אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ערר 8/14

ערר 8/14

תאריך פרסום : 27/07/2016 | גרסת הדפסה
ערר
ועדת הערר לפי חוק כביש האגרה (כביש ארצי לישראל), התשנ"א-1995
8-14
14/06/2016
בפני חברי הועדה:
1. עו"ד לאה מרגלית - יו"ר
2. עו"ד שלמה דולב
3. עו"ד גיא לויאן


- נגד -
העורר:
מוחארב (נזאל) אנואר
עו"ד אורהן עיסא
המשיבה:
דרך ארץ היויז (1997) בע"מ
עו"ד י. רווה ושות'
החלטה

סופית בערר

יו"ר בית הדין, עו"ד לאה מרגלית:

עיקר העובדות וטענות הצדדים

 1. העוררת הגישה ערר על סכום של 3,000 ₪ חוב למשיבה (כך צוין בערר), בטענה שזמן קצר קודם לכן שילמה למשיבה סכום של 14,000 ₪, כאשר נעשה מבצע אכיפה נגדה בכביש שש. לטענתה, נפתחו לאחר מבצע האכיפה, הליכי גביה נוספים נגדה בגין חוב זה של  3,000 ₪, שמוכחש על ידה. הערר הוגש ביום 1.1.2014.
 2. לטענת העוררת, היא הייתה תושבת כפר קאסם והתחתנה עם בן זוגה ממשפחת מוחארב ועברה לגור ביחד אתו בלוד. לדבריה, במקור, הוריה מתגוררים בשטחים, היא התחתנה עם ישראלי, ואינה יודעת לדבר או לקרוא בשפה העברית. העוררת עקרת בית, והרכב נשוא הערר, מסוג הונדה, רשום על שמה, ובעלה ואחרים משתמשים בו.  לטענתה, היא אדם פשוט ואינה מכירה את  החוק.
 3. העוררת טענה, כי לא נשלחו לה חשבוניות המקור וגם לא הודעות חיוב נוספות לאחר מכן. לאחר הצטברות "חוב עצום" פנתה המשיבה לעו"ד, שפתח נגד העוררת תיק בהוצל"פ. כמו כן, העוררת הוסיפה וטענה, כי המשיבה פעלה בחוסר תום לב. העוררת ביקשה להורות על ביטול הקנסות וחיובי הפיגורים, בגין אי תשלום אגרות הנסיעה בכביש האגרה, וכן ביקשה לבטל את תיק ההוצל"פ שנפתח נגדה. העולה מהאמור שאין טענה מטעם העוררת כנגד תשלום קרן הנסיעות.
 4. המשיבה הגישה כתב תשובה מפורט, הכולל נספחים ותצהירים. טענתה העיקרית היא, שהרכב מסוג הונדה, נושא לוחית רישוי מספר 9821950, רשום על שם העוררת במשרד הרישוי ומשויך ל"חשבון מזדמן" ברישומי המשיבה. בנספח 1 שצורף לכתב התשובה שהוגש על ידי המשיבה פורטו חיובי העוררת ליום 23.2.14, כדלקמן:
 • חוב בהליך של טרום הוצל"פ שנפתח על ידי עו"ד חיצוני,  עו"ד מלך, של 2,106 ₪ המורכב מסכום של 604.16 ₪ נסיעות, 982.80 ₪ בגין פיצוי והחזר הוצאות וריבית בסך כ - 519 ₪.
 • חוב למשיבה, שטרם הועבר לגביה בהוצל"פ, בסך של 1,560.33 ₪ קרן נסיעות וסכום של פיצוי והחזר הוצאות בסך של 4,630.18 ₪. סה"כ   6,190.51 ₪ חוב נוסף למשיבה.

 

מפרוט חוב שהגישה המשיבה לפני המועד לדיון שנקבע לדצמבר 2015 (דיון שלא התקיים)  עודכן החוב בהליך טרום ההוצל"פ הנ"ל לסכום של  2,387 ₪, בשל הצטברות ריבית נוספת, ואילו החוב למשיבה בשלב שטרם הועבר לגביה בהוצל"פ הועמד על סך של  5,444.38 ₪ קרן נסיעות, ו – 11,101.35 ₪ פיצוי והחזר הוצאות. סה"כ 16,545.72 ₪.

 

 1. כאמור, הערר הוגש ביום 1.1.14, כאשר המשיבה כבר העבירה חלק קטן יחסית מסכום החוב להליך של טרום הוצל"פ באמצעות עו"ד חיצוני, וכן היה קיים חוב חלוט נוסף למשיבה, ללא הליכי גביה בסך קרוב ל -6,200 ₪ נכון ליום 23.2.14. העוררת לא חלקה על סכומים אלה. הערר מתייחס הן לחובות החלוטים בשלב של טרום הוצאה לפועל, והן לחוב למשיבה. ייאמר כבר עתה, שאת החוב למשיבה יש לעדכן ליום הגשת הערר (1.1.14), שכן יש לראות את הערר כמתייחס לכל החובות החלוטים עד ליום הגשתו, ולא ליום  2.14, שהוא המועד שבו בחרה המשיבה.

 

 1. המשיבה טענה, כי בהתאם לחוק כביש אגרה (כביש ארצי לישראל), תשנ"ה – 1995 (להלן - "חוק כביש האגרה") ובהתאם לתקנות כביש אגרה (כביש ארצי לישראל) (אכיפת תשלומים), תשנ"ט - 1999 (להלן: "תקנות האכיפה"), החייב בתשלום החיובים הוא בעל הרכב הרשום במשרד הרישוי במועד ביצוע הנסיעות הרלוונטיות ואת החיובים יש לשלוח למען הרשום ברשות הרישוי, במועד הפקת החשבוניות. המשיבה הוכיחה כי החשבוניות הכוללות את קרן הנסיעות נשלחו בדואר רגיל לכתובת הרשומה ברישומי רשות הרישוי כדין, ואילו החשבוניות שכללו חיובים בגין פיצוי והחזר הוצאות נשלחו בדואר רשום לכתובת הרשומה ברשות הרישוי. חלק מהחשבוניות שנשלחו בדואר רשום התקבל על ידי העוררת או מי מטעמה, וחלקן הוחזר למשיבה מהטעם "לא נדרש בידי הנמען", כמפורט בכתב התשובה ובמסמכים שצורפו לו.
 2. הואיל והעוררת לא שילמה את חובותיה, הועברו החיובים לטיפולו של עו"ד חיצוני, עו"ד שפירא, (טיפול משפטי ראשון) ביום 23.1.2012. הוסבר טלפונית לעוררת, או למי מטעמה, שעליה לשלם את החיובים במשרדו של עו"ד שפירא, וכן נאמר לה על האפשרות לפנות לפורום מנכ"ל, כדי להקטין את חיובי הפיצוי והחזר ההוצאות. בהעדר תשלום כנדרש, צורף הרכב לרשימת עצירה. בנובמבר 2012 בעת נסיעה של הרכב בכביש האגרה, נאכף הרכב בכביש האגרה, נהג הרכב עוכב והוא שילם את חובו בסך .6014,005 ₪ במזומן (התיק הראשון).
 3. למרות אכיפה זו בוצעו ברכב נסיעות נוספות בכביש אגרה ללא תשלום אגרה, והעוררת לא רשמה את הרכב במסגרת הסדר מנוי. כך נצבר חוב נוסף. שוב התקשרו נציגי המשיבה לעוררת ביום 9.6.13 והוצע לה להצטרף כמנוי ולקבל הנחה בתשלום החיובים בגין הפיצוי והחזר הוצאות בשיעור של 50%. אף על פי כן, הרכב לא צורף כמנוי, האגרות לא שולמו, והמשיבה אולצה לפנות לעו"ד חיצוני נוסף, עו"ד מלך, כדי לגבות את החוב החדש שנוצר. נפתח שוב הליך טרום הוצל"פ, שהוא נשוא ערר זה (התיק המשפטי השני), אך גם לאחר מכן המשיך הרכב לנסוע בכביש האגרה ללא תשלום אגרות הנסיעה. לפי הצהרת ב"כ המשיבה ביום הדיון שהתקיים ב- 18.1.16, הרכב המשיך לנסוע בכביש האגרה ללא תשלום לפחות עד ליום הדיון.
 4. בערר שלפנינו נקבעו שלושה מועדים לדיון: במועד הראשון, 20.10.15, התייצב ב"כ העוררת לבדו ללא העוררת. הוא ביקש לדחות את הדיון, מהטעם שהעוררת חוששת להגיע למקום מושב וועדת הערר בשל המצב הביטחוני. במועד השני שנקבע ליום 28.12.15 שלח ב"כ העוררת פקס בבוקרו של יום הדיון וצרף אישור מחלה. הדיון נדחה ליום 18.1.16. ביום 18.1.16 התייצב ב"כ העוררת לבדו, העוררת לא התייצבה, וממילא לא העידה והדיון התקיים בהעדרה. ב"כ העוררת חזר על טענותיו בערר וביקש להתחשב בכך ששולם סכום גבוה באכיפה על הכביש בסך של כ- 14,000 ₪ לפני פתיחת התיק המשפטי השני נשוא ערר זה, ללא מתן הנחה כלשהי.

דיון והכרעה

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ