אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ספדיה ואח' נ' ש.י. - א.ד. תקשורת בע"מ ואח'

ספדיה ואח' נ' ש.י. - א.ד. תקשורת בע"מ ואח'

תאריך פרסום : 15/08/2011 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום עפולה
5762-05-08
14/08/2011
בפני השופט:
שאדן נאשף-אבו אחמד

- נגד -
התובע:
1. פרחה ספדיה
2. פנינה פרי
3. לילך גולדנברג

הנתבע:
1. ש.י. - א.ד. תקשורת בע"מ
2. יעקב שלזינגר
3. שמעון וייס

פסק-דין

פסק דין

התביעה

1.לפני מונחת תביעה כספית לתשלום פיצויים ע"ס 100,000 ₪ בגין פרסום נטען של לשון הרע ביחס לתובעות, לפי חוק איסור לשון הרע, תשכ"ה- 1965 (להלן: "החוק"), זאת בעקבות פרסום כתבה במקומון "עובדה" (להלן: "הפרסום") המופץ באזור הגליל בתאריך 02.05.2008, אשר מייחסת על-פי הנטען לתובעות, פעולות בניגוד לכללי המינהל התקין של העמותה שהן מפעילות, מעשי שחיתות וניהול כספי בניגוד לחוק, חשש לניגוד עניינים וחלוקת רווחים אסורה.

2.הכתבה האמורה מתייחסת למכתב שכתב רו"ח אלי גוף (להלן: "רו"ח גוף"), ממחלקת תלונות וחקירות ברשות התאגידים - רשם העמותות, אל עמותת "מוסדות מעונות גיל" מבית שאן (להלן: "העמותה"), זאת ביום 15.04.2008 (להלן: "המכתב הראשון").

הנפשות הפועלות בתיק

3.פרחה ספאדי, פנינה פרי ולילך גולדנברג (להלן: ביחד יקראו "התובעות") מילאו תפקידים שונים במכללת הצפון- מרכז לחינוך והכשרה מקצועית (ע"ר) (להלן: "המכללה"). התובעת 1, גב' פרחה ספאדי (להלן: "פרחה"), הייתה אחת ממקימי המכללה ומייסדיה, היא שמשה כיו"ר ועד העמותה משנת 1992 (תאריך רישום העמותה) ומורשית חתימה וכיהנה כנשיאת המכללה. התובעת 2, גב' פנינה פרי (להלן: "פנינה"), שימשה כחברת ועד במכללה ומורשית חתימה בה וכן כרכזת קורסים להסבת אקדמאים. התובעת 3, גב' לילך גולדנברג (להלן: "לילך"), הועסקה במכללה ובשנים מסוימות (כפי שעולה מבקשה מיום 12.03.08 במסגרת תיק פש"ר 113/08) היא נמנתה על עובדי המכללה וקיבלה שכר שנתי, זאת בנוסף להיותה בתם של פרחה ובעלה, מר יעקב ספאדי, מנכ"ל העמותה.

4.הנתבעת 1, חברת ש.י.-א.ד תקשורת בע"מ (להלן: "המקומון"), הינה חברה המפעילה מקומון בשם "עובדה" המופץ באזור הגליל. הנתבע 2, מר יעקב שלזינגר (להלן: "יעקב"או "הנתבע 2"), הינו העורך הראשי של המקומון והנתבע 3, מר שמעון וייס (להלן: "שמעון" או "הנתבע מס 3"), הינו עורך של המקומון.

5.עמותת "מוסדות מעונות גיל" (ע"ר) (להלן: "העמותה"), הינה עמותה רשומה שנוסדה בשנת 1992, שמטרותיה פתיחת מעונות יום לילדי עובדים בגילאי 0-3, בפיקוח משרד העבודה והרווחה, ונתנה שירותים כפי שנטען לכ-700 תינוקות ופעוטות. העמותה אינה צד להליך זה, אך המכתב נשוא הפרסום מתייחס לתלונה שהוגשה בעניינה.

6.התובעות שימשו בזמנים רלוונטיים לתביעה, כחברות הועד בעמותת מעונות גיל ומורשות חתימה, זאת במקביל ובנפרד לתפקידים שנשאו במכללת הצפון, כמפורט מעלה. מכאן, עמד על הפרק החשד (שהתבסס כאמור על תלונה) אודות הקשר בין שתי העמותות הללו, וזאת לאור הזהות בנפשות הפועלות בשתיהן.

7.עוד יצוין, כי מקורו של הסכסוך נשוא התובענה דנן, הוא בהליכים מנהליים ומשפטיים שננקטו נגד מכללת הצפון בגין ניהול לא תקין, שהביא לפירוקה על ידי בית המשפט בהתאם לבקשה של רשם העמותות. תהליך זה החל, בין היתר, בעקבות תלונה שהוגשה ע"י אחיה של פרחה, מר אבי משה (להלן: "אבי") לרשם העמותות בעקבות אי זימונו לישיבות האסיפה הכללית של מכללת הצפון, בניגוד לחוק העמותות. תלונה זו הובילה לפתיחתה של חקירת עומק למכללה, החל בהוצאת כ-3 דוחות על ידי רואי חשבון שונים (דו"ח רו"ח איל הנדלר מיום 21.03.05; דו"ח רו"ח מיכאל צור מיום 17.01.08; דו"ח סיכום של רו"ח אלי גור מיום 27.02.08 וקביעת תכנית הבראה למכללה מיום 29.03.05) וכלה בתלונות נוספות שהוגשו לרשות המסים. אף מקורו של מכתב רו"ח גוף נשוא הפרסום דנן, בתלונה שהגיש אבי לרשם העמותות אודות מעורבות בלתי תקינה של התובעות בעמותת מוסדות גיל וקשר בלתי תקין עם עמותת מכללת הצפון, כפי שיפורט להלן.

הפרסום נשוא התביעה

8.בתאריך 02.05.2008, פרסם המקומון כתבה אשר הופיעה בעמוד הראשי של המקומון, וכותרתה כלהלן:

"חשד: 'מכללת הצפון' מימנה שיפוצים בעמותה אחרת שפרחה ספאדי חברה בה

העמותה בבית שאן שוכרת את המבנה מספאדי, ובתה מקבלת בה שכר * רשם העמותות מבקש הבהרות ומעלה חשד לחלוקת רווחים לא חוקית * בית המשפט החליט השבוע שיש למצוא קונה למכללה * השופט הרחיק מבית המשפט את בני משפחת ספאדי ואת אחיה של פרחה עמ' 3 "

9.בעמוד 3 למקומון, נמצאה הכתבה המלאה, ללא שנרשם שם המחבר שלה, ובה פורסמו הדברים הבאים, אשר בשל חשיבותם לצורך ההכרעה בתיק, ראוי להביאם כלשונם ובמלואם:

"רשם העמותות ביקש השבוע מפרחה ספאדי, לשעבר נשיאת ומקימת 'מכללת הצפון' וחברת ועד בעמותת 'מוסדות מעונות גיל' בבית שאן, הסברים מדוע 'מכללת הצפון' מימנה ושיפצה על חשבונה את המבנה של העמותה בבית שאן.

רו"ח אלי גוף כתב ל'מוסדות מעונות גיל' מכתב, ובו דרישה להסברים בתוך 21 יום מקבלת המכתב. גוף שטיפל באופן עקבי בעמותת 'מכללת הצפון' ועקש-נותו היא שהביאה למינוי מפרק וכונס נכסים למכללה, כותב במכתבו כי המבנה של העמותה בבית שאן הוא בבעלותה של פרחה ספאדי, חברת עמותה, והוא מושכר על ידה לעמותה לשימוש כמעון.

פרחה ספאדי, כותב הרשם, גובה דמי שכירות גבוהים, למרות שהמבנה ישן ולא מתאים לשימוש כמעון. גב' ספאדי, מציין רו"ח גוף, גם נמנית עם שלושת מורשי החתימה בעמותה. לדבריו, יש בכך משום חשש לניגוד עניינים וחלוקת רווחים אסורה.

רו"ח אלי גוף מוסיף כי עינת בוזגלו, בתה של חברת הוועד פנינה פרי, נמנית עם מקבלי השכר בעמותה, בניגוד להנחיות רשם העמותות לפיהן לא יועסקו בעמותה בשכר יותר מ 10 אחוזים מהעובדים שהם קרובי משפחה של חברי ועד, ולא ישולם למעלה מ 10 אחוזים מהשכר המשולם על ידי העמותה לקרובי משפחה. לדבריו, עינת בוזגלו לא שילמה למעון בגין השהות של ילדיה במעון העמותה, למרות שכל ההורים האחרים משלמים עבור ילדיהם השוהים במעון. יצוין כי פנינה פרי הייתה בעבר חברה בעמותת 'מכללת הצפון' ובעלת זכות חתימה.

לדברי גוף, העמותה ביצעה מדי שנה שיפוצים במבנה על חשבון עמותת 'מכללת הצפון', שכאמור נמצאת היום בהליכי פירוק. לדברי הרשם, פרחה ספאדי היא חברת ועד במכללה זו, משמשת נשיאה, בעלה משמש כמנכ"ל, חתנה יו"ר הוועד ובני משפחתה מועסקים בה. 'יש בכך משום חשש לניצול משאבי 'מכללת הצפון' לטובת עמותה אחרת ללא תשלום, וכן יש בכך משום חשש חלוקת רווחים לפרחה ספאדי, בעלת המבנה המושכר בבית שאן', כתב הרו"ח.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ