אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ערעור אב על עונש מאסר עולם שהוטל עליו בגין שידול לרצח בתו

ערעור אב על עונש מאסר עולם שהוטל עליו בגין שידול לרצח בתו

תאריך פרסום : 20/08/2013 | גרסת הדפסה
ע"פ
בית המשפט העליון
4178-10
19/08/2013
בפני השופט:
1. ס' ג'ובראן
2. ח' מלצר
3. נ' סולברג


- נגד -
התובע:
עופי פרג'
עו"ד עאדל בויראת
הנתבע:
מדינת ישראל
עו"ד ג'ויה שפירא
פסק-דין

השופט ס' ג'ובראן:

           לפנינו ערעור על הכרעת דינו של בית המשפט המחוזי מרכז מיום 18.4.2010 (תפ"ח 5277-02-09, כבוד סגן הנשיא א' טל והשופטים א' סטולר ו-ר' לורך), במסגרתו הורשע המערער בעבירת שידול לרצח, ונגזר עליו עונש של מאסר עולם.

רקע

כתב האישום

1.             נגד המערער הוגש כתב אישום המייחס לו אישום בעבירת שידול לרצח לפי סעיף 300(א)(2) בצירוף סעיף 30 לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן: חוק העונשין).

1.             לפי עובדות כתב האישום המערער הינו אב משפחה, הכוללת את אשתו וששת ילדיהם. ביניהם, אמאני, בתו היחידה, ילידת 1988, ואחמד, יליד 1993. לאורך תקופה ארוכה לפני הרצח, היו היחסים בין אמאני לבין שאר בני המשפחה עכורים, וזאת משום שלדעת הגברים במשפחה היא התלבשה והתנהגה באופן "פרובוקטיבי".

2.             במהלך אביב 2008, כאשר המשפחה התגוררה בישוב באקה, הסלים הסכסוך בין אמאני למשפחתה, היא נמלטה מהבית, ושהתה במעון לנוער במצוקה. לאחר מספר שבועות, שכנע אותה המערער לחזור לחיק משפחתה. מחמת הבושה נוכח מעשיה של אמאני, החליט המערער להעביר את המשפחה לקלנסווה. זמן קצר לאחר מכן, התארסה, בעידודו ומעורבותו של המערער.

3.             ביום 10.6.2008, בשעה 18:30 לערך (להלן: האירוע משנת 2008), פרצה מריבה עזה בין אמאני לבין המערער ואחמד, וזאת נוכח רצונה לצאת ולעבוד מחוץ לבית. במהלך הריב, אמר המערער "יגיע היום שאני אהרוג את אמאני". המריבה הלכה והסלימה, ואמאני נמלטה מהבית. המערער דלק אחריה, הניע את רכבו וניסה לדרוס אותה. לאחר מכן, החלה לרוץ לכיוון הבית. בפתח הבית, אחז המערער בשערותיה, וגרר אותה פנימה. תוך כדי כך, בעט אחמד בבטנה וברגליה. אז הפילו אותה שניהם לרצפה, המערער חנק אותה והכה אותה באגרופים, ואחמד בעט בגופה. לאחר מכן, הורה המערער לאחמד להביא לו סכין מהמטבח, וכך האחרון עשה. אז הצליחה אמאני להיחלץ מאחיזת המערער, וכשהיא חבולה בפניה ברחה לבית השכנים.

4.             על פי כתב האישום, מאז קרות האירוע ועד ליום 12.1.2009, גמלה בליבם של המערער ואחמד ההחלטה להמית את אמאני. זאת, משום שבמעשיה, ועל אף אירוסיה, הטילה לדעתם חרפה על המשפחה. במסגרת פרק הזמן לעיל, המערער שכנע ועודד את אחמד להמית את אמאני, וזאת מתוך מחשבה כי עונשו יהיה קל יותר מהעונש שייגזר על המערער בגין אותו מעשה.

5.             ביום 11.1.2009, בשעות הערב, התעורר ויכוח בין אחמד לאמאני, בשל רצונה לנסוע לבדה לעיר נתניה, לשם רכישת מכשיר סלולארי לעצמה. זאת, בניגוד לדעתם של המערער ואחמד. באותו לילה, בשכנועו ועידודו של המערער, גמלה בליבו של אחמד ההחלטה לרצוח את אמאני למחרת.

6.             ביום 12.1.2009, בשעת בוקר מוקדמת, ניסתה אמו של אחמד להעיר אותו. האחרון סירב לקום, בתואנה שהוא חולה, ולכן ברצונו להישאר בבית. האם נעתרה לבקשתו. לאחר מכן, עזב המערער את הבית, יחד עם אשתו והאחים הגדולים, ולקחם למקום עבודתם. בבית נותרו רק אחמד, אמאני, ושלושת האחים הקטנים, שישנו.

7.             מיד לאחר שהמערער, אשתו והילדים הגדולים עזבו את הבית, קם אחמד ממיטתו, הלך למטבח הבית, שם נטל סכין מטבח גדולה, בעלת להב באורך 14 סנטימטרים. אז, נכנס לחדרה של אמאני, שעדיין ישנה, מכוסה בשמיכה עד מעל ראשה, הסיר את השמיכה, הניף את הסכין, ונעץ אותו פעמיים בפלג גופה העליון. אמאני התעוררה, נפלה מהמיטה, ואז אחמד דקר אותה 27 פעמים נוספות, בצוואר, בראש, בגבה, ובגפיים העליונים. כל זאת בזמן שהיא ממשיכה להיאבק בו, ולנסות ולחלץ ממנו את הסכין. לאחר מכן, כדי לוודא את מותה, שיסף אחמד את גרונה עם הסכין לכל רוחב צווארה, והותירה ללא רוח חיים, מתבוססת בדמה, על רצפת החדר.

8.             כתוצאה מהדקירות, נגרמו לאמאני פגיעות מרובות בגופה, ומותה נגרם משיסוף צווארה.

9.             אחמד הודה בביצוע הרצח מיד אחריו. ביום 12.1.2010, הורשע על בסיס הודאתו ברצח בכוונה תחילה. מאחר שהיה קטין בעת המעשה, נגזר עליו עונש מאסר בפועל למשך 18 שנים בלבד.

10.          כאשר המשטרה גילתה על התלונה שהגישה אמאני בעקבות האירוע משנת 2008, החל חשד למעורבותו של המערער ברצח. שבוע לאחר הרצח, נחקר המערער פעם ראשונה, וכשבוע לאחר מכן, נערך תרגיל משטרתי במהלכו הושארו המערער ואחמד לבדם, ושיחתם הוקלטה בסתר (להלן: השיחה המוקלטת).

פסק הדין בבית המשפט המחוזי

11.          המערער כפר בהאשמות נגדו בשידול לרצח. העובדות היחידות שבהן הודה הן הויכוח יום לפני הרצח בין אמאני לאחמד והעובדה שהאחרון רצח אותה. משכך, התנהל דיון הוכחות בבית המשפט המחוזי. מטעם המשיבה, העידו או הוגשו כראיות, הודעות השוטרים שהיו מעורבים בחקירת הרצח והאירוע משנת 2008; השכנים של המשפחה בקלנסווה; עובדות סוציאליות מהמעון לנוער במצוקה; אשתו של המערער ואחד מבניו. אחמד העיד גם כן במשפט, הודה ברצח ובעובדות מכתב האישום הנוגעות לו, אך סירב לענות על מרבית השאלות, והוכרז כעד עוין. אמרותיו של אחמד הוגשו בהסכמת המערער. כמו כן, הגישה המשיבה חוות-דעת מומחה של רב-פקד עזרא, לעניין אורחות המגזר הערבי.

12.          ביום 18.4.2010, בהכרעת דין מפורטת ומנומקת, הרשיע בית המשפט המחוזי פה אחד את המערער בשידול לרצח. בית המשפט קבע כי למערער היה מניע לשידולו של אחמד לרצוח את אמאני, שהוכח באמצעות האירוע משנת 2008, והעבירה הוכחה ברובה באמצעות הראיה המרכזית - השיחה המוקלטת בינו לבין אחמד, שהיא בגדר ראשית הודיה. לאור כך, קבע בית המשפט כי אחמד רצח את אמאני בשידולו של המערער, וזאת בשל התנהגותה שנתפשה בעיניהם כ"פרובוקטיבית". המערער בחר באחמד כמבצע לאור גילו הצעיר, משום שלאחרון מניע לרצח לאור המריבות בינו ובין אמאני, וכי הוא סר למרותו.

13.          מניע - בית המשפט קבע כי הוכח שהתנהגותה ולבושה של אמאני נתפשו על ידי המערער כממיטים בושה על משפחה, ומשכך חששה היא לחייה. כמו כן, הוכח שהמערער ואחמד נקטו כלפיה באלימות פיזית והמערער איים על חייה במהלך האירוע משנת 2008, וכי יום לפני הרצח, פרצה מריבה בין אמאני לאחמד על רקע דומה. משכך, קבע בית המשפט כי הוכח קיומו של מניע.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ