אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ערר נגד ההחלטה לדחות בקשות לעיון חוזר בשאלת מעצרו של העורר-נדחה

ערר נגד ההחלטה לדחות בקשות לעיון חוזר בשאלת מעצרו של העורר-נדחה

תאריך פרסום : 24/02/2008 | גרסת הדפסה
ע"מ
בית הדין הצבאי לערעורים יהודה והשומרון
1197-08
06/02/2008
בפני השופט:
המשנה לנשיא: סא"ל נתנאל בנישו

- נגד -
התובע:
אנס מחמד עאדל עביד ת"ז 945341758
עו"ד אלי כץ
הנתבע:
התובע הצבאי
עו"ד סגן שלומי שניידר
החלטה

מונח בפניי ערר הסנגוריה נגד החלטת בימ"ש קמא לדחות, בשתי הזדמנויות, בקשות לעיון חוזר בשאלת מעצרו של העורר.

העורר שוהה במעצר עד תום ההליכים מיום 20.12.06. הוא מואשם בניסיון לגרימת מותו של אחר בעקבות סכסוך שפרץ בין השניים, במהלכו ירה העורר, עפ"י הטענה, למעלה מ-14 כדורים ברגליו ובידיו של הקורבן. כתב האישום מפרט גם פניות ישירות ועקיפות של העורר לקורבן ולבני משפחתו על מנת להביא לסיום הסכסוך, אשר נדחו על ידיהם והביאו לאיומים של העורר בירי לעבר הקורבן ואביו.

יצוין מיד כי אין זו הפעם הראשונה שעניינו של העורר מובא לדיון בפני ביהמ"ש הצבאי לערעורים, שכן מיד לאחר מעצרו עד תום ההליכים כבר דן בימ"ש זה בערר על ההחלטה (ע"מ 1266+1536/07). בהמשך אף נדון ערר על בקשה לעיון חוזר קודמת (ע"מ 2481/07).

כיום, מנמק ב"כ העורר את בקשתו לשחרור במספר נימוקים במישורים שונים. במישור הראייתי מפנה הסנגור למספר פרכות, סתירות ותמיהות, העולות לדעתו מחומר הראיות ומדבריהם של העדים שנשמעו עד כה בביהמ"ש. לדעת הסנגור, בכוחם של אלה לכרסם כרסום ממשי בתשתית הראייתית על פיה נעצר העורר עד תום ההליכים.

במישור עילות המעצר, מעלה הסנגור טענות הנוגעות להתמשכות ההליכים, על רקע דחיות רבות בדיונים שנקבעו, קביעת הדיונים הבאים למועד רחוק (יולי 08'), וכן קביעת ביהמ"ש בבקשה לעיון חוזר כי לא היה מקום להעמיד את העורר לדין בעבירה של ניסיון לגרימת מוות.

עוד תקף הסנגור את קביעותיו של בימ"ש קמא בנוגע להשפעת התנהגותו של העורר באולם ביהמ"ש על שאלת המעצר. לדעת הסנגור, אין בהתפרצות של העורר כלפי אחד העדים, כדי ללמד על מסוכנות הטמונה בשחרורו, שכן המדובר בהתפרצות רגשות רגעית ולא אופיינית לעורר, שביתר העדויות שמר על איפוק. בנקודה זו, אף שמעתי את העורר עצמו שהביע חרטה על התנהגותו והבטיח שאין בה ללמד על אופיו. על כך הוסיף הסנגור כי מכל מקום, גם המתלונן וגם העד האמור סיימו לתת את עדותם, ועל כן, אין משקל רב לחשש שהעורר ינסה לפגוע בהם עם ישוחרר.

באשר לחלופות המעצר, הדגיש הסנגור את דברי בימ"ש קמא אשר התלבט באפשרות להסתפק בחלופה. הסנגור טען כי החלופות המגוונות והמפורטות עליהן הצביע, ביניהן ערבות אישית של אחי המתלונן, היו צריכות להכריע את הכף לטובת השחרור, אם לא בהחלטה הראשונה של בימ"ש קמא, למצער בעקבות הבקשה השנייה לעיון חוזר. 

התביעה הצבאית, מצידה, מתנגדת לערר. התביעה התייחסה בטיעוניה לסתירות הלכאוריות עליהן הצביע הסנגור, וטענה כי אין בהן לפגום בתשתית הראייתית הלכאורית ולהוות נסיבה חדשה המצדיקה שחרור. התביעה הדגישה את האיומים שהשמיע העורר במהלך המשפט כולו כמלמדים על הסיכון הממשי הטמון בשחרורו. באשר להימשכות ההליכים, טענה התביעה כי זו נגרמה, בין היתר, מדרך ניהול התיק ע"י הסנגור, ומכל מקום, אין בנסיבה זו כדי להצדיק שחרור.

דין הערר להידחות.

הסתירות הלכאוריות עליהן הצביע הסנגור הועלו על ידו מספר פעמים בעבר בשלבים שונים של הדיונים, ונדחו. לא מצאתי כי חלה התפתחות משמעותית בהערכת הראיות כתוצאה משמיעת עדויותיהם של המתלונן ואחיו. בפנינו קיימת, על כן, תשתית ראייתית הקושרת את העורר לעבירה המיוחסת לו, אשר נמצאה בעבר כעולה על רף הראיות הדרושות למעצר עד תום ההליכים. מאחר שלא חל כרסום משמעותי בתשתית ראייתית זו, קבע בימ"ש קמא בצדק רב כי אין בטענות אלה של הסנגוריה להצדיק את שחרורו של העורר.

גם הטענה בדבר התמשכות ההליכים זכתה להתייחסות נרחבת בהחלטות קודמות של ביהמ"ש. מאז ההחלטה שניתנה במאי 07' נשמע חלק הארי של העדים המרכזיים בתיק. עם זאת, אין ספק כי לנוכח כוונת הסנגוריה לעמוד על זכותו לשמיעתם של כלל העדים, ולאור העובדה כי המשך שמיעת ההוכחות בתיק נקבעה לחודש יולי 08', מועד בו ישהה העורר במעצר כשנה וחצי, יש בסיס לטענות הסנגוריה.

אלא שלהשפעת התמשכות ההליכים על שאלת המעצר יש להתייחס כאחד מהשיקולים אותם נדרש ביהמ"ש לשקלל בבואו להכריע בבקשה לעיון חוזר ובערר. כך קבענו בעניין עלקם:

" ביהמ"ש, בבואו לבחון את ההצדקה שבהמשך המעצר, בין אם לפני תום תקופת השנתיים ובין אם לאחריה, נדרש לאזן את כלל הנסיבות הרלוונטיות לעניין ולהכריע האם השתנו הנסיבות, כך שהחלטת המעצר עד תום ההליכים כבר אינה מידתית, ומן הראוי להורות על שחרור.       

במסגרת האיזון האמור, אין ספק כי יושם דגש על התמשכות ההליכים. ואכן, ככל שמתארכת תקופת המעצר, מועתק מרכז הכובד אל עבר זכות הנאשם שחירותו לא תישלל בלא שאשמתו הוכחה. אולם, לצד האמור, אין לשכוח כי זכות זו אינה חזות הכל ולצידה אינטרסים כבדי משקל נוספים המגולמים בעילות שהביאו למעצר, עצם האפשרות לקיים הליך שיפוטי וכמובן השמירה על בטחון האזור והציבור." (4006/07 עלקם נ' התוב"ץ).

הוא הדין בתום תקופת המעצר הסטטוטורית, וביתר שאת, טרם חלפה תקופה זו.

אשר על כן, הגם שיש לראות פגם בעובדה שהמשך ההוכחות נדחה לפרק זמן כה ארוך, עובדה שיש בה להסב פגיעה לא מבוטלת בזכויותיו של העורר, עלינו לבחון האם די בעובדה זו על מנת להטות את הכף לשחרורו.

כפי שכבר הובהר, לעורר מיוחסת עבירה בעלת מאפייני אלימות ברורים. לצד החשש הממשי לשלום הציבור העולה מן המעשה, מיוחסים לעורר איומים כלפי בני משפחת המתלונן אשר באו לידי ביטוי גם במהלך הדיון בביהמ"ש. השופט קמא, העומד בראש ההרכב בתיק העיקרי, התרשם כי אמירות אלה של העורר מהוות "חיזוק משמעותי לחשש לשלום הציבור אם הנאשם ישתחרר" .

אשר על כן, במכלול האיזונים שבין הסכנה לציבור לבין הפגיעה בחירות העורר, הנני סבור כי יש לבכר את, בשלב זה, את טובת הציבור.

על רקע זה, אציין כי לא מצאתי כל חלופת מעצר העשויה להפיג את החשש האמור.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ