אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ערעור על גזר דין שניתן לקטינים

ערעור על גזר דין שניתן לקטינים

תאריך פרסום : 11/09/2007 | גרסת הדפסה
ע"פ
בית המשפט העליון
10715-05,10736-05
04/09/2007
בפני השופט:
1. כבוד המשנה לנשיאה א' ריבלין
2. א' פרוקצ'יה
3. ע' ארבל


- נגד -
התובע:
פלוני
עו"ד מרוז משה
עו"ד מרוז שירה
הנתבע:
מדינת ישראל
עו"ד תמר פרוש
פסק-דין

השופטת א' פרוקצ'יה:

1.        המערער בע"פ 10715/05 פלוני (להלן - נאשם 2) והמערער בע"פ 10736/05 פלוני (להלן - נאשם 4) מערערים על גזר הדין שניתן בעניינם בבית המשפט המחוזי בתל-אביב-יפו. הם הורשעו ביחד עם אחר פלוני (להלן - נאשם 5). שלושת נאשמים אלה, כולם ילידי 1986, היו קטינים בעת ביצוע העבירות בהן הורשעו. דינם הופרד משני נאשמים נוספים ילידי 1984 ו-1985 שהיו בגירים בעת הארועים (להלן - נאשמים 1 ו-3). הנאשמים 1 ו-3 הורשעו במסגרת הסדר טיעון, ודינם נגזר בנפרד בלא הבאת ראיות. שני המערערים בהליך שלפנינו הורשעו ביחד עם נאשם 5, לאחר ניהול משפט הוכחות, בעבירות של קשירת קשר לביצוע פשע ושוד בחבורה בצוותא בניגוד לסעיפים 499(א)(1) ו-402(ב) עם סעיף 29(ב) לחוק העונשין, התשל"ז-1977. בית המשפט הרשיע את המערערים בעבירות הנוספות הבאות: נאשם 2 הורשע בעבירה של מעשה סדום בנסיבות של אינוס בניגוד לסעיף 347(ב) עם סעיף 345(א)(1) לחוק; נאשם 4 הורשע בעבירה של גניבה מתוך הרכב בניגוד לסעיף 413ד(ב) לחוק. על נאשם 2 נגזרו 18 שנות מאסר בפועל, ועל נאשם 4 נגזר מאסר בפועל של שמונה שנים, בתוספת הפעלת מאסר על תנאי של שלושה חודשים במצטבר. כן הוטל עליו עונש מאסר על תנאי, והפעלת התחייבות כספית שניתנה בהליך קודם. על עונשים אלה מערערים הנאשמים 2 ו-4 בפנינו.

2.        הפרשה, נשוא כתב האישום, נסבה על הארועים הבאים:

           ביום 24.10.03 בשעת ערב, נסעו ברכבם המתלוננת וידידה המתלונן לעיר לוד, בכדי לרכוש סם לצריכה עצמית. כשהגיעו ללוד הבחינו בניידת משטרה, וסטו מדרכם כדי לעזוב את המקום. באותה עת שהו באזור הנאשמים 1 עד 4. נאשם 4 הציע למתלוננים לסייע להם לקנות מנות סם. הוא עלה לרכבם והוביל אותם ברחובות לוד. בהגיעם לאחת הסמטאות ביקש מהם להמתין לו.

           באותה עת, קשרו כל הנאשמים קשר להוביל את המתלוננים למקום מבודד ושם לגנוב את רכב הג'יפ. הם סיכמו עם אחרים, שזהותם אינה ידועה, כי תמורת הגניבה יקבלו 4,000 ש"ח שיחלקו ביניהם, ואת הרכב יעבירו לאחרים.

           לאחר זמן מה שב נאשם 4 אל רכב הג'יפ עם נאשם 1. במסגרת הקשר ולצורך קידומו, עלה נאשם 1 אל הרכב, ואמר למתלוננים שיוביל אותם למקום בו יוכלו לרכוש סמים. זמן מה לאחר תחילת נסיעתם הורה נאשם 1 למתלוננת לעצור את הרכב, והחל לערוך חיפוש ברכב, בטענה שעליו לוודא כי אין בו מכשירי הקלטה. בהמשך, הגיעו למקום נאשמים 2, 3 ו-4 וכן אדם נוסף. הם ניגשו לרכב, וביחד עם נאשם 1 ערכו חיפוש ופרקו חלקים מהרכב במטרה למצוא את האיתורן ולנטרל אותו. נאשם 3 דרש מהמתלונן את כספו, והאחרון נתן לו 200 ש"ח. לאחר מכן עלו לג'יפ נאשמים 1, 3 ו-4 והורו למתלוננים לנסוע.

           לאחר נסיעה של כ-5 דקות, הורו נאשמים 1 ו-3 למתלוננת לעצור את הרכב. נאשם 1 דומם את המנוע, נטל את מפתחות הרכב ודרש מהמתלוננת לצאת מהרכב. אותו הזמן יצא נאשם 5 ממקום מסתור מאחורי עץ, פתח את הדלת האחורית של הרכב והיכה בחוזקה בעורפו של המתלונן, אשר היה ישוב במושב האחורי. הרכב הוקף על ידי שמונה אנשים וביניהם הנאשמים. הם דרשו מהמתלוננים לצאת מהרכב. כשיצאו מהרכב, החלו הנאשמים והאחרים לסטור למתלונן, וערכו חיפוש על גופו. שניים, שזהותם אינם ידועה, נכנסו לרכב ונעלמו מהמקום.

           המתלוננים נותרו במקום עם נאשמים 1, 3 ו-4. נאשם 1 החל לגעת בגופה של המתלוננת. חרף התנגדותה, הוא נגע בחזה ובפניה, נישק אותה בצווארה ואחז בישבנה. המתלונן ניסה להגן על המתלוננת, אולם נאשם 1 סטר לו. נאשם 3 הוביל את המתלונן לארץ, השכיבו על החול וריתק אותו לקרקע כשהוא יושב על גופו. נאשם 1 הוריד את חולצתה של המתלוננת. בעוד היא ממררת בבכי, ליטפה ונישקה בחזה ובכל גופה. במהלך חצי השעה הבאה, נסעו הנאשמים 5-2 והאחרים ברכבים שונים בפראות בסמוך למתלוננים, בעוד אלה עומדים בצד ללא יכולת להימלט.

           האחרים חזרו עם רכב הג'יפ של המתלוננים. נאשמים 1, 3 ו-5 התיישבו בו והורו למתלוננים להיכנס. אחד הנאשמים נהג בג'יפ בפראות עד לקצה החורשה, שם עצרו במקום מבודד והוציאו את המתלונן מהרכב. נאשם 4 הופיע מבין העצים, ויחד עם שניים אחרים פרק את האיתורן ברכב. כן פירק את מכשיר הרדיו-דיסק וגנב אותו. אדם שזהותו לא ידועה אחז במתלונן, משך את חולצתו, הושיב אותו על הקרקע במרחק של כ-25 מטר מהרכב ושמר שלא יזוז ממקומו.

           המתלוננת נותרה במושב האחורי של הרכב. נאשם 1 נכנס למושב האחורי, ולאחר שאיים להרוג אותה ואת המתלונן, דרש ממנה שתבצע בו מין אוראלי. המתלוננת החלה לבכות והתחננה שיניח לה. היא ניסתה להדוף אותו, אך הוא המשיך באיומיו כי יהרוג אותה. הוא הזיז אותה בכח לתנוחה הרצויה לו, החדיר בכוח את איבר מינו לפיה, בלא הסכמתה, עד שהגיע לסיפוק. לאחר מכן יצא הנאשם 1 מן הרכב וניגש למתלונן. הוא שאל אותו אם המתלוננת היא חברתו, ומשנענה בחיוב אמר: "אם הייתי יודע שהיא חברה שלך, לא הייתי נוגע בה". אחרי כן הניח הנאשם 1 סיגריה בפי המתלונן, והיכה אותו בפניו בחוזקה.

           בסמוך לאחר מכן נכנס נאשם 2 למושב האחורי ברכב. הוא איים להרוג את המתלוננים ודרש מהמתלוננת לבצע בו מין אוראלי. המתלוננת בכתה והתחננה כי יניח לה, אולם הוא הוריד את חולצתה והחדיר את איבר מינו לפיה שלא בהסכמתה, עד שהגיע לסיפוקו. לאחר מכן נכנס נאשם 3 אל המושב האחורי. תחת איומים כי יהרוג אותה, דרש מן המתלוננת שתתפשט ותקיים עמו יחסי מין. תחת איומיו, המתלוננת נענתה לדרישתו ופשטה את מכנסיה ותחתוניה. חרף התנגדותה ובכייה, הוריד נאשם 3 את חולצתה של המתלוננת והזיזה לתנוחה הרצויה לו. הוא החדיר את איבר מינו אל פיה ולאחר מכן אל איבר מינה, שלא בהסכמתה החופשית, עד שהגיע לסיפוקו.

           כל אותה העת, בעוד הנאשמים 1 עד 3 מבצעים במתלוננת את מעשי האונס, עמדו מספר אנשים שזהותם אינה ידועה סביב הרכב כשהם משולהבים.

           בהמשך, ניגש נאשם 5 למתלונן ושאל לרשותו לקיים יחסי מין עם המתלוננת. לאחר מכן עזבו הנאשמים את האתר, וזאת לאחר כשעתיים שהיו במקום. אחד האחרים, אשר זהותו אינה ידועה, שדד את רכב הג'יפ, ובו תיקה של המתלוננת, ארנקה וכן מכשיר טלפון נייד.

3.        כפי שפורט לעיל, לאחר משפט הוכחות לגבי נאשמים 2, 4 ו-5, הורשעו נאשם 2 ו-4 ביחד עם הנאשמים האחרים בקשירת קשר לבצע פשע ובשוד בחבורה בצוותא עם אחרים; בנוסף לכך, נאשם 2 הורשע במעשה סדום בנסיבות אינוס, ונאשם 4 הורשע במעשה של גניבה. נאשם 5 (שאינו מערער לפנינו) הורשע גם בעבירת תקיפה סתם.

4.        בגזר הדין, הוטלו על נאשם 2 שמונה-עשרה שנות מאסר לריצוי בפועל. על נאשם 4 נגזרו שמונה שנות מאסר בפועל, במצטבר לכל עונש אחר אותו הוא מרצה. כן הופעל עונש מאסר של שלושה חודשים שהוטל עליו בתיק קודם, במצטבר למאסר בתיק זה. נגזר עליו גם מאסר על תנאי, והוטל עליו לשלם התחייבות עליה חתם בתיק קודם, או 30 ימי מאסר תמורתם. על נאשם 5 (שאינו מערער) נגזרו 6 שנות מאסר ומאסר על תנאי.

           ערעורם של נאשמים 2 ו-4 בפנינו מוגבל לענין העונש שנגזר עליהם.

5.        בגזר דינו, עמד בית המשפט קמא על חומרתם המופלגת של מעשי המערערים ושאר חבריהם. הוא עמד על התכנית העבריינית שנרקמה בין הקושרים, על ריבוי המשתתפים, על יסודות האלימות וההתפרעות, על השלטת הטרור וההתעללות הממושכת בקרבנות העבירות, ועל נוראותם של מעשי האונס שבוצעו בזה אחר זה במתלוננת. הוא ציין את העובדה כי שירות המבחן לא בא בהמלצה טיפולית, ונתן משקל לכך שהנאשמים 2 ו-4 לא לקחו אחריות ולא הפנימו את משמעות המעשים. כן עמד על חוסר האמפתיה לקרבנות ועל המסוכנות הנשקפת מנאשמים אלה. הוא ציין את העבר הפלילי של נאשם 4, ושם דגש על מצבה הקשה של המתלוננת, כפי שעלה מתסקיר הקרבן שהוגש. כן נתן משקל לעונש שנגזר על נאשמים 1 ו-3 במסגרת הסדר טיעון, שעמד על 16 שנים ואושר בערעור בבית משפט זה.

           אשר לנאשם 2, בית המשפט היה ער לקטינותו בשעת ביצוע העבירות, לעברו הנקי ולנסיבותיו האישיות הקשות. עם זאת, בית המשפט הדגיש את העובדה כי נאשם 2 לא התחרט ולא לקח אחריות על מעשיו הנפשעים גם לאחר שהורשע בדין, ובכך נבדל עניינו מאלה של נאשמים 1 ו-3 שמשפטם הסתיים בהסדר טיעון. בסיכומו של דבר, לגילו של נאשם זה ולעברו הנקי לא ניתן משקל רב בהתחשב בחומרת העבירות בהן הורשע. לאור כל אלה, נגזרו על נאשם 2, כאמור, 18 שנות מאסר בפועל.

           אשר לנאשם 4, בית המשפט עמד על חומרת מעשיו, ודחה את טענתו כי חלקו בעבירות מוגבל, וכי לא הבחין בעבירות המין שבצעו חבריו. לדברי בית המשפט, הוא זה שגרר את חבריו, מלכתחילה, לביצוע העבירות בחבורה, והשתתף בביצוע השוד. גם אם לא השתתף באופן פעיל בעבירות המין, הוא נימנה על אלה שאיפשרו את הוצאתן אל הפועל. בית המשפט ייחס משקל להרשעותיו הקודמות של נאשם 4, ולכך שבעת ביצוע העבירות היה תלוי נגדו מאסר על תנאי בר הפעלה, בין היתר, בגין עבירות חמורות כלפי שוטרים. עוד צוין, כי בעת מתן גזר הדין בהליך זה, ריצה נאשם זה עונש מאסר בגין עבירות אחרות. על רקע כל אלה, נגזרו על נאשם 4 שמונה שנות מאסר בפועל במצטבר לכל עונש אחר, וכן עונשים נוספים כמפורט לעיל.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ