אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> עפ"ת 6597-09-15 מדינת ישראל נ' ע'

עפ"ת 6597-09-15 מדינת ישראל נ' ע'

תאריך פרסום : 26/01/2016 | גרסת הדפסה
עפ"ת
בית המשפט המחוזי חיפה כבית-משפט לערעורים פליליים
6597-09-15
21/01/2016
בפני השופטת:
רונית בש

- נגד -
המערערת:
מדינת ישראל
משיב:
מ.ע.
פסק דין
 

 

1.לפניי ערעור המדינה על גזר הדין מיום 11.6.15 (להלן :"גזר הדין") ,שניתן בבית משפט השלום לתעבורה בעכו בתיק פל"א 6156-08-14 ע"י כב' השופט יעקב בכר (להלן: "בית משפט קמא"). המשיב הורשע, על פי הודאתו בתיק הנ"ל, בעבירה של נהיגה בזמן פסילה, עבירה לפי סעיף 67 לפקודת התעבורה [נוסח חדש],תשכ"א-1961(להלן: "פקודת התעבורה" ),בעבירה של נהיגה ללא רישיון נהיגה, כאשר רישיון הנהיגה פקע יותר מ-12 חודש, עבירה לפי סעיף 10(א) לפקודת התעבורה ובעבירה של נהיגה ללא ביטוח, עבירה לפי סעיף 2 לפקודת ביטוח רכב מנועי [נוסח חדש], תש"ל- 1970.

 

2.לאחר הכרעת הדין, שניתנה ביום 24.12.14, הופנה המשיב לקבלת תסקיר שירות המבחן בעניינו. בתסקיר, שהוגש בפני בית משפט קמא ביום 6.5.15, המליץ שירות המבחן להטיל על המשיב צו מבחן למשך שנה וחצי, במהלכו ישתלב המשיב בהליך טיפולי במסגרת שירות המבחן וכן הומלץ להאריך את עונש המאסר על תנאי שהושת על המשיב בתיק קודם, זאת לצד הטלת עונשי פסילה.

 

3.בית משפט קמא אימץ את המלצת שירות המבחן והורה בגזר הדין על הארכת עונש המאסר על תנאי בן ה- 12 חודשים, שהושת על המשיב בבית המשפט לתעבורה בעכו ביום 19/5/13 (תיק מספר 5478-04-13) בשנתיים נוספות, וכן הורה בית משפט קמא על פסילה בפועל של המשיב מלקבל או מלהחזיק רישיון נהיגה לתקופה של 36 חודשים ועל הטלת "צו מבחן" על המשיב למשך שנה וחצי. בנוסף, הורה בית משפט קמא על הפעלת ההתחייבות הכספית עליה חתם המשיב בתיק 5478-04-13 על סך 5,000 ₪ וכן הורה למשיב לחתום על התחייבות כספית על סך 10,000 ₪ להימנע מלבצע עבירות בהן הורשע במשך שנתיים מיום מתן גזר הדין.

 

גזר הדין

4.בפתח גזר הדין צוין, כי המשיב הורשע, על פי הודאתו, בעבירות שיוחסו לו בכתב האישום. בבואו לגזור את דינו של המשיב ובהתאם לתיקון 113 לחוק העונשין, התשל"ז-1977 ( להלן: "חוק העונשין"), הדן בהבניית שיקול הדעת השיפוטי בענישה, עמד בית משפט קמא על המנגנון התלת שלבי לגזירת העונש. בשלב הראשון ציין בית משפט קמא, כי מדובר באירוע אחד בגינו הורשע המשיב במספר עבירות, קרי: "ריבוי עבירות" על פי סעיף 40ג(א) לחוק העונשין.

 

5.בשלב השני נדרש בית משפט קמא לקבוע את מתחם הענישה הראוי, בהתחשב בעבירה ובנסיבות הקשורות בביצועה. באשר לערך החברתי שנפגע מביצוע העבירה ומידת הפגיעה בו, הטעים בית משפט קמא, כי עבירות כגון נהיגה בזמן פסילה, נהיגה ללא רישיון ונהיגה ללא ביטוח הינן עבירות חמורות המצביעות על זלזול בחוק ובצווי בית המשפט. בית משפט קמא ציין, כי הנוהג בזמן פסילה מהווה סיכון לציבור המשתמשים בדרך, וכי מטרת מדיניות הענישה היא להיאבק בנהגים המבצעים עבירות חמורות אלו ולהעביר להם מסר ברור בדרך של ענישה מחמירה ומוחשית. בית משפט קמא הוסיף והדגיש, כי נהיגה בפסילה הינה עבירה מכוונת שנעשית במודע תוך זלזול מופגן בחוק, בבית המשפט וברשויות האכיפה, כל זאת לצד הזלזול בשלום הציבור ובביטחונו ולצד הפגיעה בסדר החברתי.

 

6.באשר למדיניות הענישה הנהוגה, הטעים בית משפט קמא, כי במקרים דומים הוטלו על נאשמים שהורשעו בביצוע עבירות, שעניינן- נהיגה בזמן פסילה, נהיגה ללא רישיון נהיגה ונהיגה ללא פוליסת ביטוח בת תוקף, עונשים שונים. לאחר שסקר את הפסיקה שהושתה בגין העבירות הנ"ל, קבע בית משפט קמא, כי מתחם הענישה במקרה שבפניו נע החל מעונש של מאסר על תנאי ועד למאסר בפועל לתקופה של שנתיים, פסילה בפועל לתקופה שבין 6 חודשי פסילה ועד 3 שנים וקנס כספי בטווח שבין 1,500 ₪ ל- 5,000 ₪.

 

7.לעניין הנסיבות הקשורות בביצוע העבירה, ציין בית משפט קמא כי המשיב נהג בזמן פסילה, ללא רישיון נהיגה וללא פוליסת ביטוח בתוקף והפר אף את צו הפסילה השיפוטי מיום 19/5/13 (תיק 5478-04-13). נקבע, כי ניכר כי רכיב הרשלנות של המשיב נמצא במדרג הגבוה. בית משפט קמא הוסיף וציין, כי מפי המשיב לא נשמעה טענה באשר לסיבות או לנסיבות נהיגתו האסורה באירוע, באופן שניתן יהא לייחס לנהיגה משמעות של אילוץ או של צורך הומניטרי דוחק, כשיקול לקולא במסגרת גזירת העונש. בית משפט קמא הטעים, כי מתחם הענישה ההולם בנסיבות ביצוען של העבירות, ראוי וצריך שיכלול מאסר בפועל לתקופה של מספר חודשים.

 

8.בבואו לגזור את עונשו של המשיב בתוככי אותו מתחם, נתן בית משפט קמא דעתו לנסיבות שאינן קשורות בביצוע העבירה, כמפורט בסעיף 40יא לחוק העונשין. בית משפט קמא התייחס בנקודה זו לתסקיר שירות המבחן, שהוגש בעניינו של המשיב ולהמלצת שירות המבחן, כמו גם לעדותו של המשיב בדיון בפניו, לעברו של המשיב ולטיעוני ב"כ המשיב. יצוין, כי המשיב טען בפני בימ"ש קמא, כי השתמש 20 שנה בסמים וכי הוא "נקי" במהלך שמונה השנים האחרונות וכן כי הוא אב לילד. הסנגור, בטיעוניו בפני בית משפט קמא ציין, כי בעניינו של המשיב הוגש תסקיר חיובי של שירות המבחן הכולל תכנית שיקום. באשר לעברו של המשיב, הטעים בית משפט קמא, כי פסילת רישיון הנהיגה של המשיב ביום 19.5.13 נעוצה בביצוע עבירות דומות של נהיגה בזמן פסילה וכן נהיגה ללא ביטוח וללא רישיון נהיגה, עבירות אותן ביצע המשיב ביום 24/4/13 (תיק 5478-04-13). בית משפט קמא הוסיף וציין, כי באמתחתו של המשיב הרשעות בעבירות תעבורה נוספות, לרבות נהיגה בזמן פסילה, נהיגה ללא רישיון ובמקביל, לחובתו, הרשעות בעבירות פליליות, בגין גניבות רכב ואופניים, שימוש והחזקת סמים, יצוא סמים מסוכנים, זיוף, תקיפה הגורמת חבלה ממש, הסגת גבול, איומים, התפרצות ועוד.

 

9.בית משפט קמא ציין, על אף עברו המכביד של המשיב, כי חלה תפנית באורח חייו, אפילו אם זו טרם נגלית לעין, וכן ציין בית משפט קמא, לקולא, את גמילתו של המשיב מסמים, את התסקיר החיובי בעניינו, נטילת האחריות על מעשיו וההתחברות לחומרתם, כמו גם הבעת צער וחרטה כנה על ידו. בית משפט קמא הטעים, כי על מנת שיוכל להגשים המשיב את התפנית בחייו, רואה הוא לנכון להעניק למשיב את ההזדמנות לעשות כן. לפיכך, שוכנע בית משפט קמא, כי חרטת המשיב והרצון לשיקומו יכולים וצריכים במקרה זה לגבור על עובדת קיום עברו הפלילי של המשיב ועל חומרת מעשיו. בנקודה זו הטעים בית משפט קמא, כי אין בהמלצת שרות המבחן לשיקום המשיב ובחרטתו כדי להביא את בית המשפט לחריגה ממתחם הענישה שקבע.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ