אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ע"א 1013/15 מדינת ישראל – משרד הפנים נ' רחמים מלול

ע"א 1013/15 מדינת ישראל – משרד הפנים נ' רחמים מלול

תאריך פרסום : 02/11/2016 | גרסת הדפסה
ע"א
בית המשפט העליון כבית משפט לערעורים אזרחיים
1013-15
01/11/2016
בפני השופט:
1. י' עמית
2. צ' זילברטל
3. ע' ברון


- נגד -
המערערת:
מדינת ישראל - משרד הפנים
עו"ד אביגיל בורוביץ'
המשיב:
רחמים מלול
עו"ד עפר שפיר
עו"ד ענת צדוק וינגורט
פסק דין
 

השופטת ע' ברון:

 

  1. האם תיקון מספר 3 לחוק הרשויות המקומיות (גמלאות לראש רשות וסגניו), התשל"ז-1977 והחלטת ועדת הפנים ואיכות הסביבה של הכנסת שניתנה בעקבותיו, המרחיבים את התנאים שבהתקיימותם ראש רשות מקומית שסיים את כהונתו זכאי לגמלאות – תחולתם רטרואקטיבית, רטרוספקטיבית או פרוספקטיבית בלבד? זו השאלה שבמוקד הערעור שלפנינו על פסק דינו של בית המשפט המחוזי בבאר שבע (כבוד השופט א' ואגו) מיום 8.1.2015 ב-עש"א 36496-08-14.

 

העובדות הצריכות לעניין

 

  1. חוק הרשויות המקומיות (גמלאות לראש רשות וסגניו), התשל"ז-1977 (להלן: החוק) נחקק לפני כארבעה עשורים והוא מתווה את אמות המידה שלפיהן נקבעת זכאותם של ראשי רשויות מקומיות וסגניהם לקצבת גמלאות לאחר סיום כהונתם (להלן: הקצבה). סעיף 2 לחוק מורה כי שיעור הקצבה המשולמת ותנאי הזכאות לקבלתה ייקבעו בהחלטה של הכנסת או של ועדה מוועדותיה שהוסמכה לעניין זה. בהתאם לכך, ועדת העבודה של הכנסת קיבלה ביום 29.4.1977 את החלטת הרשויות המקומיות (גמלאות לראש רשות וסגניו), התשל"ז-1977 (להלן: החלטת הגמלאות), ובה נקבעו הקריטריונים לחישוב שיעורה של הקצבה והתנאים שבהתקיימם ראשי רשויות מקומיות שסיימו את כהונתם זכאים לה.

 

           סעיף 5 להחלטת הגמלאות קובע את תנאי הזכאות העיקריים לקבלת הקצבה, ולפיו ראש רשות לשעבר שחדל לכהן זכאי לתשלום קצבה לכל ימי חייו, החל מיום סיום כהונתו, אם ביום סיום כהונתו מלאו לו 45 שנים ובתנאי שכיהן כראש רשות משך 4 שנים לפחות. חריג לדרישת משך הכהונה, שאינו רלוונטי לענייננו, חל כאשר ראש הרשות כיהן כחבר כנסת עובר לכהונתו כראש רשות. הוראה נוספת, היא נושא הערעור דנן, מעוגנת בסעיף 10(א) להחלטת הגמלאות, שקובע שבהתקיים תנאים מסוימים ניתן לראות בתקופת שירות במשרה ציבורית כתקופת כהונה כראש רשות לצורך מניין 4 שנות הכהונה (להלן: צירוף תקופות); ובסעיף 10(ג) להחלטה זו, שקובע אלו משרות ייחשבו כמשרות ציבוריות לעניין צירוף התקופות. יוער כי ההסמכה לכלול בהחלטת הגמלאות הוראה בדבר צירוף תקופות מצויה בסעיף 3(4) לחוק, שמפרט את סוגי המשרות הציבוריות שניתן לקבוע כי תקופת השירות בהן תיחשב לצורך צירוף התקופות.

 

           ביום 21.12.2000 פורסם תיקון מספר 3 לחוק, שקובע כי תאגיד מרכז החינוך העצמאי יתווסף לסעיף 3(4) לחוק כגוף שניתן לכלול את תקופת ההעסקה בו במסגרת צירוף תקופות לצורך קביעת הזכאות לקצבה (להלן: התיקון לחוק). מרכז החינוך העצמאי הוא אחד משני מערכי החינוך הגדולים במגזר החרדי, שבמסגרתו לומדים עשרות אלפי תלמידים בבתי ספר ברחבי הארץ. המרכז פועל בנפרד ממערכת החינוך הממלכתית, ומאז שנת 1992 הוא נהנה מתקצוב מטעם המדינה מכוח סעיף 3א(י) לחוק יסודות התקציב, התשמ"ה-1985. ביום 31.12.2002 פורסמה החלטה של ועדת הפנים ואיכות הסביבה של הכנסת, עליה חתום יושב ראש הוועדה דאז חבר הכנסת משה גפני מסיעת יהדות התורה, שבה נקבע מכוח ההסמכה בחוק כי תקופת העסקה בתאגיד מרכז החינוך העצמאי אכן תיחשב לצורך צירוף התקופות (להלן: התיקון להחלטת הגמלאות). עוד נקבע כי מועד התחילה של התיקון להחלטת הגמלאות – וזאת במובחן ממועד תחולתו – יהיה במועד התחילה של התיקון לחוק, יום 21.12.2000.

 

  1. המשיב, יליד 1946, הועסק במרכז החינוך העצמאי במשך 31 שנים, משנת 1965 ועד לשנת 1996. בחודש אוגוסט 1996 מונה המשיב לתפקיד יו"ר הוועדה הממונה במועצה המקומית כסייפה, שבו כיהן עד לחודש יוני 1999, שאז היה כבן 53. סך הכל באותה נקודת זמן כיהן המשיב בתפקיד ראש רשות מקומית כשנתיים ועשרה חודשים. כבר כעת מובן אם כך שלפי הדין שהיה קיים עובר לתיקון לחוק, המשיב אינו עומד בתנאי הזכאות לקצבה, מאחר שמשך כהונתו כראש רשות מקומית קצר מ-4 שנים. לעומת זאת, אם התיקון לחוק חל בעניינו של המשיב, אזי ניתן לצרף לתקופת כהונתו כראש רשות מקומית את תקופת העסקתו במרכז החינוך העצמאי, ובמצב עניינים זה המשיב עומד בתנאי הזכאות לקצבה.

 

           ביום 5.2.2003 ניתנה החלטה על ידי מנכ"ל משרד הפנים דאז, מר מרדכי מרדכי (להלן: ההחלטה המקורית), שקבעה כי המשיב עומד בדרישות החוק וזכאי לקצבה בהינתן שצירוף תקופת העסקתו במרכז החינוך העצמאי לתקופת כהונתו כיו"ר הוועדה הממונה בכסייפה מוביל לכך שיהא זכאי לקצבה כמי שכיהן כראש רשות מקומית פרק זמן העולה על 4 שנים. עוד נקבע בהחלטה המקורית כי הקצבה תשולם רטרואקטיבית מיום 1.1.2001, מועד תחילתם (לערך) של התיקונים לחוק ולהחלטת הגמלאות, שהוסיפו כאמור את מרכז החינוך העצמאי לרשימת המשרות הציבוריות שניתן לצרף את תקופת ההעסקה בהן לתקופת הכהונה כראש רשות מקומית.

 

           המשיב חדל מלכהן כיו"ר הוועדה הממונה במועצה המקומית כסייפה לאחר שנבחר לכהן כחבר הכנסת ה-15 מטעם סיעת ש"ס, משנת 1999 ועד שנת 2003. לאחר מכן, בין השנים 2003 עד 2008, כיהן המשיב בהתנדבות כחבר במועצת עיריית רחובות. בשנת 2009 שימש המשיב כסגן ראש העיר וממלא מקומו, והחל מנובמבר 2009 ועד היום הוא מכהן כראש עיריית רחובות. יוער בהקשר זה כי מחלוקת נוספת שהתעוררה בין הצדדים נוגעת לשאלה אם המשיב זכאי לקצבה מכוח החוק בגין כהונתו כיו"ר הוועדה הממונה במועצה המקומית כסייפה במקביל לשכר שהוא מקבל כראש עיריית רחובות, או שמא אלו מוציאים זה את זה. בית המשפט המחוזי בבאר שבע (כבוד השופטא' ביתן) דחה את ערעורו של המשיב על ההחלטה להפסיק את תשלום הקצבה החל משנת 2009 (עש"א (ב"ש) 42361-11-10 רחמים מלול נ' משרד הפנים (2.5.2011)), וערעורו לבית משפט זה נמחק בהסכמה תוך שמירת זכויות הצדדים, מן הטעם שההכרעה במקרה שלפנינו עשויה לייתר את הדיון בשאלת הזכאות לקצבה במקביל לשכר (ע"א 4659/14 רחמים מלול נ' משרד הפנים (30.6.2014)).

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ