אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ע"א 37946-12-15 ש.א.ג. ניהול קניונים בע"מ ואח' נ' דז'לדטי, ע"א 50290-12-15 דז'לדטי נ' אבני ואח'

ע"א 37946-12-15 ש.א.ג. ניהול קניונים בע"מ ואח' נ' דז'לדטי, ע"א 50290-12-15 דז'לדטי נ' אבני ואח'

תאריך פרסום : 22/05/2016 | גרסת הדפסה
ע"א
בית המשפט המחוזי
37946-12-15,50290-12-15
16/05/2016
בפני השופטת:
קיציס

- נגד -
מבקשים:
1. ש.א.ג. ניהול קניונים בע"מ
2. שמואל אבני

משיבים:
מרים דז'לדטי
החלטה

1. בפני בקשה למחיקת הערעור על הסף בטענה כי זה הוגש באיחור מבלי שהוארך המועד להגשתו.

2. ביום 23.12.15 הגישה המשיבה ערעור על פסק דינו של בית משפט השלום בראשון לציון (סגן הנשיאה, השופט יקואל) מיום 4.11.15 . בכתב הערעור נרשם כי למשיבה נודע על פסק הדין ביום 10.11.15.

3. לטענת המבקשת, ב"כ המשיבה צפה בפסק הדין ביום 4.11.15 בשעה 14:00, ואף למחרת ביום 5.11.15, ואת מניין הימים להגשת הערעור יש למנות מהמועד בו נודע למשיבה על פסק הדין , קרי המועד בו צפה ב"כ בפס"ד באמצעות מערכת "נט המשפט". לפיכך, היה על המשיבה להגיש את הערעור לכל המאוחר ביום 20.12.15 ולא כפי שנעשה על ידה , ביום 23.12.15.

4. טענה זו יש לדחות; נפסק כי ככלל אין בצפיה במערכת "נט המשפט" משום המצאה כדין ואין למנות את מניין הימים להגשת הערעור ממועד זה (ע"א 3693/15 לנגוצקי נ. רציו חיפושי נפט שותפות מוגבלת). את מניין הימים יש למנות ממועד ההמצאה כפי שנקבע בתקנה 402 לתקנות סדר הדין האזרחי. ניתן לסטות מכלל ההמצאה רק במקרים חריגים בהם מוכח קיומן של "נסיבות מיוחדות, העולות כדי חוסר תום לב והשתק בעל דין" (בש"א 1788/06 קלינגר נ' זקס, רע"א 11286/05 זמיר נ' בנק לאומי למשכנתאות בע''מ).

5. המבקשת מוסיפה וטוענת כי המשיבה מאשרת שיש למנות את מניין הימים מהמועד בו נודע לה על פסק הדין (10.11.15) ולא ממועד ההמצאה, כפי שנרשם על ידה בכתב הערעור. על כן, אם המשיבה מודה כי חל בעניינה כלל "הידיעה" הרי שיש למנות את מניין הימים מאותו מועד בו נודע לה לראשונה על פסק הדין וזהו המועד בו צפה בא כוחה בפסק הדין. עוד לטענתה הנטל על המשיבה להוכיח כי הערעור הוגש במועד בפרט נוכח הבקשה שהוגשה וזו לא הציגה בדל ראיה לתמיכה בטענתה כי נודע לה על פסק הדין רק במועד הנטען על ידה ולא קודם, כפי שעולה מאישור הצפיה.

6. כאמור בתקנות, כלל ההמצאה הוא המחייב לצורך מנין הימים להגשת ערעור. ברע"א 8467/06 לובנה אבו עוקסה נ. בית הברזל טנוס ואח' נאמר בעניין זה כי :

"תכלית זו של שמירה על וודאות ויעילות הדיון מתחדדת במיוחד נוכח זמינותן של החלטות בית המשפט בעידן המידע, בו הן זמינות באמצעות המדיה כמעט בו בעת מועד נתינתן (ראו: ע"א 6092/03 בזק בינלאומי בע"מ נ' א.י.ק.ס תקשורת בע"מ, ([פורסם בנבו], 28.10.03)). כמו כן, ריבוי מקורות המידע עשוי להביא לכך כי ייוודע לבעל דין על מתן פסק-דין נגדו ממספר מקורות. מאפיין זה של העידן המודרני גורר אחריו בהכרח את היחלשות חשיבותה של התכלית בדבר יידועם של בעלי הדין, ועליית חשיבותה של תכלית ההקפדה על פרוצדורה ברורה שתהווה סמן ברור למועד בו יש לפתוח במניין הימים לשם הגשת הערעור (ראו: רע"א 11286/05 זמיר נ' בנק לאומי למשכנתאות בע"מ ([פורסם בנבו], 08.07.07) (להלן: פרשת זמיר); ע"א 1773/06 אלף נ' קיבוץ איילת השחר ([פורסם בנבו], 25.04.06)). מטעם זה סבורה אני כי יש להקפיד על פרוצדורה זו גם אם היא לעיתים נדמית כארכאית."

לפיכך, גם בימינו, קו הזינוק למניין הימים הינו מועד ההמצאה כדין של ההחלטה נשוא הערעור.

7. לאור האמור, הכלל המארגן להגשת ערעור הוא כלל ההמצאה, החריג לכלל הינו ידיעת בעל דין על ההחלטה שניתנה בעניינו אשר בנסיבות שנקבעו בפסיקה, יש בה כדי ליתר את דרישת ההמצאה כדין.

מקורו של כלל הידיעה ב"חובת תום הלב הדיונית" , כאשר היה באפשרות בעל הדין לדעת על עצם מתן ההחלטה בעניינו ועל תוכנה. אם בחר אותו בעל דין ל"נצל" את המסירה המאוחרת ולא לפעול על סמך ידיעתו המלאה, יושתק אותו בעל דין מלטעון כי יש למנות את מניין הימים בפועל ממועד ההמצאה. הדגש הוא כי בעל הדין ידע על ההחלטה בצורה מלאה וברורה , להבדיל מידיעתו על עצם מתן ההחלטה, וכי הוא פעל בחוסר תום לב.

לטעמי 2 תנאים אלו לא התקיימו בעניינה של המשיבה;

צפייה במסמך במערכת "נט המשפט", יכולה להיעשות על ידי מספר גורמים במשרד ב"כ המשיבה לרבות פקידים או מתמחים. עצם הצפיה אינה מבטיחה כי מתן פסק הדין הובא לידיעתו של עורך הדין המיצג את המשיבה. על כן אין בתיעוד הצפיה כשלעצמו כדי להביא למסקנה כי המשיבה ידעה על פסק הדין בצורה מלאה.

תנאי נוסף הינו פעולה בחוסר תום לב. ברע"א 8467/06 הנ"ל נקבע כי :

"על בית המשפט להפעיל את שיקול דעתו בהתאם לתכלית התקנות שבנידון והתנהגותם של בעלי הדין. מלאכת שרטוט הגבול התוחם את עמידתו של בעל דין על זכותו הדיונית קשה אפוא וכמעט בלתי אפשרית. עם זאת, אבן הבוחן אשר תדריך אותנו היא עמידתו של בעל הדין המערער על פגם בהמצאה, לאור הידיעה על מתן ההחלטה נשואת הערעור, הנובעת מניסיון להשיג יתרון דיוני שאיננו עולה מתכלית התקנות."

בענייננו המבקשת אינה מצביעה על פגם שנפל בהתנהלות המשיבה; אין בפני טענה כי המשיבה התנהלה כאילו פסק הדין הומצא לה כדין ביום 4.11.15 ובהמשך חזרה בה, או כי היא נקטה מדיניות של "שב ואל תעשה" למרות שידעה כי ניתן פסק דין במטרה להשיג יתרון דיוני , או כי פסק הדין הומצא לה באופן שנפל פגם זניח בהמצאה והיא מנסה להסתתר מאחורי פגם זה. אדרבא, המשיבה כלל לא המתינה למועד ההמצאה כדין, לצורך הגשת הערעור, אלא היא בהתנהלותה הקדימה את המועד להגשתו, כאשר היא מונה את מנין הימים מאותו יום בו נודע לה בצורה מלאה על פסק הדין. להבנתי אין להגדיר התנהלות זו כ"חוסר תום לב דיוני" .

8. המבקשת משיגה גם על התנהלות המשיבה אשר לא צירפה אסמכתא להוכחת המועד בו נודע על פסק הדין, כאשר נטל זה מוטל עליה. גם טענה זו יש לדחות; צד אשר מעלה טענה כי יש למנות את מניין הימים קודם למועד בו נקב המערער בכתב הערעור, עליו הנטל להוכיח טענה זו:

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ