אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ועד הט"מ נ' רשות שדות התעופה בישראל ואח'

ועד הט"מ נ' רשות שדות התעופה בישראל ואח'

תאריך פרסום : 23/04/2017 | גרסת הדפסה
סע"ש
בית דין אזורי לעבודה תל אביב - יפו
49145-01-17
18/04/2017
בפני השופטת:
רוית צדיק

- נגד -
תובע:
ועד הט"מ
עו"ד נועה בר שיר
עו"ד פולינה רשף
נתבעים:
1. רשות שדות התעופה בישראל
2. מיכאל וידל

עו"ד חיה הרמן
עו"ד גריגורי דנוביץ
עו"ד חן סומך
עו"ד ארז דגן
פסק דין
 

1.בפנינו עתירת התובע, ועד הנדסאים טכנאים ומהנדסים ברשות שדות התעופה בישראל, לביטול מכרז לתפקיד סמנכ"ל מנהל וארגון ברשות שדות התעופה (להלן: התפקיד).

 

רקע עובדתי ודיוני -

2.הנתבעת 1, רשות שדות התעופה (להלן: הרשות או הנתבעת), הינה תאגיד סטטוטורי שהוקם מכוח חוק רשות שדות התעופה, התשל"ז-1977 (להלן: חוק הרשות). השר הממונה על הרשות הוא שר התחבורה, כאשר מינויים ברשות נעשים בהתאמה למינוי עובדי מדינה, בהתאמות שנעשו על ידי הרשות באישור הממשלה (סעיף 25(א) לחוק הרשות, נוהל גיוס אושר על ידי הממשלה ביום 19.07.2012).

 

 

3.התובע, ועד ההנדסאים, הטכנאים והמהנדסים ברשות, הינו אחד משלושת הוועדים ברשות, המייצג כ-300 עובדים (להלן: התובע או הוועד).

 

4.הליך זה הינו חוליה נוספת בשרשרת ההליכים אשר מתנהלים בין הצדדים בשנים האחרונות. להלן נעמוד בתמצית על העובדות והרקע הדיוני הרלבנטיים להליך זה, כפי שסוכמו גם בפסק דינו של בית הדין הארצי מיום 1.3.17, (כב' הש' גליקסמן, כב' הש' דוידוב-מוטולה, כב' הש' פוליאק, ע"ע 57989-12-16, 58705-12-16, ועד ההנדסאים נ' רשות שדות התעופה, ניתן ביום 1.3.17, להלן: פסק הדין של בית הדין הארצי), וכן בפסק הדין סע"ש (ת"א) 28952-12-15 ועד הנדסאים, טכנאים ומהנדסים ברשות נ' רשות שדות התעופה בישראל, כב' הש' אירית הרמל, פורסם בנבו, ניתן ביום 28.11.16, להלן: פסק הדין האזורי השלישי).

 

המכרז הראשון 

5.בשנת 2012 ביקשה רשות שדות התעופה לאייש את משרת סמנכ"ל מנהל וארגון של הרשות. לשם כך פרסמה הרשות ביום 24.06.2012 מכרז פנימי לאיוש המשרה. מאחר ולא נמצא מועמד פנימי מתאים, פורסם ביום 22.07.2012 מכרז חיצוני לאיוש המשרה (להלן: המכרז הראשון). ועדת הבחינה של המכרז הראשון, אשר מנתה 5 חברים, בראשם מנכ"ל הרשות, מר יעקב גנות (להלן: מר גנות), בחרה במר מיכאל וידל לתפקיד ובהתאם לכך ביום 22.10.2012, מונה מר וידל לתפקיד הסמנכ"ל.

6.בהקשר זה נציין, כי מר וידל עבד משנת 1994 ברשות המיסים, כאשר בתפקידו האחרון שימש כמנהל המחוז הדרומי ברשות המיסים. עוד יצוין, כי מר וידל הינו חבר תנועת הליכוד וכיהן כיושב ראש המטה של שר התחבורה, מר ישראל כץ, בין השנים 2009-2011. עובדות רקע אלו רלבנטיות, לנוכח הטענות אותן מעלה התובע כנגד מינויו של מר וידל, בדבר היותו מינוי פוליטי, כפי שיפורט בהמשך פסק דיננו זה.

7.יומיים לאחר מינויו של מר וידל, פנה התובע לבית הדין האזורי לעבודה וערער על בחירתו של מר וידל לתפקיד. בית הדין ביטל את המכרז הראשון ופסק כי: "הצטברות העובדות הבאות: אי עמידה בנוהל, אי קיום פרוטוקולים בכל שלבי הסינון (כך שבהעדר ניקוד ופרוטוקולים, שיקולי הוועדה נותרו כמוסים) וסימני השאלה המתעוררים נוכח הסברי חברי הוועדה לבחירתו של וידל וניקוד הקריטריונים בשלב ההכרעה בין שלושת המועמדים הסופיים, כל אלה מוליכים למסקנה כי מדובר בפגמים היורדים לשורשו של עניין, אשר מצדיקים להורות על ביטולו של המכרז". בהתאם לכך, הורה בית הדין על פרסום מכרז חדש תוך 30 יום(סע"ש 41459-10-12 ועד המהנדסים והטכנאים נ' רשות שדות התעופה ואח', כב' הש' דגית ויסמן, פורסם בנבו, 18.8.13, פסקה 25 לפסק הדין, להלן: פסק הדין האזורי הראשון).

8.על פסק הדין הוגש ערעור על ידי כל הצדדים - הוועד, הרשות, מר וידל (ע"ע (ארצי) 35617-09-13, ניתן ביום 25.3.14, פורסם בנבו). הצדדים הגיעו להסדר מוסכם לפיו "פסק הדין של בית הדין קמא המבטל את המכרז לאיוש משרת סמנכ"ל מנהל וארגון ברשות שדות התעופה - יישאר על כנו. לאור זאת, יתקיים מכרז חדש ולמען הסר ספק, תקופת כהונתו של מר וידל לא תיחשב לעניין הוותק המוכח הדרוש למילוי אותה משרה".

המכרז השני-

9.ביום 25.04.2014 פורסם מכרז חיצוני. למכרז זה הגישו מועמדות 90 מועמדים, ביניהם מר וידל (להלן: המכרז השני).

10.ביום 13.07.2014 עתר הוועד לבית הדין בנוגע להליכי המכרז השני (כב' השופטת אופירה דגן-טומכר , סע"ש (ת"א) 24656-07-14 ועד הט"מ נ' רשות שדות התעופה, פורסם בנבו, ניתן ביום 24.06.2015, להלן: פסק הדין האזורי השני). בפסק הדין האזורי השני קבע בית הדין כי "הליך המיון הראשוני היה פגום ובמסגרתו נפסלו מועמדים בכירים וראויים ביותר בלא הצדק של ממש, באופן שאינו יכול שלא לעורר חשד שמא הדבר נעשה בכוונת מכוון" (פיסקה 48 לפסק הדין(. עוד נקבע, בהתייחס למיון הראשוני, כי "הקריטריונים נקבעו לאחר שוועדת המיון ידעה בבירור מיהם המועמדים במכרז, ובפרט מיהם המועמדים הבולטים שנתוניהם מרשימים ביותר, ומי מהם יוכל לעמוד באיזה מן הקריטריונים" (פיסקה 61 לפסק הדין). בית הדין המשיך וקבע בפסק הדין האזורי השני, כי לאור הפגמים החמורים בהתנהלות הוועדה ולאור תוצאות המיון הראשוני יש מקום להתערב בהחלטת ועדת המיון הראשוני (פסקאות 72-75 לפסק הדין). נפסק, כי מטעמי יעילות הליכי המכרז יימשכו; מועמדים נוספים שנפסלו במיון הראשוני יוזמנו למבחני מיון במכון החיצוני; בפני ועדת הבוחנים יובאו עשרת המועמדים אשר יקבלו את הציונים הגבוהים ביותר במבחני ההתאמה; הרשות תפעל, במידת הצורך בהתייעצות עם נציבות שירות המדינה ו/או היועץ המשפטי לממשלה, על מנת להבטיח שחברי ועדת הבוחנים שימונו ונציגי הציבור בפרט יהיו נעדרי זיקה למי מהמועמדים. כן נפסק, כי מר וידל ימשיך לכהן בתפקידו עד לסיום המכרז.

11.הוועד והרשות ערערו על פסק דין זה (ע"ע (ארצי) 18843-07-15 ועד הנדסאים טכנאים ומהנדסים ברשות שדות התעופה נ' רשות שדות התעופה בישראל, פורסם בנבו, מיום 21.09.2015). בית הדין הארצי קיבל את פסק דינו של בית הדין האזורי מטעמיו ובהתאם דחה את ערעור הרשות וכן את עיקר ערעור הוועד. עם זאת, בית הדין התערב בסעד שנפסק וקבע כי "הרשות תזמין את כל המועמדים שעמדו בתנאי הסף (כמפורט בסעיף 23 לעיל) למבחני התאמה ... ...ועדת המכרזים תקבע את מספר המועמדים שיובאו בפניה, ובלבד שלא יפחת מעשרה. וידל יוותר בתפקידו עד לסיום הליכי המכרז, אך ככל שאלו לא יסתיימו עד ליום 31.12.15 - יהיה רשאי הוועד לפנות לבית דין זה ולבקש את סיום העסקתו" .

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ