אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | חקיקה | כתבי טענות | טפסים | TV | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> נציגות הבית המשותף ואח' נ' מור-זבולון ואח'

נציגות הבית המשותף ואח' נ' מור-זבולון ואח'

תאריך פרסום : 03/11/2013 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום אשקלון
34452-06-11
24/10/2013
בפני השופט:
עידו כפכפי

- נגד -
התובע:
1. נציגות הבית המשותף בשדרות בן גוריון 5 אשקלון
2. שאול שפילמן
3. מרים שפילמן
4. ניצה יפהר זינגרוב

הנתבע:
1. הוד זדה
2. חנן מור

פסק-דין

פסק דין

1.האם חייבת הנתבעת, אשר כיהנה בנציגות הבית המשותף, להשיב לקופת הנציגות כספים שהועברו לה ולחבר הנוסף בנציגות כשכר בגין טרחתם בניהול תביעה בשם הנציגות?

רקע וטענות הצדדים

2.התובעת 1 הינה נציגות הבית המשותף הידוע כ"מגדלי- אייל" בשדרות דוד בן גוריון 5 באשקלון, (להלן – הועד או ועד הבית). התובעים 2 - 4 הינם דיירים בבית המשותף והתובעת 3 משמשת היום כחברת ועד.

הנתבעים כיהנו כחברי ועד הבית והיו מופקדים על חשבון הבנק של הועד בזמנים הרלוונטיים לכתב התביעה.

בשנת 2006 התקיימה אסיפת דיירים בנוגע לנושאים שונים הקשורים בבית המשותף והצורך לגבש החלטה בעניינם. במעמד האסיפה הוחלט, בין היתר, כי נציגות הבית המשותף דאז, תגיש תביעה נגד קבלן הבניין, מדינת ישראל וחברת עמיגור בגין שימוש לא חוקי שנעשה בקומת המרתף, לטובת מפוני גוש קטיף.

הנתבעת 1 (להלן - הנתבעת) ליוותה את ההליך המשפטי ועמדה בקשר רציף עם עורכת הדין טלי גיגי שייצגה את נציגות הבית המשותף.

התביעה מטעם הבית התנהלה כשלוש וחצי שנים והסתיימה לבסוף בפשרה שאושרה בפסק דין, מכוחו שילמה המדינה לתובעים סך של כ - 400,000 ₪ עבור דמי שימוש במרתף הבניין. בעקבות פסק הדין קיבל כל דייר שהשתתף במימון ההליך החזר של התשלום בו נשא, 1000 ₪ המהווים את הסכום ששילם בגין הגשת התביעה וכן 200 ₪ נוספים בגין ריבית. יתרת סכום הפיצוי, בניכוי הסכומים נשוא התביעה שהועברו לנתבעים, נותר בקופת הוועד וככל הנראה נעשה בהם שימוש לשיפוץ הבניין או השקעה בו. יוער כי שני הצדדים לא הציגו ראיות בדבר הסכומים המדוייקים שהתקבלו מכח פסק הדין ומה נעשה ביתרת הסכום, אולם עובדות אלו אינן שנויות במחלוקת. (מנספחי תצהיר הנתבעת עולה כי מדובר בת"א (שלום י-ם) 8641/07, מעיון במערכת הממוחשבת עולה כי נסגר ביום 24.5.09).

לאחר מתן פסק הדין משכו הנתבעים, שהיו בעלי זכות חתימה בחשבון הבנק, ארבעה שיקים מחשבון הבנק של הועד, בסכום כולל של 45,400 ₪. הנתבעת היתה בפועל הגזברית והנתבע 2 שימש כיו"ר הנציגות. השיקים נמשכו מחשבון הועד שמספרו 472324 לפקודת חברי הועד, הנתבעים. שני שיקים על סך 21,200 ₪ כל אחד, לפרעון ליום 1.7.09. ושני שיקים על סך 1500 ₪ כל אחד לפרעון ליום 8.11.09. הנתבעים חתמו בחתימתם על גבי כל אחד ואחד מהשקים.

התביעה הוגשה תחילה רק כנגד הנתבעת ולבקשתה צורף חבר הועד הנוסף כנתבע. נטען כי הנתבעת גזלה את כספי הועד ואיפשרה לנתבע 2 לקבל בעצמו את הכספים ולכן אחראית גם להשבת הכספים שהועברו אליו. יוער כי הנתבעים אינם מתגוררים עוד בבניין אולם הנתבעת עדיין בעלת דירה בו.

התובעים לא הציגו אישור מסירת כתב התביעה המתוקן לנתבע 2, למרות שהנתבעת המציאה לו את ההודעה לצד השלישי. לפיכך אני מורה על מחיקת התביעה כנגד הנתבע 2.

3.לטענת התובעים, הסכום נלקח במרמה, שלא כדין וללא הסכמת דיירי הבית המשותף. נטען בנוסף כי הנתבעת ניסתה לזייף פרוטוקול לפיו כביכול, התקיימה אסיפה בה הוסכם שהנתבעים יקבלו תשלום בגין הטיפול בתביעת הבית המשותף. לטענתם הצמידה הנתבעת רשימת דיירים שנכחו בישיבה מסויימת וחתימותיהם לפרוטוקול מדומה אשר אינו משקף את שהוחלט בישיבת הנציגות אותה מתיימר הוא לשקף.

מנגד, טוענת הנתבעת כי בתאריך 17.10.06 התקיימה אסיפת דיירים כללית, בה הוחלט על הגשת תביעה בגין השימוש שנעשה בקומת המרתף במסגרתה הוחלט כי כל אחד מחברי הועד המטפלים בתביעה, הם הנתבעים, יקבל סכום של 500 ₪ לחודש החל מ- 10/06, אשר ישולם מכספי התביעה העתידיים, כפיצוי על זמנם בגין ניהול ההתקשרות מול עו"ד, ישיבות, נסיעות, טלפונים וכן בהתקשרות מול קבלני שיפוץ וחברות ניהול.

הנתבעת טענה בנוסף כי מילאה את תפקידה כראוי ואף יותר מכך- ליוותה את ההליך המשפטי, נפגשה עם גורמים רלוונטיים , עמדה בקשר רציף עם עורכת הדין שייצגה את הבית המשותף, ניהלה שיחות טלפוניות רבות ונסיעות וכל זה על חשבונה הפרטי. בסוף ההליך המשפטי קיבלה הנתבעת את הפיצוי המגיע לה כפי שהוסכם במהלך האסיפה. לטענתה, ניסיון הדיירים להתכחש להתחייבות מהווה חוסר תום לב מצדם.

עוד נטען כי במכתב שנשלח לעו"ד טלי גיגי בתאריך 21.06.09, ואשר נספח להשבת הכספים לדיירים שנשאו בהוצאות התביעה, אישרו הדיירים בחתימתם כי ידוע להם שהוצאות חברי הועד יקוזזו מהכספים שהתקבלו, כפי שהוחלט באסיפת הדיירים מיום 17.10.06.

דיון והכרעה

4.לאחר שבחנתי את הראיות שהובאו בפני עולה כי לא עלה בידי התובעים להוכיח שהנתבעת בדתה מליבה את עניין התגמול לחברי הוועד שטיפלו בתביעה כנגד המדינה. ודאי שלא הוכחו טענות המרמה שיוחסו לה המחייבות נטל הוכחה מוגבר מהרגיל בהליך אזרחי. נהפוך הוא, שוכנעתי כי התקיימה אסיפת דיירים כנטען על ידי הנתבעת, במעמדה סוכם כי מכספי התמורה העתידיים יוענק התגמול לה ולנתבע הנוסף, עבור המאמצים שישקיעו לשם קידום התביעה שהוגשה בשם דיירי הבניין.

הנתבעת מסרה בתצהירה כי מי שהעלה את ההצעה שחברי הועד יקבלו פיצוי עבור השקעתם, הייתה הגברת שפילמן וכי הדיירים הסכימו לכך. לאחר קבלת סכום התביעה (שהסתיימה בפשרה וקיבלה תוקף של פס"ד ביום 25.04.09) נשלח לעו"ד גיגי, אשר ייצגה את הדיירים, מכתב המפרט כי הדיירים שקיבלו החזר כספי מאשרים כי הכסף מושב להם לאחר קיזוז שכ"ט עו"ד, הוצאות חברי ועד בהתאם לפרוטוקול מ- 17.10.06 והחזר כספי

לדיירים השותפים בתביעה. יתרת הכסף נועדה לשרת את הבניין לשיפוצו לטובת הכלל. למכתב זה צורפה רשימת דיירים אשר חתמו כי קיבלו החזר כספי.

הנתבעת הצהירה כי הטענה שלקחה כספים ללא רשות הינה שקרית מיסודה וכי באסיפה נקבע במפורש שתפוצה בגין ליווי התביעה עד לסיום שיפוץ הבניין.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ