אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ניקולא ואח' נ' ועדה מקומית לתכנון ובנייה משגב

ניקולא ואח' נ' ועדה מקומית לתכנון ובנייה משגב

תאריך פרסום : 20/02/2014 | גרסת הדפסה
בב"נ
בית משפט השלום עכו
16179-10-13
18/02/2014
בפני השופט:
וויליאם חאמד

- נגד -
התובע:
1. רזקאללה ניקולא
2. וחיד נקולא

הנתבע:
ועדה מקומית לתכנון ובנייה משגב

החלטה

מבוא

ביום 6/10/13 ניתן על ידי יו"ר המשיבה צו הריסה מנהלי להריסת מבנה יביל ששטחו 48 מ"ר לערך, שהוצב ללא היתר בנייה במקרקעין שבגוש 18853 חלקה 11 בנחל צלמון, שייעדום לחקלאות.

המבקשים הגישו בקשה לביטול הצו הנ"ל, ודיון בה התקיים ביום 27/10/13, והיא נדחתה בהחלטה מיום 30/10/13.

ערעור הוגש על ההחלטה הנ"ל, ובפסק הדין מיום 24/11/13, בתיק עפ"א מספר 36556-11-13, כב' בית המשפט המחוזי דחה את הערעור וקבע כי הצו יבוצע על ידי המשיבה תוך 30 ימים מיום פסק הדין, אם כי המבקשים רשאים לבצעו בעצמם לא יאוחר מיום 25/11/13 שעה 17:00.

המבקשים ביצעו את הצו ופינו את המבנה ביום 25/11/13.

מספר ימים לאחר מכן הוברר למשיבה כי המבקשים הציבו מחדש, במקרקעין הנ"ל, את המבנה לעיל, אם כי בצבע אחר. המבקשים מאשרים כי לאחר פינוי המבנה, לפי פסק הדין של בית המשפט המחוזי, הם הציבו במקרקעין הנ"ל מבנה יביל, אם כי המדובר במבנה אחר ולא אותו המבנה שפונה.

ביום 23/12/13 הגישה המשיבה בקשה למתן ארכה של 30 ימים לביצוע צו ההריסה המנהלי, היינו, עד ליום 23/1/14, ובהחלטה מאותו יום נעתרתי לכך.

בפניי בקשה מאת המבקשים לביטול ההחלטה הנ"ל מיום 23/12/13 ולהורות כי צו ההריסה בטל ומבוטל.

דיון בבקשה התקיים ביום 13/2/14.

טענות הצדדים:

לטענת המבקשים, הם ביצעו את צו ההריסה ביום 25/11/13, כפי שהורה בית המשפט המחוזי, ולכן, צו זה אינו תקף עוד, ומאחר והמבנה שהוצב לאחר ביצוע הצו הינו מבנה אחר ואינו המבנה נשוא הצו שבוצע, לא היה מקום להורות על הארכת תקופת ביצוע הצו, שבוצע כאמור, ועל המשיבה, אם היא חפצה בכך, להוציא צו הריסה מנהלי חדש או להגיש כתב אישום כנגד מבצע הבנייה החדשה. עוד נטען כי הבקשה של המשיבה להארכת תקופת ביצוע הצו לא מקיימת אחר הוראות התקנות הרלבנטיות, משלא צורפה תגובת המבקשים לבקשה.

לטענת המשיבה, המבקשים הציבו חזרה במקרקעין הנ"ל את המבנה שפונה קודם לכן, וזאת, בשינוי צבעו של המבנה, בסוף השבוע שחל בימים 29/11/13 – 30/11/13, ובטרם חלפה התקופה שקבע בית המשפט המחוזי לביצוע צו ההריסה המנהלי, המסתיימת ביום 24/12/13, ומאז הם עושים בו שימוש עסקי. לטענתה, המשיבים נהגו בחוסר ניקיון כפיים שעה שעקפו את ההחלטות השיפוטיות של בית המשפט השלום והמחוזי, תוך זלזול בהחלטות אלה. כמו כן, טוענת המשיבה כי לפי הדין והפסיקה, צו ההריסה המנהלי חל על כל בנייה שבוצעה ערב הוצאתו וכן לאחריו ובתקופה שנקבעה לביצועו, קל וחומר שעה שמדובר בהצבה מחודשת של מבנה יביל סמוך מאוד לאחר פינויו לפי החלטה שיפוטית, באותם מקרקעין, לאותו יעוד, ובטרם חלף המועד לביצוע הצו.

דיון והכרעה

המבנה נשוא ההחלטה מיום 30/10/13 פונה על ידי המבקשים ביום 25/11/13, ובמקומו הציבו אלה מבנה שצבעו אחר, באותם המקרקעין, בחלוף מספר ימים ממועד פינוי המבנה הנ"ל ובטרם חלפה תקופת ביצוע הצו, המסתיימת ביום 24/12/13, כפי שנקבע ע"י בית המשפט המחוזי. מעיון בתמונה המתעדת את המבנה שהוצב חזרה במקרקעין, שסומנה נ/2, נותר הרושם כי המדובר באותו מבנה יביל אשר פונה על ידי המבקשים ביום 25/11/13, אם כי צבעו אחר, כאשר ניתן לזהות בתמונות הנ"ל כי הרקע לצבע הכחול של המבנה הינו צבע לבן, היינו, צבעו של המבנה שפונה מספר ימים עובר להצבתו מחדש. מכל מקום, בין אם המדובר באותו מבנה שפונה ובין אם לאו, הרי שאין חולק כי המדובר במבנים ששטחם וצורתם זהים, וכאלה אשר הוצבו במקרקעין עצמם ולאותו יעוד. עוד שוכנעתי כי מבנה זה הוצב ארבעה ימים לאחר פינוי המבנה הקודם ביום 25/11/13, כך, שקיימת סמיכות זמנים עד כמעט חפיפה בין פינוי המבנה לבין ההקמה מחדש של המבנה הקיים עתה. בנסיבות אלה, אין לומר כי המבקשים ביצעו את צו ההריסה כפי שהורה בית המשפט המחוזי, אלא שיש לראות במעשיהם, אשר התבטאו בפינוי זמני של המבנה, לפרק זמן של 4 ימים, והצבתו מחדש, באותו מקום ולאותו ייעוד, כמעשה שנועד לעקוף את ביצוע הצו. אין המדובר בהריסת המבנה אלא בהפסקה ארעית בת ארבעה ימים בשימוש במבנה, בעוד ששימוש חורג זה שב והתחדש כעבור זמן קצר, עם ההצבה מחדש של המבנה או של מבנה אחר דומה, כך, שההצבה מחדש הינה, למעשה, המשך ישיר של קיומו של המבנה במקרקעין, עובר לפינויו. אימוץ טענת המבקשים, לפיה, צו ההריסה בוצע עם פינוי המבנה ביום 25/11/13, וכי הצו אינו עוד בתוקף כלפי המבנה שהוצב מחדש ימים לאחר מכן, מביא לתוצאה של ריקון תכליתו של אמצעי מנהלי זה מתוכן, וכי עושה העבירה של בנייה לא חוקית יסיר את הבנייה לפרק זמן קצר ביותר, ובכך יימצא מקיים אחר צו הריסה מנהלי שניתן עובר לכך, ומיד לאחר מכן ישוב הוא להקים אותה בנייה, וכך תיאלץ הרשות המנהלית להוציא צו חדש, שאף הוא יבוצע לפרק זמן קצר ביותר מבלי שיהא תקף כלפי בנייה מחודשת, אף שתבוצע סמוך לאחר מכן. אין ליתן יד לתוצאה זו, שאינה מקיימת אחר תכליתו של צו הריסה מנהלי, שהינה הפסקת המשך ביצוע עבירות בנייה בעוד אלה מתבצעות בשטח, במטרה למנוע את הנצחתן והפיכתן לעובדה מוגמרת. לאפשר הקמה מחודשת של בנייה שהוסרה, תוך קביעה כי תוקפו של צו ההריסה שניתן עובר לכך פג עם הריסת הבנייה סמוך לפני הקמתה מחדש, מרוקנת תכלית זו מכל תוכן.

בית המשפט העליון קבע כי מכוח הוראת סעיף 39 לחוק, יש לקבוע כי:

" ההוראות האלה, כפי שניתן לראות, קובעות במפורש כי ביצוע

הריסה של מבנה לא חוקי אינו מפקיע את תוקף צו ההריסה,

וניתן לבצע מכוחו הריסות נוספות של מבנים המוקמים מחדש

באותו מקום בלא היתר בנייה כדין...הוראות אלה נדרשות כדי

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ