אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ע"א 34433-03-16 חמוי ואח' נ' ע.

ע"א 34433-03-16 חמוי ואח' נ' ע.

תאריך פרסום : 17/10/2017 | גרסת הדפסה
ע"א
בית המשפט המחוזי תל אביב - יפו בשבתו כבית-משפט לערעורים אזרחיים
34433-03-16
27/03/2016
בפני השופט:
חגי ברנר

- נגד -
המבקשים:
1. ירדנה חמוי
2. הלן חיה כזום
3. רוני שאול כזום

המשיבה:
א.ע.
החלטה

 

 1. לפניי בקשה לעיכוב ביצוע פסק דינו של בית משפט השלום בתל אביב (כב' השופטת עינת רביד) מיום 8.2.2016 (ת"א 35874-08). עסקינן בתביעה נזיקית בגין נזקי גוף שנגרמו למשיבה כתוצאה מהתמוטטות תקרה בדירה ששכרה מהמבקשים, בעת שישנה במיטתה. בית המשפט קמא קבע את אחריות המבקשים לתאונה ופסק כי על המבקשים לשלם למשיבה סך של 441,540 ש"ח בגין הנזקים שנגרמו לה כמפורט בפסק הדין קמא. כמו כן נפסק כי על המבקשים לשאת בתשלום של שכר טרחת עו"ד בסך של 15.34% וכן החזר הוצאות מומחים ואגרה. נוכח אופן ניהול ההליך קמא על ידי המבקשים, בית המשפט קמא השית עליהם בנוסף תשלום הוצאות בסך 50,000 ש"ח.

  מכאן הבקשה שלפניי.

 2. לטענת המבקשים, סיכויי הערעור הם טובים שכן נפלו שגיאות מהותיות בפסק הדין קמא. לטענתם, אין כל יסוד לתביעה בהליך קמא והם מכחישים את קיומו של האירוע, מה גם שהתביעה מבוססת על עדות יחידה של בעל דין וגרסאות המשיבה היו סותרות. לשיטתם, הסכומים שנפסקו לטובת המשיבה הם תקדימיים וחריגים בגובהם ואף אינם תואמים את אחוזי הנכות. עוד טוענים המבקשים כי בית המשפט קמא התערב בקביעת אחוזי הנכות הנפשית בניגוד לדעת המומחה מטעמו וכי נפלה שגיאה בקביעת בית המשפט קמא כי נגרמו למשיבה 8% נכות תפקודית וכן בקביעת פוטנציאל ההשתכרות של המשיבה.

  עוד טוענים המבקשים כי בית המשפט קמא התעלם מכך שהמשיבה לא הוכיחה את טענותיה והסתירה טיפולים קודמים שעברה קודם לתאונה. המבקשים מלינים על קביעותיו העובדתיות של בית המשפט קמא ועל התרשמותו מהעדים שהובאו בפניו. לטענתם, בית המשפט קמא התעלם מעדות מומחה מטעמם על פיה התמונות מהדירה לאחר קרות התאונה הן מבוימות. לדידם, היה על בית המשפט קמא להביא בחשבון כי מצבה של המשיבה השתפר וכי היא נישאה וילדה ילדים. עוד טוענים המבקשים כי למשיבה רשלנות תורמת לאירוע מאחר שהתעלמה מעמדת איש מקצוע לפיה יש ליקוי בתקרה והיא נמנעה מלדווח על כך למבקשים.

  מבחינת מאזן הנוחות טוענים המבקשים כי ככל וביצוע פסק הדין לא יעוכב, המשיבה לא תוכל להשיב את המצב לקדמותו. לטענתם, כעולה מתצהיר שהוגש על ידי המשיבה בהליך קמא, היא מתגוררת בשכירות בקיבוץ בצפון ומתפרנסת מעסק זעיר. כמו כן מסיכומים שהוגשו בהליך קמא עולה כי למשיבה אין כמעט רווחים מהעסק שבבעלותה ולטענתם המשיבה חסרת אמצעים, והוריה מסייעים לה כלכלית.

 3. המשיבה מתנגדת לבקשה. לטענתה, הבקשה אינה ערוכה כדין והתצהיר שצורף לה הוא תצהיר לקוני. המשיבה טוענת כי המבקשים לא עמדו בנטל להוכיח כי קיים טעם מיוחד לעכב את ביצוע פסק הדין. לדידה, המבקשים לא צירפו כל מסמך התומך בטענותיהם בדבר מצבה הכלכלי הנטען. לטענתה, יש בבעלותה נכס מקרקעין והמבקשים אינם יכולים לצאת ידי חובתם על ידי העלאת טענות סתמיות במטרה לעכב את ביצוע פסק הדין. המשיבה טוענת כי המבקשים לא ביססו כלל את הטענה בדבר היעדר יכולת מצידה להשיב את המצב לקדמותו.

  בכל הנוגע לסיכויי הערעור טוענת המשיבה כי המבקשים לא הצביעו על סיכויים גבוהים להצלחה בערעור. לשיטתה, יש לדחות את טיעוניהם הן ביחס לסוגיית החבות והן ביחס לקביעת הנזק ואחוזי הנכות הנפשית לאור התרשמות בית המשפט מהעדויות. לטענתה, פסק הדין קמא מנומק ומבוסס על ראיות ומהימנות העדים. כעולה מהעדויות בהליך קמא, המבקשים ידעו עוד קודם למועד קרות האירוע כי יש בעיה בתקרה ולא טיפלו בכך ועל כן הם נושאים באחריות לאירוע.

 4. לאחר שעיינתי בפסק הדין ובכלל טענות הצדדים, באתי לכלל מסקנה כי דין הבקשה להתקבל באופן חלקי מן הטעמים שיפורטו להלן.

 5. נקודת המוצא היא כי אין בהגשת ערעור כדי לעכב את ביצוע ההחלטה עליה מערערים ובעל דין רשאי ליהנות מפירות זכייתו. עם זאת נקבע כחריג לכלל כי ביצועו של פסק דין יעוכב בהתקיים שני תנאים מצטברים: סיכויי הערעור הם טובים ומאזן הנוחות נוטה לטובת המבקש, כך שהנזק שייגרם כתוצאה מאי היעתרות לבקשה עולה על הנזק שייגרם למשיב כתוצאה מהיעתרות לה (ע"א 553/15 הועדה המקומית לתכנון ולבניה קרית אונו נ' האגודה למוסדות ציבור ליוצאי נשלסק בישראל (פורסם בנבו, 4.5.2015). בין תנאים אלה מתקיימת מעין "מקבילית כוחות": ככל שמאזן הנוחות נוטה במובהק לעבר אחד מבעלי הדין, ניתן יהיה להקל בדרישת סיכויי הערעור, ולהפך. כמו כן נפסק לא אחת, כי מאזן הנוחות הוא השיקול המכריע מבין השניים (רע"א 9130/15 אבי תם נ' אלירן (אליהו) אלול (פורסם בנבו, 24.1.2016)).

 6. בית המשפט לא ייטה לעכב את ביצועו של פסק דין, המשית על המבקש חיוב כספי בלבד. הנחת היסוד היא כי הנזק שייגרם למבקש כתוצאה מביצוע פסק הדין איננו בלתי הפיך שכן קיימת אפשרות להשבת כספו. על כן, פסק דין שעניינו סעד כספי יעוכב רק במקרים חריגים, בהם הוכיח המבקש באמצעות תשתית ראייתית מוצקה, כי לא יוכל להיפרע מן המשיב ככל ויתקבל ערעורו (ע"א 1334/16 הדרי אשקלון אגודה שיתופית חקלאית בע"מ נ' ש.ש. אשקלון יזמות ופיתוח בע"מ (פורסם בנבו, 14.3.2016)).

 7. בענייננו, לא מצאתי כי מאזן הנוחות נוטה באופן מובהק לטובת המבקשים במידה העשויה להצדיק עיכוב ביצוע מלא של פסק הדין. המבקשים לא הניחו תשתית ראייתית להוכיח את טענותיהם כי המשיבה נעדרת יכולת כלכלית והם סומכים טענותיהם בעיקר על טענת המשיבה בהליך קמא כי היא מתגוררת בשכירות ועל השתכרות מוכחת שאינה גבוהה. בקשתם נתמכת בתצהיר לקוני למדי. מנגד, טוענת המשיבה כי בבעלותה נכס מקרקעין אולם היא לא הרחיבה על כך בפרטים ולא צירפה אסמכתא כלשהי לביסוס טענתה זו. כמו כן, יש ליתן משקל לעובדה שחלק ניכר מהסכום שנפסק (כ- 223,000 ₪) הוא בגין אובדן השתכרות לעתיד, כך שעיכוב זמני של סכום שנועד לפצות בגין נזק עתידי, לא צפוי להסב אי נוחות למשיבה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ