אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> סוכנות לביטוח (1996) ואח' נ' י.ע. מוטורס בע"מ ואח'

סוכנות לביטוח (1996) ואח' נ' י.ע. מוטורס בע"מ ואח'

תאריך פרסום : 28/04/2013 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום נצרת
19059-08-09
14/04/2013
בפני השופט:
עירית הוד

- נגד -
התובע:
רוני קפלן סוכנות לביטוח (1996) בע"מ ח.פ. 512340456
הנתבע:
י.ע. מוטורס בע"מ ח.פ. 513560516
פסק-דין

פסק דין

רקע ותמצית טענות הצדדים

לפני תביעה ותביעה שכנגד.

את התביעה העיקרית המקורית כספית חוזית על סך 896,443 ₪ הגיש רוני קפלן (להלן: "קפלן") נגד י.ע מוטורס בע"מ (להלן: "מוטורס") בהליך של סדר דין מקוצר.

במסגרת כתב התביעה טען קפלן, כי בשנת 2004 הלווה למוטורס סך של 100,000$ ונחתם בין הצדדים הסכם הלוואה ביום 17.11.04. במסגרת ההסכם נקבע, כי מועד הפירעון הינו עד יום 17.11.05 ונקבעו בהסכם ריבית פיגורים ופיצוי מוסכם בגין הפרת ההסכם. סך הכסף במזומן שמסר התובע לנתבע הינו 438,000 ₪.

קפלן טוען, כי זמן רב לאחר מתן ההלוואה, התנהל בין הצדדים משא ומתן להקמת מבנה משותף על מקרקעין של מוטורס. לטענתו, במסגרת ההסכם התחייבה מוטורס לשעבד לו את המקרקעין כנגד מתן ההלוואה. מוטורס לא פעלה בהתאם למוסכם ולא שיעבדה את המקרקעין האמורים. עוד טען, כי בסופו של יום לא הבשיל המשא ומתן שהתנהל בין הצדדים לכדי הסכם. לטענתו, בהסכם ההלוואה צוין בכתב יד, כי ככל שלא תוחזר ההלוואה הרי שקפלן יהיה הבעלים של חלק מהקרקע שווה ערך להלוואה. קפלן טוען, כי בניגוד לאמור בהסכם לא הועברה לידיו בעלות במקרקעין ומוטורס אף מקימה על המקרקעין מבנה מבלי שקיבלה הסכמתו.

לטענת קפלן, כאשר הגיע מועד פירעון ההלוואה פנה למוטורס לשם החזרת ההלוואה אולם מאחר והתנהל בין הצדדים משא ומתן לשם הקמת מבנה משותף הסכים להמתין להתקדמות במשא ומתן. משלא הבשיל המשא ומתן, פנה למוטורס במספר הזדמנויות לשם השבת ההלוואה אולם פניו הושבו ריקם. קפלן טוען, כי במכתב בא כוחו מיום 26.5.09 התבקשה מוטורס להסדיר חובה וצוין מפורשות, כי קפלן אינו מעוניין בהצעת מוטורס לשותפות בהקמת מבנה ועל כן עליה להשיב את ההלוואה אשר הייתה אמורה להיפרע בשנת 2005. לטענתו, מוטורס מתחמקת, בטענות שווא, מלהשיב לו את ההלוואה. קפלן טוען, כי על מוטורס לשלם לו סך של 438,000 ₪ בצירוף ריבית וכן פיצוי מוסכם בסך 47,260 ₪.

ביום 2.9.09 הוגשה בקשה לתיקון כתב התביעה כך ששם התובעת יהיה רוני קפלן סוכנות לביטוח (1996) בע"מ (להלן: "סוכנות הביטוח") מאחר ונטען, כי חברה בבעלות קפלן היא זו שנתנה למוטורס את ההלוואה נשוא התובענה. בהתאם להחלטה מיום 3.9.09 תוקן כתב התביעה כמבוקש.

מוטורס הגישה בקשת רשות להתגונן וטענה, כי כתב התביעה מציג תמונה חלקית ומטעה לפיה ההתקשרות בין הצדדים בנוגע להלוואה עמדה בפי עצמה. מוטורס טוענת, כי כתב התביעה מתייחס בצורה שולית ואגבית למשא ומתן שהתנהל בין הצדדים, באופן המסתיר את ההקשר האמיתי והנכון של הדברים.

מוטורס טוענת, כי סוכנות הביטוח ביקשה לרכוש ממנה שטח במבנה ולצורך כך שילמה לה מקדמה. מאחר וטרם נכרת הסכם מכר הוגדרה המקדמה כהלוואה במסגרת הסכם ההלוואה. מוטורס טוענת, כי סוכנות הביטוח חזרה בה מהחלטתה לרכוש שטח במבנה וכתוצאה מכך נגרמו לה נזקים המתקזזים נגד מלוא סכום התביעה ואף נותרת יתרה. לטענתה, נגרמו לה נזקים בסך של 1,583,000 ₪ בגין חזרתה של סוכנות הביטוח מהעסקה ולאחר הפחתת סכום המקדמה שקיבלה מסוכנות הביטוח, נותר לסוכנות הביטוח חוב כלפיה בסך של 1,112,072 ₪, אשר עולה על סכום התביעה ועל כן אף ביקשה להגיש תביעה שכנגד. לבקשה צורף תצהירו של מר עופר רגב המשמש כמנהל אצל מוטורס.

בהחלטה מיום 4.11.09, ובהתאם להסכמת הצדדים, ניתנה למוטורס רשות להתגונן ונקבע, כי התצהיר התומך בבקשת הרשות להתגונן ישמש כתב הגנה בתובענה.

מוטורס הגישה תביעה שכנגד על סך 1,145,000 ₪ נגד קפלן וסוכנות הביטוח. לטענתה, היא ביקשה להקים מבנה שישמש כמוסך שירות ותיקון כלי רכב ואולם תצוגה של רכבים וסוכנות הביטוח וקפלן ביקשו לרכוש ממנה שטח במבנה. לטענתה, לצורך כך שילמה לה סוכנות הביטוח מקדמה אשר הוגדרה כהלוואה, מאחר וטרם נכרת חוזה מכר.

מוטורס טוענת, כי התאימה את תוכניות המבנה לצרכי סוכנות הביטוח וכעבור מספר שנים חזרו בהם סוכנות הביטוח וקפלן מההחלטה לרכוש שטח במבנה. בשל כך, נאלצה לשנות את תוכנית המבנה ומקום בו לא ניתן היה לעשות כן היא בנתה בעלות גבוהה יותר ובשל כך נגרמו לה נזקים כבדים.

לטענת מוטורס, במקור היא תכננה לבנות מבנה חד מפלסי בעל קירוי קל, בהתאם לדרישות יבואן כלי הרכב אשר אמורים היו להיות מוצגים במבנה. תוך כדי תכנון המבנה נוצר קשר בינה לבין קפלן וסוכם, כי הוא ירכוש ממנה שטח במבנה, בכדי שישמש את סוכנות הביטוח עבור משרדיה. קפלן ביקש למקם את משרדי סוכנות הביטוח במפלס נפרד מהמוסך ואולם התצוגה והיא נעתרה לבקשתו להתאים את המבנה לצרכיה של סוכנות הביטוח.

מוטורס טוענת, כי ביום 12.7.04 חתמו היא וקפלן על זיכרון דברים ונספח לו ולפיהם היא תמכור לקפלן שטח של 750 מ"ר בקומה השנייה של המבנה. במסגרת זיכרון הדברים נקבע, כי הצדדים יחתמו על הסכם המסדיר את כל פרטי ההתקשרות. לטענתה, היא החלה בהתאמת תוכניות המבנה לדרישת קפלן. עוד טענה, כי עסקינן בשינוי מהותי של התכנון וכי בין היתר נדרשו הוספת כלונסאות, תקרת בטון במקום גג פלדה, רמפת עליה של כלי רכב לגג המבנה, פיר מעלית וחדר מדרגות. מוטורס ציינה, כי אשתו של קפלן נפגשה עם אדריכל המבנה לצורך התאמת תוכניות המבנה לצרכיה של סוכנות הביטוח.

לטענתה, ביום 17.11.04 היא וסוכנות הביטוח חתמו על הסכם הלוואה לפיו שילמה לה סוכנות הביטוח סך של 100,000$ בשני תשלומים. לטענת מוטורס, סוכנות הביטוח נדרשה לשלם מקדמה אשר הוגדרה כהלוואה. עוד טוענת, כי הסכם ההלוואה נחתם בכדי לממן חלק מעלויות התכנון והבניה הנוספות, אשר נדרשו כאמור לעיל.

מוטורס הוסיפה, כי ביום 9.7.08 הודיע לה בנק מרכנתיל דיסקונט בע"מ, כי לא יועמד מימון לבנייה בטרם ייחתם חוזה מכר בינה לבין קפלן. בנסיבות האמורות ובהמשך לזיכרון הדברים שנכרת בין הצדדים היא פנתה לקפלן וביקשה, כי יחתום על חוזה מכר. החל מהשלב האמור התברר לה, כי קפלן אינו מעוניין להשלים את העסקה כפי שהיא וברצונו לסחוט ממנה תנאים מסחריים נוחים יותר. מוטורס טוענת, כי במשך ארבעה חודשים התחמק קפלן מלחתום על ההסכם ובמכתב מה- 8.12.08 הודיע, כי לא ניתן לחתום על הסכם מאחר ויש עלויות שעדיין אין מחיר בגינן והעלות של המבנה תהיה לפחות 10% פחות. לטענתה, מנהלה הודיע לקפלן, כי בכוונתה להתחיל בבניית המבנה והפנה אותו לבא כוחה. בהמשך טען קפלן, כי חלה ירידה בשיעור של 12% במחיר האלומיניום והוא ביקש לקבל את החומר בכדי לקבל הצעה נוספת. בתגובה השיב לו מנהלה, כי מחיר האלומיניום ירד ב- 3% בלבד.

לטענת מוטורס, סוכנות הביטוח לא ביקשה ממנה קודם לכן מפרט טכני שכן היא הייתה מעורבת בתכנון המבנה בפועל ועל כן המידע היה בידיעתה. היא טוענת, כי ברור היה, כי מדובר בניסיון חסר תום לב של הנתבעת לגלגל את האחריות לביטול העסקה עליה.

לטענת מוטורס, בא כוחה שלח לקפלן מכתב ובמסגרתו נטען, כי מדברי קפלן עולה, כי הוא אינו מסכים לתמורה אשר היא דורשת, ואשר תואמת את הערכת המהנדס של הבנק המלווה וכי הוא מבקש למעשה לקיים משא ומתן חדש בנוגע למחיר. במכתב צוין, כי המבנה תוכנן בהתבסס על התחייבותו של קפלן לרכוש את הקומה השנייה וכל שינוי או ביטול יעלו למוטורס הון עתק. במכתב האמור דרשה מוטורס, כי קפלן יחתום על ההסכם וטענה, כי אם לא יעשה כן היא תשיב לו את המקדמה אשר הוא שילם בניכוי הנזקים וההוצאות העודפות אשר נגרמו לה.

מוטורס טוענת, כי במכתב מבא כוחה של סוכנות הביטוח קיימת הודאה מפורשת לפיה לא ניתנה הלוואה ולמעשה מדובר בהשקעה לצורך רכישת נכס מקרקעין והקמת משרדים עליו. לטענתה, אין ממש בטענה, כי עסקינן בהשקעה ולמעשה הכסף ניתן כמקדמה במסגרת עסקה בה רכש ממנה קפלן את שטח המבנה. לטענתה, רק בחלוף כחצי שנה מהמועד בו נשלח המכתב האמור וכאשר התברר לסוכנות הביטוח, ככל הנראה, כי העסקה לרכישת השטח במבנה לא תצא לפועל, היא דרשה את החזר הסכום אשר היא שילמה בהתאם להסכם ההלוואה.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ