אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ע"א 1773-12-14 ב.ח נ' החברה קדישא לעדות מערבים

ע"א 1773-12-14 ב.ח נ' החברה קדישא לעדות מערבים

תאריך פרסום : 13/04/2015 | גרסת הדפסה
ע"א
בית המשפט המחוזי ירושלים כבית-משפט לערעורים אזרחיים
1773-12-14
05/04/2015
בפני השופטת:
גילה כנפי-שטייניץ

- נגד -
המערער:
א.ב.
עו"ד יוסף פינחס כהן
המשיבה:
החברה קדישא לעדות מערבים
עו"ד יורם בורלא
פסק דין
 

 

1.לפניי ערעור על פסק דינו של בית משפט השלום בירושלים (כב' השופט י' שמעוני) מיום 11.9.14, ולפיו נדחתה תביעתו של המערער להורות למשיבה למכור לו חלקת קבר צמודה לקבר אביו המנוח.

 

2.לבית משפט השלום הוגשה תביעת המערער להורות למשיבה, החברה קדישא לעדות מערבים, למכור לו את חלקת הקבר הידועה כקבר 3 בגוש 38 חלקה 38 שורה 24, ולחלופין, למכור לו שתי חלקות קבר בשורה 18 בגוש 38 חלקה 38. בקשתו של המערער לרכישת חלקות הקבר באה בעקבות פטירתו של אביו המנוח וקבורתו ביום 25.9.11 בחלקה 38 כגוש 38 בהר המנוחות בגבעת שאול בירושלים, חלקה המנוהלת ע"י המשיבה. התביעה התבססה על שתי עילות: האחת, על זכותו של "בן משפחה" של נפטר לרכוש חלקת קבר צמודה לקברו של הנפטר, זאת על יסוד ס' 14א לחוק שירותי הדת היהודיים [נוסח משולב], תשל"א-1971 (להלן – חוק שירותי הדת), והשניה, על חוזה מכר לרכישת חלקות קבר מן המשיבה.

 

3.בית משפט השלום בחן את התביעה ודחה אותה על שתי עילותיה. באשר לעילה על פי ס' 14א לחוק שירותי הדת, קבע בית משפט קמא כי על פי החוק היה על המערער להגיש בקשתו לרכישת חלקה צמודה לקבר אביו המנוח תוך 45 יום מיום קבורת אביו המנוח. המערער, כך נקבע, אמנם פנה למשיבה ביום 26.10.11, תוך המועד הקבוע בחוק, בבקשה לרכישת חלקות קבר, אולם בקשתו היתה לרכישת שתי חלקות קבר לו ולרעייתו, ולא חלקת קבר אחת הצמודה לקבר האב. רק במכתב מאוחר יותר, מיום 1.2.12, העלה המערער את בקשתו לרכישת חלקה אחת עבורו הצמודה לקבר אביו. לפיכך, כך נקבע, המערער "לא הגיש בקשה על פי ס' 14א(ט)(1) במועד הקבוע לכך ולא עלה בידו להוכיח, כי פנייתו הראשונית לנתבעת, הייתה לחלקת קבר צמודה לקבר אביו, באופן כזה המתיישב עם הוראות החוק" (בע' 8 לפסק הדין). באשר לעילה החוזית נקבע, כי לא השתכלל בין הצדדים הסכם מחייב למכירת חלקות קבר למערער. נקבע כי המערער אמנם נפגש עם הרב שלמה בן עזרא, יו"ר המשיבה, ביום 26.10.11, ודן עמו ברכישת שתי חלקות קבר לו ולרעייתו ואף הפקיד בידי המשיבה שלוש המחאות לשם תשלום התמורה, אולם, כך נקבע, הרב בן עזרא הבהיר למערער כי עסקת המכר, שאינה עסקה המתחייבת מן החוק, טעונה אישור של הנהלת המשיבה, ואישור זה לא ניתן. לפיכך הוחזרו למערער ההמחאות שמסר. בית משפט קמא הוסיף וציין כי אמנם ביום 21.2.12, ובעקבות פניית המערער ליועץ המשפטי של המשיבה וכן לרב בן עזרא, הסכימה המשיבה למכור למערער חלקת קבר אחת (בנוסף לחלקה אחרת שנרכשה עבור אמו). ואולם, כתנאי לכך נדרש המערער לחתום על מסמך בו הוא מאשר שהוא יודע "שמדובר בקבר בודד ללא חלקה נוספת" (ר' מכתב המשיבה ת/3), ובהמשך נדרש גם להמציא הסכמה כתובה מיתר בני משפחתו שחלקת הקבר תימכר לו. בית המשפט קבע כי לא היתה כל מניעה שהמשיבה תציב למערער תנאים אלה, העולים בקנה אחד עם הוראות חוק שירותי הדת, ומאחר שהמערער לא הסכים לקבלם, לא נכרת הסכם מחייב גם למכירת חלקת קבר אחת.

 

4.המערער טוען בערעורו כי שגה בית משפט קמא עת דחה עילתו שהתבססה על חוק שירותי הדת בשל איחור במועד פנייתו לרכישת חלקת קבר צמודה. נטען כי פנייתו למשיבה למימוש זכאותו לרכישת חלקת קבר לצד אביו המנוח נעשתה במסגרת הזמן הקבוע בחוק וכי אף המשיבה לא טענה אחרת. המערער מוסיף וטוען כי הוא הניח בפני בית משפט קמא תשתית עובדתית מספקת שיש בה כדי להוכיח את זכותו החוקית או החוזית לרכישת חלקת קבר. עוד הוא טוען כי הרב בן עזרא אישר בחקירתו בבית המשפט כי למעט "החשש של המשפחה" לא ראה בעיה למכור את חלקת הקבר למערער, אולם המשיבה לא הניחה כל תשתית ראייתית לכך שמי מבני משפחת המערער ביקש לרכוש חלקת קבר צמודה או העלה התנגדות כי זו תוקצה למערער.

 

5.המשיבה מאמצת את פסק דינו של בית משפט קמא, על קביעותיו העובדתיות והמשפטיות. המשיבה טוענת כי המערער לא הצביע על טעות כלשהי בפסק הדין, ולא הוכיח כי קמה לו זכות מכוח חוק שירותי הדת לרכישת חלקת קבר, בין אם מדובר בשתי חלקות קבר לו ולרעייתו, ובין אם מדובר בחלקה בודדת לעצמו. עוד נטען כי מכירת שתי חלקות הקבר היתה מותנית באישור הנהלת המשיבה, אשר לא ניתן, ולפיכך לא השתכללה עסקה למכירתן. באשר למכירת הקבר הבודד, טוענת המשיבה כי המערער לא עמד בתנאים שהוצבו ע"י המשיבה, ולפיכך לא נוצר קשר חוזי מחייב בין הצדדים.

 

6.לאחר ששקלתי את טענות הצדדים, הגעתי למסקנה כי דין הערעור להתקבל במובן זה שיש לקבוע שהמערער היה זכאי לרכוש בעבור עצמו חלקת קבר הצמודה לקבר אביו המנוח.

 

7.ראשית אציין, כי לא ראיתי עילה להתערב במסקנתו של בית משפט קמא כי העסקה לרכישת שתי חלקות קבר, בעבור המערער ורעייתו, לא השתכללה לכלל חוזה מחייב, מסקנה המבוססת על ממצאים עובדתיים שנקבעו ע"י בית משפט קמא, ואשר אין דרכה של ערכאת ערעור להתערב בהם. יחד עם זאת מצאתי כי המשיבה לא היתה רשאית להעמיד למערער את התנאים שהעמידה למכירת חלקת הקבר הבודד, וכי בסירובה למכור למערער את חלקת הקבר בשל אי עמידתו בתנאים אלה, פעלה שלא כדין.

 

8.ס' 14א (ח)-(ט) לחוק שירותי הדת קובע כדלהלן:

 

"(ח) נפטר אדם והשאיר אחריו בני משפחה, לא תקבור החברה קדישא נפטרים אחרים בשתי חלקות צמודות במשך 90 ימים מיום קבורת הנפטר; בסעיף זה, "בן משפחה" – תושב יהודי שהוא בן זוג, הורה, בן, בת, אח או אחות.

(ט) (1) פנה בן משפחה של נפטר, בתוך 45 ימים מיום קבורת הנפטר, בבקשה לרכוש חלקה צמודה בעבור עצמו, תדון החברה קדישא בבקשתו בתוך 21 ימים מיום הפניה ותודיע למבקש על החלטתה בתוך 7 ימים מיום קבלת ההחלטה;

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ