אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פארס נ' הועדה המחוזית לתכנון ובנייה - מחוז צפון

פארס נ' הועדה המחוזית לתכנון ובנייה - מחוז צפון

תאריך פרסום : 18/06/2013 | גרסת הדפסה
בב"נ
בית משפט השלום עכו
38775-02-13
12/06/2013
בפני השופט:
וויליאם חאמד

- נגד -
התובע:
נסיף פארס
הנתבע:
הועדה המחוזית לתכנון ובנייה - מחוז צפון

החלטה

הדיון בשני התיקים שבכותרת אוחד לפי הסכמת הצדדים בהחלטה מיום 2.6.13.

בפניי בקשה מאת המשיבה, בתיק מספר 21434-11-12, למתן צו הריסה ללא הרשעה לפי סעיף 212(5) לחוק התכנון והבניה תשכ"ה – 1965, ובקשה מאת המבקש, בתיק מס' 38775-02-13, לביטול צו הריסה ללא הרשעה שניתן במסגרת בקשת המשיבה בתיק 21434-11-12.

ביום 11.11.12 הגישה המשיבה בקשה למתן צו הריסה ללא הרשעה לפי סעיף 212(5) לחוק הנ"ל, לצוות על הריסת שלושה בתי מגורים ומבנים נלווים נוספים שהוקמו בקרקע חקלאית מוכרזת בלב שמורת טבע הר מירון, ללא היתר, על המקרקעין הידועים כגוש 19477 חלקות 3 ו-4 מאדמות כפר חורפיש. במסגרת בקשה זו ציינה המשיבה כי כנגד המנוח פאיז סעיד פארס, ת.ז. 020915880 (להלן: "המנוח"), שהוא אחד הבעלים של המקרקעין הנ"ל, הוגש כתב אישום ביום 1.9.10, בתיק פלילי 1996-09-10, בו יוחסו לו עבירות לפי חוק התכנון והבניה, שעניינן הקמת שלושת המבנים ומבנים נלווים נוספים כאמור, במקרקעין הנ"ל, ושהינם המבנים נשוא הבקשות שבפניי. המנוח הלך לעולמו ביום 28.7.12, ובעקבות כך הופסק ההליך הפלילי כנגדו בהחלטה מיום 17.10.12. המשיבה מבקשת במסגרת בקשתה הנ"ל להורות על הריסת עבודות הבנייה נשוא כתב האישום בתיק הנ"ל, מכוח סעיף 212 (5) לחוק, מאחר ומבצע העבירה, הוא המנוח, נפטר, לנוכח קיומו של אינטרס ציבורי המחייב מתן צו להסרת הבניה הבלתי חוקית הנ"ל, שהוקמה על קרקע חקלאית בשמורת טבע.

בהחלטה מיום 20.1.13, במעמד ב"כ המשיבה בלבד, הוריתי על מתן צו כמבוקש וכי צו זה יכנס לתוקף בתום 45 ימים ממועד ההחלטה וכי על המשיבה, המבקשת שם, להדביקו על גבי שלושת המבנים, תוך 10 ימים מיום מתן ההחלטה. בהחלטה מיום 29.1.13 נעתרתי לבקשת המשיבה למתן ארכה של 30 ימים לביצוע מסירת הצו, נוכח הודעת המשטרה כי המבנים מאוכלסים, וכי הצו יכנס לתוקף בחלוף 4 ימים ממועד הדבקתו על גבי המבנים.

ביום 20.2.13 הגיש המבקש, מר פארס נאסיף, בקשה דחופה, בתיק מס' 38775-02-13, להורות על ביטול צו ההריסה הנ"ל. דיון במעמד הצדדים התקיים ביום 6/6/13. המבקש מאשר כי המנוח, הוא אביו, הינו אחד הבעלים במקרקעין ומי שביצע את עבודות הבניה נשוא הבקשות כאן, וכי המדובר בקרקע חקלאית, וכי לאחר פטירת המנוח הוא ואחיו נקטו בהליך לחלוקת נכסים, בהיותם היורשים של המנוח, וכיום הוא נציג בני משפחתו בהליך שבפניי עד לחלוקה סופית של הירושה. לטענתו, הייעוד החקלאי של הקרקע אמור להשתנות בעתיד מאחר והוגשה תכנית מתאר מקומית לכפר חורפיש אשר כוללת בתוכה את המקרקעין נשוא הצו, ותכנית זו התקבלה בוועדה המרחבית והומלצה בפני הוועדה המחוזית לשם הפקדה, כאשר הייעוד המוצע שם הוא חקלאי משולב מגורים, ואשר יסלול את הדרך למתן היתר למבנים הנ"ל. לטענתו, מאחר ונציגים של הרשות לשמורת הטבע משתתפים במליאת הוועדה המקומית לתכנון ובניה, אשר אישרה את הייעוד המוצע של המקרקעין, יש ללמוד מכך כי רשות שמורת הטבע מסכימה לגרוע את המקרקעין הנ"ל משטח שמורת הטבע. עוד נטען כי המבנים מאוכלסים זה זמן רב ע"י אנשים שלא ביצעו את בנייתם, ומאחר והמבנים משמשים כיום אחרים, כאמור, לא מתקיימת עוד הוראת סעיף 212 (5) לחוק, ועל המשיבה לברר האם קיימת תשתית ראייתית להעמיד לדין מעורבים בביצוע עבירה לפי חוק התכנון והבניה ולא לנקוט בהליך לפי סעיף 212 (5) לחוק. עוד טוען המבקש כי הבקשה למתן צו הריסה ללא הרשעה הסתמכה על תעודת עובד ציבור שניתנה ביום 14.7.10, כך שהמדובר בפגם מהותי במתן הצו מאחר וזה לא נסמך על תעודת עובד ציבור עדכנית, שניתנה עובר להגשת הבקשה של המשיבה.

בישיבת יום 6.6.13 ציינה ב"כ המשיבה כי לא קיימת תכנית מתאר אשר קובעת ייעוד של חקלאות בשילוב מגורים במקרקעין הנ"ל או שגורעת את המקרקעין משטח שמורת הטבע, והמלצת הוועדה המקומית בפני הוועדה המחוזית בדבר שינוי הייעוד איננה בגדר תכנית מתאר או החלטה מחייבת. כמו כן, תעודת עובד ציבור שניתנה ביום 14.7.10 עודנה בתוקף ולא ניתנה כל החלטה של רשות מוסמכת לבטל את האמור בתעודה הנ"ל או המוכיחה שינוי במצב התכנוני במקרקעין.

הוראת סעיף 212 (5) לחוק מורה כי:

" נעברה עבירה בבנין לפי פרק זה, ואילו הורשע עליה אדם היה בית המשפט

רשאי לצוות כאמור בסעיף 205, רשאי הוא לצוות כן אף ללא הרשעה,

ובלבד שחלה אחת הנסיבות האלה:

(5) מי שביצע את העבירה מת או איננו בר עונשין מסיבות שאין בהן כדי

לעשות את פעולתו חוקית ".

תכליתה של הוראת סעיף 212 לחוק היא אכיפת דיני התכנון והבנייה ושמירה על הסדר הציבורי ומניעת מטרד מן הציבור עקב קיומו של מבנה לא חוקי. תכלית זו תתקיים על ידי הסרת מטרד זה של בנייה ללא היתר, אף שלא הורשע אדם בביצוע עבירה של בנייה לא חוקית זו, זאת, בהתקיים אחת הנסיבות המנויות בהוראה לעיל. סמכותו של בית המשפט, לפי הוראת סעיף 212 לחוק, קמה אך שעה שהמבקשת, העותרת למתן צו כאמור, מוכיחה כי הבנייה נשוא בקשתה הוקמה שלא כדין. אך להבדיל מהוראת סעיף 205 לחוק, לפיה, די בקיומה של הרשעה בדין על מנת לצוות על הריסת בנייה לא חוקית נשוא הרשעה זו, הרי שלעניין הוראת סעיף 212 לחוק, אין בעובדה כי הבנייה הוקמה שלא כדין כדי להוות תנאי בלעדי על מנת לאפשר מתן צו הריסה ללא הרשעה, אלא שעל המבקשת לשכנע את בית המשפט בדבר קיומו של עניין ציבורי חשוב וצורך ציבורי מובהק המצדיק ומחייב הריסת הבנייה נשוא הבקשה, מכוח הוראת סעיף 212 הנ"ל. שכן, המדובר בצו המורה על הריסת בנייה בלתי חוקית שבגינה איש לא הורשע, כאשר צו כאמור עלול לפגוע בזכויותיו הקנייניות של אחר, שלא הורשע בדין בגין בנייה לא חוקית זו. משכך, אין די בכך כי הבנייה הוקמה שלא כדין, על מנת לצוות על הריסתה ללא הרשעה, אלא שנדרש קיומו של עניין ציבורי מובהק המחייב הסרת בנייה זו. בית המשפט העליון ציווה, לעניין זה, כי:

" על הרשות להוכיח, לצורך מתן צו הריסה מכוח סעיף 212 לחוק התכנון

והבניה, שבנסיבות המקרה מתעורר עניין ציבורי חשוב בהריסת המבנה

שנבנה ללא היתר ואילו למתנגד לצו תינתן הזדמנות לשטוח את השיקולים

להתנגדותו...

לפיכך, על הרשות להוכיח כי מתקיימים התנאים המקימים סמכות

להריסה ובנוסף שהריסת המבנה אכן מעוררת עניין ציבורי חשוב,

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ