אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ערר מס' 379/3013 יהודה שוקרון נ' הנתיב המהיר בע"מ

ערר מס' 379/3013 יהודה שוקרון נ' הנתיב המהיר בע"מ

תאריך פרסום : 03/08/2016 | גרסת הדפסה
ערר
ועדת ערר לפי חוק נתיבים מהירים התש"ס - 2000
379-3013
26/11/2014
בפני חברי הוועדה:
1. עו"ד מנחם שח"ק- יו"ר הוועדה
2. גלעד ונגרובר


- נגד -
העורר:
יהודה שוקרון
המשיבה:
1. הנתיב המהיר בע"מ
2. ובעניין: חברת כביש חוצה ישראל בע"מ- הרשות הממונה

עו"ד ויקטור פישר ואח'
פסק דין

 

 

  1. במועדים הרלוונטיים לערר, היה העורר הבעלים הרשום של מונית מ.ר. 8649925 (להלן: "הרכב").

המשיבה, בעלת הזיכיון לפי חוק נתיבים מהירים, התש"ס – 2000 (להלן: "החוק"), חייבה את העורר בחיוב אגרה בסך 85 ₪ (להלן: "החיוב") בגין שימוש שנעשה בנתיב המהיר לתל אביב (להלן: "הנתיב המהיר"), ביום 23.10.13 (להלן: "הנסיעה הרלוונטית").

  1. סוגיה עקרונית ניצבת לבחינתנו בתיק זה והיא, אימתי, אם בכלל, התארכות לא רגילה של משך הנסיעה בנתיב המהיר מצדיקה לכשעצמה מתן פטור מתשלום אגרת הנסיעה.
  2. בכתב הערר ביקש העורר את ביטול החיוב מן הטעם שבעת שבוצע הנסיעה הרלוונטית היה הנתיב המהיר – שמטרתו פתרון בעיית העומס – עמוס, והנסיעה נמשכה זמן רב יותר מנסיעה בכביש מס' 1 המקביל. העורר מציין כי בנסיעה הרלוונטית הוא הסיע לקוחה שהסכימה לשלם עבור הנסיעה משום שמיהרה לפגישה. העורר הוסיף כי שוחח עם נציגת המשיבה בזמן הנסיעה, דיווח על העומס ולאחר מכן מסרו לו שמחיר הנסיעה הגבוה נקבע רק במקרים מיוחדים כגון תאונה או טיפול בנתיב המהיר. לטענתו, בנסיעה הרלוונטית לא הייתה כל הודעה מראש על כך שקיימת בעיה מיוחדת בנתיב המהיר.
  3. בתשובתה לערר טענה המשיבה טענות שונות, שזה עיקרן:

הנסיעה הרלוונטית החלה בשעה 8:41 ובמועד זה, עקב ריבוי כלי רכב שעשו שימוש בנתיב המהיר באותה עת, על גבי השלטים המוצבים קודם הכניסה לנתיב המהיר, צוין – "נתיב מהיר סגור פרט לתח"צ". מחיר האגרה בשלטים עמד על 85 ₪. המשיבה מציינת כי עומס התנועה נגרם מתאונה שארעה בנתיבי אילון, שגרמה לעומס ביציאה מן הנתיב המהיר (המסתיים בנתיבי אילון, בסמוך למחלף קיבוץ גלויות) ומסיבה זו נסגר הנתיב המהיר לכניסת כלי רכב פרטיים החל בשעה 8:28. המשיבה הוסיפה כי על פי תנאי הזיכיון היא מחויבת לשמור על מהירות הנסיעה בנתיב המהיר וכי הדרך היחידה לווסת את כמות כלי הרב הנכנסים אליו היא על ידי העלאת מחיר האגרה ועל ידי הצגת מסר בשלטים לפיו הכניסה אסורה לכניסת כלי רכב פרטיים. ממילא, טוענת המשיבה, על העורר דנן אסור היה להיכנס לנתיב המהיר בנסיעה הרלוונטית. כן נטען כי בכל מקרה העורר לא היה זכאי לפטור בגין "נסיעה איטית" שכן על פי תקנה 18(א)(6) לתקנות נתיבים מהירים (אופן החיוב בתשלום אגרה ואכיפת תשלומים), תשע"א – 2010 (להלן: "התקנות"), בצירוף התוספת השנייה, פטור מתשלום בגין נסיעה איטית מוענק רק במקרה שבו אורכת הנסיעה למעלה מ-30 דקות. הנסיעה הרלוונטית ארכה 18 דקות ועל כן היא אינה מקנה פטור מטעם זה. המשיבה צירפה לתגובתה תצהיר של מנהל התפעול מר הראל חנין וכן פלטי מחשב וצילומים של הרכב בעת הנסיעה.

  1. דיון במעמד הצדדים בתיק דנן התכנס ביום 27.2.14 בפני הרכב חסר של הוועדה, לאחר שהצדדים שניהם נתנו הסכמתם לקיום הדיון במותב כזה. במהלך הדיון העיד העורר בפנינו והשיב לשאלות הוועדה ובא כוח המשיבה. בעדותו עמד העורר על כך שקודם הכניסה לנתיב המהיר בנסיעה הרלוונטית לא היה כל שלט שהורה שהנתיב סגור.

לבקשת המשיבה הורינו על הגשת סיכומים בכתב ואלו אכן הוגשו על ידי שני הצדדים. לצד סיכומיו, צירף העורר מכתב מאת גב' אירינה מלטר שלטענתו היא הייתה הנוסעת ברכב בנסיעה הרלוונטית וזו חזרה על הטענות שטען העורר אודות הנסיעה האיטית וכן על כך שלא ראתה כל שלט שהופיע קודם הכניסה לנתיב המהיר שהורה על בעיה כלשהי.

לאחר הגשת סיכומי העורר הגישה המשיבה בקשה שלא לתת משקל כלשהו למכתבה של הגב' מלטר הנ"ל משום שזו לא הופיעה לדיון, לא הגישה תצהיר ולא העידה בפני הוועדה. כפי שיובהר להלן, בחינת המסמכים והטענות והתוצאה הסופית של ההליך מייתרים את הצורך להכריע בבקשה זו של המשיבה.

  1. ביום 28.7.14 ניתנה החלטת יו"ר הוועדה בה נדרשה המשיבה להתייחס להוראת תקנה 9(5) לתקנות הקובעת -

 

 

"הרשות הממונה תיתן הוראות מזמן לזמן לבעל הזיכיון ובעל זיכיון ימלא אחריהן, ביחס להפעלת סמכויותיו בנושאים אלה ...  מתן פטור לחייבים מתשלום אגרה אם משך הנסיעה בנתיב המהיר עלה על משך הזמן שנקבע לגבי אותו נתיב מהיר, בטור ב' שבתוספת השנייה";

משך הזמן הנקוב בטור ב' בתוספת השניה הוא 11 דקות.

בהחלטה נדרשה המשיבה להתייחס לתקנה זו וליחס שבינה לבין תקנה 18(א)(6) הנ"ל הקובעת פטור מתשלום בגין נסיעה הנמשכת למעלה מ - 30 דקות. לעורר ניתנה כמובן זכות התגובה.

  1. ההחלטה מיום 28.7.14 הועברה לעיון הרשות הממונה על פי החוק, חברת כביש חוצה ישראל בע"מ (להלן: "הרשות הממונה") וביום 6.8.14 הודיעה הרשות הממונה על התייצבות להליך, בהתאם לזכותה על פי סעיף 4ח(ד) לחוק ונקצב לה זמן להגיש עמדתה. עמדת הרשות הממונה הוגשה ביום 14.9.14. יום קודם לכן הוגשה התייחסות המשיבה כמפורט בסעיף 6 לעיל. ואלו הטענות העיקריות שמעלה הרשות הממונה בתגובתה (בנקודות העיקריות שעל הפרק, לעניין מתן פטור או הימנעות ממתן פטור במקרה של האטה בנתיב המהיר וכן בנוגע ליחס שבין שתי התקנות האמורות לעניין משך זמן הנסיעה שבהתקיימו זכאי המשתמש לפטור, המשיבה והרשות הממונה מעלות טענות דומות):
  • מטרת הנתיב המהיר היא התמודדות עם גודש התנועה בכניסה למטרופולין תל אביב, באמצעות עידוד המשתמשים לעשות שימוש בתחבורה ציבורית המופעלת מן החניון הסמוך לנתיב המהיר ובכך להפחית את מספר כלי הרכב הפרטיים הנכנסים לגוש דן.
  • לצורך מימוש המטרה הנ"ל ניתן פטור מתשלום אגרה למי שעושה שימוש במקטע הראשון של הנתיב המהיר (ממחלף בן גוריון ועד לחניון), מחנה את רכבו וממשיך בנסיעה בתחבורה הציבורית, או מי שמעלה או מוריד נוסע בחניון. הרשות הממונה מציינת כי בפועל הפרוייקט נוחל הצלחה בהיבט זה שכן כ- 4,500 איש ואישה עושים שימוש בחניון ונוסעים לתל אביב ב"שאטלים" המופעלים במקום.
התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ