אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ע"א 7219/13 ואח' קלאב הוטלס אינטרנשיונל (א.ק.ה) בע"מ ואח' נ' עמותת בעלי יחידות טיים שרינג בטבריה קלאב הוטל ואח'

ע"א 7219/13 ואח' קלאב הוטלס אינטרנשיונל (א.ק.ה) בע"מ ואח' נ' עמותת בעלי יחידות טיים שרינג בטבריה קלאב הוטל ואח'

תאריך פרסום : 08/03/2016 | גרסת הדפסה
ע"א
בית המשפט העליון בשבתו כבית משפט לערעורים אזרחיים
7219-13,7223-13
08/03/2016
בפני כב' השופטים:
1. ח' מלצר
2. צ' זילברטל
3. מ' מזוז


- נגד -
המערערות בע"א 7219/13 והמשיבות 3-2 בע"א 7223/13:
1. קלאב הוטלס אינטרנשיונל (א.ק.ה) בע"מ
2. קלאב הוטל-ניהול (1996) בע"מ

עו"ד א' הרטמן
עו"ד א' פרינץ
עו"ד ש' זימן
המשיבה 1 בע"א 7219/13 ובע"א 7223/13:
1. עמותת בעלי יחידות טיים שרינג בטבריה קלאב הוטל
2. המערערת בע"א 7223/13 והמשיבה 2 בע"א 7219/13: חברת הפיקוח ט.ק.ה בע"מ

עו"ד ל' כהנא
פסק-דין
 

 בשם המשיבה 1 בע"א 7219/13 ובע"א 7223/13: מר נ' חרותי; מר מיכה לב; מר ק' מסינג

 

השופט צ' זילברטל:

 

           לפנינו שני ערעורים על פסק דינו מיום 16.7.2013 של בית המשפט המחוזי בתל אביב-יפו (כב' השופטת צ' צפת) שניתן בה"פ 17845-03-12, בגדרו ניתן סעד הצהרתי לפיו חברת קלאב הוטלס אינטרנשיונל (א.ק.ה) בע"מ (להלן: קלאב הוטלס) חייבת לפעול בהתאם להסכמים שנכרתו בינה לבין המשיבה, עמותת בעלי יחידות הנופש בטבריה קלאב הוטלס (להלן: העמותה), בכל הקשור לקביעת דמי האחזקה השנתיים אותם יידרשו לשלם חברי העמותה בגין השנים 2011 ואילך. עוד נקבע בפסק הדין קמא כי חברת הפיקוח ט.ק.ה בע"מ (להלן: חברת הפיקוח) וחברת קלאב הוטל ניהול (1996) בע"מ (להלן: חברת ההפעלה) תמסורנה את דו"חותיהן הכספיים לבדיקת רואה חשבון שימונה על-ידי חברת הפיקוח בהסכמת העמותה, כך שיהיה ניתן "לחלץ" את חלקן היחסי של הוצאות האחזקה הרלוונטיות לחברי העמותה לשנים 2011 ואילך מתוך כלל הוצאות האחזקה של המלון.

 

רקע

 

  1. בתחילת שנות השמונים של המאה הקודמת הקימה חברת טבריה קלאב הוטל בע"מ (להלן: טבריה קלאב הוטל) מלון בעיר טבריה (להלן: המלון), ומכרה כ-7000 יחידות נופש שנועדו לפעול בשיטת ה"טיים שרינג". שיטה זו מקנה לרוכשים זכות שימוש ביחידות הנופש לפרק זמן קצוב בשנה למשך מספר קבוע של שנים, בתמורה לתשלום ראשוני וחד-פעמי וכן תשלום שנתי של דמי אחזקה שנתיים. כל אחד מרוכשי יחידות הנופש חתם על חוזה סטנדרטי בינו לבין טבריה קלאב הוטל אשר הסדיר את מערכת היחסים החוזית בין הצדדים (להלן: החוזה הסטנדרטי). יוער, כי מלבד החלק במלון שהוקדש ליחידות הנופש ופעל במתכונת ה"טיים שרינג", פעל גם חלק אחר במלון על בסיס מלונאי רגיל.

 

  1. בשנת 1985, תקופה קצרה לאחר הקמתו, נקלע המלון לקשיים כלכליים כבדים, בעקבותיהם החלו להתנהל הליכי כינוס ופירוק. על רקע הקשיים האמורים, ביום 16.2.1986 הוקמה העמותה (המשיבה 1 בשני הערעורים), כגוף המאגד את רוכשי זכויות השימוש ביחידות הנופש, מתוך מטרה להגן על זכויות הרוכשים ולייצגם. במסגרת זו, הייתה העמותה מעורבת במגעים שנוהלו על-ידי כונסי הנכסים והמנהל המיוחד של המלון לשם רכישתו.

 

  1. ביום 23.11.1986 נכרת הסכם למכירת המלון בין קלאב הוטלס (המערערת 1 בע"א 7219/13 והמשיבה 2 בע"א 7223/13) לבין כונסי הנכסים של המלון (להלן: הסכם הרכישה) וביום 8.12.1986 אושר ההסכם על-ידי בית המשפט.

 

           בנספח ה' להסכם הרכישה (להלן: נספח ה') הוסדרו גם זכויות בעלי יחידות הנופש, חברי העמותה. כך למשל, בסעיף 7 לנספח ה', התחייבה קלאב הוטלס לחתום עם חברי העמותה שיהיו מעוניינים בכך, ואשר יעמדו בתנאים שקבע המנהל המיוחד, על הסכמים המעניקים להם את הזכויות והחובות המפורטים בנספח ה' להסכם הרכישה, שהיה מקובל גם על העמותה. סעיף 10 לנספח ה' קובע כי החוזים הסטנדרטיים עליהם חתמו בעלי היחידות עם טבריה קלאב הוטל יעמדו בתוקפם, בכפוף לשינויים המפורטים בנספח ה'. להשלמת התמונה יצוין כי בשנת 1992 נחתם הסכם משלים לנספח ה', על פיו בהסדר שבין קלאב הוטלס לבין בעלי היחידות, הופסקה מעורבותו של מפרק המלון, וכן הוארך המועד להצטרפות רוכשים נוספים להסדר הקבוע בנספח ה'. הסכם משלים זה אושר ביום 7.12.1992 על-ידי בית המשפט, וקיבל גם הוא תוקף של פסק דין.

 

  1. על רקע האמור, וכך קבע גם בית משפט קמא, נספח ה' והחוזה הסטנדרטי מבטאים את ההסכמות החוזיות בין הצדדים. בהסכמים אלו נקבעו, בין היתר, הוראות בדבר מנגנוני ניהול והפעלה של המלון ושל יחידות הנופש שבו. כך למשל, בהתאם לאמור בנספח ה', הוקמה חברת הפיקוח (היא המערערת בע"א 7223/13 והמשיבה 2 בע"א 7219/13) אשר תפקידה הוא לנהל את חלקו של המלון המופעל בשיטת ה"טיים שרינג". בנוסף, נקבע כי על חברת הפיקוח לשכור את שירותיה של חברת הפעלה אשר תהיה אחראית להפעלת המלון. לשם כך, שכרה חברת הפיקוח את שירותיה של חברת ההפעלה (היא המערערת 2 בע"א 7219/13 והמשיבה 3 בע"א 7223/13). עוד נקבע, כי חברת הפיקוח תהיה זכאית לקבל את דמי האחזקה השנתיים שישלמו רוכשי יחידות הנופש ולהשתמש בסכומים אלה לצורך הפעלת המלון.

 

           הסכסוך בין הצדדים פרץ על רקע חילוקי דעות באשר לגובה דמי האחזקה השנתיים שעל רוכשי יחידות הנופש לשלם למערערות עבור שנת 2011 ואילך. אמנם, בהסכם הסטנדרטי נקבע כי דמי האחזקה השנתיים יקבעו בשיטת cost+10% (כלומר - חישוב ההוצאות בפועל בתוספת עשרה אחוזים), אולם אין חולק כי עד שנת 2010 נקבעו דמי אחזקה שנתיים בהתאם להסכמות נוספות בין הצדדים. בהסכם האחרון בין הצדדים נקבע כי חברי העמותה ישלמו דמי אחזקה שנתיים משנת 2005 ועד שנת 2010 (כולל) בסכום קבוע. משפג תוקפו של הסכם זה, ניסו הצדדים להגיע להסכמה בדבר דמי אחזקה שנתיים לשנים 2011 ואילך, אך הדבר לא צלח בידם.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ