אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> סע"ש 32450-03-14

סע"ש 32450-03-14

תאריך פרסום : 14/08/2016 | גרסת הדפסה
סע"ש
בית דין אזורי לעבודה חיפה
32450-03-14
03/01/2016
בפני השופטת:
מיכל נעים דיבנר

- נגד -
התובעת:
לפידות מדיקל יבוא ושיווק בע"מ
הנתבע:
אורי גרא
החלטה

 

 

1.בדיון שהתקיים ביום 31.12.15, הסכימו הצדדים ביחס למרבית המחלוקות שנותרו ביניהם באשר לגילוי במסמכים ספציפיים. החלטה זו נועדה להכריע במחלוקת שהצדדים (להלן: לפידות ו-גרא) לא סיימו בהסכמה (עמ' 51, ש' 1).

2.לפידות ביקשה להורות לגרא לגלות את המסמכים הבאים: תלושי שכר, חשבוניות, קבלות בגין עבודה שסיפק גרא לכל גורם מחודש ינואר 2014 ועד היום; ההסכמים שנכרתו בין גרא או מי מטעמו לבין צד שלישי כלשהו אשר זיכו אותו או צפויים לזכות אותו בתשלומים כלשהם מחודש ינואר 2014 ועד היום; הצהרות ודיווחי מס שהוגשו על ידי גרא לרשויות בשנים 2013-2014; כלל החשבוניות שסיפקה חברת פארמידאס החל מיום הקמתה ועד היום.

לטענת לפידות על גרא לגלות לה את המסמכים האמורים, וזאת על מנת שתוכל לוודא מה מכלל פעילויותיו לאחר עבודתו אצלה מפר את חובותיו על פי חוזה העבודה (להימנע מתחרות) וכן לדעת מהם התקבולים שהגיעו אליו בעקבות פעילות לא חוקית זו.

לטענת גרא, מדובר במסע דיג, שכן אין בפני לפידות כל טענה ביחס לפעילות מפרה מסויימת, אלא רק חשש אשר מלווה בבקשה גורפת לגילוי כלל המסמכים שלו ושל החברה בבעלותו, תוך חדירה מופרזת לפרטיותם ולנתונים עסקיים שאין עילה לחשוף אותם.

3.תקנה 46(א) לתקנות בית הדין לעבודה (סדרי דין), התשנ"ב-1991 (להלן – תקנות סדר הדין), קובעת כי בית הדין רשאי ליתן צו למסירת פרטים נוספים או לגילוי ועיון במסמכים, "אם היה סבור שיש צורך בכך כדי לאפשר דיון יעיל או כדי לחסוך בהוצאות". בבסיס הליכי הגילוי והעיון במסמכים עומדים שני אינטרסים – אינטרס היעילות, שמשמעו היכולת של כל צד להכין כראוי את התשתית הראייתית לטיעוניו בהליך, בלא שיופתע על ידי יריבו ואינטרס גילוי האמת העובדתית, באמצעות חשיפת המסמכים הרלוונטיים (יצחק עמית, קבילות, סודיות חיסיון ואינטרסים מוגנים בהליכי גילוי במשפט האזרחי – ניסיון להשלטת סדר, ספר אורי קיטאי, נבו הוצאה לאור בע"מ, (תשס"ח, 2007) 247, 248).

4.הסמכות להורות על גילוי מסמכים מסורה לשיקול דעתה של הערכאה הדיונית היכן שיש בגילוי כזה כדי לאפשר דיון יעיל או חסכון בהוצאות. המבחן העיקרי שעל בסיסו תיבחן בקשה לגילוי מסמכים הוא מבחן הרלוונטיות. על המבקש להצביע על קיומה של זיקה ברורה בין המסמכים שגילויים מתבקש לבין טענותיו בהליך העיקרי. זוהי הרלוונטיות במובנה הצר. בהיעדרה, אין להיעתר לבקשת הגילוי. מאידך, לא די בהתקיימות רלוונטיות במובנה הצר, שכן על המבקש להוסיף ולהצביע על אינטרס בר הגנה המצדיק את גילוי המסמכים המבוקש על ידו. בהתקיימם של אלה יש להמשיך ולבדוק האם בקשת הגילוי מוצדקת בשים לב לאיזון בין האינטרסים של מבקש הגילוי, מחד, ושל הצד השני, מאידך, על רקע נסיבותיו של המקרה (ע"ע (ארצי) 494/06 מדינת ישראל – אבנצ'ק, מיום 28.3.07; ולאחרונה ברע 54124-06-12 דיוינסקי - HSBC Private Bank (Suisse) SA ואח', מיום 7.3.11).

5.במקרה הנדון, גרא פוטר מלפידות ביום 16.2.14, כאשר לאחר פיטוריו גילתה לפידות מסמכים שונים המחשידים את גרא בניסיון לחתור תחתיה ולסייע למתחרים ו/או לתחרות כנגדה, כניגוד לחובותיו על פי הדין ועל פי חוזה העבודה. לאחר תקופה מסויימת שחלפה מאז סיום עבודתו בלפידות, החל גרא לפעול במסגרת חברת פארמידאס בע"מ.

בדיון שהתקיים ביום 18.2.15 טענה ב"כ גרא: "ביולי אוגוסט 2014 נוצר קשר עסקי בין CWT לנתבע (גרא, מ.נ.ד) והם הקימו חברה חדשה שכלל לא עוסקת כרגע בתחום החבישות" (עמ' 40, ש' 13).

כאשר נשאל ב"כ לפידות האם יש לו טענות כנגד פעילותו של גרא במסגרת חברת פארמידאס, השיב "אני לא יודע" (עמ' 42, ש' 21) וחזר על דברים דומים, כאשר נתבקש לחדד את עמדת לפידות (עמ' 43, ש' 6). בנסיבות אלו, כאשר הובהר שפעילותה של חברת פארמידאס אינה חלק מעילות התביעה בתיק דנן וכאשר גרא הבהיר – ולא נסתר – כי פרט להכנסות מחברת פארמידאס ומהמוסד לביטוח לאומי, לא היו לו הכנסות אחרות מאז פוטר מלפידות (עמ' 48, ש' 5) – הרי שכל המסמכים שלפידות מבקשת לגלותם אינם רלוונטיים להליך, אפילו לא במובן הצר של המושג. בקשת לפידות לגלות מסמכים אלו, מבלי שהיא מעלה כל טענה כנגד פעילותו של גרא במסגרת פארמידאס, הינה אכן מסע דיג גרידא ואין בידי לקבל זאת, במיוחד אל מול העובדה כי מדובר בחשיפת כלל המסמכים העסקיים של החברה (לאחר שמסמכי הקמת החברה ותיק החברה ברשם החברות נבדקו על ידי לפידות).

6.לפיכך, בקשת לפידות, על כלל רכיביה, נדחית.

7.גרא ביקש לגלות לו את דו"חות המכירות שבוצעו מטעם לפידות באמצעותו, במסגרת העסקתו של גרא בלפידות וזאת ביחס לשנים 2013-2015. בנוסף ביקש את דו"חות המכירות שהוא ביצע במסגרת תפקידו בלפידות בשלוש שנות העסקתו האחרונות.

לטענתו של גרא, המסמכים אמורים ללמד על היקף המכירות שלו מכלל המכירות של לפידות, בכדי להצביע על כך שלא רק שהיה עובד מסור ונאמן ללפידות, אלא גם עובד שסייע משמעותית בהכנסות החברה, עד ליום פיטוריו.

לפידות טוענת להעדר רלוונטיות, שכן יכולות המכירה ו/או היקף המכירות של גרא, אינן עומדות לדיון, אלא רק פעולות בהן נקט, בניגוד לחוזה העסקתו ולחובותיו על פי דין.

8.לאחר בחינת הבקשה אל מול העקרונות שפורטו לעיל, אני סבורה כי היא נעדרת בסיס. מדובר בבקשה למסמכים רבים ומפורטים, שנועדו לקדם עניין שאינו במחלוקת. לפידות לא העלו בשום שלב כל טענה כנגד היקפי המכירות של גרא, אלא רק כנגד נאמנותו לחברה, כעולה ממעשים מסוימים עליהם הצביעה לפידות. לפידות לא טענה שכתוצאה מחוסר הנאמנות הנטען על ידה, מכר גרא פחות מוצרים למי מלקוחותיה. בנסיבות אלו, מבוקש לגלות מסמכים שאינם נוגעים למחלוקת עובדתית בתיק ועל כן אינם נחוצים במסגרת הליך זה.

9.לאור האמור לעיל – שתי הבקשה נדחות ומכאן שכל צד ישא בהוצאותיו.

10. התיק יובא לעיוני ביום 10.1.16 לכל המאוחר.

11.זכות להגיש בקשת רשות ערעור לבית הדין הארצי לעבודה בירושלים בתוך 15 ימים מהיום.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ