אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ס"ק 41358-10-15 הסתדרות העובדים הכללית החדשה איגוד עובדי התחבורה ואח' נ' אלבר ציי רכב בע"מ

ס"ק 41358-10-15 הסתדרות העובדים הכללית החדשה איגוד עובדי התחבורה ואח' נ' אלבר ציי רכב בע"מ

תאריך פרסום : 07/12/2015 | גרסת הדפסה
ס"ק
בית דין אזורי לעבודה ירושלים
41358-10-15
22/10/2015
בפני השופטת:
רחל בר"ג-הירשברג

- נגד -
המבקשים:
1. הסתדרות העובדים הכללית החדשה איגוד עובדי התחבורה
2. ועד הפעולה בחברת אלבר ציי רכב בע"מ

עו"ד קרן קלפר
עו"ד יערה צישינסקי
עו"ד כפיר זאב
עו"ד אביגיל ארפי
המשיבה:
אלבר ציי רכב בע"מ
עו"ד סיגל פעיל
עו"ד זוהר גיפס
החלטה

 

1. המבקשים הגישו לבית דין זה אמש, 21.10.2015, "בקשה דחופה לסעדים ארעיים, זמניים וקבועים במסגרת בקשת צד בסכסוך קיבוצי" שעניינה עתירה לביטול פיטוריהם של יושב ראש ועד הפעולה במשיבה ומזכיר ועד הפעולה בה.

2. בבקשה מגוללים המבקשים מסכת סבוכה ומרה נטענת, של ניסיונות למיסוד יחסי עבודה קיבוציים בין הצדדים הנמשכת מזה תקופה ואף הגיעה לפתחו של בית הדין לעבודה.

3. על פי העולה מהבקשה, מסכת עובדתית ומשפטית זהה, לכאורה, מתבררת בימים אלו בבית הדין האזורי לעבודה בבאר-שבע לפני מותב בראשות כב' השופט צבי פרנקל (ס"ק 32654-06-15). בהליך בבית הדין בבאר-שבע מנהלים הצדדים מאז חודש 6/2015 התדיינות ענפה במסגרת בקשת צד בסכסוך קיבוצי שהגישו המבקשים נגד המשיבה ובה "הלינו על פגיעה בזכות ההתארגנות של עובדי המשיבה ובכלל זה פגיעה אישית בחברי ועד הפעולה במשיבה שנועדה לסכל מהלכי התארגנות" (המ"ד (ארצי) 43699-06-15 הסתדרות העובדים הכללית החדשה-איגוד עובדי התחבורה – אלבר ציי רכב בע"מ (24.6.2015)).

4. אטעים כי הדיון בבית הדין בבאר-שבע הועבר מבית הדין בתל-אביב על פי החלטת כבוד נשיא בית הדין הארצי, השופט יגאל פליטמן, מיום 24.6.2015 לנוכח העובדה שסמנכ"ל משאבי האנוש במשיבה מכהן כנציג ציבור בבית הדין בתל-אביב. לא למותר לציין, כי בהחלטה האמורה נעתר כבוד הנשיא פליטמן לבקשתם המוסכמת של הצדדים להעברת הדיון להתברר בפני בית הדין האזורי לעבודה בבאר-שבע.

5. ביום 11.10.2015 פנו המבקשים במסגרת ההליך שבבית הדין בבאר-שבע, בבקשה לסעד זמני דחוף לפיו, בין היתר, יאסר על המשיבה לקיים את השימועים לקראת פיטוריהם של יושב ראש ועד הפעולה במשיבה והמזכיר שלו. כאמור בפתח הדברים, פיטוריהם של עובדים אלה הם שביסוד ההליך דנא.

6. בהחלטתו מיום 12.10.2015 קבע מותב בראשות כבוד השופט פרנקל, כי דינה של הבקשה להימחק ולהתברר במסגרת הליך חדש ונפרד. או אז ובחלוף למעלה משבוע ימים, פנו המבקשים לבית דין זה בבקשה שבפניי.

7. לנוכח כל האמור עמדתי בהחלטתי מאתמול, 21.10.2015 על כי:

"הליך קיבוצי שעניינו פגיעה נטענת בזכות ההתארגנות של עובדי המשיבה ובכלל זה, פגיעה אישית בחברי ועד הפעולה מתנהל זה מכבר בבית הדין האזורי לעבודה בבאר-שבע בפני מותב בראשות כבוד השופט צבי פרנקל".

על כן הוריתי למבקשים להודיע מדוע לא יגישו את בקשתם לבית הדין האזורי לבאר שבע. הוספתי כי ככל שהמבקשים לא יעשו כן לא יהא מנוס מלפעול בהתאם להנחיית תקנה 6 לתקנות בית הדין לעבודה (סדרי דין), התשנ"ב- 1991 כיוון שמדובר לכאורה ב'נושא אחד' כלשון התקנה ומתוך חשש שיינתנו החלטות סותרות.

8. בתגובה להחלטתי הפנו המבקשים להחלטת סגן נשיאת בית הדין, השופט אייל אברהמי, שניתנה מוקדם יותר אתמול ובה קבע כי לבית דין זה סמכות מקומית לדון בהליך כיוון ששני העובדים שבהם עוסקת הבקשה עבדו בסניף בית שמש הנמצא בתחום השיפוט של בית הדין האזורי לעבודה בירושלים.

לאחר החלטת הבהרה נוספת בעניין הודיעו המבקשים כי הם מבקשים כי שאלת מקום הדיון בהליך תידון בפני כבוד נשיא בית הדין הארצי לעבודה.

9. תגובת המשיבה התבקשה והתקבלה ולפיה עמדתה היא שהסמכות המקומית לדון בהליך אינה נתונה לבית הדין בירושלים, אלא לבית הדין בתל אביב. זאת בהתאם לתקנה א1 לתקנות בית הדין לעבודה (סדרי הדין בסכסוך קיבוצי), התשכ"ט-1969 שכן "מרביתם המוחלט של עובדי המשיבה מועסקים באזור השיפוט של בית הדין האזורי לעבודה בתל-אביב". לדידה לא ניתן לבסס במסגרת בקשת צד בסכסוך קיבוצי את ברירת השיפוט המקומית על סמך מקום עבודתו של עובד בודד או של אחד מחברי ועד הפעולה, במנותק ממקום עבודתם של כלל עובדי המשיבה. אשר על כן ולטענתה, דרך המלך הייתה הגשת הבקשה לבית הדין בתל אביב בצירוף בקשה להעברת מקום השיפוט בהליך.

לפיכך מבקשת המשיבה כי בית הדין יורה על מחיקת ההליך ולחלופין יעבירו להכרעת נשיא בית הדין הארצי לעבודה, אשר יקבע את מקום השיפוט לבירורו. בנוסף הודיעה המשיבה כי אינה מתנגדת לבירורו בבית דין זה.

10. בתשובה לתגובת המשיבה הודיעו המבקשים כי הם מצטרפים לבקשה להעביר את ההחלטה בדבר מקום השיפוט להחלטת כבוד נשיא בית הדין הארצי לעבודה; כי פעלו על פי הנחיית בית דין זה וכי השופט פרנקל לא הורה על הגשת הבקשה בבית הדין בבאר-שבע.

11. יאמר מיד, כי לנוכח השתלשלות הדברים שלעיל, ובפרט הגשת בקשה לסעד זמני באותו עניין תחילה בבית הדין האזורי בבאר-שבע, יש לתמוה מדוע לא הגישו המבקשים את הבקשה דנא, במסגרת הליך חדש, לבית הדין בבאר-שבע שלו נמסרה הסמכות לדון בסכסוך שבין הצדדים, על פי החלטת כבוד נשיא בית הדין הארצי מיום 24.6.2015 (לבקשתם המוסכמת של הצדדים). בפרט משברור הוא כי המדובר בהמשך ישיר לאותה ההתדיינות וכשהמסכת העובדתית שעליה מבוססת הבקשה דנא זהה לכאורה למסכת העובדתית שנדונה בהרחבה לפני בית הדין בבאר-שבע. כך, השאלה המשפטית שמתעוררת בהליך שלפנינו והיא אם המשיבה פוגעת בניסיונות ההתארגנות בדרך של התנכלות לחברי ועד הפעולה זהה לכאורה לשאלה שנדונה לפני בית הדין בבאר-שבע. למותר לומר, כי ניהול ההליכים לפני שני בתי דין שונים מוביל לחשש מפני הכרעות סותרות ואף עלול להוביל לבזבוז משאבים של כל הנוגעים בדבר.

12. מכל מקום והיות שהצדדים ממילא מסכימים שקיימת מניעה שבית הדין בתל אביב ידון בהליך. בשים לב להחלטת נשיא בית הדין הארצי מיום 24.6.2015 כמו גם לכך שבית דין זה טרם החל לדון בהליך, דעתי היא כי אין להורות על מחיקת הבקשה כי אם על העברת התיק אל כבוד נשיא בית הדין הארצי, השופט יגאל פליטמן, על מנת שיורה מיהו בית הדין המוסמך לדון בו.

 

 

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ