אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ע"א 52615-01-16 אסא נ' חתוקה

ע"א 52615-01-16 אסא נ' חתוקה

תאריך פרסום : 23/03/2016 | גרסת הדפסה
ע"א
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו כבית-משפט לערעורים אזרחיים
52615-01-16
14/03/2016
בפני השופט:
חגי ברנר

- נגד -
המבקש:
1. עו"ד ד"ר אפרים אליגולא
2. מנהל העיזבון של המנוח יצחק אסא ז"ל

המשיב:
שלום חתוקה
החלטה

 1. לפניי בקשה לעיכוב ביצוע פסק דינו של בית משפט השלום בתל אביב (כב' השופטת אושרי פרוסט-פרנקל) מיום 10.12.2015 (ת"א 3986-04-14). עסקינן בתביעה כספית אשר הוגשה על ידי המשיב נגד עו"ד אליגולא, בתפקידו כמנהל העיזבון של המנוח יצחק אסא ז"ל (להלן: "מנהל העיזבון" ו"המנוח" בהתאמה), בגין חוב כספי של המנוח כלפי המשיב אשר מקורו בהלוואה בסך של 20,000$ משנת 1984. לאור יחסי הידידות בין המנוח והמשיב, ולנוכח מצבו הכלכלי של המנוח, לאורך השנים הגיעו הצדדים להסכמות בדבר הארכת המועד לפירעון החוב ואופן הפירעון. לאחר פטירת המנוח, פנה המשיב לבני משפחת המנוח ולמנהל העיזבון אשר מונה, בדרישה לתשלום החוב. משלא נענו לבקשתו, הגיש המשיב תביעה, אשר התקבלה בהליך קמא. נפסק כי מנהל עיזבון ישלם למשיב מרכוש העיזבון את מלוא סכום התביעה, אשר הועמד על סך 408,633 ש"ח לצרכי אגרה, בתוספת ריבית והצמדה מיום הגשתה וכן יישא בהוצאות ובשכר טרחת עו"ד בסך של 40,000 ש"ח.

  מכאן הבקשה שלפניי.

 2. למבקש מספר השגות על פסק דינו של בית המשפט קמא ולטענתו סיכויי ההצלחה בערעור הם טובים. ראשית, לטענתו נפלה שגיאה בקביעה כי החוב לא התיישן ומועד ההתיישנות חל לכל המוקדם, במועד פטירת המנוח ולכל המאוחר במועד סירוב מנהל העיזבון לשלם את החוב. שנית, טוען המבקש כי שגה בית המשפט קמא בקביעה כי ניתן היה להגיש תביעה נגד העיזבון, שכן עיזבון אינו אישיות משפטית ועל כן אינו יכול להיות בעל דין בהליך משפטי. עוד טוען המבקש כי נפלה שגיאה בקביעת סכום החוב ובקביעת הפרשי הצמדה וריבית, לאור הסכם משנת 2003 בין הצדדים במסגרתו נקבע כי הצדדים ידונו ביתרת החוב בניסיון להגיע לפשרה. כמו כן מלין המבקש על הקביעה כי יש להוסיף הפרשי הצמדה וריבית משנת 1985, לאור העובדה שהחוב נקבע בהסכם בערכו הדולרי והיה צמוד לשער הדולר. למבקש טענות נוספות ביחס להחלטת בית המשפט קמא שלא לדחות את מועד דיון ההוכחות בשל מחלת בתו של המנוח, על סמך דו"ח חוקר ובניגוד לאישורים רפואיים שהוצגו.

  לטענת המבקש, אין לעיזבון כספים נזילים ועל כן ביצוע פסק הדין ייאלצו לפעול למכירת נכס מקרקעין ועלול להסב נזק בלתי הפיך. בין היתר, כולל העיזבון אדמה חקלאית אשר הליך מימושה מורכב לטענתו, וכן חנות בתל אביב אשר המנוח הוריש בצוואתו לבתו. לטענת המבקש, בהתאם לסעיף 100 (ג') לחוק הירושה, התשכ"ה-1965, לא ניתן לפעול למימוש החנות בטרם תמומש הקרקע החקלאית, ועל שני הנכסים רובצים עיקולים ושיעבודים המקשים על מכירתם. עוד טוען המבקש כי התביעה הוגשה כ- 30 שנה לאחר היווצרות החוב ולאחר מותו של המנוח, ועל כן לא ייגרם למשיב נזק כתוצאה מהמתנה עד להכרעה בערעור.

 3. המשיב מתנגד לבקשה. לטענתו, המבקש לא הצליח להרים את הנטל הכבד המוטל עליו להראות כי הוא עומד במבחנים הקבועים בפסיקה לצורך עיכוב ביצועו של פסק דין כספי. לטענת המשיב, המבקש כלל לא התייחס בבקשתו ליכולת להשיב את המצב לקדמותו, ככל שיתקבל הערעור בסופו של יום, וביסס את טענותיו על הקושי בביצוע פסק הדין, למרות שמצב נכסי העיזבון איננו מהווה שיקול בבחינת הבקשה. עוד טוען המשיב כי המבקש לא תמך את טענותיו בראיות המעידות על מצב העיזבון ונכסיו, וכי אין די בתצהיר כדי להעיד על מצב כלכלי לצורך עיכוב ביצועו של פסק דין כספי. לטענת המשיב, לא קיים חשש כי לא יוכל להשיב את הסכום שנפסק ככל ויהא בכך צורך והוא מעיד על עצמו כבעל חברה מצליחה.

  ביחס לסיכויי הערעור, טוען המשיב כי מרבית הטענות נסבות על קביעות ביחס לממצאים עובדתיים של בית המשפט קמא, אשר ערכאת הערעור אינה נוטה להתערב בהם. כמו כן, טוען המשיב כי שאלת ההתיישנות היא שאלה עובדתית שהוכרעה על סמך הממצאים והעדויות שהיו בפני בית המשפט קמא. המשיב דוחה את הטענה כי לא ניתן היה להגיש את התביעה נגד העיזבון באמצעות מנהלו, וטוען כי השאלה נדונה בפסק דינו של בית המשפט קמא ונדחתה. אף ביחס לטענות בדבר סכום החוב טוען המשיב כי מדובר בקביעה עובדתית אשר הוכרעה על סמך הראיות שהוגשו. לשיטתו, הערעור נסב על שאלות המצויות בתחום התרשמותו של בית המשפט קמא מעדויות הצדדים והמסמכים שהוגשו.

 4. לאחר שעיינתי בכלל טענות הצדדים, באתי לכלל מסקנה כי דין הבקשה להתקבל באופן חלקי מן הטעמים שיפורטו להלן.

 5. נקודת המוצא היא כי אין בהגשת ערעור כדי לעכב את ביצוע ההחלטה עליה מערערים, לאור הגישה כי בעל דין אשר נקבע כזוכה על ידי ערכאה שיפוטית, רשאי ליהנות מפירות זכייתו מבלי להמתין להכרעה בערעור. על מנת לסטות מכלל זה, נדרש בית המשפט לבחון את קיומם של שני תנאים מצטברים: סיכויי הערעור ומאזן הנוחות, כאשר בין תנאים אלה מתקיימת מעין "מקבילית כוחות" – ככל שמאזן הנוחות נוטה לעבר אחד מבעלי הדין, ניתן יהיה להקל בדרישת סיכויי הערעור, ולהפך (רע"א 9130/15 אבי תם נ' אלירן (אליהו) אלול (פורסם בנבו, 24.1.2016)). עוד נפסק, כי מאזן הנוחות הוא השיקול המכריע מבין שני התנאים לעיל.

 6. במקרה שלפנינו, לא התרשמתי כי מאזן הנוחות נוטה לטובת המבקש. מדובר בחיוב כספי גרידא. גם אם ביצוע פסק הדין יחייב מימוש נכסים של העזבון, הרי שאין מדובר במימוש נכסים המשמשים למגורי היורשים או נכסים שיש ליורשי המנוח "עניין מיוחד" בהם, אלא מימוש קרקע חקלאית וכן חנות. יתרה מכך, היעדר יכולת לשלם חוב פסוק, אינו מהווה עילה לעכב את ביצוע פסק הדין, ואף מצבו הכלכלי של מבקש עיכוב הביצוע, ככלל, אינו מטה את מאזן הנוחות לטובתו, אלא במקרים חריגים בהם נדרש מימוש נכס כגון דירת מגורים (ע"א 7017/12 סיגמא וויב בע"מ נ' אנקום גרופ בע"מ (פורסם בנבו, 2.12.2012)). כמו כן, המבקש לא טען כי לא ניתן יהיה להשיב את סכום הפסק ככל ויתקבל הערעור, ונטל ההוכחה בעניין זה כאמור, מוטל על המבקש.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ