אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> סע"ש 7275-09-15

סע"ש 7275-09-15

תאריך פרסום : 12/11/2016 | גרסת הדפסה
סע"ש
בית דין אזורי לעבודה ירושלים
7275-09-15
07/02/2016
בפני השופטת:
רחל בר"ג-הירשברג

- נגד -
התובע:
עבדאלקאדר אבו סביתאן
עו"ד עבד א. הווא
הנתבעות:
1. מאיר ודוד כהן - השקעות ובנין בע"מ
2. דוד כהן משב"ט בע"מ

החלטה

 

1. מונחת לפניי בקשת התובע לפטור מתשלום אגרת המשפט בהליך. לחלופין מתבקש בית הדין לדחות את מועד תשלום האגרה. זאת לנוכח מצבו הכלכלי הדחוק של התובע.

הרקע לבקשה

2. התובע, יליד 1947, הגיש את התביעה בהליך שבכותרת נגד הנתבעות. לטענתו הוא עבד כפועל בניין בשירות הנתבעות משנת 1993 ועד לחודש 10/2010 שאז לקה בלבו ואיבד את כושר עבודתו. לטענת התובע עקב מצבו הרפואי נמנעה ממנו האפשרות לשוב לעבודה בשירות הנתבעות והן מצידן לא הציעו לו עבודה חלופית התואמת את כושרו הרפואי. בכתב התביעה עותר התובע לתשלום זכויות שונות הנובעות מתקופת העבודה הנטענת ומסיומה בסכום כולל של 584,498 ₪ ובהן תשלום פיצויי פיטורים, הפרשי שכר מינימום, פדיון דמי הבראה, תוספת כלכלה ופיצוי בגין אובדן תגמולי אבדן כושר עבודה וקצבת פנסיה. אטעים, כי רכיבים אחרונים אלה נאמדים ב-462,366 ₪.

טענות הצדדים

3. התובע טוען כי כיום הוא משתכר בדוחק מקצבת הזקנה שאותה הוא מקבל מהמוסד לביטוח לאומי. רעייתו מאז ומתמיד הייתה עקרת בית ואין לה הכנסות. לטענתו תשלום האגרה לצורך פתיחת ההליך יטיל עליו נטל כלכלי כבד בהתחשב בהכנסתו הדלה.

התובע תמך את בקשתו בתצהיר ובו הצהיר כי אין בבעלותו נכסים כלשהם. התובע מצהיר כי הוא מתגורר בנכס משפחתי שהתקבל בירושה ובני המשפחה מאפשרים לו להתגורר בו לנוכח מצבו הבריאותי והכלכלי. עוד מצהיר התובע כי לא קיבל תשלומים על חשבון הפנסיה ולא הגיש בקשה לשחרור הכספים שנצברו לזכותו. בנוסף לכך צירף התובע מספר תלושי שכר, אישורים שהגישו הנתבעות למוסד לביטוח לאומי בדבר היותו עובד שלהן, כמו גם אישור מאת המוסד לביטוח לאומי על גמלאות שהשתלמו ומשתלמות לתובע החל מחודש 1/13, אישורים רפואיים ודף ריכוז תנועות בחשבון הבנק שלו. אטעים כי על פי העולה מאישורי המוסד לביטוח לאומי מחודש 2/13 ועד להגיעו של התובע לגיל המזכה בגמלת זקנה נמצא התובע זכאי לגמלת הבטחת הכנסה.

4. לטענת הנתבעות יש לדחות את הבקשה לפטור מאגרה. לדידן תביעתו של התובע "מנופחת ומוגזמת וחסרת בסיס במציאות ובעובדות". היעתרות לבקשה בנסיבות שבהן הנתבעות הציעו לתובע לשוב לעבודה בתפקיד של שומר, ומבלי שהוכח מה מצבו הרפואי הנוכחי של התובע ואם ביכולתו לעבוד, עלולה לעודד את התובע להגיש תביעה מנופחת.

דיון והכרעה

5. לאחר עיון בבקשה דעתי היא כי דין הבקשה להתקבל באופן חלקי בלבד. טעמיי לכך הרי הם מפורטים מטה.

6. תקנה 12 לתקנות בית הדין לעבודה (אגרות), התשס"ח-2008 (להלן: תקנות האגרות) קובעת כך:

"(א) בעל דין הטוען שאין ביכולתו לשלם אגרה, יצרף לתובענה, עם הבאתה לראשונה לבית הדין, בקשה לפטור מתשלום אגרה בגין אותה תובענה, בצירוף תצהיר שיפרט בו את רכושו, רכוש בן זוגו ורכוש הוריו אם הוא סמוך על שולחנם, ומקורות הכנסתו בששת החודשים שקדמו לתאריך הבקשה; הבקשה והתצהיר יהיו לפי הטופס שבתוספת השניה.

(ב) הוגשה בקשה לפטור מתשלום אגרה וראה בית הדין שאין ביכולתו של המבקש לשלם את האגרה, ונראה לבית הדין שההליך מגלה עילה, רשאי בית הדין לפטור את המבקש מתשלום האגרה, כולה או חלקה; בית הדין יתחשב ביכולתו האישית של המבקש בלבד, בהסתמך על רכושו, רכוש בן זוגו ורכוש הוריו אם הוא סמוך על שולחנם בלבד." 

7. בהתאם לאמור בתקנה 12(ב) לתקנות, יש לבחון קיומם של שני תנאים מצטברים. הראשון, אי יכולת המבקש לשלם את האגרה כאשר לעניין זה יש להביא בחשבון את שאלת שיעור האגרה, והשני, קיומה של עילת תביעה (בש"א (ארצי) 675/09 פלקסר – נשיץ ברנדס ושות' (14.2.2010); ע"א 8974/04 פלוני – פלונית פ"ד נט(4) 721 (2005); בשג"ץ 3836/09 עמותת רופאים לזכויות אדם – שר הבריאות (7.5.2009)).

8. אשר ליכולתו הכלכלית של התובע – עיון בפירוט התנועות בחשבון עובר ושב של התובע בבנק הדואר לחודשים 8/2015-2/2015 מאשש את טענתו כי אין לו הכנסות זולת הכנסתו מקצבת זקנה. עוד עולה כי ככלל היתרה של התובע בסוף כל חודש היא חיובית ומכאן ניתן להסיק שהתובע בא לכדי איזון בין הכנסותיו לבין הוצאותיו וכי לעתים ההכנסות אף עולות במעט על ההוצאות. בשים לב לכך לא ניתן לקבוע שהתובע נעדר יכולת כלכלית לתשלום האגרה או חלקה ששיעורה הוא 5499 ₪. זאת ועוד. התובע ביכר שלא להבהיר כיצד הוא מממן את שרותי בא כוחו וכיצד ממן את חוות הדעת האקטוארית שצרף לכתב התביעה. בנסיבות אלה יש להניח כי בידו מקורות כלכליים נוספים כלשהם. אוסיף, כי בהתאם להלכה הפסוקה הישענות על הקופה הציבורית צריך שתהא המוצא האחרון.

9. ההליך מגלה עילה – בחינת כתב התביעה מעלה כי יש לתובע עילת תביעה. עם זאת עיון בחוות דעת האקטואר שעליה מבוססת הדרישה לתשלום תגמולים בסך כולל של 462,366 ₪, שהיא החלק הארי שבגינו חייב התובע בתשלום אגרה, מלמדת לכאורה כי היא מבוססת על הנחות שאינן בהכרח מעוגנות בדין ובכלל זה לא מן הנמנע שלא הובאה בה בחשבון תקופת ההתיישנות. ניתן אפוא לשער שאילו הובאה תקופת ההתיישנות בחשבון היה הדבר משפיע על סכום התביעה וממילא על שיעור האגרה שאותו נדרש התובע לשלם.

לנוכח כל האמור לעיל ולאחר ששקלתי את כלל נסיבות העניין דעתי היא כי אין עילה לפטור את התובע מתשלום אגרת המשפט במלואה. אטעים כי בשים לב לנוסח תקנה 12 לתקנות כפי שפורטה לעיל אין בית הדין מוסמך להורות על דחיית תשלום האגרה לתום ההליך (כפי שהוסמך בנוסח תקנות בית הדין לעבודה (אגרות) תשכ"ט – 1969). אשר על כן אני מורה, כי בשים לב לנטל הכלכלי שהאגרה תטיל על התובע פטור התובע מתשלום מחצית האגרה. קרי, האגרה תעמוד על 2750 ₪. בנוסף, רשאי התובע לפרוש את תשלום האגרה לשלושה תשלומים. לחלופין, פתוחה לפני התובע הדרך להגיש בקשה לתיקון כתב התביעה בדרך של הפחתת סכומי התביעה באופן שיוביל להפחתה בחיוב בתשלום האגרה.

10. סוף דבר – הריני פוטרת את התובע מתשלום מחצית האגרה. בהתאם על התובע לשלם אגרה בסך 2750 ₪. התובע רשאי לשלם את האגרה ב – 3 תשלומים שווים ורצופים בימים 1.3.2016, 1.4.2016 ו – 1.5.2016. המזכירות מתבקשת להמציא לתובע שוברים מתאימים לתשלום.

11. לשם קידום ההליך הריני מורה כמפורט מטה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ