אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ערעור על קולת העונש שנגזר בעבירה של שימוש בסם מסוכן-התקבל חלקית

ערעור על קולת העונש שנגזר בעבירה של שימוש בסם מסוכן-התקבל חלקית

תאריך פרסום : 17/02/2008 | גרסת הדפסה
ע
בית הדין הצבאי לערעורים
125-07
14/11/2007
בפני השופט:
1. אל"ם דורון פיילס-אב"ד
2. אל"ם חיים גלפז
3. אל"ם שלמה פרץ


- נגד -
התובע:
התובע הצבאי הראשי
עו"ד רס"ן רן כהן
הנתבע:
רס"ם עמוס דעי
עו"ד רס"ן מרק פרי
עו"ד סרן ראני עאמר
פסק-דין

 

 

1. המשיב הורשע, בבית הדין המחוזי, על פי הודאתו, בעבירה של שימוש בסם מסוכן לפי סעיף 7(א) ו- (ג) סיפא לפקודת הסמים המסוכנים [נוסח חדש], תשל"ג- 1973 ובעבירה של התנהגות שאינה הולמת, לפי סעיף 130 לחוק השיפוט הצבאי, תשט"ו - 1955.

2. אלה, כמפורט בגזר דינה של הערכאה קמא, העובדות שבבסיס ההרשעה:

"החקירה נפתחה בעקבות ידיעה מודיעינית שהחשידה את הנאשם בשימוש והחזקת סמים מסוכנים. מן הנאשם נלקחה דגימת שתן ביום 14/08/07 אשר נמצאה חיובית לקנאביס. בחקירתו, סיפר הנאשם, כי השימוש הראשון בסם נעשה בסמוך לאחר מלחמת לבנון השנייה, במהלך מסיבה אליה הגיע עם חברו ליחידה, רס"ר בן עזרי. במהלך המסיבה קיבל הנאשם לידו סיגריה שמולאה בקנאביס (ג'וינט) והנאשם נטל ממנה שתי שאיפות עמוקות ולאחר מכן העביר סיגריה זו לאחר. יצוין כי באותו מעמד סירב רס"ר בן עזרי לשאוף מג'וינט זה הגם שהדבר הוצע לו. לאחר המסיבה חזרו השניים ליחידה. השימוש הנוסף בסם נעשה בחודש פברואר 2007, בעת ששהה במחיצתה של האזרחית מיטל בן עזרא, אשר שירתה כפקידה ביחידתו. הנאשם נטל שאיפה אחת מג'וינט שהכינה האזרחית. לאחר השימוש בסם נהג הנאשם ברכב צבאי בחזרה ליחידתו, כשהוא נתון תחת השפעת הסם. השימוש השלישי בסם נעשה בחודש יולי 2007, אף הוא בנסיבות אזרחיות. הנאשם קיבל ג'וינט מאזרח בפאב, שאף שאיפה אחת ולאחר מכן העבירו לאחר. גם לאחר השימוש הזה בסם, נהג הנאשם ברכב צבאי בחזרה ליחידתו, כשהוא נתון תחת השפעת הסם. כאמור, השימוש הרביעי בסם, נלמד מתוצאת בדיקת השתן."

3. בבית הדין קמא הוטלו על המשיב, פה אחד, ארבעים ימי מאסר לריצוי בפועל וחמישה חודשי מאסר מותנים.  ברוב דעות השופטים הוטלו על המשיב שני חודשי פסילת רישיונות הנהיגה. השופט שבמיעוט סבר כי ראוי להטיל על המשיב ארבעה חודשי פסילה. בקשר לרכיב ההורדה בדרגה החזיק כל אחד משופטי המותב קמא בעמדה שונה. אחד השופטים סבור היה כי ראוי להוריד את המשיב לדרגת סמל ראשון. דעת השופט השני הייתה כי יש להוריד את המשיב לדרגת סמל ואילו השופט השלישי היה מורידו לדרגת טוראי. בהתאם לקבוע בסעיף 392 לחוק השיפוט הצבאי, התשט"ו - 1955 הורד המשיב לדרגת סמל.

4. התביעה מערערת על קולת רכיבי המאסר בפועל, ההורדה בדרגה והפסילה. להשקפתה, נסיבותיהם של מעשי השימוש בסם, מעמדו ודרגתו של המשיב, ומהות תפקידו, ביחידה לוחמת, מחייבים החמרה ניכרת במידת המאסר והפסילה והורדה לדרגת טוראי.

5. בא כוחו של המשיב, רס"ן פרי, ביקש לדחות את הערעור. הסנגור ביקש ליתן משקל משמעותי, כפי שעשה בית הדין קמא, לשירותו המסור והטוב של המשיב על פני שנים, לנסיבותיו המשפחתיות הסבוכות ולשבר האישי והכלכלי שהביאה עליו הפרשה.

6. בבית הדין קמא נפרש מהלך שירותו הצבאי של המשיב. המשיב היה, עד למעצרו, כחמש עשרה שנים בשירות. בכל תקופת שירותו בשירות הקבע שימש כנגד אופטיקה ביחידת אגוז. מעדות מפקדו ומחוות הדעת הרבות שהוגשו, עלה כי שירותו של המשיב, שהיה קשה ולפרקים מסוכן, היה מסור וטוב. אף נסיבותיו האישיות באו, בעדות רעייתו של המשיב, בעדותו שלו ובמסמכים. המשיב ורעייתו מבקשים, מזה שנים, להוליד ילדים, ללא הצלחה. תפקידו התובעני של המשיב, כך נמסר, הקשה על תפקודה התקין של המשפחה. בדיון בערעור הוגש מכתבה של רעייתו, ממנו עולה כי מאז גזר הדין, ושחרורו של המשיב מן המאסר, מנסה המשיב למצוא עבודה, עד כה ללא הצלחה. לגישתה, ישנה חשיבות גדולה, בהיבט זה, כי המשיב יקבל במהרה את רישיונו.

7. אכן, המדובר במי שעד להסתבכותו זו שירת שרות ארוך, קשה ומצוין, חרף קשיים אישיים לא מבוטלים. אין ספק כי הרשעתו וענישתו הסיטה את חייו ממסלולם והוא נאלץ לשקמם, במאמץ גדול.

8. יחד עם זאת, המדובר במעשי עבירה, שחומרתם בולטת, על רקע דרגתו ותפקידו של המשיב, ובשים לב לנסיבותיהם. המדובר במספר מעשי שימוש בסם, שנפרשו על פני תקופה ארוכה, אחד מהם בנוכחות נגד אחר. המשיב אף ההין לנהוג חזרה ליחידה לאחר כמה ממעשי השימוש. המשיב היה נגד ותיק ביחידתו, והחזיק בתפקיד חשוב ורגיש.

9. מעשים כהיקף מעשי המשיב, על רקע תפקידו ודרגתו, ראויים לענישה מכבידה.    בית הדין קמא ראה ליתן משקל רב לשירותו הטוב של המשיב ולנסיבותיו האישיות ולא הכביד עימו, בכל רכיבי הענישה. להשקפתנו, ראוי היה המשיב, בנסיבות שתוארו, גם לאחר התחשבות בנסיבות הקולא, לענישה משמעותית יותר, שתהלום את היבטי ההרתעה, האישית והכללית.

10. איננו רואים להתערב במידת עונש המאסר בפועל שגזר בית הדין קמא, בעיקר נוכח העובדה כי הוא סיים לרצותו לפני כחודשיים ותוך מתן משקל לקשיים האישיים בהם הוא ורעייתו נתקלים כיום.

11. הדעת אינה סובלת כי נגד, משרת בקבע ומפקד, אשר עובר עבירות  כעבירות דנן, ימשיך וישא בדרגה פיקודית. שימוש בסמים ועמדת פיקוד בצבא אינם יכולים להתיישב זה עם זה. אנו מורים, אפוא, כי המשיב יורד לדרגת טוראי.

12. אשר לפסילת הרישיונות - בנסיבות בהן נעברה העבירה, כמתואר לעיל, מתחייבת פסילת רישיונות משמעותית. היקף הפסילה שהוטלה בבית הדין קמא אינו משקף את מקצת חומרת המעשים. משום שאין דרכה של ערכאת הערעור למצות את הדין, אנו מורים כי חלף הפסילה שהוטלה בגזר הדין, יושתו על המשיב ארבעה חודשי פסילה מלקבל או מלהחזיק רשיון נהיגה צבאי ואזרחי, מניינם מיום שסיים המשיב לרצות את עונש המאסר בפועל.

13. יתר רכיבי גזר הדין יעמדו בעינם.

ניתן והודע היום, ד' בכסלו התשס"ח‏, 14 בנובמבר 2007‏, בפומבי ובמעמד בעלי הדין.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ