אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ניתן להורות על הצטברות עונשי מאסר בגין מספר עבירות של גרם מוות ברשלנות, אשר נבעו ממעשה או ממחדל רשלני אחד.

ניתן להורות על הצטברות עונשי מאסר בגין מספר עבירות של גרם מוות ברשלנות, אשר נבעו ממעשה או ממחדל רשלני אחד.

תאריך פרסום : 30/04/2006 | גרסת הדפסה
ע"פ
בית המשפט המחוזי בירושלים
9799-05,9802-05
25/04/2006
בפני השופט:
ע' חבש י' צבן וי' נועם

- נגד -
התובע:
1. בשאר עבאסי
2. ג'מאל עבאסי

עו"ד נ' זחאלקה
עו"ד ו' אגבריה
הנתבע:
מדינת ישראל
עו"ד באמצעות פרקליטות מחוז ירושלים
פסק-דין

השופט נועם:

פתח דבר

1.       השאלה המשפטית בעניינה נסובים הערעורים הנדונים מתמקדת בעיקרה בסוגיית הצטברות עונשי מאסר בגין מספר עבירות של גרם מוות ברשלנות, אשר נבעו ממעשה או ממחדל רשלני אחד.

ביום 1.11.04 פקד פיגוע טרור רצחני את באי "שוק הכרמל" בתל-אביב. מפגע-מתאבד הפעיל מטען של חומר-נפץ רב-עוצמה במשקל של כחמישה ק"ג שנשא על גופו. הפיצוץ העז קיפד את חייהם של שלושה: טטיאנה אקרמן ז"ל, שמואל לוי ז"ל ולאה לוין ז"ל, וגרם לפציעתם של שלושים ואחד אנשים שהוסבו להם חבלות בדרגות חומרה שונות.

המערערים, שניהם תושבי ירושלים, היו אלה אשר הסיעו את המפגע-המתאבד לתל-אביב מאזור פרצה בגדר ההפרדה באבו-דיס. הם הורשעו, על-פי הודאתם, בבית-משפט השלום בירושלים  ( כב' סגן הנשיא  כ' מוסק) בת"פ 4899/04, בעבירות שלהלן: שלוש עבירות של גרימת מוות ברשלנות - לפי סעיף 304 לחוק העונשין, התשל"ז-1977 (להלן - החוק), עבירה של גרימת חבלה ברשלנות - לפי סעיף 341 לחוק, ועבירה של הסעת תושב זר שלא כדין - לפי סעיף 12א לחוק הכניסה לישראל, התשי"ב-1952.

          לפנינו ערעורים הדדיים, הן של הנאשמים-המערערים (ע"פ 9799/05) והן של המדינה-המשיבה (ע"פ 9802/05), על גזר-דינו של בית-משפט קמא, מיום 15.9.05, לפיו נידונו המערערים כדלהלן: המערער 1 - לחמש שנות מאסר בפועל ולהפעלת מאסר על-תנאי בן שלושה חודשים במצטבר, זאת בצד הטלת מאסר על תנאי של שנה שלא יעבור במשך שלוש שנים אחת מן העבירות בהן הורשע; והמערער 2 - לשלוש שנות מאסר בפועל בצד מאסר מותנה זהה לזה שהוטל על חברו. המערערים מלינים כנגד חומרת העונש, והמשיבה - על קולתו.

המחלוקת בין הצדדים מתמקדת בשאלה המשפטית האם ניתן להורות על הצטברות עונשים בעטיין של מספר עבירות גרם מוות ברשלנות, ואם התשובה לכך חיובית - האם יש מקום לנקוט כך במקרה דנן בעניינם של מי מהמערערים, והאם יש עילה להתערבות בגזר-דינו של בית-משפט קמא.

כתב-האישום העומד ביסוד ההודאה וההרשעה

2.       הרשעתם של המערערים בבית-משפט קמא, ניתנה במסגרת הסדר-טיעון, לפיו הוגש נגדם כתב-אישום מתוקן. מדובר בהסדר שהתמצה אך בתיקון כתב-האישום, ובכלל זה בהמרת 31 עבירות לפי סעיף 341 לחוק בעבירה אחת, ולא חל על העונש.

להלן עובדות כתב-האישום המתוקן, העומד ביסוד ההודאה וההרשעה:

          המערערים הנם אחים המתגוררים בסילוואן שבירושלים. המערער 1 הנו יליד 1978, ואילו המערער 2 - יליד 1956. בתקופה הרלבנטית לאישום עסק המערער 1 כנהג הסעות, ברכב פרטי מסוג "מרצדס" השייך לאחר.

          ביום 31.10.04 נכנס אדם בשם באסם חונדקג'י (להלן - באסם) לישראל ללא היתר, דרך פרצה בגדר ההפרדה ליד אבו-דיס, על-מנת לבחון האפשרות להחדיר לישראל מפגע-מתאבד לצורך ביצוע פיגוע טרור. בסמוך לשעה 10:00, בשכונת מוסררה בירושלים, פנה באסם למערער 1 וביקש ממנו להסיעו לקונסוליה הצרפתית בירושלים. משהגיעו לקונסוליה, שוחח באסם בטלפון בצרפתית, אמר למערער 1 כי עליו לחזור לקונסוליה כשעה לאחר מכן, וציין בפניו כי הוא תושב זר. הוא ביקש ממערער 1 להסיעו במערב העיר, אך הלה סירב לבקשה מחששו להוביל ברכבו שוהה בלתי חוקי. השניים סיכמו, כי באסם ישלם למערער 1 עבור הנסיעה סכום של  100 ש"ח. המערער 1 הסיע את באסם, לבקשתו, לקרבת רחוב יפו, הצביע לבאסם על הרחוב, אך אמר לו כי הוא חושש לנסוע לכיוונו הואיל ומצויים באזור שוטרים רבים. במהלך הנסיעה התעניין באסם באפשרות שהמערער 1 יאסוף אותו למחרת היום באזור הפרצה האמורה בגדר ההפרדה ויסיעו לקונסוליה הצרפתית בתל-אביב. באסם ציין בפני המערער 1, כי הוא תושב הגדה המערבית ואין לו אישור לשהות בישראל, ועל כן ביקש ממנו שנתיב הנסיעה יהיה בדרך שאין בה מחסומים של כוחות הביטחון. המערער 1 השיב לבאסם כי הוא חושש להסיעו, היות שבעבר נעצר בגין הסעת שוהים בלתי חוקיים ונשפט על כך. עם זאת, הציע כי אחיו, המערער 2, יסיע את באסם. המערער 1 מסר לבאסם, כי מחיר הנסיעה יהיה 500 ש"ח לפחות, ובאסם הציע לשלם עבורה סך של 800 ש"ח. השניים סיכמו על המחיר האחרון, בידעם כי המחיר הממוצע להסעה לתל-אביב עומד על כ-200 ש"ח בלבד. לאחר מכן, הסיע המערער 1 את באסם לביתו של המערער 2, שם סיכם באסם עם המערער 2 את פרטי ההתקשרות, לפיהם יסיע את חברו של באסם לתל-אביב תמורת 800 ש"ח. השניים מסרו איש לרעהו מספרי טלפון לצורך תיאום הנסיעה האמורה. בשיחה ביניהם ציין באסם, כי ייתכן שיפנה אל מי מהמערערים לאחר יומיים על-מנת לבצע באמצעותם נסיעה חזרה לירושלים. בתום ההתקשרות הטלפונית האמורה, הסיע המערער 1 את באסם אל הפרצה בגדר ההפרדה באבו-דיס ונפרד ממנו.

          למחרת, ביום 1.11.04 בסמוך לשעה 9:00, יצר באסם קשר טלפוני עם מערער 2 וביקש ממנו להגיע לפרצה בגדר ההפרדה באבו-דיס. המערער 2 יידע טלפונית את המערער 1, על כך שבאסם ממתין להם, ולאחר מכן נפגשו שני המערערים ויצאו לפגוש את באסם, כאשר המערער 2 נוהג ברכב. בהגיעם לנקודת המפגש, אספו המערערים לרכב את באסם ואת המפגע-המתאבד - עאמר אלפאר יליד 1983 תושב שכם (להלן - עאמר). הלה נשלח על-ידי ארגון ה"חזית העממית" לבצע פיגוע התאבדות, ונשא בידיו תיק שחור ובו חומר-נפץ רב-עוצמה במשקל של כ-5 ק"ג. באותו מעמד מסר באסם לעאמר מספר מסמכים, הורה לו להחזיק את התיק על ברכיו במהלך הנסיעה וביקש מהמערערים לאפשר לעאמר לשבת לצד הנהג. כן ביקש באסם מהמערערים להסיע את עאמר לתל-אביב, וכאשר אמרו לו השניים כי אינם מכירים את תל-אביב, הוסיף לסכום שסוכם 100 ש"ח נוספים ושילם להם עבור הנסיעה סך כולל של 900 ש"ח.

          המערערים הסיעו את עאמר לתל-אביב, כאשר המערער 2 היה מי שנהג ברכב. במהלך הנסיעה לא הוציא עאמר מילה מפיו, ובזמן שהיו בדרך לתל-אביב התקשר באסם למערער 2 על-מנת לוודא שהכל כשורה. בהגיעם לתל-אביב פנו המערערים לעאמר ושאלוהו לאן הוא מבקש להגיע. הלה השיבם, כי אינו יודע מה יעד נסיעתו ויצר קשר טלפוני עם מפעילו בארגון ה"חזית העממית", אחמד אבו עראדה (להלן - אחמד). הוא בירר עם אחמד להיכן עליו להגיע, וזה הורה לו לרדת מהרכב בשוק הכרמל. אחמד אף שוחח טלפונית עם המערער 2, שאל אותו היכן הם נמצאים, וביקש ממנו להמתין מספר דקות לקבלת הנחיה היכן להוריד את עאמר, שם ימתין לו אדם אחר. לאחר מכן יצר באסם קשר טלפוני עם המערער 2, ולאחר שוידא שהם נמצאים בסמוך לשוק הכרמל, ביקש ממנו להוריד את עאמר במקום.

          בעת ובמקום האמורים, ירד עאמר מן הרכב ונכנס לתוך שוק הכרמל. בסמוך לשעה 11:00, בעת שניצב ליד הדוכן למכירת גבינות, הפעיל הלה את מטען הנפץ שנשא על גופו, וגרם לפיצוץ רב-עוצמה. כתוצאה מן הפיצוץ נגרם מותם של שלושה אנשים ונפצעו שלושים ואחד נוספים.

          בסמוך לאחר מכן שמעו המערערים את צופרי רכבי-הצלה וסברו כי אירע פיגוע. המערער 1 אמר למערער 2, כי הוא חושד שעאמר נשא עמו חומר נפץ, והמערער 2 השיבו כי אף הוא חושד בכך. בשל חששם כי ייתפסו, סיכמו השניים  כי אם ייעצרו על-ידי המשטרה, יימסרו כי נסעו לתל-אביב על-מנת לאתר את בן אחותם.

          במעשיהם האמורים, גרמו המערערים ברשלנותם למותם של שלושה אנשים ולחבלה לכשלושים אחרים. רשלנותם התבטאה בכך שהסיעו שוהה בלתי חוקי לישראל, לא בדקו את זהות ומיהות הנוסע, כפי שאדם סביר היה עושה, וזאת חרף המאפיינים החריגים שהתבטאו באותו מקרה כדלהלן: בהזמנת ההסעה מראש, בסיכום מחיר הנסיעה המופרז, באיסוף הנוסע מפרצה בגדר ההפרדה והכנסתו לישראל ובהתנהגותו החשודה של הנוסע במהלך הנסיעה. ההתנהגות החשודה באה לידי ביטוי, בין השאר, בנשיאת התיק על ברכיו, בשתיקתו במהלך כל הנסיעה, באי-ידיעתו היכן עליו לרדת מהרכב, ובעובדה שנדרש ליצור קשר במהלך הנסיעה עם שני אנשים אחרים על-מנת לברר מה יעד נסיעתו הסופי.

המערערים

3.       המערער 1 הנו רווק בן 27 המתגורר בבית משפחתו בכפר סילוואן. שירות המבחן התרשם, בתסקירו שהוגש לבית-משפט קמא, כי מדובר בצעיר בעל יכולות דלות ודימוי עצמי נמוך. על-רקע קשייו בלימודים, סיים המערער 1 ארבע כיתות לימוד בלבד, ומאז גיל עשר לא למד. מגיל שמונה-עשרה התפרנס למחייתו ולכלכלת משפחתו מעבודות כפיים שונות, ובתקופה האחרונה עבד כנהג הסעות עצמאי. בשיחתו עם קצינת המבחן הדגיש המערער 1, כי ראה בהסעה חלק מפרנסתו, הכחיש כל קשר לפיגוע עצמו וציין כי במהלך כל הנסיעה לא חשד שהנוסע הנו מפגע-מתאבד.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ