אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> סע"ש 47122-09-12.13

סע"ש 47122-09-12.13

תאריך פרסום : 11/12/2014 | גרסת הדפסה
סע"ש
בית דין אזורי לעבודה ירושלים
47122-09-12
13/11/2014
בפני השופטת:
דיתה פרוז'ינין

- נגד -
התובע:
חמזה סואחרה
עו"ד אחמד אבו קטיש
הנתבע:
אליפור את גוסטב בע"מ
עו"ד אשר אביטן
פסק דין
 

 

1.התובע עבד אצל הנתבעת מיום 15.7.09 ועד 2.7.12, במועד זה פוטר. טענתו העיקרית של התובע הינה כי פוטר בלא שימוע, וכי לא שולמו לו פיצויי פיטורים ודמי הודעה מוקדמת. כמו כן נתבעים דמי הבראה והחזר ניכויים שנוכו משכרו שלא כדין. הנתבעת מכחישה זאת וטוענת כי זכויות התובע שולמו לו במלואן, ויש לדחות את תביעתו.

נדון בטענות כסדרן.

 

2.פיטורי התובע

כאמור התובע פוטר ביום 2.7.12. במכתב הפיטורים (נספח ב' לתצהיר מר אביאל אליפור, מנכ"ל הנתבעת) נכתב כי חרף ההתראה בשימוע מיום 10.6.12, התובע הוסיף להיעדר מפרויקט של הנתבעת שבו עבד התובע אצל "רמי לוי שיווק השקמה" (להלן - רמי לוי). בשל כך נגרמו לנתבעת נזקים קשים והוחלט לפטרו. על טענה זו חזרה הנתבעת גם בכתב ההגנה (סעיף 10 לכתב ההגנה המתוקן). הנתבעת מוסיפה כי היעדרויותיו אלה של התובע מצדיקות שלילת פיצויי פיטורים. התובע טוען מנגד כי פוטר בלא סיבה.

 

3.לכתב ההגנה המתוקן צורף פרוטוקול שימוע (נספח א') על פיו ביום 10.6.12 התקיימה שיחה בין התובע לבין מר אליפור ומר יאסר מטר, מנהלו הישיר. הצדדים שוחחו על היעדרותו של התובע מפרויקט של הנתבעת אצל רמי לוי. מר אליפור התייחס לתלונתו של מר אוריאל שמסיאן, האחראי מטעם חברת רמי לוי, כי התובע לא הגיע לחנות אף שכך סוכם עמו, מבלי ליידע את הקב"ט שהגיע במיוחד למקום. בפרוטוקול לא נרשמה תגובת התובע לטענות אלה, וצוינה רק בקשתו לתשלום הוצאות עבור השימוש ברכבו של אחיו אחמד בסך של 200 ₪ ליום.

התובע טוען כי לא התקיים שימוע, כי לא הועלו נגדו טענות כלשהן במהלך עבודתו, וכי "מסמך (ה) שימוע של הנתבעת הוא מפוברק ולא היה כזה" (סעיפים 2, 12-13 לתצהירו). עם זאת אישר התובע כי אכן היה ויכוח בינו לבין מר אליפור בנוגע להוצאות הרכב של אחיו, שבו השתמש כדי להגיע לעבודה (סעיף 17 לתצהירו).

לתצהירו של מר אליפור צורף מכתב מרמי לוי מיום 7.6.12, התומך בטענות הנתבעת כפי שהן מופיעות בפרוטוקול השימוע. כמו כן סמיכות הזמנים בין המכתב מרמי לוי (7.6.12) לבין השיחה (10.6.12) תומכת בטענת הנתבעת כי אכן התקיימה שיחה בעקבות היעדרות התובע מהעבודה אצל רמי לוי. נוסיף כי התובע הכחיש את קיומו של השימוע אך לא התייחס כלל, לא בכתב התביעה המתוקן, ולא בתצהירו או בסיכומיו, לטענות דבר היעדרויותיו מהעבודה בפרויקט אצל רמי לוי. מטעם זה וגם מן הטעמים שפורטו לעיל הגענו לכלל מסקנה כי התובע אכן נעדר התובע מעבודתו אצל רמי לוי.

אף כי מדובר בהיעדרות בת 4 ימי עבודה בלבד בחודש יוני (ראו הרשום בתלוש השכר), ולא בהיעדרויות רבות כפי שנטען, התובע לא נתן לכך הסבר מניח את הדעת. יתר על כן המעביד רשאי לנהל את מפעלו לפי שיקול דעתו, הבנתו ושיפוטו (עע (ארצי) 17365-11-11 פלונית נגד עיריית יהוד, ניתן היום 5.3.14). ההחלטה על פיטורי עובד היא חלק מהפררוגטיבה הניהולית השמורה למעביד, ובית הדין לא יתערב בהחלטתו לעשות כן אלא במקרים יוצאי דופן, ובעיקר כאשר מדובר בפיטורים אסורים על פי דין. בענייננו, וכפי שפורט לעיל, שוכנענו כי התובע פוטר בשל הטענות בעניין עבודתו אצל רמי לוי. אין מדובר בפיטורים אסורים על פי דין. לפיכך יש לדחות את טענת התובע כי פוטר פיטורים שרירותיים. התובע טוען עוד כי פוטר בעל פה ולא בכתב (סעיף 4 לכתב התביעה המתוקן). משהוצג לפנינו מכתב פיטורים (נספח ב' לכתב התביעה המתוקן), יש לדחות אף את טענתו זו של התובע.

 

4.האם זכאי התובע לפיצויי פיטורים ולדמי הודעה מוקדמת

מאחר שהתובע פוטר, ועל כך אין מחלוקת, על הנתבעת לשלם לו פיצויי פיטורים ודמי הודעה מוקדמת. הנתבעת טוענת כי נסיבות פיטוריו של התובע מצדיקות שלילת פיצויי פיטורים, ומכל מקום לפנים משורת הדין שולמו לתובע פיצויי פיטורים ודמי הודעה מוקדמת: לטענת הנתבעת שולם לתובע סך של 6000 ₪ בשתי המחאות ועוד 5000 ₪ במזומן (סעיף 13 לתצהיר מר אליפור, נספחים ו-ז).

 

5.סעיפים 16-17 לחוק פיצויי הפיטורים, התשכ"ג - 1963 (להלן - חוק פיצויי פיטורים) מאפשרים פיטורי עובד בלא פיצויי פיטורים בנסיבות המפורטות בהם. על פי הוראת סעיף 16 לחוק פיצויי פיטורים ניתן לשלול פיצויי פיטורים מעובד על פי הוראות הסכם קיבוצי. בענייננו, לא הוכח כי חל הסכם כזה על הצדדים ועל כן סעיף 16 אינו רלבנטי לענייננו. סעיף 17 לחוק קובע כי בית הדין רשאי לשלול פיצויי פיטורים בנסיבות המצדיקות את שלילתם. עם זאת שלילת פיצויי פיטורים ותמורת הודעה מוקדמת נעשית במשורה, במקרים קיצוניים ביותר (ע"ע 1126/00 מלון עציון בע"מ – אביעזר שרוני, ניתן ביום 22/10/02) שכן הפיטורים כשלעצמם, אף תוך כדי תשלום פיצויי פיטורים, הינם עונש כבד (דב"ע לא/3-3 רים בע"מ – נסים יוסף, פד"ע ב' 215, 219). הנתבעת טוענת כי התובע נעדר מספר רב של פעמים (סעיף 12 לתצהיר מר אליפור). ככלל היעדרויות מן העבודה אינן מצדיקות שלילת פיצויי פיטורים אלא במקרים מיוחדים, ואולם, כפי שהובהר לעיל התובע נעדר 4 ימים בלבד (על פי תלושי השכר). היעדרות מעין זו בוודאי שאינה מצדיקה שלילת פיצויי הפיטורים ודמי הודעה מוקדמת. לפיכך על הנתבעת לשלם לתובע פיצויי פיטורים ודמי הודעה מוקדמת.

 

6.האם שולמו לתובע פיצויי פיטורים ?

התובע טוען כי ממוצע שכרו עמד על סך של 5,500 ₪ לחודש (סעיף 5 לכתב התביעה). לטענת הנתבעת שכרו של התובע היה 4,381 ₪ לחודש בלבד (סעיף 11 לכתב ההגנה המתוקן). תלושי השכר אינם מסייעים בקביעת גובה שכרו של התובע, שכן שכר היסוד שלו השתנה מדי חודש ונע בין 2300 ₪ ל- 5000 ₪. יתר על כן, בחלק מתלושי השכר שכר היסוד היה נמוך משמעותית מהסכומים שקיבל התובע עבור שעות נוספות. כך למשל בחודש 4/2012 היה שכר היסוד של התובע 2,282 ₪, ואילו התשלום בגין שעות נוספות הגיע ל-4,887 ₪. בחודש 5/2012 קיבל התובע כ- 9000 ₪ עבור שעות נוספות ושכר היסוד היה 82 ₪ בלבד. בשל ליקויים אלה בתלושי השכר של התובע אנו מקבלים את טענת התובע וקובעים כי שכרו היה 5,500 ₪ לחודש. אי לכך ובהתאם לתקופת עבודתו על הנתבעת לשלם לתובע פיצויי פיטורים בסך של 16,500 ₪.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ