אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> עת"מ 55357-08-15 צופית-מושב עובדים להתיישבות חקלאית שיתופית בע"מ נ' מועצה אזורית דרום השרון

עת"מ 55357-08-15 צופית-מושב עובדים להתיישבות חקלאית שיתופית בע"מ נ' מועצה אזורית דרום השרון

תאריך פרסום : 17/09/2015 | גרסת הדפסה
עת"מ
בית המשפט המחוזי כבית-משפט לעניינים מנהליים
55357-08-15
03/09/2015
בפני השופט:
מנחם פינקלשטיין

- נגד -
המבקש:
צופית-מושב עובדים להתיישבות חקלאית שיתופית בע"מ
עו"ד גלי פלד
עו"ד אלון וילנר
המשיבות:
1. מועצה אזורית דרום השרון
2. חב' בית מיתר בע"מ

עו"ד רון צין
עו"ד ניצן זימרן
עו"ד עמרי כבירי
החלטה
 

 

זוהי בקשה לצו ביניים מיום 31.8.15 שהוגשה במסגרת עתירה מינהלית נגד המועצה האזורית דרום השרון (להלן: "המועצה"). בעתירה התבקש בית המשפט לבטל את החלטת המועצה להשכיר את מתחם בית הספר המצוי בחלקות 51 ו-52 בגוש 7624 במושב צופית (להלן: "המתחם, ו-"המושב", בהתאמה) לשימוש שאינו לפי הנטען לטובת תושבי המושב. בבקשה למתן צו ביניים התבקש בית המשפט להורות למועצה להימנע מביצוע כל פעולה בקשר עם המתחם, ובעיקר – להימנע ממתן חזקה במתחם בית הספר לזוכים במכרז שנערך.

תקציר העובדות יובא להלן. במשך עשרות שנים פעל במתחם, ששטחו כ-6.5 דונם, בית ספר ששימש את ילדי המושב וילדי מושבים סמוכים. בשנת 2002 הפקיעה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה את חלקות 51 ו-52 הנדונות, ובית הספר המשיך לפעול במתחם, עד לסוף שנת הלימודים תשע"ה. בשנת הלימודים תשע"ו, שהחלה ביום 1.9.15, עבר בית הספר למתחם חדש בבית ברל. ביום 8.7.15 פרסמה המועצה מכרז פומבי להשכרת המתחם, שבו ציינה כי ייעודם של המקרקעין ציבורי.

יש לציין כי על המתחם חלה תוכנית מפורטת שד/1/111, שפורסמה למתן תוקף ביום 28.4.89 (להלן: "התוכנית"). ייעודו של המתחם הוא אזור ציבורי, ובהתאם לסעיף 3.3.1 לתוכנית: "באזור זה יותרו הקמת בניינים ושימושים המיועדים לכלל ציבור תושבי היישוב...", ובין השימושים המותרים נמנים גם "מוסדות חינוך".

ביום 18.8.15 הוגשו ההצעות למכרז, וביום 25.8.15 אישרה המועצה את חברת בית מיתר בע"מ (להלן: "חב' בית מיתר") כזוכה במכרז, ונחתם עמה הסכם ביום 27.8.15. חב' בית מיתר ביקשה להקים במתחם בית ספר ברוח האנטרופוסופיה (להלן: "בית הספר"), וביום 1.9.15 אמורה הייתה להיפתח בבית ספר זה שנת הלימודים, עבור 13 תלמידי כיתה א' שנרשמו לבית הספר. לפי חב' בית מיתר, בית הספר פתוח לכל מי שמעוניין ללמוד בו ושרוח בית הספר מתאימה עבורו ועבור ילדיו. בין 13 התלמידים ישנם שלושה תושבי המועצה, אך אלה אינם תושבי צופית.

כאמור, ביום 31.8.15 הגיש המושב בקשה למתן צו ביניים. באותו יום נתן כב' השופט אברהם יעקב צו ארעי במעמד צד אחד, וקבע דיון בבקשה להיום, 3.9.15. ואולם, המועצה הגישה בקשה בהולה ומנומקת לביטול ההחלטה, שבעקבותיה ביטל כב' השופט ויצמן ביום 1.9.15 את הצו הארעי, באופן המאפשר את תחילת שנת הלימודים בבית הספר. יחד עם זאת, כפי שנמסר, שנת הלימודים לא החלה במתחם, בשל התנגדות התושבים לפתיחתו, ותחת זאת פועל בית הספר ביומיים האחרונים בכיתת מעבדה בבית הספר אהרונוביץ בכפר מל"ל.

לקראת הדיון שהתקיים היום הגישו הצדדים התייחסויות נוספות. כמו כן, ביקשה חב' בית מיתר להצטרף כמשיבה לעתירה, והגישה תגובתה לבקשה למתן צו ביניים.

שמעתי, בדיון ארוך, את טענות הצדדים לעניין צו ביניים, וידוע כי בשלב זה השיקולים הנשקלים הם סיכויי העתירה ומאזן הנוחות – כשהבכורה היא למאזן הנוחות.

המושב טען כי סיכוי העתירה להתקבל הם גבוהים. לפי הטענה, בית הספר החדש לא נועד לשמש את צרכי היישוב, וזאת בניגוד לתוכנית. כן נטען כי צרכי היישוב כלל לא נבחנו. הועלתה גם הטענה כי יש לבטל את הפקעת המתחם, אך המושב עצמו ציין כי עניין זה מקומו בעתירה נפרדת. לעניין מאזן הנוחות טען המושב כי הנזק העלול להיגרם למועצה כתוצאה ממתן הצו הוא נזק כספי גרידא, וכי חב' בית מיתר הייתה צריכה לדעת על התנגדות המועצה עם החתימה על הסכם השכירות ביום 27.8.15, ולצמצם את נזקיה. אשר לתלמידים, נטען כי עד לפני ימים ספורים כלל לא היה ידוע שבית הספר יקום במושב; לילדים אלה ודאי יש חלופות מוכנות מראש, וניתן למצוא חדר מתאים עבור 13 ילדים ולא "להשתלט" על מתחם של 6.5 דונם. לעומת זאת נטען כי נמנע מהמושב לעשות שימוש במתחם לצרכיו. שמעתי גם את התייחסות המושב לטענת השיהוי שהעלו המועצה וחב' בית מיתר, שעיקרה בכך שרק ביום 17.8.15 נודע למושב על קיום המכרז, ושרק ביום 30.8.15 נודע לו כי עומד להיפתח בית הספר במתחם.

המועצה טענה לשיהוי, בשים לב לכך שהמכרז פורסם עוד ביום 8.7.15. לטענתה, היה על המושב לדעת עליו. לעניין מאזן הנוחות טענה המועצה כי משמעות מתן הצו היא שבית הספר לא יוכל לפעול, 13 תלמידי כיתה א' ייוותרו ללא בית ספר, והמתחם יישאר ריק ומיותם. נטען כי פתיחת בית הספר לא תגרום למושב לנזק כלשהו, וודאי שלא לנזק בלתי הפיך. אשר לסיכויי העתירה, נטען כי השימוש שיעשה בית הספר במתחם תואם את הוראות התוכנית, שמדובר בשימוש ציבורי, ושהוראות התוכנית אינן קובעות שהקרקע תשמש את תושבי היישוב בלבד.

חב' בית מיתר הבהירה כי נקלעה שלא בטובתה לסכסוך בין המושב למועצה. לטענתה, נפל בענייננו שיהוי ניכר מצד המושב. עם זאת, הבהירה חב' בית מיתר כי אין לה צורך במלוא שטח המתחם בשלב זה, והעלתה הצעה מעשית, שלפיה היא תעשה שימוש, בשלב זה, בחלק מצומצם של המתחם, ולצד פעילות זו תתאפשר פעילות מטעם המושב במתחם. ואולם, המועצה התנגדה להצעה זו.

לאחר ששקלתי את טענות הצדדים, סבור אני כי אין עתה מקום למתן צו ביניים למניעת פעילות בית הספר במתחם. אשר לסיכויי העתירה, מצאתי טעם בעמדת המושב, אך גם המשיבים העלו טענות שיש לדון בהן בכובד ראש. כאמור, הבכורה היא למאזן הנוחות, כשבענייננו על הפרק תחילת שנת הלימודים עבור ילדי כיתה א', ומצד שני לא ייגרם נזק בלתי הפיך למושב כתוצאה מפתיחת שנת הלימודים. סבור אני כי אין למנוע את תחילת הפעילות בבית הספר, אך יחד עם זאת יש לקבוע מועד קרוב לדיון בעתירה, מיד לאחר החגים.

המשיבות יגישו תגובה לעתירה עד יום 17.9.15. עד למועד זה יגיש המושב התייחסותו לטענת השיהוי. עם קבלת התגובות, ייקבע מועד לדיון מיד לאחר החגים.

בנסיבות, אין צו להוצאות.

 

 

ניתנה היום, י"ט אלול תשע"ה, 03 ספטמבר 2015, בהעדר הצדדים.

 

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ