אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> פאיד נ' איילון חב' לביטוח בע"מ

פאיד נ' איילון חב' לביטוח בע"מ

תאריך פרסום : 06/02/2014 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות נצרת
15816-12-12
30/01/2014
בפני השופט:
אלכס אחטר

- נגד -
התובע:
נידאל פאיד
הנתבע:
איילון חב' לביטוח בע"מ

החלטה

1. לפני בקשה לביטול פסק דין אשר ניתן נגד המבקש ביום 4.12.2013 (להלן: "פסק הדין"), בהעדרו של המבקש.

2.על פי הנטען בכתב התביעה, ביום 15.02.2012, עת נהג המבקש ברכב מ.ר. 5602616 (להלן: "הרכב הנפגע"), יצא מהצומת, בחוסר זהירות, רכב צד ג' מ.ר. 4960514 (להלן: "הרכב הפוגע"), ופגע ברכב הנפגע בחלקו הקידמי (להלן: "התאונה"). כתוצאה, נגרמו לרכב הנפגע נזקים בסך של 44,758 ₪ (חוות דעת שמאי- נספח לכתב התביעה). הרכב הפוגע היה מבוטח בזמן בתאונה אצל המשיבה (להלן: "המבטחת"). המבטחת הסכימה לשלם אך 21,423 ₪. משכך, המבטחת נותרה חייבת למבקש סך של 23,335 ₪.

3.בכתב ההגנה טענה המבטחת, כי שילמה למבקש סכום שאינו שנוי במחלוקת, המשקף את הנזק שנגרם לרכב הנפגע. לטענתה, הנזקים הנטענים בכתב התביעה, לא נגרמו בתאונה. בהתאם לחוות דעת השמאי מטעמה (נספח לכתב ההגנה), מחירי העבודות שצויינו בחוות הדעת שהגיש המבקש מופרזים ואינם תואמים את הנזק; מספר חלקים שפורטו בחוות הדעת, לא ניזוקו כלל בתאונה או לא הוחלפו בפועל והמוסך לא ציין את טיבם או מקורם של חלקי החילוף. משכך, הופחתו עלויות החלקים והעבודה בהתאם. זאת ועוד, המבקש פוצה בסך של 1,200 ₪ בגין שכ"ט שמאי, כמקובל בשוק, ושכ"ט שמאי בסך של 2,500 ₪, כתביעתו, מופרז וחסר הצדקה. לסיום טענה המבטחת, כי המבקש לא הביא כל ראיה להפסד בפועל בגין השבתה. משכך, יש לדחות את התביעה.

4.המבקש לא התייצב לדיון אשר התקיים ביום 4.12.2013, למרות שנכח בישיבה קודמת וידע אודות קיומה של הישיבה, וניתן נגדו פסק הדין במסגרתו קבעתי, כי המבקש לא פעל בהתאם להחלטת בית המשפט ולא זימן שמאי מטעמו, השמאי שהתייצב הוזמן על ידי מזכירות בית המשפט. כמו כן המבקש לא העביר למבטחת מסמכים רלוונטיים. הוריתי על דחיית התביעה, ועל חיוב המבקש בהוצאות בסך של 1,500₪, בגין אי התייצבותו לישיבה ובגין אי קיום ישיבה עניינית ביום 29.09.2013, אשר ישולמו למבטחת ולעד מטעמה, ובנוסף סך של 700 ₪ אשר ישולם לשמאי מטעם המבטחת, מר אליהו שילוח, תוך 30 ימים, שאם לא כן ישאו הפרשי הצמדה וריבית ממועד מתן פסק הדין ועד למועד התשלום המלא בפועל.

מכאן הבקשה שלפני:

5.לטענת המבקש יש לבטל את פסק הדין שניתן נגדו מטעמי צדק. לטענתו, הוא לא התייצב לדיון מאחר והיה חולה, קיבל בביתו, על ידי רופא פרטי, טיפול רפואי ותרופתי, כולל זריקות לכאבי גב.

6.המבטחת מתנגדת לבקשה. לטענתה, דין הבקשה להדחות על הסף מאחר והוגשה בשיהוי וללא תצהיר. לגופה של הבקשה, טענה המבטחת, כי המסמך הרפואי שצורף לבקשה אינו מחייב את המשפט; לא צורף מסמך רפואי המעיד כי המבקש אכן קיבל זריקות; למבקש היו בעיות רפואיות עובר לדיון והיה עליו להגיש בקשה לדחיית מועד הדיון מבעוד מועד ולחסוך את זמנו של בית המשפט ואת זמנה של המבטחת והשל העדים אשר התייצבו לדיון. המבקש לא מילא אחר החלטות בית המשפט ולא המציא למבטחת את המסמכים, כפי שקבע בית המשפט. לא זו אף זו, המבקש כלל לא התייחס לסיכויי ההצלחה, אם יבוטל פסק הדין. וגם מן הטעם הזה, יש ליתן משקל לסופיות הדיון, ולדחות את הבקשה. לחילופין, טענה המבטחת, כי אם תתקבל הבקשה, יש לחייב את המבקש בהוצאות התגובה, ללא קשר להליך העיקרי.

דיון והכרעה

7.תקנה 11 לתקנות שיפוט בתביעות קטנות (סדרי דין), תשל"ז – 1976 (להלן: "תקנות שיפוט בתביעות קטנות"), שכותרתו היא: "אי התייצבות למשפט", מקנה לבית המשפט סמכות ליתן פסק דין על יסוד כתב התביעה בהיעדר הנתבע.

8.בבואו של בית המשפט לדון בבקשה לביטול החלטה שניתנה במעמד צד אחד, יש להבחין בין החלטה שנפל בה פגם ובמקרה כזה יש לבטלה מכוח חובת הצדק, לבין החלטה שניתנה כהלכה וביטולה נתון לשיקול דעתו של בית המשפט (משה קשת, הזכויות הדיוניות וסדר הדין במשפט האזרחי – הלכה ומעשה, כרך ב' (מהדורה 15, 2007) 1213).

9.ביטול מכוח חובת הצדק – כאשר פסק דין שניתן במעמד צד אחד הינו פגום, למשל, בשל העדר המצאה כדין או בשל אי המצאת הזמנה לדיון, אזי הפגם מהווה עילה לביטול ההחלטה, מאחר ולא ניתנה לבעל הדין שנעדר ההזדמנות הראויה לבוא ולהשמיע טענותיו, ופסק הדין יבוטל מכוח חובת הצדק (רע"א 8864/99 אנקווה נ' מעוז חברה לביטוח בע"מ (פורסם ביום 29.10.2000). בענייננו, המבקש לא התייצב לדיון, אשר ידע על אודותיו, שכן נכח בישיבה קודמת בה נקבע מועד הדיון.

10.למבקש ניתן יומו בבית המשפט, ברם הוא בחר שלא להשתמש בזכות שניתנה לו. משכך, אין עילה לביטול פסק הדין מכוח חובת הצדק (ראה- ר"ע 526/83 פרושינובסקי נ' שירסון כלל אינבסטמנט האוס בע"מ, פ"ד לז(4) 485 (1983).

11. ביטול על פי שיקול דעת – כאשר עסקינן בפסק דין שניתן כהלכה, לבית המשפט נתון שיקול הדעת לבטל את פסק הדין, במסגרתו עליו לבחון את סיבת המחדל של המבקש לאי התייצבותו ו/או העדר התגוננותו ואת סיכויי ההצלחה כי הגנתו של המבקש תתקבל (ע"א 2201/07 חונינסקי נ' אטלנטיס מולטימדיה בע"מ (פורסם ביום 2.02.2009).

נקבע, כי במידה וניתן לרפא את הפגם הדיוני שבאי התייצבות צד לדיון בדרך אחרת, כגון בפסיקת הוצאות, ולאפשר דיון מחודש בתיק, יש לעשות כן. הדבר נגזר מעיקרון המידתיות ובמטרה למנוע פגיעה בזכויות יסוד של הצדדים (ראה דברי כב' השופטת דורנר ברע"א 1958/00 אריה נדב נ' סלון מרכזי למכונות כביסה, תק-על 2001(2), 217).

12.בבקשה לביטול פסק דין שהתקבלו במעמד צד אחד, יש לבחון את הסיבה למחדל המבקש – האם נבע מזלזול, רשלנות, או שקיים נימוק ראוי לכך. בנוסף, על בית המשפט לבחון את סיכויי ההצלחה של המבקש באם יבוטל פסק הדין, כאשר המבחן השני (סיכויי ההצלחה) הוא המבחן העיקרי (ראה- בר"ע (מחוזי חיפה) 1835/07 יהודה לוי ואח' נ' מזיג דוד (פורסם ביום 5.11.2007).

נקבע, כי הגם שבית המשפט ימעט, ככלל, לנקוט בצעד של דחיית התובענה, וזאת, בין היתר, על רקע ההכרה בזכות הגישה לבית המשפט כזכות חוקתית, הרי שבנסיבות חריגות אין להימנע מכך - כך, כאשר מדובר, למשל, בזלזול זדוני או בשימוש לרעה בהליכי משפט (ע"א 2722/06 גינות לאה בע"מ ואח' נ' בנק המזרחי בע"מ, פורסם ביום 29.05.2006).

דיון והכרעה

13.לאחר ששקלתי את טיעוני הצדדים, באתי לכלל מסקנה, כי במקרה דנן מתקיימות הנסיבות החריגות, המצדיקות את דחיית הבקשה לביטול פסק הדין, כמפורט להלן.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.



שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ