אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ע"א 54089-03-14 עיאד ואח' נ' מזאוי ואח',ע"א 37321-03-14 עיאד ואח' נ' מזאוי ואח',רע"א 37321-03-14 עיאד ואח' נ' מזאוי ואח'

ע"א 54089-03-14 עיאד ואח' נ' מזאוי ואח',ע"א 37321-03-14 עיאד ואח' נ' מזאוי ואח',רע"א 37321-03-14 עיאד ואח' נ' מזאוי ואח'

תאריך פרסום : 14/12/2014 | גרסת הדפסה
ע"א
בית המשפט המחוזי נצרת כבית-משפט לערעורים אזרחיים
37321-03-14
07/12/2014
בפני סגן נשיא:
ד"ר אברהם אברהם

- נגד -
מערערים:
1. סוהא עיאד
2. מגדל חברה לביטוח בע"מ

משיבים:
1. פאדי מזאוי
2. קרנית קרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים
3. מרואן מחמוד ביטאר עודה
4. ספואן עבד אלמג'יד

פסק דין

 כב' סגן הנשיא ד"ר א' אברהם

המחלוקת, והכרעת בית המשפט קמא

1.המשיב 1 (להלן – פאדי) נפגע בתאונת דרכים. מהחלטת בית המשפט קמא עולה, כי פאדי וחברו, המשיב 2 (להלן – מרואן), עשו בעת הרלוונטית עבודות שירות. מידי בוקר אסף מרואן את פאדי בקטנוע, והשניים נסעו למקום בו עשו את עבודות השירות.

2.בשעת בוקר של יום 23.6.2010 הגיע מרואן לביתו של פאדי, ואסַפוֹ עם אופנוע בו נהג, למקום בו עשו את עבודות השירות. במהלך נסיעתם התנגשו השניים במכונית בה נהגה המערערת 1.

3.פאדי הגיש תביעה בבית משפט השלום ובה עתר לפיצויו על נזק הגוף שנגרם לו בתאונה. כיוון שלמרואן, נהג האופנוע, לא היה רישיון נהיגה מתאים ופוליסת ביטוח בת תוקף, הוא תבע את מרואן ואת המשיבה 3 (להלן – קרנית), לפי חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל"ה-1975 (להלן גם חוק הפלת"ד או החוק). נוסף על כך הוא תבע את המערערת 1 ואת חברת הביטוח שלה (המערערת 2), כשהוא נסמך על פקודת הנזיקין.

4.ככל הנוגע לתביעתו נגד קרנית עמדה על הפרק השאלה האם זכאי פאדי לפיצויים על פי החוק. אגב כך אזכיר, כי האופנוע בו עסקינן היה בחזקתו של אחיו של מרואן, חמאדה שמו. לפי הנטען מפי פאדי, את האופנוע נטל מרואן בלי שנטל את רשותו של אחיו, ועובדה זו ידע גם פאדי. מכאן עלתה שאלת תחולתו של סעיף 7(2) לחוק הפלת"ד, השולל את זכאותו של נוסע לפיצויים על פי החוק, אם ידע כי הנוסע כי הנהג נטל את כלי הרכב בלא רשותו של הבעלים או המחזיק.

5.מן הראיות שהונחו לפניה, ובתוכן עדויותיהם של פאדי, מרואן ואחרים מטעמו, כמו גם הודעותיהם במשטרה, הגיעה השופטת הנכבדה קמא לכלל מסקנה, כי מרואן נטל את האופנוע, שהיה בחזקתו של אחיו חמאדה, בלא שנטל את רשותו, ועובדה זו ידועה היתה לפאדי בעת שנסע עם מרואן. הואיל וכך, נשללת זכאותו של פאדי לפיצויים על פי החוק, כך השופטת קמא, שבעקבות קביעתה זו דחתה את התביעה נגד קרנית.

הערעור

6.על החלטה זו של בית המשפט קמא הגישו המערערות את ערעורן (הן גם הגישו בקשת רשות ערעור, הואיל וביחס אליהן ההחלטה היא בבחינת "החלטה אחרת"; הדיון בשני ההליכים נתקיים במאוחד).

7.בפתח ערעורן קבלו המערערות על כך שבית המשפט קמא נמנע מלברר את שאלת הבעלות על האופנוע. ברקע לטענה זו עומדת טענתם של פאדי ומרואן, כי האופנוע נמסר לידי אחיו חמאדה לשם תיקון; המערערות, מצידן, ביקשו לשכנע את בית המשפט קמא, כי האופנוע היה בידי חמאדה כיוון שהוא רכַשוֹ מבעליו זמן מה קודם לכן. השופטת קמא סברה, כי אין היא צריכה להכריע בסוגיה זו, כיוון שעל פי הוראת סעיף 7(2) לחוק, על מנת שתישלל הזכות לפיצויים על פי החוק די כי לא ניתנה הרשות על ידי המחזיק, ואין נפקא מינה מדוע וכיצד החזיק באופנוע, אם כבעלים ואם כמי שקיבלוֹ לשם תיקון.

המערערות סוברות אחרת, ולשיטתן נודעת חשיבות להכרעה בסוגית הבעלות באופנוע, שכן – להבנתן – אם האופנוע לא היה בבעלותו של חמאדה, הרי שמרואן איננו זקוק לאישורו על מנת לנוטלו, שכן "הם אחים והכל ביניהם משותף". הן מוסיפות עוד, כי אף אם היה בית המשפט קמא קובע, כי הבעלות באופנוע לא עברה לחמאדה, הרי ש"רשות ראשונית" לעשות שימוש באופנוע (מבעליו הרשום) נתונה מכללא, שכן הבעלים הרשום לא טען כי האופנוע נגנב.

8.נוסף על טענה זו מעלות המערערות שורה ארוכה של השגות באשר לקביעתו העובדתית של בית המשפט קמא בכל הנוגע לנטילת האופנוע בלא רשות. הן מצביעות על הסתירות המהותיות בין הודעותיהם של עדי התביעה לבין עדויותיהם בבית המשפט, כאשר במשטרה הם טענו, כי האופנוע ניטל ברשות, בעוד שבבית המשפט הם טענו כי הרשות לא ניתנה, אדרבא, האופנוע ניטל חרף איסור מפורש שהטיל חמאדה על אחיו מרואן לעשות כל שימוש באופנוע. הן מבקשות לשכנע, כי העמדה שהוצגה מפי פאדי ומרואן נולדה לצורך המשפט בלבד, ועל מנת למנוע את חזרתה של קרנית למרואן, אם יימצא כי האופנוע ניטל ברשות.

9.ועוד טוענות המערערות בערעורן, כי למרואן ניתנה רשות מכללא לעשות שימוש באופנוע. הן מצביעות על כי חמאדה לא נקט באמצעים למנוע מאחיו מרואן ליטול את האופנוע. אדרבא, מפתחות האופנוע היו מונחים בבית בו מתגוררים שני האחים, כשברור היה לשניהם, כי בידי מרואן ליטול את אופנועו של אחיו, ומכאן הרשות מכללא לעשות בו שימוש.

10.נוסף לכל אלה קובלות המערערות על קביעתו של בית המשפט קמא, לפיה פאדי ידע כי הוא נוסע עם מי שנטל את האופנוע שלא לפי רשות. הן מבקשות לבכר את הודעותיו במשטרה, שם ציין כי לא ידע כי מרואן נטל את האופנוע שלא ברשות, מה גם שאין היא מתיישבת עם ניסיון החיים, שהרי מדוע ישאל נוסע מזדמן את הנהג אם נטל את האופנוע ברשות בעליו?

דיון והכרעה

11.בפתח דבריי אציין, כי עיקר ערעורן של המערערות מופנה כנגד ממצאים שבעובדה שיצאו מלפני בית המשפט קמא, אלא שבכגון דא אין זו דרכה של ערכאת הערעור להתערב, לא כל שכן כאשר אלה נסמכות, בין היתר, על התרשמות בלתי אמצעית מן העדים. במקרה שלפנינו התרשמה השופטת קמא כפי שהתרשמה, וביכרה את עדויותיהם של פאדי ועדיו על פני הודעותיהם הסותרות במשטרה, ובכך אין כל מקום להתערבותנו. השופטת הנכבדה לא התעלמה מן הסתירה שבין ההודעות במשטרה לעדויות בבית המשפט, כפי שלא התעלמה מן האפשרות לקנוניה, שנועדה למנוע חזרתה של קרנית למרואן. היא בחנה היטב את מלוא הראיות שהובאו בפניה, ניתחה אותן כדבעי, ואינני רואה כל תקלה בדברים שפרשה בפסק דינה, המצדיקה את התערבותנו.

12.פועל יוצא מן האמור, בדיון שלפנינו עלינו לצאת מנקודת הנחה, כי מרואן נטל את האופנוע בניגוד לאיסור המפורש שהטיל אחיו, חמאדה, וממילא בלא רשותו, כפי שעלינו להניח כי פאדי ידע, בנוסעו עם מרואן, כי האחרון נטל את האופנוע בניגוד לאיסור שהטיל אחיו־חמאדה על השימוש באופנוע. על רקע הממצאים הללו שקבע בית המשפט קמא עלינו לבחון את טענותיהן של המערערות, ככל שאלה מכוונות לשאלות שבמשפט.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ