזי יוכל לקבל בחזרה את כספיו ?

לאחר ששמעתי את עדותו של התובע, מצאתי אותה אמינה ומשתלבת עם תמליל השיחה שנערכה בינו לבין נציגת הנתבעת. שוכנעתי, כי בין הנתבעת לתובע נחתם הסכם בכתב אליו התווסף תנאי בע"פ, לפיו יוכל התובע לבטל את ההסכם (המנוי) ולקבל לידיו בחזרה את התשלומים ששילם, במידה ולא יזכה. לעניין זה אני קובעת, כי תנאי זה שבעל-פה מהווה חלק בלתי נפרד מהסכם ההתקשרות שנחתם בין התובע לנתבעת ויש בו כדי לגבור על תנאי ההסכם הכתוב. ואבהיר.

לאחר שעיינתי היטב בתמליל שצורף ע"י התובע עולה התמונה הבאה: התובע פנה אל הנתבעת במכתב מיום 17.12.2008 ובו דרש לבטל את המנוי ולהפסיק את גביית דמי המנוי מחשבונו, וכן לקבל החזר. לפנייה זו קדמו 3 פניות נוספות. מהתמליל שצורף עולה, כי בשיחה שנערכה בין התובע לבין נציגת הנתבעת בשם רותי (להלן: "הנציגה" או "רותי"), עשתה נציגת הנתבעת כל שלאל ידה על מנת להאריך את תקופת המנוי של התובע ולהימנע מביטול המנוי. עוד עיון בתמליל מעלה, כי במהלך השיחה האמורה חזר התובע אין ספור פעמים על השאלה: במידה ויסכים לחידוש המנוי ולא יזכה בהגרלות, האם בתום תקופת המנוי ובחלוף ששה חודשים, כאשר ישוב וידרוש ביטול המנוי והשבת הכספים ששילם, האם אז תיעתר הנתבעת לבקשתו ותחזיר לו את הכספים ששילם. בשל חשיבות הדברים שנאמרו בין התובע לבין נציגת הנתבעת, אביאם להלן במלואם:

"יורי: תקשיבי, שאני לא זוכה תוך חצי שנה הקרובה ומתקשר אליך ומבטל את המנוי אתם מחזירים לי את כל הכסף?

"רותי: אם היית באפס זכיות, כן, אם אתה באפס זכיות כן, אבל אני מקווה מאוד שהפעם הזאתי, אני לא יודעת אם את המיליונים, אבל לפחות 25 אלף.

יורי: רגע, מה זאת אומרת אפס זכיות? פחות מאלף שקל?

רותי: בלי נדר, בלי נדר, בלי נדר, אני מקווה שלפחות 25 אלף תיקח. אני הולכת להגדיל לך את הסיכויים ואני מקווה שיהי לנו נס חנוכה..." (ראו: עמוד 4, שורות 1-5 ושורות 8-15 ; עמוד 3, שורות 25-28 ).

מעיון בכרטיס הלקוח עולה, כי בתקופה שבין 10.10.2008 ועד ליום 10.04.2009 בוצעו 3 הפקדות לחשבון הלקוח-התובע, בסך של 34 ₪, 42 ₪ ו- 43 ₪, בכל פעם. עוד עולה מכרטיס הלקוח, כי התובע אכן זכה, כטענת הנתבעת, ב- 3 הפקדות לאחר השיחה המצוטטת לעיל. ברם, זכייתו של התובע הייתה בסכומים זניחים שאינה מתיישבת עם הבטחותיה של נציגת הנתבעת, כפי שהובאו דלעיל.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ