אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ערר על ההחלטה לשחרר ממעצר מואשם בעבירות של זיוף מסמך-התקבל

ערר על ההחלטה לשחרר ממעצר מואשם בעבירות של זיוף מסמך-התקבל

תאריך פרסום : 19/02/2008 | גרסת הדפסה
ע"מ
בית הדין הצבאי לערעורים יהודה והשומרון
1152-08
28/01/2008
בפני השופט:
המשנה לנשיא: סא"ל נתנאל בנישו

- נגד -
התובע:
התביעה הצבאית
עו"ד סגן שלומי שניידר
הנתבע:
עאדל אחמד מחמוד אלאסלוט ת"ז 968217778
עו"ד מונדר אבו אחמד
החלטה

ביום 31.12.07 הגיע המשיב למחסום "מכבים" והציג בפני חיילי המחסום "היתר יציאה מהאזור" על מנת לצאת מתחומו. היתר זה עורר את חשדה של חיילת שהייתה במקום וזו עיכבה את המשיב. בתחקור שנערך במקום טען המשיב כי קיבל את היתר אותו הציג ממעסיקו. אולם לאחר שבדיקה ראשונית העלתה כי למשיב מעולם לא הוצא היתר, הוא נעצר לחקירה. בחקירה זו מסר המשיב כי קנה את ההיתר מיהודי, בעיר בית לחם, תמורת 3,000 ש"ח. אל יהודי זה הגיע המשיב דרך חבר. עוד עלה מהחקירה כי המשיב השתמש בהיתר בארבע הזדמנויות קודמות במהלך סוף חודש דצמבר.

התביעה הצבאית הגישה כתב אישום נגד המשיב בו מיוחסות לו עבירות של זיוף מסמך, שימוש במסמך מזויף, הפרת הוראה בדבר סגירת שטח, וניסיון לבצע עבירה זו. בד בבד, ביקשה התביעה את מעצרו של המשיב עד לתום ההלכים.

בימ"ש קמא, בפניו נדונה הבקשה, התרשם כי חומר הראיות לוקה בחסר, שכן אין בו מסמך רשמי המוכיח כי ההיתר מזויף. לאור האמור, ולאור נסיבותיו האישיות של המשיב, הנעדר עבר פלילי, ראה בימ"ש קמא להסתפק בחלופת מעצר. על כן, שחרר ביהמ"ש את המשיב בהפקדה כספית על סך 10,000ש"ח ובחתימת ערבות צד ג'.

על החלטה זו נסוב ערר התביעה שנדון בפניי. התביעה הצבאית טוענת כי הראיות הקיימות בתיק מלמדות באופן ברור על החזקה ושימוש במסמך מזויף, שכן היתרי שהיה ועבודה אינם מונפקים תמורת סכומים כה גבוהים, ומכל מקום ניתן לקבלם רק במשרדי מנהלת התיאום והקישור. יתרה מזו, לקראת הדיון בערר הצטיידה התביעה בתעודת עובד הציבור לפיה המשיב מעולם לא החזיק בהיתר יציאה חוקי. לאור זאת, ולאור ההלכה הרווחת באזור, לפיה יציאה מהאזור המלווה בעבירה נוספת מצדיקה מעצר עד תום ההליכים, ביקשה התביעה כי אתערב בהחלטת בימ"ש קמא.

בתשובתו לערר זנח הסנגור את הטענות במישור הראייתי והתרכז בטיעון עקרוני בדבר הצורך בשינוי ההלכה שנקבעה על ידינו בדבר קיומן של עילות מעצר של מסוכנות ושל חשש להימלטות בעבירות דוגמת אלה בהן מואשם המשיב. לדעת הסנגור, הלכה זו, הייתה נכונה אולי לתקופה בה המצב הביטחוני היה רעוע ביותר. משחל שיפור ניכר בתחום זה, יש לבחון את תוקפה של ההלכה. על כך הוסיף הסנגור כי ההלכה יוצרת אפליה פסולה בין נאשמים המובאים לדין בפני בתי המשפט הצבאיים, לבין נאשמים בבתי המשפט האזרחיים בישראל, לגביהם ננקט שחרור בערובה כמעשה שבשגרה.

משנטענה טענה אחרונה זו מבלי שגובתה בפסיקה בנוגע למצב בישראל, הצעתי לסנגור לדחות את הדיון לתקופה קצרה על מנת שיוכל להשלים את טיעוניו ולחזקם בפסיקה מתאימה.

ואכן, בדיון השני שהתקיים בתיק זה, הציג בפניי הסנגור שתי החלטות מביהמ"ש השלום בירושלים, בהן נאשמים בעבירות של כניסה לישראל שלא כחוק תוך כדי עשיית שימוש במסמך מזויף, שוחררו בתנאים.

הלכה מושרשת היא באזור כי עבירות דוגמת אלה שבוצעו ע"י המשיב, מקימות חזקת מסוכנות, ואף חשש להימלטות. כך הובאו הדברים בע"מ איו"ש 116/01 נתשה נ' התוב"ץ:

"כפי שהובהר לא אחת, הרי שהעילה למעצר במקרים כגון אלה הינה עילת המסוכנות. מי שנכון, לעת הזאת, לא רק לצאת לישראל ללא היתר, אלא מוסיף ומקשה על כוחות הביטחון למלא תפקידם על ידי שימוש בתיעוד מזויף, לא רק מונע מכוחות הביטחון מלאתר ומלטפל במפגעים המנסים להיכנס לתחומי מדינת ישראל, אלא שאף מעיד על עצמו כי הינו נכון להשקיע סכומי כסף, מאמץ ולעיתים אף תעוזה - והכל על מנת להשיג את המטרה המיוחלת, כניסה ללא היתר לישראל ".

בעניין זה אף ציין ביהמ"ש כי היקף התופעה של שימוש במסמך מזויף למען יציאה מהאזור, במציאות הביטחונית המיוחדת הקיימת, מטילה נטל כבד על כוחות הביטחון ופוגעת בכך ביכולתם למקד את פעילותם נגד מפגעים.

על דברים דומים חזר ביהמ"ש אין ספור פעמים (ראה לדוגמא ע"מ איו"ש 63/02 התוב"ץ נ' אבו חרשיק, ע"מ איו"ש 67/03 רג'בי נ' התוב"ץ, ע"מ איו"ש 1911/04 גואעדה נ' התוב"ץ, ע"מ   4029+4039/06 התוב"ץ נ' אשקיראת,ולאחרונה ע"מ 2584/07 התוב"ץ נ ג'אבר, וכן ע"מ 2992/07 התוב"ץ נ' אללהאליה).

כאמור, הסנגור המלומד מעלה שתי טענות עיקריות נגד פסיקה זו.

באשר לשינוי במצב הביטחוני לא אוכל להסכים עם טענותיו של הסנגור. אכן, בשנים האחרונות ניסיונותיהם של גורמי הטרור לבצע פיגועים קשים צלחו במידה פחותה בהרבה מאשר בעבר. עם זאת, נראה כי הסיבה העיקרית להעדר הצלחה יחסית זו טמונה בפעילותם הנמרצת של כוחות הביטחון אשר באמצעות איסוף מודיעין, מעצר וסיכול מצליחים לשים את ידיהם על מפגעים פוטנציאלים בטרם יבצעו את זממם. מכאן כי על אף תחושת הרגיעה במצב הביטחוני, העומס המוטל על כוחות הביטחון לא פחת, ולראיה נפנה למספר הגבוה של כתבי האישום שהוגשו לבתי המשפט הצבאיים בשנים האחרונות.

יתרה מזו, בשנים הראשונות לאחר פרוץ האירועים האלימים של ספטמבר 2000 המדיניות בנוגע למניעת יציאה מן האזור וכניסה לישראל הייתה מגומגמת. כיום, עם הקמת מכשול התפר וריבוי המעצרים של שוהים בלתי חוקיים, נראה כי הרשויות אמרו את דברם באופן ברור הרבה יותר (והשווה בסוגיה דומה ע"מ 3999/07 התוב"ץ נ' בדר והפסיקה המצוטטת שם).

לצד כל אלה נדמה כי לא נחטא לאמת אם נקבע שהניסיונות לצאת מהאזור ללא היתר לא פחתו כלל ועיקר, כך שנדרשת עשייה ענפה מצד גורמי הביטחון גם בתחום זה.

לנוכח האמור, אין בפנינו מצב בו נשתנה הסיכון הביטחוני הטמון ביציאה מהאזור ללא היתר תוך כדי שימוש במסמכים מזויפים.

אף החשש המוגבר להימלטות מאימת הדין כתוצאה מעשיית שימוש במסמך מזויף לא פחת, שכן אזורים רבים של יהודה והשומרון נמצאים גם בימים אלה בשליטה מוגבלת ביותר של כוחות הביטחון.

אשר על כן, יש לדחות טענתו זו של הסנגור.

מכאן לטענתו השנייה של הסנגור.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ