אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ערר על החלטה למעצר עד תום ההליכים בין השאר בגין עבירה של נסיון לרצח

ערר על החלטה למעצר עד תום ההליכים בין השאר בגין עבירה של נסיון לרצח

תאריך פרסום : 10/10/2007 | גרסת הדפסה
בש"פ
בית המשפט העליון
8178-07
07/10/2007
בפני השופט:
מ' נאור

- נגד -
התובע:
מג'די אסמעיל עבד אל-רחמן
עו"ד חנן רובינשטיין
הנתבע:
מדינת ישראל
עו"ד גלי פילובסקי
החלטה

           ערר על החלטת בית המשפט המחוזי בירושלים מיום 16.7.2007 לפיה ייעצר המבקש עד לסיום ההליכים המשפטיים נגדו. העורר נאשם, בין השאר, בעבירה של נסיון לרצח.

           לפי כתב האישום ניגש המבקש ביום 11.6.2007 בסמוך לשעה 12:45 לעברם של תייסיר נתשה ומוחמד חמידה (להלן: המתלוננים), אשר עבדו ביציקת בטון ממשאית ברחוב הבוסתן בישוב אבו-גוש (להלן: הזירה) עבור קבלן שהינו גיסו של המבקש. המבקש ביקש מהשניים שיתנו לו מעט סולר ממשאית הבטון. משסירב המתלונן תייסיר לבקשת המבקש התפתח בין השניים ויכוח קולני שבמהלכו גידף המבקש את המתלונן תייסיר, ואף החל להלום באמצעות קרש בחלונות המשאית. בשלב זה הגיע לזירה הקבלן וסילק ממנה את המבקש. המבקש טיפס על גבעה סמוכה, המשיך לקלל את הנוכחים בזירה, יידה מספר אבנים לעבר המתלונן תייסיר, ואיים עליו במילים: "אני אירה בך ואזיין אותך, עוד תראה". המבקש עזב את המקום וכעבור כרבע שעה שב כשהוא רעול פנים ובידו אקדח. הוא כיוון את האקדח לעבר המתלוננים, צעק "חזרתי לירות בכם" וירה לכיוונם מספר כדורים בכוונה להמיתם. המתלונן תייסיר נפגע באורח קשה משני קליעים אשר חדרו לחזהו ולבטנו, והובהל לבית החולים שם אושפז במחלקה לטיפול נמרץ עד שיצא מכלל סכנה לחייו. בגין המעשים האמורים אשר מיוחסים לו בכתב האישום מואשם המבקש בעבירות ניסיון לרצח, הובלת נשק שלא כדין ותקיפה הגורמת חבלה של ממש. 

           עם פתיחת ההליך בבית המשפט המחוזי, הגישה המשיבה בקשה למעצרו של המבקש עד תום ההליכים המשפטיים נגדו. במסגרת הבקשה טענה המשיבה כי לאור החשש ששחרורו של המבקש ממעצר יסכן את ביטחון הציבור בכלל ואת ביטחונם של המתלוננים בפרט, קמה עילה למעצרו עד לתום משפטו. המשיבה הדגישה כי נוכח ביצועה של עבירת אלימות חמורה בנשק חם, מתקיימת בעניינו של המבקש חזקת מסוכנות לפי סעיף 21(א)(1)(ג) לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה - מעצרים), התשנ"ו-1996 וכן כי נוכח מהות מעשיו, אין כל חלופה הולמת למעצר שתבטיח את תכליתו.

           מנגד טען המבקש, כי אין בחומר החקירה ראיות לכאורה המקימות סיכוי סביר להרשעתו בעבירת ניסיון הרצח, להבדיל מהשלב הראשון של האירוע, וזאת נוכח חולשת הראיות שמהן מבקשת המשיבה להוכיח כי המבקש הינו אותו אדם רעול פנים שירה לעבר המתלוננים ולאור סתירות בעדויותיהם של העדים השונים.

           בית המשפט המחוזי קבע בהחלטתו מיום 16.7.2007, כי יש בראיות שנאספו כדי לבסס סיכוי סביר להרשעתו של המבקש בעבירות המיוחסות לו בכתב האישום. בית המשפט הגיע למסקנתו זו בעיקר על סמך העימות שנתגלע בין המבקש לבין המתלוננים, אשר קדם לאירוע הירי בדקות ספורות בסיומו השמיע המבקש איומים לפיהם ירה במתלוננים ומשובו של היורה רעול הפנים לזירה לאחר כעשר דקות. לכך הוסיף בית המשפט את עדותו של המתלונן תייסיר שעמד בקרבת היורה לפיה אותו אדם שעמד בקרבתו אמר בטרם ירה: "חזרתי לירות בכם", וכן עדויות רבות שנאספו לפיהן היורה רעול הפנים דמה למבקש מבחינת מבנה גופו, אופן הליכתו, קולו וצבע מכנסיו.

           לאור העובדה שמדובר באירוע טראומתי שהתרחש בחטף הרי זה אך טבעי, כך קבע בית המשפט, שכל עד הצליח לשחזר רק חלקים ממנו ולפיכך הסתירות שציין המבקש בעדויות השונות אינן פוגמות בתשתית הראייתית המפלילה, ובמסקנה הנסיבתית העולה מהעדויות לפיה היורה היה המבקש. הראיות לכאורה הנסיבתיות והישירות, הוסיף וקבע בית המשפט, בהשתלבותן, מבססות את המסקנה לפיה היה זה המבקש שירה במתלוננים וכי קיים סיכוי סביר להרשעתו בכל העבירות המיוחסות לו בכתב האישום.

           בית המשפט קבע, לאור מסקנתו לפיה יש בחומר החקירה ראיות לכאורה המקימות סיכוי סביר להרשעת המבקש בכל העבירות המיוחסות לו, כי קמה נגדו עילת מעצר לפי סעיף 21(א)(1)(ב) לחוק סדר הדין הפלילי מחמת החשש הממשי לסיכון בטחון הציבור ובטחון המתלוננים. בית המשפט אף ציין כי חלה לגביו של המבקש חזקת המסוכנות לפי סעיף 21(א)(1)(ג) לחוק האמור, נוכח ביצועה של עבירת אלימות חמורה בנשק חם.

           בית המשפט החליט, כי אין חלופת מעצר הולמת אשר תבטיח את מטרת המעצר ואת ההגנה על ביטחון הציבור וקבע כי התנהגותו של המבקש, שלא היסס מלנסות ולקטול חיים באמצעות ירי בנשק בשל סכסוך של מה בכך, מצביעה על סיכון ממשי הנשקף ממנו לחיי אדם. בית המשפט קבע כי הניסיון לרצוח את המתלוננים ביריות בצהרי היום, במרכזו של הישוב בנוכחות עדים רבים מצביע על תעוזתו העבריינית של המבקש, על היעדר מורא מהדין ועל הסיכון הממשי הנשקף ממנו לחיי אדם - שאין להפיגו אלא בדרך של מעצר של ממש. בית המשפט שלל מעצר בית כחלופת מעצר בקובעו כי אף אם יהיה המבקש נתון תחת פיקוח מלא של בני המשפחה, לא תפיג חלופה זו את החשש האמור ודברים אלה מקבלים משנה תוקף נוכח הגרסאות הכוזבות שמסרו אחיו ואמו של המבקש בחקירה במשטרה במטרה לתמוך בטענת האליבי המופרכת שהעלה המבקש.

           לפיכך, הגיע בית המשפט לכלל מסקנה כי לאור העובדה כי יש בחומר החקירה ראיות לכאורה להוכחת אישומים המיוחסים למבקש, ומשקמה עילת מעצר נגדו ולא קיימת כל חלופת מעצר הולמת שתשיג את תכלית המעצר, אין מנוס ממעצרו של המבקש עד תום ההליכים המשפטיים נגדו.

           בבקשה המונחת בפני כעת, טוען המבקש כי טעה בית המשפט המחוזי בקביעתו לפיה קיימות ראיות לכאורה בכל הנוגע לזיהוי המבקש כמי שירה במתלונן תייסיר ובקביעתו כי לא קיימת חלופת מעצר הולמת שתשיג את תכלית המעצר.

           לטענת המבקש, המתלוננים כלל לא הכירו את המבקש וראו אותו לראשונה בזמן האירוע האמור. לדבריו, זיהוי על-פי מבנה גוף אשר אין בו ייחוד אינו יכול לשמש כאמצעי זיהוי הקושר את המבקש לירי שבוצע. זיהוי על-פי קול, בנסיבות בהן רק עד אחד מארבעת העדים שמע את היורה אומר "חזרתי לירות בכם", אינו יכול לשמש זיהוי מספיק לקשור את זהותו של היורה למבקש. הזיהוי על-פי בגדי היורה,  אינו מספיק מן הבחינה הראייתית על מנת להגיע למסקנה כי היורה והמבקש אחד הם. גם מהזיהוי על-פי צורת הליכה שאין בה ייחוד והיא אינה יוצאת דופן אין, לגישת המבקש, כדי להסיק על זהותו של היורה כמבקש. ולבסוף טוען המבקש, כי אף לזיהוי המבקש כיורה בשל נסיבות הויכוח, הדברים שנאמרו במהלכו וסמיכות אירוע הירי לויכוח, אין די מן הבחינה הראייתית. לדבריו מדובר בראיות נסיבתיות אשר אינן מובילות בהכרח למסקנה כי המבקש הוא היורה אף אם יש חשד נגדו. לפיכך, סבור המבקש, כי לא קיימות ראיות לכאורה בעוצמה המספקת לקבוע כי יש סיכוי סביר להרשעת המבקש בעבירות המיוחסות לו.

           עוד טוען המבקש, כי על אף חומרת העבירה המיוחסת למבקש, היה מקום להורות על עריכתו של תסקיר שירות מבחן בכדי לבחון שחרורו של המבקש לחלופת מעצר בדמות מעצר בית עם איזוק אלקטרוני בביתו של קרוב משפחה כלשהו שמוכן לערוב לו ולפקח עליו. בא-כוחו של המבקש סבור כי מעצר בית מעין זה יכול לאיין באופן מלא את המסוכנות הגלומה במבקש שהינו אדם צעיר ללא עבר פלילי. 

           דין הערר להידחות: האפשרות שמאן דהוא אחר, שאינו העורר הופיע וירה במתלוננים לאחר שלכאורה המבקש איים בירי, נראית מאוד בלתי סבירה, ולכך מתווספים תאורי העדים עליהם עמד בית המשפט, אלה הן ראיות לכאורה מספיקות, אף שהן בעלות אופי נסיבתי.

           בצדק קבע בית המשפט כי במקרה זה אין מקום לשום חלופת מעצר, היה זה ירי בלי שום סיבה של ממש. דבר המצביע על המסוכנות הרבה הגלומה בעורר. לא ניתן לאיין מסוכנות זו על ידי חלופת מעצר, אפילו חלופה אחרת מזו שהוצעה בבית המשפט המחוזי. הארוע מלמד על דרגה גבוהה של חוסר שליטה עצמית, או, בניסוח אחר, על סף גירוי נמוך יותר.

           מסקנות בית המשפט קמא מקובלות עלי, ואני דוחה את הערר.

           ניתנה היום, ‏‏‏כ"ה תשרי, תשס"ח (7.10.2007).

ש ו פ ט ת


העותק כפוף לשינויי עריכה וניסוח.    עע

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ