אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> לוי נ' ראש עיריית נשר ואח'

לוי נ' ראש עיריית נשר ואח'

תאריך פרסום : 26/03/2017 | גרסת הדפסה
עת"מ
בית המשפט המחוזי חיפה כבית-משפט לעניינים מנהליים
63552-12-16
21/03/2017
בפני השופט:
ד''ר מנחם רניאל

- נגד -
עותרים:
רועי לוי
משיבים:
1. מר אברהם בינמו ראש עיריית נשר
2. עיריית נשר
3. משרד הפנים חיפה

פסק דין

 

1.זו עתירה לביטול החלטת המשיב 1, ראש עיריית נשר, מיום 30.11.16, בדבר הפסקת חברותו של העותר כחבר מועצת העיר נשר. בהחלטה זו צוטט סעיף 120 (6) לפקודת העיריות, שלפיו נטען שהעותר פסול מלכהן כחבר מועצת העיר נשר, משום שהוא "עובד בשכר בכל רשות מקומית אחרת, שעבודתו עלולה להביא לידי סתירה או אי התאמה בין תפקידיו בשירות הרשות המקומית ובין תפקידיו כחבר המועצה". המשיב 1 ציטט חוות דעת שניתנה בעניינו של העותר על ידי עו"ד מרגלית בוטרמן, לפני הדיון בעת"מ 54193-03-15, והזכיר את הפשרה שהושגה בעתירה זו אך הוסיף ואמר כי "הנסיבות העידו כי הדבר בלתי אפשרי. הנך רומס ברגל גסה את ההתחייבויות והמגבלות אשר נטלת על עצמך ואין מנוס כאמור מהפסקת כהונתך.

כך למשל, בתקופה האחרונה פעלת בישיבות מועצת העיר בניגוד עניינים בנושאים שונים כולל תקציב העירייה בו מגולמים תקציבי תאגידים משותפים עם עיריית קריית ים ולאחרונה עסקת בישיבת מועצת העיר בעניין הוועדה הגיאוגרפית בחלוקת הכנסות מבז"ן.

זאת ועוד, פעילותך השוטפת כנגד עיריית נשר ובעלי התפקידים בה נעשית לכאורה בשעות עבודתך בעיריית קריית ים ותוך ניצול משאבי עירייה זו. כך למשל הנך משתתף בדיונים משפטיים כנגד עיריית נשר לכאורה בשעות עבודתך בעיריית קריית ים.

לפיכך אינך יכול לשמש כמבקר עיריית קריית ים וכחבר מועצת העיר נשר – בו זמנית".

 

2.בתשובת המשיבים 1,2 לעתירה צוינו נימוקים נוספים להחלטת המשיב 1, שלא בא זיכרם בהחלטה עצמה, בין לאחר ההחלטה ובין לפניה. הצדדים הסכימו בעמ' 1 לפרוטוקול שאין להתייחס לשום טענה הנוגעת לניגוד עניינים או פעולות נגד המשיבים 1,2 לאחר 30.11.16. ב"כ המשיבים 1,2 הסכים בעמ' 2 לפרוטוקול שיש לדון בעובדות אך ורק בין יום ההסכמה בין הצדדים בעתירה הקודמת, 25.6.15 ועד 30.11.16. לשאלה על איזה ניגוד עניינים הכלול בהחלטה מתבססת ההחלטה מיום 30.11.16, ענה ב"כ המשיבים 1,2 שמדובר בנושא הוועדה הגיאוגרפית, נושא הכנסות מבז"ן ונושא שינוי הייעוץ המשפטי של עיריית נשר בעתירה שהעותר היה צד לה, שנכלל לשיטת המשיבים 1,2 במילים "כך למשל".

 

3.לעתירה זו קדמה כאמור עתירה בעת"מ 54193-03-15, בה נתקפה החלטת המשיב 1 מיום 1.2.14 להודיע לעותר על פי חוות דעת של היועץ המשפטי של עיריית נשר מיום 13.1.15, וחוות דעת עו"ד בוטרמן מיום 1.1.15 על התפנות מקומו במועצת העיר נשר עקב תפקידו כמבקר עיריית קריית ים. עתירה זו הסתיימה בפסק דין מיום 25.6.15 שאימץ את הסדר הפשרה בין הצדדים. הסדר הפשרה שבין הצדדים היה שהצדדים יסכימו על הסדר נטרול בנוגע לחשש של ניגוד עניינים היכול לצוץ בעניינו של העותר כחבר מועצה בנשר, על ידי הימנעות המבקש מלהשתתף או לדון בממשקים ובמתווה הזמני שנקבע במסגרת הליכים אלה. המשיב 1 הסכים שלאחר שבדק ובחן שוב את שאלת החשש לניגוד עניינים כפי שהובא בפני בית המשפט באמצעות גורמי מקצוע, הוא מסייג את החלטתו ובכפוף להסדר למניעת ניגוד עניינים לא יפסיק את כהונתו של העותר כחבר מועצת העיר נשר, ולא יפעל בהתאם לסמכותו בסעיף 123 לפקודת העיריות ובכלל. הסדר ניגוד העניינים נערך ונחתם בין הצדדים ביוני 2015, ונחתם גם על ידי העותר, גם על ידי המשיב 1, גם על ידי היועץ המשפטי של המשיבה 2 בשם המשיבה 2, וגם על ידי ראש העיר קריית ים ועיריית קריית ים.

 

4.כאמור, על פי פסק הדין שאימץ את הסכם הפשרה בין הצדדים, המשיב 1 הסכים להגביל את סמכותו להפסיק את כהונתו של העותר כחבר מועצת העיר, בכפוף להסדר למניעת ניגוד עניינים. להסיר ספק, החלטת המשיב 1 לא טענה שפסק הדין אינו מחייב אותו. ההחלטה טענה שהמשיב 1 רשאי להפעיל את סמכותו, שאותה הסכים לא להפעיל, בשל הפרת הסדר למניעת ניגוד עניינים. על כן השאלה שיש לבחון היא האם אכן התבססה החלטת המשיב 1 על הפרת ההסדר למניעת ניגוד עניינים, או בלשון המשיב 1 "רמיסתו ברגל גסה".

 

5.על פי ההסדר למניעת ניגוד ענינים, מלבד האמור בהסדר, אין מניעה לכהונתו של העותר כחבר מועצת העיר נשר, במקביל לעצם כהונתו כמבקר עיריית קריית ים. הוסכם במפורש בהסדר כי העותר לא יעסוק או יטפל במישרין או בעקיפין בכל עניין המפורט בהסדר שיעלה כדי להקים ניגוד עניינים או בכל נושא או עניין המפורט בהסדר שעיריית נשר היא צד לו, אשר עלול ליצור מצב של ניגוד עניינים, בתקופת חברותו במועצה ועבודתו במקביל בעיריית קריית ים. כלומר, הוסכם במפורש שאין ניגוד עניינים בין עצם עבודתו של העותר כמבקר עיריית קריית ים לבין כהונתו כחבר מועצת עיריית נשר. על כן, ככל שהנימוק להפסקת כהונתו של העותר כחבר מועצת העיר הוא עצם עבודתו כמבקר בעיריית קריית ים, נימוק זה הוא הפרה של הסכם הפשרה ושל פסק הדין, הכולל את הויתור של המשיב 1 על סמכותו להפסיק את כהונתו של העותר כחבר מועצת העיר, אלא בעניינים המנויים בהסדר.

 

6.המשיב 1 נימק את הפסקת הכהונה בין היתר בסברתו שהעותר פועל כנגד עיריית נשר בשעות עבודתו כמבקר עיריית קריית ים. טענה שהעותר פועל נגד עיריית נשר בשעות עבודתו כמבקר עיריית קריית ים אינה טענה לניגוד עניינים. זו טענה הנראית כאילו היא עוסקת בדאגתו של ראש עיריית נשר לבזבוז כספי עיריית קריית ים, המשלמת את שכרו של העותר בשעה שהוא עוסק בעניינים אחרים. לאמיתו של דבר, לא זה מה שמפריע לראש עירית נשר. מלבד העובדה שראש עיריית נשר אינו ממונה על בחינת הוצאת כספה של עיריית קריית ים, מה שמפריע לראש עיריית נשר אינו שעיריית קריית ים משלמת, אלא שבזמן הזה, העותר פועל לשיטתו נגד עיריית נשר. כנראה, אילו היה פועל בעד עיריית נשר לא היתה שום בעיה שיבזבז את כספה של עיריית קריית ים. זו אינה טענה לניגוד עניינים, אלא למעשה טענה שהעותר פועל נגד עיריית נשר. העותר נמצא באופוזיציה לראש עיריית נשר, ופעולתו כנגד ראש עיריית נשר אינה אלא קיום תפקידו כאופוזיציה, ולא פעולה נגד עיריית נשר. מכל מקום, לא רק שאין מדובר בהפרה של הסדר ניגוד העניינים, אלא שלא מדובר בניגוד עניינים כלל, והכללת נימוק זה בהחלטה, מצביעה על נימוקים זרים בהחלטה, הפוסלים אותה.

 

7.הסדר ניגוד העניינים כלל רשימה של חמישה נושאים שהם "הממשקים המוסכמים אשר עלול להיות בהם חשש לניגוד עניינים בין כהונתו של חבר המועצה בעיריית נשר לבין משרתו כמבקר עיריית קריית ים". הנושאים הם: איגוד ערים אזור מפרץ חיפה – הגנת הסביבה; איגוד ערים – ביוב, מט"ש; הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה חיפה; ת"א 1248277-01 קבוצת חקלאים נ' מקורות, עיריית נשר ועיריית קריית ים; בימ"ש לעניינים מקומיים קריות. תקציב העירייה בו מגולמים תקציבי תאגידים משותפים עם עיריית קריית ים לא נכלל כאחד הנושאים בהסדר ניגוד העניינים, והוועדה הגיאוגרפית לחלוקת הכנסות מבז"ן לא נכללה כאחד הנושאים בהסדר ניגוד העניינים, ושינוי היעוץ המשפטי של עיריית נשר לא נכלל כאחד הנושאים בהסדר ניגוד העניינים.

 

8.כאמור, לפי הודעת המשיב 1 לבית המשפט בעת"מ 54193-03-15, לאחר שהמשיב 1 בדק ובחן את שאלת החשש לניגוד עניינים באמצעות גורמי מקצוע, הוא סייג את החלטתו, ובכפוף להסדר למניעת ניגוד עניינים הודיע שלא יפסיק את כהונתו של העותר כחבר מועצת העיר, ולא יפעל בהתאם לסמכותו בעניין זה. על פי הודעה זו ניתן פסק דין בעתירה. הסדר ניגוד העניינים קבע את הנושאים שבהם עשוי להיות ניגוד עניינים. הוא לא קבע אפשרות לניגוד עניינים בנושאים אחרים, ומאחר שהמשיב 1 ויתר על סמכותו להפסיק את כהונתו של העותר בכפוף להסדר למניעת ניגוד עניינים, הרי גם אם לדעתו יש ניגוד עניינים בנושאים אחרים שלא פורטו בהסדר, לא היה רשאי להפעיל את סמכותו להפסיק את כהונתו של העותר, בהיות הפעלת סמכות זו מנוגדת לפסק הדין שניתן בעתירה הקודמת, על פי הודעתו של המשיב 1.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ