אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ניר דור עפר ופי נ' מ.מ אעלבין

ניר דור עפר ופי נ' מ.מ אעלבין

תאריך פרסום : 27/02/2011 | גרסת הדפסה
ת"א
בית משפט השלום עפולה
1148-07
27/02/2011
בפני השופט:
שאדן נאשף-אבו אחמד

- נגד -
התובע:
ניר דור עפר ופי תוח בע"מ
הנתבע:
מ.מ אעלבין
פסק-דין

פסק דין

רקע

לפניי מונחת תביעה כספית ע"ס 126,303 ₪ נומינאלי (בתוספת הפרשי ריבית והצמדה למועד הגשת התביעה, 137,769 ₪) (להלן: "התביעה העיקרית"), שעניינה יתרת חוב עקב אי-תשלום התמורה בגין עבודות שבוצעו על ידי התובעת (להלן: "התובעת" או "חברת ניר דוד") עבור הנתבעת (להלן: "הנתבעת" או "המועצה"), בהתאם להסכם ביצוע עבודות סלילת כביש קווי ניקוז וקירות תומכים בכביש מס' 2 שבתחום שיפוטה של הנתבעת (להלן: "ההסכם" או "העבודות").

הנתבעת הגישה כתב הגנה ותביעה שכנגד (להלן: "התביעה שכנגד"), ובה עתרה לחיוב חברת ניר דוד להשיב לה תשלומים עודפים בסך 83,697 ₪, ששולמו לזו האחרונה ביתר עבור ביצוע העבודות נשוא התובענה.

הצדדים הגיעו לידי הסכמה, לפיה יינתן פסק דין מנומק על דרך הפשרה לפי הוראות סעיף 79א' לחוק בתי המשפט [נוסח משלוב], תשמ"ד-1984 ללא צורך בשמיעת עדויות. הצדדים הגישו תצהירי עדות ראשית וסיכומים בכתב, אליהם צירפו מסמכים שבכוונת כל צד להסתמך עליהם בהליך דנן.

טענות התובעת בתמצית

לשיטת התובעת, בשנת 2003 נכרת בין הצדדים הסכם לביצוע עבודות סלילת כביש והנחת קווי ניקוז, לאחר זכייתה של ניר דוד במכרז, כאשר נהגה התובעת להגיש למועצה, מעת לעת, חשבונות שאושרו על ידי נציגי המועצה, ואף נמסרו לידי התובעת פקודות תשלום על מנת שתמשוך כספים אלה מאוצר השלטון המקומי. המדובר ב-5 חשבונות ביניים, כמפורט להלן:

חשבון חלקי מס' 1 : 300,830 ₪.

חשבון חלקי מס' 2 (כולל התייקרויות): 264,632 ₪.

חשבון חלקי מס' 3 : 146,940 ₪.

חשבון חלקי מס' 4: 286,349 ₪.

חשבון חלקי מס' 5: 126,303 ₪.

נטען בתביעה, כי אחר אי-כיבוד פקודות התשלום החלקיות מספר 1 ו-2, הגישה התובעת תביעה בבימ"ש השלום בקריות (ת"א 731/04) כנגד המועצה לתשלום סך 565,462 ₪ בגין חשבונות ביניים אלו. ביום 17.03.2004 ניתן פסק דין בתביעה הנ"ל, על-פיו חויבה המועצה לשלם לתובעת סכום החוב האמור (בנוסף לשכ"ט עו"ד והוצאות). התובעת טוענת, כי המועצה לא שילמה את סכום פסה"ד ולצורך מימושו נפתח תיק איחוד, התשלומים לא שולמו עד תום והתיק עודנו פתוח.

התובעת מודה כי בגין חשבונות חלקיים מס' 3-4, שולמה לה התמורה במלואה, אם כי באיחור, בסך כולל של 433,289 ₪.

לגרסת התובעת, בשנת 2004 פנתה אליה המועצה, באמצעות מהנדס וראש המועצה, בדרישה להמשיך בביצוע העבודות נשוא התובענה, כאשר במועד זה נטען, כי יש בידי המועצה תקציב ע"ס 899,000 ₪, על חשבון העבודות. בפועל, החלה ניר דוד בביצוע העבודות כמתוכנן, ואף קיבלה תשלומים בגינן מאוצר השלטון המקומי, אם כי באיחור ניכר, וזאת עד למועד הגשת חשבון ביניים מס' 5. התובעת טוענת, כי על אף שהחשבון אושר על-ידי הגורמים המקצועיים באתר, גזבר ומהנדס המועצה, בתאריך 13.09.2005, לא הועברו התשלומים לתובעת, כמתחייב. נטען, כי אף שהחשבון החלקי מס' 5 אושר ונחתם בידי גזבר המועצה לאחר שזה האחרון בדק אותו, ביצע בו תיקונים ואף בדק את סך התשלומים ששולמו עד אז, נמנעה המועצה מלשאת בתשלום החשבון הנ"ל, ובכך נותרה המועצה חייבת לניר דוד בגין החשבון הנ"ל. לשיטתה, האישור והחתימה של גזבר המועצה על חשבון חלקי מס' 5, הינם בבחינת "הודאת בעל דין" באשר לנכונות החשבון והחוב הכספי בגינו עד למועד החתימה עליו. ראיה לכך, אין בתצהירו של המצהיר מטעם המועצה כל הכחשה בדבר נכונות חשבון מס' 5 שנערך לאחר ביצוע התשלומים מאוצר השלטון המקומי.

בסיכומיה (סעיפים 19-23) פירטה התובעת את הנזק שנגרם לה עקב הפרת ההסכם בידי המועצה, באופן חד צדדי, וטענה כי בנוסף לתשלום בגין חשבונית מס' 5, עליה נסבה התביעה דנן, נגרמו לה נזקים נוספים, כאשר היקף העבודה המתוכנן עמד על כ-2.4 מליון ₪, בעוד שבפועל היקף העבודה הצטמצם ל- 750,000 ₪ בלבד. יחד עם זאת, לא עתרה התובעת לסעד כלשהו בגין נזקים אלה, ולכן לא להידרש אליהם בגדר פסק דין זה (ראו לעניין זה את סיכומי המועצה, סעיפים 9(ג)-(ד)).

בסיכומיה, חלקה ניר דוד על תוכן חוות הדעת שהגישה המועצה בתמיכה לתביעה שכנגד ולביסוס טענותיה בדבר התשלומים העודפים הנטענים (להלן: "חוות הדעת"). התובעת טענה כנגד חוות הדעת במספר מישורים: נטען, כי אין לסמוך על חוות הדעת כראיה לנכונות החוב, שכן עורך חוות הדעת, רו"ח אעלימי לואי, לא לקח בחשבון את כל ההתייקרויות שצריכות היו להתווסף על-פי ההסכם. כך למשל, עיון בחשבון מס' 5 מעלה, כי לסך כל החשבון שעמד על 81,020 ₪, יש להוסיף סך של 27,329 ₪ בגין תוספת התייקרויות. הנתבעת אישרה את סכום החשבון הנ"ל ובתוספת התייקרויות לסכום זה. עוד מעיון בחוות הדעת עולה, כי רק חשבון חלקי מס' 2 כולל התייקרויות מצטברות ואילו חשבונות חלקיים 3 ו-4 אינם כוללים בחובם התייקרויות מצטברות עד למועד אישור החשבונות, החל מחודש ינואר 2002 ועד למועד תשלום החשבוניות מס' 3, 4 ו-5.

עוד נטען, כי ההעברות מבנק אוצר השלטון המקומי לחשבון התובעת בתאריכים 27.02.05, 20.04.05 ו- 29.08.05 בוצעו קודם לבדיקתו של חשבון חלקי מס' 5, הן אמנם נלקחו בחשבון ואולם לא כיסו את מלוא החוב עד אז, משום שלחשבונות הללו לו הוספו ההתייקרויות עד למועד התשלום.

טענות הנתבעת בתמצית

המועצה, טענה, בכתב הגנתה, כי הסכום הנתבע שולם לתובעת במלואו, כחלק מהתחשבנות כוללת בין הצדדים. נטען, כי למועצה עומדת זכות קיזוז ע"ס 160,000 ₪ נומינאלי, ששולם על ידי המועצה לחברת מחצבי אבן ערבול אספלט בע"מ (להלן: "חברת מחצבי אבן"), בהתאם להמחאת זכות שעשתה התובעת לטובת חברת מחצבי אבן, בתאריך 13.12.2003 (להלן: "המחאת זכות"). משסכום ההמחאה עולה על סכום התביעה העיקרית (בערכים נומינאליים) יש לדחות את התביעה העיקרית (כאמור בסעיפים 1-2 לסיכומי המועצה).

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ