אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ע"א 3757/13

ע"א 3757/13

תאריך פרסום : 21/07/2016 | גרסת הדפסה
ע"א
בית המשפט העליון כבית משפט לערעורים אזרחיים
3757-13
21/07/2016
בפני השופטים:
1. ח' מלצר
2. נ' הנדל
3. ע' ברון


- נגד -
המערערים:
1. זאב בורנשטיין
2. מרים בורנשטיין
3. אילן בורנשטיין
4. בורנשטיין ובניו חברה לבנין בע''מ

עו"ד אילן בורנשטיין בעצמו
המשיבות:
1. עירית חיפה
2. הוועדה המקומית לתכנון ובניה חיפה
3. הוועדה המחוזית לתכנון ובניה חיפה
4. מדינת ישראל

עו"ד שרונה גינור
פסק-דין

 

השופטת ע' ברון:

 

  1. לפנינו ערעור על פסק-דינו של בית המשפט המחוזי בחיפה (כבוד השופט י' כהן) ב-ת"א 1125/04 מיום 2.4.2013, במסגרתו נדחתה תביעה נזיקית שהגישו המערערים לפיצוי כספי בסך של 5 מיליון ש"ח בגין נזקים שנגרמו להם, לטענתם, עקב כך שהמשיבות מנעו מהם את האפשרות לנצל זכויות בניה במקרקעין שבבעלותם (מלכתחילה הוגשה התביעה על סך 3.6 מיליון ש"ח, ואולם בהחלטה מיום 1.4.2007 ניתן אישור בית המשפט להגדלת הסכום ל-5 מיליון).

 

העובדות הצריכות לעניין

 

  1. בשנת 1973 רכשה המערערת 2, מרים בורנשטיין (להלן: מרים) ביחד עם אחותה המנוחה, חלקת מקרקעין מאת חיים דרוקר (להלן: דרוקר). מדובר בחלקה 51 בגוש 10776 המתפרשת על פני 1054 מ"ר ומצויה ברחוב תאד"ל בעיר חיפה (להלן: החלקה או המקרקעין). בשנת 1980 העבירה האחות המנוחה את זכויותיה בחלקה למרים, ומאז רשומה החלקה בבעלותה המלאה של האחרונה. המוציא והמביא בכל הנוגע לניהול המקרקעין, מעת רכישתם ועד היום, הוא זאב בורנשטיין, בעלה של מרים (להלן: המערער); וכיום מנהל את המקרקעין גם בנם של המערער ומרים, הוא המערער 3 אילן בורנשטיין. המערערת 4 היא חברה קבלנית שבבעלות משפחת בורנשטיין, "בורנשטיין ובניו חברה לבניין בע"מ" (להלן יקראו יחד: המערערים). הנזק הנטען בתביעה הוא לכאורה נזקה של מרים בלבד, באשר רק היא לכאורה בעלת הזכויות בחלקה. ואולם לשם הנוחות, אתייחס למערערים כולם כאחד, אלא אם כן נאמר במפורש אחרת.

 

           מחוות הדעת השמאיות שהוגשו לבית המשפט המחוזי על ידי הצדדים, עולה כי המקרקעין ממוקמים בשטח מיוער ותלול המצוי במורדות המערביים של הכרמל בתחומה של העיר חיפה, באזור שגם כיום אינו כולו סלול וחסר תשתיות מים וחשמל (מטעם המערערים הוגשה חוות דעתו מיום 15.2.2007 של השמאי אחיקם ביתן, סומנה מ/22; מטעם המשיבות 2-1 הוגשה חוות דעתו מיום 8.1.2008 של השמאי אהרן ויסבלום; מטעם המשיבות 4-3 הוגשה חוות דעתו מיום 25.12.2007 של השמאי מנחם מלוכנא). רחוב תאד"ל שבו נמצאת החלקה, בנוי וסלול רק בקטע קצר בתחילתו (כ-60 מטרים), כאשר עד לחלקה ישנו קטע נוסף של כ-380 מטרים שלא נסלל. מצידה השני של החלקה, המשך רחוב תאד"ל מתוכנן להתחבר אל רחוב הרופא – שגם הוא אינו סלול בחלקו, ואורכם של שני קטעי הרחוב הלא סלולים גם יחד (תאד"ל והרופא) עד לחלקה הוא כ-320 מטרים.

 

           כבר בעת רכישתה היתה החלקה מסווגת לבניה. ואולם כפי שצוין מאז שנרכשה ועד היום, למעלה מ-40 שנים, טרם הושלם פיתוח האזור שבו מצויה החלקה – ובהעדר גישה ותשתיות גם לא ניתן היה לבנות בה. אין חולק כי בעת שרכשה מרים את הזכויות בחלקה, ידעו המערערים כי היא מצויה באזור לא מפותח; ואולם לטענתם, היתה להם ציפייה לגיטימית שתוך שנים ספורות תביא המשיבה 1, עיריית חיפה (להלן: העירייה), לפיתוח של האזור, כך שניתן יהיה לנצל את זכויות הבניה בחלקה בהקדם.

 

ההליכים התכנוניים בחלקה

 

  1. במועד שבו נרכשה החלקה עמדה בתוקפה תכנית מתאר חפ/1ד לעיר חיפה, שאושרה עוד בתקופת המנדט הבריטי בשנת 1941 (להלן: התכנית המנדטורית). על פי התכנית המנדטורית האזור שבו מצויה החלקה יועד למגורים, וכך אמנם סווגה גם החלקה שבה עסקינן; ובתשריט התכנית סומנה, בסמוך לחלקה, דרך גישה. ואולם התכנית המנדטורית התבררה כבלתי ישימה – שכן חלק מהמגרשים שיועדו לבניה היו שטחי טבע ונוף, שלעמדת העירייה לא היה זה ראוי לחרב בבניה, ובכל מקרה המגרשים אף לא התאימו למגורים מבחינה טופוגרפית. משכך, עוד בשנת 1968, עובר לרכישת החלקה, עמלה המשיבה 2, הוועדה המקומית לתכנון ובניה חיפה (להלן: הוועדה המקומית), על תכנית מתאר חדשה ובה שינויים תכנוניים משמעותיים – היא תכנית חפ/1400 (להלן: תכנית חפ/1400). המטרה היתה לשנות את ייעודן של חלקות שסבלו מטופוגרפיה בעייתית, משטחים לבניה לשטחים פתוחים ולשטחי נופש וקיט. ולענייננו, לפי תכנית חפ/1400 ייעודה של החלקה אמור היה להשתנות ל"שטח ירוק", קרי: שטח טבעי פתוח שלא ניתן לבנות בו; והדרך שתוכננה בתשריט התכנית המנדטורית בסמוך לחלקה הוסטה למקום אחר, באופן ששלל למעשה את הגישה לחלקה. יצוין כי הפקדתה של תכנית חפ/1400 נעשתה לבסוף רק בשנת 1980.

 

           בשנת 1972, עוד קודם להפקדתה של תכנית חפ/1400, דרוקר שבשעתו עדיין היה הבעלים בחלקה, פנה לוועדה המקומית והביע את מורת רוחו מהשינויים המתוכננים. כעבור שנים, בשלהי שנת 1986 וכאשר דרוקר כבר לא היה בעלים בחלקה, במסגרת דיון בהתנגדויות שהוגשו לתכנית חפ/1400 לאחר הפקדתה, החליטה הוועדה המקומית לדון בפנייתו של דרוקר משנת 1972 כבהתנגדות. הוועדה המקומית אף קיבלה את ההתנגדות באופן חלקי (וכן התנגדויות נוספות שנדונו), ובעקבותיה גם המשיבה 3, הוועדה המחוזית לתכנון ולבניה חיפה (להלן: הוועדה המחוזית) – שהחליטה ביום 15.9.1985 להותיר לאותה עת את סיווג החלקה למגורים, כבתכנית המנדטורית. בד בבד הוחלט בוועדה המחוזית להרחיב את תחום שטחה של השכונה הסמוכה (תל אהרון) המיועד לתכנון וחלוקה מחדש ללא הסכמת הבעלים, באופן שיכלול גם את החלקה שבה עסקינן ומגרשים קרובים נוספים. לפי תכנית זאת, העירייה לקחה על עצמה להקצות לבעלי החלקות לבניה שסיווגן ישונה לשטח פתוח, שטחים חלופיים לבניה בקרבת מקום, וכן תכנון מערך הדרכים חדש. יצוין כי דבר הכנתה של התכנית החדשה פורסם על ידי הוועדה המקומית רק בשנת 2002 (תכנית חפ/2185א, להלן: תכנית הרפרצלציה); וזו הופקדה רק ביום 20.3.2013, סמוך לפני מתן פסק הדין בתובענה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ