אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ע"א 64/16 אבראהים עלי נג'אר ואח' נ' עזבון המנוח מנסור צאלח מנסור בכרייה ואח'

ע"א 64/16 אבראהים עלי נג'אר ואח' נ' עזבון המנוח מנסור צאלח מנסור בכרייה ואח'

תאריך פרסום : 11/02/2016 | גרסת הדפסה
ע"א
בית המשפט העליון
64-16
11/02/2016
בפני השופט:
נ' סולברג

- נגד -
המבקשים:
1. אבראהים עלי נג'אר
2. מוסא עלי נג'אר
3. עותמאן עלי נג'אר
4. ח'אלד עלי נג'אר
5. סלימאן עלי נג'אר
6. יוסף עלי נג'אר
7. רסמייה עלי נג'אר
8. לוטפיה עלי נג'אר
9. חוריה עלי נג'אר
10. חוסין מוחמד נג'אר
11. סמיח מוחמד נג'אר
12. סאהר מוחמד נג'אר
13. סלוא מוחמד נג'אר
14. סמירה מוחמד נג'אר
15. סמייה מחמוד נג'אר
16. סוהיר מחמוד נג'אר
17. וסאם מחמוד נג'אר
18. עלי מחמוד נג'אר
19. אחמד מחמוד נג'אר
20. נבאל מחמוד נג'אר
21. מנאר מחמוד נג'אר
22. אסראא מחמוד נג'אר
23. האדי עיסא נג'אר
24. סלמא עיסא נג'אר

עו"ד אחמד נזאל
המשיבים:
1. עזבון המנוח מנסור צאלח מנסור בכרייה
2. עאישה בכרייה
3. סאלח מנסור בכרייה
4. יוסף מנסור בכרייה
5. שוכרי מנסור בכרייה
6. מוחמד מנסור בכרייה
7. בהגאת מנסור בכרייה
8. פאתן מנסור בכרייה
9. סנא מנסור בכרייה
10. פדאא מנסור בכרייה
11. נסר צאלח מנצור בכרייה
12. עזבון נצראת סאלח מנצור בכרייה
13. אסיה בכרייה
14. אמל נצראת סאלח בכרייה
15. עלאא נצראת סאלח בכרייה
16. סובחייה נצראת סאלח בכרייה
17. נורה נצראת סאלח בכרייה
18. רים נצראת סאללח בכרייה
19. עזבון המנוח מייסר סאלח מנסור בכרייה
20. פאטמה סאלח בכרייה
21. חאלד מייסר סאלח בכרייה
22. אשרף מייסר סאלח בכרייה
23. גאבי מייסר סאלח בכרייה
24. סאלח מייסר סאלח בכרייה
25. חמזה מייסר סאלח בכרייה
26. סמר מייסר סאלח בכרייה
27. מייסר מייסר סאלח בכרייה
28. עסאם סאלח מנסור בכרייה
29. אחמד צאלח מנסור בכרייה
30. חלימה צאלח מנסור בכרייה
31. וסאם ח'רבוש
32.
33. סמיר סאלח מנסור שיח יוסף
34. ראמי סמיר צאלח שיח יוסף

עו"ד יוסף עאסלה
החלטה

                          

 

 

  1. בקשה למתן סעד זמני לתקופת הערעור על פסק הדין של בית המשפט המחוזי בחיפה (השופט א' קיסרי) בת"א 53296-09-12 מיום 22.11.2015. פסק הדין קיבל את תביעתם של המבקשים באופן חלקי בלבד, כפי שיפורט להלן, ועל כך הוגש הערעור; עמו הוגשה בקשה זו למתן סעד זמני.

 

רקע

  1. בתמצית, עניינו של הסכסוך בהיקפו ובמשמעותו של חוזה שנכרת בין שני צדדים בשנת 1974 (להלן גם: הסכם 1974). צד אחד לחוזה הם שבעה אחים שירשו מאביהם, המנוח סאלח בכרייה, זכויות במקרקעין. צד שני לחוזה הוא מר עלי מוחמד נג'אר. באופן כללי ומבלי להיכנס לפרשנויות האפשריות לחוזה, במסגרת החוזה סוכם כי נג'אר יטפל במקרקעין, יטע בהם עצי זית, ובתמורה יקבל לרשותו כמחצית מן הזכויות בהם. כהשתלשלות מחוזה זה, נכרתו הסכמים ונכתבו מסמכים בעניין ישום החוזה בשנים 1990, 1992 ו-1994. באשר עניין לנו רק בשאלת הסעד הזמני, לא אאריך כאן בתיאור העובדות, אלו המוסכמות ואלו השנויות במחלוקת, הנוגעות לסכסוך. עיקרם של דברים, יורשי המנוח נאג'ר (להלן גם: המבקשים) תבעו את יורשי המנוח סאלח (להלן גם: המשיבים), כאשר הסעד שהתבקש הוא סעד הצהרתי בדבר זכאותם להרשם כבעלי זכויות במקרקעין, מכוח הסכם 1974.

 

  1. המקרקעין נשוא התביעה הם נכס המקרקעין הידוע כחלקה 72 בגוש 19354 המצוי בכפר עראבה (להלן: המקרקעין או החלקה). שטח החלקה הרשום בפנקסי המקרקעין הוא 33,517 מ"ר. עם זאת יש לציין כי מחצית מן הזכויות בחלקה רשומות על שם רשות הפיתוח, ורק מחציתם על שם המשיבים. משכך, הסעד שהתבקש בגדרי התביעה הוא סעד הצהרתי כי המבקשים זכאים להרשם כבעלים של רבע מן הזכויות במקרקעין.

 

  1. החוזה נכרת לפני למעלה מארבעים שנה, וכיום מר נאג'ר וחלק מן האחים יורשי מר בכרייה אינם עוד בין החיים, וההליך מתנהל בעיקר בין יורשי הצדדים לחוזה. גם יתר המסמכים הרלבנטיים נכתבו לפני זמן רב, והדבר יצר קושי ניכר בבירור העובדות בבית המשפט המחוזי, והקשה גם על יִחוס מהימנות לחלק מן העדויות שנשמעו במסגרת ההליך.

 

  1. מפסק הדין עולה כי הצדדים הסכימו לתחולתו העקרונית של הסכם 1974, ומכתבי הטענות עולה שהשטח אף חולק בפועל בין הצדדים בשנת 1990 או בסמוך; אלא שהצדדים נחלקים על דבר היקף תחולתו של ההסכם. שאלה עובדתית ראשונה שעמדה במוקד פסק הדין היא על איזה חלק מן החלקה נסב הסכם 1974. מקור זכותם של המשיבים בחלקה (וליתר דיוק, במחציתה שאינה שייכת לרשות הפיתוח) מחולק לשניים: רבע אחד ממנה ירשו מאביהם, ואילו רבע שני ירשו מדודם, מר יוסף בכרייה. לפי טענת המשיבים, הסכם 1974 התייחס רק לרבע שירשו מאביהם ולא לרבע שירשו מדודם; חלק זה לא נכלל בהסכם 1974, הוא לא נמסר לטיפולו של מר נאג'ר ואין ליורשיו כל זכות בו מכוח הסכם זה.

 

  1. שאלה עובדתית שניה שעל בית המשפט המחוזי היה להכריע בה היא תחולת ההסכם על השטח שירשו שתי בנותיו של מר סאלח בכרייה. החתומים על הסכם 1974 הם שבעת בניו של סאלח, אך לסאלח היו גם שתי בנות שירשו את חלקן במקרקעין. לטענת המבקשים, אף שהבנות לא חתמו על ההסכם הרי שהבנים חתמו עליו בשליחותן, ועל כן הוא מחייב גם אותן. לעומת זאת, יורשיהן של הבנות טענו כי ההסכם אינו מתייחס אליהן, וכי אין להעניק מחצית מחלקן של הבנות למבקשים.

 

  1. בית המשפט המחוזי דן בשאלות אלו על סמך בחינה של העדויות והמסמכים שהובאו לפניו. בשתי שאלות אלו הגיע בית המשפט המחוזי למסקנה לפיה לא עמדו המבקשים בנטל הראיה הנדרש להוכחת טענותיהם. את הסכם 1974 פרש בית המשפט המחוזי, לאור לשונו וכלל הנסיבות, כך שהוא מתייחס רק לחלק שירשו המשיבים מאביהם, ולא לחלק שירשו מדודם. כמו כן נקבע שלא הוכח שעל הסכם 1974 חתמו יורשי סאלח הבנים גם בשליחותן של הבנות.

 

  1. בית המשפט המחוזי קבע עוד, שלפי הסכם 1974 יש להוציא מכלל השטח המחולק שטח של 2,000 מ"ר שיישאר אצל המשיבים. שטח זה משקף שטח של 20 עצי זית, שלפי הסכם 1974 צריך להישאר ברשות המשיבים, והוא מוחרג מן החלק שאותו יש לחלק בשווה בין הצדדים.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ