אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> סונול ישראל בע"מ ואח' נ' צ.א.מ.א הובלת דלק בע"מ ואח'

סונול ישראל בע"מ ואח' נ' צ.א.מ.א הובלת דלק בע"מ ואח'

תאריך פרסום : 10/03/2014 | גרסת הדפסה
פר"ק
בית המשפט המחוזי חיפה
718-07
05/03/2014
בפני השופט:
עדי זרנקין

- נגד -
התובע:
1. צ.א.מ.א הובלות דלק בע"מ בפירוק
2. אפיקי אנרגיה לישראל בע"מ בפירוק שתיהן

הנתבע:
1. ישעיהו איבי
2. אסף איבי שניהם
3. איתן מוטעי
4. אפיקי אנרגיה (2003) בע"מ
5. א.ש רויאל ייזום והשקעות בע"מ
6. תתה את תתה בע"מ
7. פינו ביגוד (2002) בע"מ כולן

החלטה

שלוש בקשות שאוחדו לבקשה אחת (בקשה 30 מיום 29.3.12, בתיק פר"ק 6432-12-08, בקשה 25 מיום 26.12.11, בתיק פר"ק 6432-12-08 ובקשה 77 מיום 25.1.12, אוחדו לבקשה 87 בתיק זה) של עו"ד שחר בן מאיר (להלן- "המפרק"), מפרקן של חברות צ.א.מ.א הובלת דלק בע"מ (להלן- "צאמא") ואפיקי אנרגיה לישראל בע"מ (להלן- "אפיקי אנרגיה", לשם הנוחות יכונו שתי החברות יחדיו "החברות בפירוק"), להרים את מסך ההתאגדות ביחס לשתי החברות שבפירוק ולחייב את המשיבים 1- 3, לשלם לקופות החברות שבפירוק, סך של כ- 100 מיליון ש"ח, בהתאם לסעיפים 373- 374 בפקודת החברות [נוסח חדש], תשמ"ג- 1983 (להלן- "הפקודה").

הצדדים לבקשה

1.המשיב 1, מר ישעיהו איבי (להלן- "איבי") היה בעל השליטה בחברות שבפירוק, והוא בעל השליטה בקבוצת חברות הכוללות, בין היתר, את המשיבה 4, חברת אפיקי אנרגיה (2003) בע"מ (להלן- "אפיקי אנרגיה 2003"), המשיבה 5, חברת א.ש. רויאל ייזום והשקעות בע"מ (להלן- "רויאל"), המשיבה 6, חברת תתה את תתה בע"מ (להלן- "תתה") והמשיבה 7, פינו ביגוד (2002) בע"מ (להלן- "פינו ביגוד"). על פי תצהירו של איבי, הוא הרוח החיה בכל החברות והוא בעל השליטה בהן, על אף שמבחינה פורמאלית הוא אינו רשום כבעל מניות או כבעל תפקיד.

2.המשיב 2, מר אסף איבי (להלן- "אסף") הינו בנו של איבי והוא משמש כבעל מניות ומנהל בחברות שבשליטת אביו, בין היתר, כיהן אסף כדירקטור יחיד של חברת אפיקי אנרגיה, שבפירוק כאמור, והוא אף מחזיק ב- 99% ממניותיה. את יתר מניות אפיקי אנרגיה, בשיעור 1%, מחזיקה חברת אפיקי אנרגיה 2003.

3.המשיב 3, מר איתן מוטעי (להלן- "מוטעי") שימש כעובד בחברות שבשליטת איבי. בזמנים הרלוונטיים לבקשה זו, מוטעי היה נתון בהליכי פשיטת רגל, וכנראה מטעם זה לא היה לו כל מעמד פורמאלי בחברה, אף כי ניהל את עסקיה בפועל.

יצוין, כי במסגרת הליכי הפירוק של צאמא, הגיש המפרק בקשה כנגד מוטעי, לחייבו באופן אישי לשלם לקופת הפירוק של צאמא, סך של 240,000 ש"ח. ביום 31.5.11 קיבלתי את הבקשה (פר"ק 2668-08-09) וחייבתי את מוטעי לשלם סך זה לקופת הפירוק, שכן, בין היתר, הוכח בפניי כי מוטעי השתמש בכספים המגיעים לחברת צאמא מחברת פז חברת נפט בע"מ, לצורך כיסוי חובותיו האישיים כלפי פז.

התשתית העובדתית המהווה רקע לבקשה

4.ביום 6.4.08 ניתן צו לפירוק חברת צאמא, בעילה של חדלות פירעון, ועו"ד שחר בן מאיר מונה לשמש כמפרקה. בעלת המניות היחידה בחברת צאמא היא חברת אפיקי אנרגיה, לגביה ניתן צו פירוק ביום 16.3.09 (בתיק פר"ק 6432-12-08), ועו"ד שחר בן מאיר מונה לשמש אף כמפרקה.

בבקשתו, נסמך המפרק על ממצאים שמצא עקב פעילותו וחקירתו את מצב החברות עוד מעת ששימש מנהל מיוחד, כאשר את הבקשה שלפניי, הוא השתית, בעיקר, על שלוש פרשיות בהן היו מעורבים כל שלושת המשיבים.

המפרק צייר תמונה עגומה על התנהלותם של המשיבים כנושאי משרה בחברות שבפירוק עובר לפירוקן, שיש בה, לעמדתו, כדי להצדיק הטלת אחריות אישית עליהם. המפרק מנה שורה של פעולות שבוצעו במהלך ניהול החברות, ובין היתר, נטען כי המשיבים ביצעו את הדברים הבאים: עירוב נכסים, דיווחים כוזבים ברישומי הנהלת החשבונות ובדיווחים לרשויות המס, העדפת נושים והברחת נכסים.

לטענת המפרק, אחריותם האישית של המשיבים לחובות החברות שבפירוק נובעת מהפעולות שבוצעו בפועל, ו/או בשל עצימת עיניהם מן הפעולות האמורות. לעמדת המפרק בכל אחת מהפעולות שיצוינו להלן, ובוודאי בשל משקלן המצטבר יש כדי להקים עילה לחיוב המשיבים מכח סעיפים 373- 374 לפקודת החברות.

פרשת "ע.ב תבור"

5.בטרם פירוקה, חברת צאמא עסקה בעסקי דלק, ובין היתר הייתה, ביחד עם אחרים, הבעלים של מקרקעין בכרמיאל, עליהם נמצאת תחנת דלק, וזאת באמצעות החזקת 25% ממניות חברה בשם ע.ב תבור יזמות (2001) בע"מ (להלן- "ע.ב תבור"), שהינה איגוד מקרקעין אשר בבעלותו הנכס בכרמיאל.

יצוין, כי את עסקי הדלק, באמצעות צאמא, כמו גם עסקים אחרים בתחום הדלק, ניהל בעבר איבי, עד אשר עזב את הארץ לקנדה, ככל הנראה מאימת נושיו. למרות שעזב את הארץ, המשיך איבי, ממקום מושבו, להפעיל את עסקי הדלק שהותיר בישראל, באמצעות מוטעי ובנו אסף, אשר היה בעל השליטה בחברת צאמא, באמצעות החזקת מניות בחברת אפיקי אנרגיה, וכן שימש כמנהל יחיד של החברה בפירוק החל מיום 10.8.06.

באופן פורמאלי, אם כן, השליטה בחברת צאמא הייתה בידי אסף, אף כי נתברר כי עסקיה נוהלו, ב"שלט רחוק", על ידי איבי, ועל ידי נציגו- מנהל עסקיו, מוטעי.

6.ביום 28.2.07 מכרה צאמא את חלקה בחברה ע.ב. תבור הנ"ל, לחברה אחרת בשם "מ.א.ג. תבור (2001) בע"מ" (להלן- "הרוכשת"), תמורת סך של 1,130,000 ₪.

בהתאם להוראות ההסכם, סכום המכירה היה אמור להיות מופקד בנאמנות אצל עו"ד אליעד שחם, אשר שימש כנאמן של שני הצדדים (להלן- "עו"ד שחם") וזה היה אמור להעבירו אל צאמא, בהתקיים התנאים המנויים בהסכם, וביניהם, העברת המניות בחברה בעלת המקרקעין לידי הרוכשת.

ביום 1.3.07 בוצעה העברת המניות הנ"ל, וביום 11.3.07 הועברה התמורה בגין העסקה, באמצעות המחאה על הסך של 1,125,000 ₪, אשר נמשכה לפקודת עו"ד שחם כנאמן. התמורה אשר הייתה מגעת לצאמא, בגין העסקה הנ"ל, לאחר תשלומי מיסים, עמדה על סך של 900,000 ₪.

ביום בו הועברה התמורה בגין העסקה לידי עו"ד שחם, דהיינו ביום 11.3.07, הגיעו אל משרדו של עו"ד שחם מוטעי ואסף, ובידם ההמחאה על הסך של 900,000 ש"ח. על פי בקשתם של הללו, ומשבשלו התנאים לכך על פי ההסכם, שיחרר עו"ד שחם מתוך כספי הנאמנות סך של 900,000 ₪.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ