אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> עת"מ 12819-07-15 קיבוץ דגניהאוח' נ' ועדת ערר מחוזית מחוז צפון ואח'

עת"מ 12819-07-15 קיבוץ דגניהאוח' נ' ועדת ערר מחוזית מחוז צפון ואח'

תאריך פרסום : 28/01/2016 | גרסת הדפסה
עת"מ
בית המשפט המחוזי נצרת כבית-משפט לעניינים מנהליים
12819-07-15
24/01/2016
בפני הנשיא :
ד"ר אברהם אברהם

- נגד -
עותרים:
1. קיבוץ דגניה א'
2. קיבוץ דגניה ב'
3. קיבוץ כנרת
4. קיבוץ בית זרע

משיבות:
1. ועדת ערר מחוזית מחוז צפון
2. ועדה מקומית לתכנון ולבניה עמק הירדן
3. מקורות חברת מים בע"מ
4. הרשות הממשלתית למים ולביוב
5. רשות הניקוז ונחלים -כנרת
6. החברה להגנת הטבע

פסק דין
 

 

המחלוקת בתמצית

1.בהסכם השלום שנחתם עם ירדן התחייבה ישראל להעביר לה מים. על מנת לממש את חיובה יזמה המשיבה 3 (להלן גם מקורות) תכנית להעברת צינור מים בשטחים חקלאיים המוחכרים לעותרות (קיבוצים בעמק הירדן, ולהלן יכונו גם הקיבוצים; תכניתה של מקורות תכונה להלן תכנית מקורות). בעתירה שהגישו כנגד התכנית טוענים הקיבוצים, כי העברת הצינור במתווה שבתכנית תפגע במערכת הניקוז של עמק הירדן, ותסב נזק לשטחים החקלאיים שלהם. הם הציעו מתווה חלופי, לפיו יוזרמו המים דרך אפיק נהר הירדן עד לתחנת תל אור, ומשם מזרחה לכיוון ירדן (להלן: חלופת הירדן).

זוהי, בתמצית רבה, המחלוקת בין הקיבוצים לבין מקורות. בתווך עומדות החלטותיהן של ועדות התכנון. החלטת ועדת הערר מיום 10.06.201 היא ההחלטה עליה מבקשים הקיבוצים להשיג, בעתירתם שלפניי.

השתלשלות העניינים עד הלום

2.במסגרת יישומה של התכנית להעברת קו המים הגישה מקורות למשיבה 2 (להלן גם הועדה המקומית) בקשה להיתר בנייה. הקיבוצים התנגדו לבקשה, והציעו את חלופת הירדן כמתווה חלופי. בשלב זה החלה מסכת התדיינויות באשר להיתר, במסגרתם הורתה ועדת הערר למשיבות 4 ו- 5 (להלן גם רשויות המים והניקוז) ליתן התייחסותן לתכנית מקורות, טרם הכרעתה של הועדה המקומית.

3.חוות הדעת המקצועיות הוגשו, וההליכים בפני מוסדות התכנון נמשכו. ביום 27.11.2014, לאחר דיונים ארוכים, החליטה הועדה המקומית לדחות את בקשת מקורות ליתן לה היתר בניה. וכך נכתב בהחלטתה:

"אין בבקשה שהוצגה ע"י חברת מקורות מענה מספק לסוגיות הרות גורל בכל הקשור לפגיעה ממשית בשטחים החקלאיים, ובמיוחד לא הוצג בפני הועדה פתרון לנושא הניקוז ולפגיעה בו.

בעניין זה פירט אבא ניב את חששותיו הכבדים ביחס להשלכות על מערכת הניקוז והועדה לא יכלה להתעלם מן החובה לבחון אותם לעומקם.

זאת ועוד, לפני הועדה הוצגה חלופה, אשר אמנם לא נבחנה לעומקה ואיננה מגובשת לכדי תכנית עבודה, אולם, יש בה כדי להצדיק בחינה מעמיקה ויסודית של חלופה זו.

לסיכום: לנוכח כל האמור, מחליטה הועדה לדחות את הבקשה להיתר בניה נשוא דיון זה אשר הוגשה ע"י מקורות."

4.לשם השלמת התמונה אתאר, כי ביום 09.09.2014, עובר להחלטת הועדה המקומית, הגישו הקיבוצים עתירה לבית משפט זה, בה ביקשו לקבוע, כי הועדה המקומית נעדרת סמכות לאשר את היתר הבניה. ביום 7.10.15, הכריע בית המשפט בעתירה וקבע, כי הועדה המקומית מוסמכת ליתן היתר בניה בגדרה של התמ"א, בלא תכנית מפורטת (עת"מ 25059-09-14 קיבוץ דגניה ואחרים נ' וועדת הערר מחוז צפון (07.10.2015) מפי כב' השופט אטרש (להלן: העתירה הראשונה). ועוד אציין, כי בשלהי חודש 02/15 נודע לקיבוצים כי צפוי להיחתם הסכם נוסף עם הממלכה הירדנית. מתוך חשש כי הסכם שכזה יסכל את האפשרות העתידית ליישום חלופת הירדן, הם פנו ביום בעתירה לבג"צ, בה ביקשו ליתן צו שימנע חתימת הסכם כלשהו עם ירדן, ככל שיש בו לסכל את חלופת הירדן. בפני בג"צ באו בעלי הדין לידי הסכמה דיונית, לפיה אין בהסכם שייחתם עם ממלכת ירדן כדי לפגוע בשיקול דעתן של רשויות התכנון (בג"צ 1455/15).

5.מקורות הגישה ערר על החלטת הועדה המקומית הדוחה את בקשתה למתן היתר. לערר צורפו כמשיבות פורמליות גם רשויות המים והניקוז והחברה להגנת הטבע, שנתנו את עמדתן לוועדה. ביום 24.2.15 נתקיים דיון בפני ועדת הערר, בו נכחו נציגי רשויות המים הניקוז, ואנשי מקצוע שונים. בדיון הציגה רשות הניקוז את חוות דעתו של מר גיורא שחם, המצדדת בחלופת הירדן. לחוות דעתו של מר שחם צורפה חוות דעת של ד"ר יאיר דוכין, שעניינה ניתוח כלכלי השוואתי בין החלופות. כיוון שחוות הדעת מטעם הקיבוצים הוגשה סמוך למועד הדיון, אפשרה ועדת הערר למקורות, בהחלטת ביניים מיום 26.2.15, להגיש עמדה מפורטת בנוגע לחלופת הירדן כפי שזו תוארה בחוות דעתם של ה"ה שחם ודוכין. בהחלטת הביניים נקבע כך:

"ועדת הערר שוקלת למנות יועץ מומחה מטעמה לבחינת טענות הצדדים שהוצגו בדיון שהתקיים בפניה ביום 24.2.15.

לשם כך, מתבקשת העוררת להגיש תוך 30 יום עמדתה המפורטת ביחס לחלופה שהוצגה בחוות דעתו של מר גיורא שחם, אשר הוגשה ערב הדיון בערר, וזאת בהתייחס לכל ההיבטים אליהם מתייחסת חוות הדעת.

הועדה ממליצה לרשויות הממלכתיותרשות המים ורשות ניקוז ונחלים כנרתלנצל את פרק הזמן האמור לצורך קיום בחינה משותפת של הפתרונות האפשריים, וגיבוש עמדתן ביחס לפתרון המועדף בראיה ציבורית כוללת.

ככל שתגובש ע"י הרשויות האמורות עמדה מוסכמת, או ככל שמי מהרשויות תגבש עמדה אחרת מזו שהוצגה בפני ועדת הערר, הן מתבקשות להביאה לידיעת ועדת הערר תוך 30 יום מהיום".

עמדה מוסכמת לא גובשה בפרק הזמן שנקצב. המגעים בין הגורמים השונים לא עלו יפה, משום אחיזתו של כל אחד בעמדתו. רשות הניקוז עמדה על היתרונות שבחלופת הירדן, ורשות המים התנגדה לה כשהיא נתמכת בהודעת משרד הבריאות, המתנגד להזרמת מי שתיה באפיק הפתוח של נהר הירדן, בשל החשש מזיהום המים. בעקבות כישלון המגעים בין בגורמים השונים, ובהתאם להחלטת הביניים, הגישה מקורות את התייחסותה לחוות הדעת של מר גיורא שחם, וטענה כי חלופת הירדן איננה ישימה. בין היתר הוסבר, כי מדובר בחלופה מורכבת ויקרה; אינה ניתנת למימוש בפרק זמן רלוונטי; אינה תואמת את התמ"א ואת הסכם השלום עם ירדן; אינה עונה על התקנים למי שתיה; ואף תוביל להגבלת נגישות לנחל.

ביום 10.6.15 ניתנה החלטת ועדת הערר, היא ההחלטה מושא העתירה שלפניי.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.

 שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ