אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ע"א 3791/15 סינרג'י כבלים בע"מ נ' ארז חבר ואח'

ע"א 3791/15 סינרג'י כבלים בע"מ נ' ארז חבר ואח'

תאריך פרסום : 02/05/2016 | גרסת הדפסה
ע"א
בית המשפט העליון כבית משפט לערעורים אזרחיים
3791-15
19/04/2016
בפני השופטים:
1. א' חיות
2. ע' פוגלמן
3. נ' סולברג


- נגד -
המערערת:
סינרג'י כבלים בע"מ
עו"ד עופר שפירא
עו"ד דוד הדר
המשיבים:
1. עו"ד ארז חבר
2. הכונס הרשמי

עו"ד ארז חבר
עו"ד רעות אברהם
עו"ד טובה פריש
פסקדיןהשופטת א' חיות:

 

           ערעור על החלטת בית המשפט המחוזי בבאר שבע (השופטת ש' דברת) מיום 15.4.2015 בה חויבה המערערת (להלן: החברה) בתשלום שכר טרחתו של המשיב 1 (להלן: המשיב) כבעל תפקיד בהליך לגיבוש הסדר חוב עם מחזיקי אגרות החוב של החברה (להלן: מחזיקי האג"ח).

 

 

 

רקע עובדתי והחלטתו של בית המשפט המחוזי

 

  1. המערערת היא חברה ציבורית העוסקת בייצור ושיווק כבלי כוח (חשמל) בארץ ובעולם (באמצעות חברות בנות). בשנת 2007 גייסה החברה מהציבור סך של כ-170 מליון ש"ח באמצעות הנפקת אגרות חוב, אך על רקע קשיים כלכליים גיבשה בשנת 2010 הסדר חוב עם מחזיקי האג"ח (להלן: ההסדר הראשון). החברה עמדה בהסדר הראשון עד שנת 2014, אך משנקלעה לקשיים תזרימיים לא עמדה בתשלומים למחזיקי האג"ח מסדרה א' ומסדרה ב' שהיו קבועים לימים 1.6.2014, 1.9.2014 ו-1.12.2014 בסך מצטבר של כ-21 מיליון ש"ח, וזאת ללא אישור ממחזיקי האג"ח לדחיית התשלומים ותוך חריגה ממרבית אמות המידה שנקבעו לה בהסכמי האשראי עם הבנקים המממנים אותה, שלא היו נכונים להגדיל לה את מסגרות האשראי. על רקע מצוקה תזרימית זו וחוב בסך של כ-86 מליון ש"ח למחזיקי האג"ח, מונתה בחודש מרץ 2014 נציגות למחזיקי האג"ח מסדרות א' ו-ב' אשר החלה לנהל משא ומתן עם החברה במטרה לגבש הסדר חוב נוסף. המשא ומתן עם מחזיקי האג"ח הגיע למבוי סתום ומשכך פנתה החברה ביום 25.12.2014 לבית המשפט המחוזי בבאר שבע בבקשה דחופה "למינוי בעל תפקיד לשם ניסיון לגבש הסדר מול מחזיקי האג"ח" ולחלופין למתן צו הקפאת הליכים לפי סעיף 350ב לחוק החברות, התשנ"ט-1999 (להלן: חוק החברות). בבקשה עתרה החברה למנות את המשיב לתקופה של שבעה ימים על מנת שיסייע בניהול המשא ומתן עם מחזיקי האג"ח בחסות בית המשפט. החברה הוסיפה וביקשה, כאמור, כי אם לא תגיע להסכמות עם מחזיקי האג"ח יינתן בעניינה צו להקפאת הליכים לפי סעיף 350ב לחוק החברות וימונה לה נאמן.

 

  1. בית המשפט נעתר לבקשה כלשונה וביום 31.12.2014 מינה בהסכמת הצדדים את המשיב כ"בעל תפקיד לתקופה של שבעה ימים כדי לנהל ולגבש את המו"מ להסדר חוב בין מחזיקי האג"ח של החברה לבין החברה וקבוצת המשקיעים" וכן הורה למשיב להפקיד התחייבות עצמית בסך של 750,000 ש"ח. כשבוע ימים לאחר מכן, ביום 7.1.2015, הודיע המשיב כי הצדדים הגיעו להסדר המייתר את הצורך במתן צו הקפאת הליכים לחברה, וביקש מבית המשפט ליתן תוקף של פסק דין להסדר זה. במסגרת הסדר החוב האמור הגיעו הצדדים, בין היתר, להסכמה לפיה 100% ממניות החברה יוקצו לקרן ההשקעות פורטיסימו ולבעל השליטה בחברה (להלן: בעלי המניות החדשים), אשר התחייבו מצדם להזרים לחברה בתוך ארבעה ימי עבודה ממועד אישור ההסדר 15 מליון ש"ח כנגד קבלת מניותיה. עוד הוסכם כי החברה תנפיק סדרת אג"ח חדשה (אג"ח ג') למחזיקי האג"ח מסדרה א' ומסדרה ב' פארי פאסו ביניהם חלף הסדרות הקיימות שתימחקנה ממסחר. על פי הסדר החוב שגובש הועמד חובה של החברה למחזיקי האג"ח על סך כ-25.5 מליון ש"ח וכן הוסכם כי החברה תישא בשכר טרחת בעל התפקיד כפי שייקבע על ידי בית המשפט בהתאם לבקשה שתוגש על ידיו (סעיף 1.6 להסדר מיום 7.1.2015, נספח ו' מש/1). מומחה שמינה בית המשפט לבחינת הסדר החוב סבר כי אין מניעה לאשרו, אך ההסדר לא יצא אל הפועל בשל חילוקי דעות בין הצדדים. לאחר מגעים נוספים הגיש המשיב ביום 22.1.2015 לבית המשפט המחוזי טיוטת הסדר מתוקן אליו נוסף סעיף הקובע, בין היתר, כי מחזיקי האג"ח יעניקו לחברה, בעלי מניותיה ונושאי המשרה בה פטור מתביעות תמורת 3 מליון ש"ח נוספים. בהצבעה שערכו מחזיקי האג"ח אושר ההסדר ברוב רגיל ולא ברוב מיוחד של 75% כפי שמחייב סעיף 350ט לחוק החברות ועל-כן נדרש אישורו של בית המשפט להסדר לפי סעיף 350יג לחוק. אישור זה ניתן ביום 25.1.2015 ולאחר שלושה ימים הודיע המשיב על השלמת ההסדר המתוקן.

 

  1. כחודש לאחר מכן, ביום 25.2.2015, הגיש המשיב דו"ח סופי ועמו בקשה לפסוק לו שכר טרחה. המשיב הציע שתי דרכים חלופיות לחישוב שכרו, האחת בהתאם לתקנה 8א לתקנות החברות (כללים בדבר מינוי כונסי נכסים מפרקים ושכרם), התשמ"א-1981 (להלן: תקנות השכר או התקנות) בסך 940,000 ש"ח בתוספת מע"מ (הצעה שנזנחה על ידו מאוחר יותר) או חישוב שכר הטרחה לפי תקנה 8(א) לתקנות השכר. המשיב טען כי בהתאם להצעת ההסדר המתוקן יוזרמו לחברה וישולמו למחזיקי האג"ח בסך הכל 43.5 מליון ש"ח (15 מליון ש"ח ישירות לחברה ו-28.5 מליון ש"ח למחזיקי האג"ח) ועל כן, בהתאם למנגנון הקבוע בתקנה 8(א) לתקנות השכר, זכאי המשיב לטענתו לשכר טרחה בסך של 639,768 ש"ח, בתוספת מע"מ. בנוסף לכך, עתר המשיב לקבלת תוספת בגין מאמץ מיוחד בסך 50% משכר הטרחה שייפסק, לפי תקנה 13 לתקנות. החברה מצדה התנגדה לבקשה וטענה, בתמצית, כי אין לחשב את שכרו של המשיב לפי תקנות השכר ולחלופין כי יש לחשבו על בסיס הזרמת ההון מצד בעלי המניות החדשים בסך 15 מליון ש"ח בלבד. עוד טענה החברה כי אין לפסוק למשיב שכר טרחה בגין מאמץ מיוחד. באותו שלב ויתר המשיב, כפי שכבר צוין לעיל, על שכר טרחה לפי תקנה 8א לתקנות השכר וכן הפחית את בקשתו לפסיקת שכר בגין מאמץ מיוחד ל-25% משכר הטרחה שייפסק לו. הכונס הרשמי תמך בעמדת המשיב, למעט בסוגיית המאמץ המיוחד אותה הותיר לשיקול דעת בית המשפט.

 

  1. בהחלטתו מיום 15.4.2015 קבע בית המשפט המחוזי כי כל הצדדים הסכימו, למעשה, שיש לשום את שכרו של המשיב לפי תקנה 8 לתקנות השכר ועוד קבע כי המחלוקת ביניהם מתמצה בסוגיית בסיס החישוב. בית המשפט קבע כי הדין בעניין זה הוא עם המשיב והכונס הרשמי, וכי אין לצפות מהמשיב להמתין כעשר שנים עד לפירעון החוב למחזיקי האג"ח. בית המשפט המחוזי נעתר, אפוא, לבקשה ופסק למשיב שכר טרחה בסך 639,768 ש"ח בתוספת מע"מ והוא הוסיף וקבע כי המשיב אכן השקיע מאמץ מיוחד ועשה לילות כימים במטרה להבריא את החברה ועל כן הוא זכאי לתוספת בסך 15% משכר הטרחה בתוספת מע"מ בגין מאמץ זה וכן תשלום הוצאות בסך 2,140 ש"ח, כמבוקש. בסך הכל נפסק, אפוא, למשיב שכר טרחה בסך 735,710 ש"ח, בתוספת מע"מ.

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ