אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ערעור על קבלת התביעה בעילה של גזל סוד מסחרי

ערעור על קבלת התביעה בעילה של גזל סוד מסחרי

תאריך פרסום : 06/11/2007 | גרסת הדפסה
ע"א
בית המשפט העליון
3923-06
01/11/2007
בפני השופט:
1. כבוד המשנה לנשיאה א' ריבלין
2. ס' ג'ובראן
3. ד' חשין


- נגד -
התובע:
סקו-סיסטם בע"מ
עו"ד יחיאל כשר
עו"ד יגאל בורוכובסקי
הנתבע:
1. 1.סופרקום בע"מ
2. 2.קירי-טכנולוגיות אימות בע"מ

עו"ד דוד מושביץ
עו"ד יוסי אברהם
פסק-דין

השופט ס' ג'ובראן:

1.        בפנינו ערעור וערעור שכנגד על פסק דינו של בית המשפט המחוזי בתל-אביב-יפו (כבוד השופטת ש' גדות) בת"א 3120/99 מיום 15.3.2006, אשר קיבל את תביעת המערערת, חברת סקו-סיסטם בע"מ (להלן: סקו-סיסטם) כנגד המערערות שכנגד, חברת סופרקום בע"מ (להלן: סופרקום) וחברת קירי - טכנולוגיות אימות בע"מ (להלן: קירי) בעילה של גזל סוד מסחרי, ודחה את תביעתה בעילה של הפרת הסכם. חברת סקו-סיסטם מערערת על דחיית תביעתה בעילה של הפרת הסכם, ולעומתה מערערות בערעור שכנגד חברות סופרקום וקירי על קבלת העילה של גזל סוד מסחרי. למען הנוחות, אתייחס להלן אל חברת סופרקום כמייצגת אף את חברת קירי, וכל התייחסות אליה יש לראות כמתייחסת אף לחברת קירי.

העובדות הצריכות לעניין

2.        חברת סקו-סיסטם הינה חברה העוסקת, בין היתר, בפיתוח שיטת הדפסה ייחודית המגנה מפני זיופים באמצעות החדרתה לצבעי הדפוס של חותמת הניתנת לזיהוי באמצעות קורא אלקטרו-אופטי (להלן: שיטת סקו-לייבל). חברת סופרקום הינה חברה העוסקת, בין היתר בייצור ושיווק מערכות להפקת תעודות מאובטחות נושאות תמונה.

           החל מתחילת שנות התשעים, התקשרה סופרקום עם סקו-סיסטם לשם שימוש בשיטת סקו-לייבל לצורך אבטחת התעודות אותן היא מפיקה. החל משנת 1994 נעשה שימוש במסגרת הנפקת התעודות של סופרקום בקוראים האלקטרו-אופטיים אותם סיפקה סקו-סיסטם (להלן: הקוראים). בכדי לאפשר את כיולם של הקוראים העמידה סקו-סיסטם לרשות סופרקום את התוכנה והידע הנדרשים לביצוע הכיול (להלן: המידע).

3.        על רקע זה חתמו סקו-סיסטם וסופרקום ביום 3.1.1995 על הסכם שכותרתו "הסכם סודיות" (להלן: הסכם הסודיות). במסגרת הסכם הסודיות הוגדרו שיטת הסקו-לייבל, הידע החסוי עליו היא מתבססת והמידע אותו העבירה סקו-סיסטם לסופרקם, כרכושה הבלעדי של סקו-סיסטם, ונקבעו הוראות שונות העוסקות בחובתה של סופרקום לשמור על סודיותם.

4.        בסוף שנת 1995 הקימה סופרקום את חברת קירי, הנמצאת בשליטתה המלאה. חברת קירי עוסקת אף היא בתחום אבטחת מסמכים, כאשר המוצר אותו פיתחה מאפשר הדפסה דיגיטלית של נתונים משתנים באופן מאובטח.

5.        ביום 19.8.1998 הודיעה סופרקום לסקו-סיסטם כי אין לה עוד עניין בהתקשרות נושא הסכם הסודיות, וכי לפיכך החל מיום 20.8.1998 יחשב ההסכם למבוטל. כן ביקשה סופרקום להודיעה בהקדם כיצד ולמי להחזיר את החומר המצוי ברשותה מתוקף ההתקשרות האמורה.

6.        לטענת סקו-סיסטם, כחודשיים לפני הגשת התביעה נודע לה על הקמתה של חברת קירי, ועל פעילותה בתחום אבטחת המסמכים. לטענתה, פעילות זו מהווה הפרה של הסכם הסודיות ופגיעה בקניינה הרוחני.

פסק דינו של בית המשפט המחוזי

7.        בית המשפט המחוזי קיבל את תביעתה של סקו-סיסטם באופן חלקי. בפסק דינו דחה בית המשפט את התביעה בעילה של הפרת חוזה, וקיבל את התביעה בעילה של גזל סוד מסחרי.

8.        בכל הנוגע לתביעה בעילה החוזית, קבע בית המשפט כי מובנה של "השיטה" המוגנת על ידי הסכם הסודיות הינו שיטת ההדפסה סקו-לייבל, המבוססת על שימוש בחומרים בעלי תכונות אופטיות מיוחדות המעורבבים בצבעי הדפוס כאשר הדפסתם יוצרת "חתימה" ייחודית, הניתנת לפענוח באמצעות מכשירי קריאה אלקטרו-אופטיים.

           לעניין זה דחה בית המשפט את טענתה של סופרקום המבחינה בין עצם הרעיון להשתמש בחומרים בעלי תכונות אופטיות, היוצרים חתימה הניתנת לפענוח בעזרת מכשירי קריאה אלקטרו-אופטיים, רעיון אשר אינו מוגן על ידי הסכם הסודיות, ובין השיטה המוגנת, המהווה את הטכנולוגיה המסוימת שפותחה על ידי סקו-סיסטם ליישומו של הרעיון.

9.        עם זאת, לאור לשונו של הסכם הסודיות קבע בית המשפט כי רק העתקה של השיטה  מהווה הפרה של ההסכם, בעוד שהשימוש אותו עושה סופרקום בשיטה אינו לכשעצמו מהווה הפרה, שכן אין בהסכם כל הוראה האוסרת על עצם השימוש, להבדיל מהעתקתו. משכך, דחה בית המשפט את התביעה בכל הנוגע להפרת הסכם הסודיות.

10.      ביחס לתביעה בעילה של גזל סוג מסחרי, לפי סעיף 6 לחוק העוולות המסחריות, התשנ"ט-1999 (להלן: חוק העוולות המסחריות), קבע בית המשפט כי בעת כריתת ההסכם, שיטת סקו-לייבל הייתה שיטה ייחודית ליישום מסחרי של הדפסות המבוססות על שילוב תוספים בצבעי ההדפסה, אשר ניתן לזהות את זיופן באמצעות גלאי אלקטרו-אופטי, ומשכך מדובר בסוד מסחרי, החוסה תחת הגנת חוק העוולות המסחריות.

           בהמשך קבע בית המשפט, כי השיטה בה עושה סופרקום שימוש במסגרת פעילותה בתחום אבטחת המסמכים מבוססת על מידע הדומה דמיון מהותי למידע עליו מבוססת שיטת סקו-לייבל של סקו-סיסטם, וכי לסופרקום הייתה נגישות למידע זה במידה שדי היה בה כדי לקדם אותה במידה ניכרת בפיתוח שיטתה. משילובם של שני אלו קבע בית המשפט כי קמה חזקה בדבר שימוש במידע הסודי בדבר שיטת סקו-לייבל, אשר הועבר על ידי סקו-סיסטם לסופרקום, תוך הפרת חובת האמון המוטלת על האחרונה, כאשר חזקה זו לא נסתרה על ידיה. משכך, קבע בית המשפט כי סופרקום ביצעה כלפי סקו-סיסטם עוולה של גזל סוד מסחרי.

11.      לאור הכרעתו לפיה חבה סופרקום בגין ביצוע עוולה של גזל סוד מסחרי, ולא בגין ביצוע עוולה של הפרת חוזה, העניק בית המשפט לסקו-סיסטם את הסעדים אותם ביקשה בכתב התביעה הנובעים מהעילה של גזל סוד מסחרי. משכך, חייב בית המשפט את סופרקום וקירי לשלם לסקו-סיסטם, ביחד ולחוד, פיצוי ללא הוכחת נזק בסכום של 100,000 ש"ח והורה להן לחדול מפעילות שיש בה שימוש בסוד המסחרי. כן נענה בית המשפט לבקשתה של סקו-סיסטם וחייב את סופרקום להמציא לה דו"ח ובו פירוט של כל ההכנסות שנתקבלו אצלה בגין שימוש בסוד המסחרי.

           עם זאת, דחה בית המשפט את עתירתה של סקו-סיסטם לקבל את רווחי הפרת ההסכם בהתאם לדו"ח האמור, או לחלופין את מחציתו של סכום זה, בהתאם לקבוע בהסכם הסודיות.

           לבסוף פסק בית המשפט כי סופרקום וקירי ישאו בהוצאות המשפט של סקו-סיסטם וכן בשכר טרחת עורך דינה בסך של 30,000 ש"ח.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ