אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> עת"מ 64531-12-14 ג'אבר ואח' נ' הוועדה המחוזית לתכנון ובניה בירושלים ואח'

עת"מ 64531-12-14 ג'אבר ואח' נ' הוועדה המחוזית לתכנון ובניה בירושלים ואח'

תאריך פרסום : 27/08/2015 | גרסת הדפסה
עת"מ
בית המשפט המחוזי ירושלים בשבתו כבית-משפט לעניינים מנהליים
64531-12-14
30/04/2015
בפני השופט:
דוד מינץ

- נגד -
עותרים:
1. נזאר ג'אבר
2. טהה ג'אבר

עו"ד זיאד קעואר
עו"ד יזיד קעואר
משיבות:
1. הוועדה המחוזית לתכנון ובניה בירושלים
2. יו"ר הועדה המחוזית לתכנון ובניה בירושלים באמצעות פרקליטות מחוז ירושלים
3. הועדה המקומית לתכנון ובניה בירושלים
4. עירית ירושליםבאמצעות לשכת היועץ המשפטי בעיריית ירושלים הדר מנצורי

עו"ד רועי כהן
עו"ד הדר מנצורי
פסק דין
 

 

עתירה כנגד רשויות התכנון המחוזית והמקומית ועיריית ירושלים (להלן: "העירייה") שהוגשה על ידי בעלים של מקרקעין עליהם חלה התכנית, בדגש על דרך 139 (להלן: "הדרך") המתוכננת בה.

 

הרקע לעתירה

1.העתירה הוגשה כנגד הוועדה המחוזית לתכנון ובניה ירושלים, הוועדה המקומית לתכנון ובניה והעירייה בעניין תכנית מספר 7622 לשכונת שועאפט בירושלים המזרחית אשר עוסקת במתחמים מס' 10 ו-20 שנקבעו בתכנית 3456א' כמתחמים לאיחוד וחלוקה מחדש (להלן: "התכנית"). הרקע לתכנית פורט בהחלטת ועדת המשנה להתנגדויות מיום 10.9.09 (להלן: "הוועדה") ולפיו, התכנית היא אחת מכ-60 תכניות שיזמה העירייה בשכונות בית חנינא ושועפט, לשם הסדרת המתחמים לאיחוד וחלוקה שנקבעו בתכניות המתאר של השכונות בית חנינה ושועפט, המסדירה כ-160 דונם.

 

2.מטרת התכנית היא הסדרת חלוקת המגרשים בשטח התכנית וההפרשות לצרכי ציבור והיא כוללת בין היתר, חלוקת השטח למגרשים חדשים וביטול החלוקה הקיימת בשטח, שינוי של ייעודי הקרקע, הפרשת שטחים לצרכי ציבור, קביעת קווי בניין בהתאם למגרשים החדשים ועוד. התכנית הוגשה בשנת 2005 והופקדה בשנת 2008.

 

3.העותרים הם בעלי זכויות במקרקעין בחלקה מספר 9 בגוש 30558 (להלן: "החלקה") אשר גובלת בדרך 139 המאושרת בתכנית. בשנת 2002 הגיש העותר למוסדות התכנון את תכנית 7678 שהיא תכנית נקודתית לחלקה 9 ואשר הוציאה את החלקה ממתחם מספר 20 המיועד לתכנון מפורט לאיחוד וחלוקה וקביעת הוראות המאפשרות הוצאת היתר בניה (להלן: "התכנית הנקודתית"). התכנית הנקודתית קבעה קווי בניין חדשים שבתחומם ניתן להקים מבנה בחלקה וכי זכויות הבניה וגובה הבניה יהיו ללא שינוי. התכנית הנקודתית נכנסה לתוקף ביום 19.12.02. העותרים הגישו תכנית נוספת, מספר 9642, שאף היא תכנית נקודתית החלה על החלקה ואשר קבעה הוראות להריסת הבניין הקיים בחלקה והקמת בניין חדש במקומו תוך הגדלת שטחי הבנייה ב-738 מ"ר, הגדלת קווי הבניין, הרחבת מספר הקומות לארבע קומות והגדלת מספר יחידות הדיור לחמש יחידות. תכנית 9642 נכנסה לתוקף ביום 20.6.07.

 

4.בין השנים 2009 ל-2013 קיימה הוועדה המחוזית ארבעה דיונים בהתנגדויות תושבים ובעלי זכויות במקרקעין נשוא התכנית. עניינם של העותרים נדון פעמיים על ידי הוועדה המחוזית אשר קיבלה שתי החלטות בנושא. התנגדותם של העותרים עסקה בדרך המתוכננת לעבור בתוך החלקה. נטען, כי בשנת 2004 אושרה התכנית הנקודתית אשר הוציאה את החלקה ממתחם האיחוד והחלוקה המטופל בתכנית וכי בשנת 2007 אושרה תכנית 9642, שמכוחה הוצא היתר בניה בחלקה ונבנה בה מבנה חדש כדין וכן כי התכנית מסיטה את תוואי הדרך לתוך החלקה באופן שיחייב הריסת המבנה הקיים. הוועדה התבקשה לבטל את הסטת הדרך, נוכח הפגיעה הנגרמת לקניינם של העותרים.

 

5.ביום 10.9.09 דנה הוועדה המחוזית בהתנגדות והחליטה לקבל אותה באופן חלקי וקבעה, כי המבנה שנבנה בהיתר יסומן במסמכי התכנית; קווי הבניין יסומנו בהתאם לקונטור המבנה הקיים כפי שאושר בהיתר; ובנוסף, זכויות הבניה במגרש ייקבעו בהתאם לזכויות הבניה שנקבעו בתכנית 9642 המאושרת. לגבי צמצום רוחב הדרך קבעה הוועדה כי אין לכך הצדקה נוכח חשיבותה של הדרך ונוכח הצורך כי היא תיתן מענה ראוי לכלל המגרשים הסמוכים לה. עוד קבעה הוועדה כי אף הסטת הדרך אינה אפשרית, שכן הדבר יפגע בבעלי חלקות אחרות ובאיזונים שנקבעו במסגרת התכנית. צוין, כי ההפרשות לצרכי ציבור מחלקת העותרים הן מצומצמות משמעותית לעומת ההפרשות לצרכי ציבור מחלקות סמוכות וגם בשל כך אין להיעתר לבקשתם באופן שייטיב את מצבם פעם נוספת, על חשבון יתר בעלי החלקות בתחום התכנית.

 

6.לאחר מכן ובעקבות שינויים שהורתה הוועדה המחוזית לבצע בתכנית ולמרות שלא הייתה לעותרים טענה רלוונטית לשינויים שלדיון, הגישו העותרים התנגדות נוספת לוועדה, לה צירפו חוות דעת של יועץ תנועה מר מחמד עמרו, אשר טען כי הסטת הדרך לכיוון החלקה תחייב את קיצור רמפת הכניסה לקומת החניה התת קרקעית שלהם ותגרום לשיפוע לא תקני שלא יאפשר שימוש בקומת החניה ושיגרום לביטול שלוש חניות. עוד נטען, כי מדובר בדרך גישה שמשרתת מספר מצומצם של חלקות וכי בשל כך אין מניעה בצמצום רוחבה. ביום 3.9.12 ולאחר דיון בפעם השניה כאמור, החליטה הוועדה כי אין מקום לשינוי החלטתה מיום 10.9.09 ואין מקום לצמצום רוחב הדרך. ברם, על אף האמור, קבעה הוועדה כי בתחום החלקה יותר צמצום נקודתי ברוחב הדרך ל-7.5 מ' וזאת כדי לצמצם ככל הניתן את הפגיעה בעותרים. התכנית אושרה ונכנסה לתוקף ביום 7.6.14. ויוטעם, כי בתשריט התכנית ניתן לראות כי נשמר רוחב של מטר אחד בין קונטור הבניין המאושר בתכנית ובין גבול הדרך. כמו כן, רוחב הדרך בקטע העובר בחלקת העותרים עומד על 7.5 מ'.

 

טענות העותרים

7.התכנית שנכנסה לתוקף פוגעת, לטענת העותרים, בביתם בכך שהיא מורה על הסטת הדרך לכיוון החלקה ועקב כך נפגעת רמפת כניסה לחניה תת קרקעית ומתבטלים מקומות חניה. בנוסף, התכנית מבוססת על תכנית מדידה מוטעית אשר סימנה את בית העותרים במיקום ובממדים שגויים ולכן החלטת הוועדה התקבלה על סמך תשתית עובדתית שגויה. כך, בית העותרים לא סומן בתשריט התכנית כדבעי וכמעוגן בהחלטה מיום 10.9.09, אלא סומנו קווי בניין שגויים ומהתשריט ניתן היה ללמוד באופן שגוי כי קווי הבניין יצומצמו במקצת וכי הסטת הדרך תפגע אך ורק ברמפת הכניסה לחנייה התת קרקעית ובשטח החנייה העילית, כאשר למעשה ובפועל תפגע הדרך בבית עצמו. במסגרת התשריט סומנה חלקת העותרים מחוץ לגבולות תחולת התכנית, היא אינה נמנית על רשימת החלקות המצוינות על גבי התשריט ואינה רשומה בתקנון התכנית. לפיכך, יש להורות על בטלות הוראות התכנית בכל הנוגע לחלקה. לחילופין, יש להורות על הסטת הדרך לעבר המקרקעין הריקים הנמצאים מצדה המזרחי של הדרך.

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ