אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ניס ן ואח' נ' ששון ואח'

ניס ן ואח' נ' ששון ואח'

תאריך פרסום : 21/01/2012 | גרסת הדפסה
ת"ק
בית משפט לתביעות קטנות באר שבע
40295-08-11
17/01/2012
בפני השופט:
איתי ברסלר-גונן

- נגד -
התובע:
אלון ניס ן
הנתבע:
1. מ וטי ששון
2. שרה ששון

פסק-דין

פסק דין

ביום 25.4.2011 אירעה תאונת דרכים, ללא נפגעים בגוף, בכביש 90 (כביש הערבה) ליד חניון "עין עומר" [להלן: "החניון"]. התובע נסע ברכבו מכיוון דרום לצפון וביקש לפנות לחניון שנמצא מצד שמאל של הדרך. הוא האט נסיעתו, ואחריו גם שני חבריו שנסעו במכוניות נפרדות, וכשהחל בפנייתו, עקף הנתבע 1 [להלן: "הנתבע"] את השיירה, כשהוא נוהג ברכב הנתבעת 2. התובע ניסה לחזור לנתיב הימני, אולם גם הנתבע סבר שיוכל לעשות כן ולהיכנס בין התובע לרכב שלאחריו, אלא שבשל מהירותו פגע עם רכבו ברכב התובע.

כל צד תולה את האשם בתאונה בצד האחר. התובע טוען כי הנתבע עקף את שיירת המכוניות במהירות, ללא שמירת מרחק ובשל כך נגרמה התאונה. הנתבע, שגם הגיש תביעה שכנגד, טוען כי נסע במהירות סבירה, פחות מהמהירות המותרת, יצא לעקיפה זהירה של שיירת המכוניות, וכאשר הוא נמצא בעיצומה של העקיפה, החל התובע לסטות מנתיבו שמאלה, ללא כל איתות ובאופן פתאומי. לטענת הנתבע, כשזיהה את התנהלותו של התובע חזר למסלול הימני אולם אז עשה כן גם התובע תוך שהוא בולם בפתאומיות לפני הנתבע.

מעבר לכתב התביעה שכנגד, במסגרתו מבקשים הנתבעים להיפרע מהתובע בגין הנזק שנגרם לרכבם כתוצאה מהתאונה, הגישו הנתבעים גם הודעה לצד שלישי, כנגד חברת הביטוח הפניקס, בטענה שזו מסרבת לפצותם בגין התאונה, למרות שהיא מבטחת הנתבעת 2 [בעלת רכב הנתבעים].

לא היתה מחלוקת בין הצדדים, באשר לאופן בו התרחשה התאונה, כששני כלי הרכב נמצאים בסופו של דבר במסלול הימני, לאחר שהתובע ויתר על רצונו לפנות שמאלה ולאחר שהנתבע שב למסלול הימני, כשהוא מאחרי רכב התובע ופוגע בו.

מעבר לעדויות התובע מזה והנתבע מזה, נשמעו בבית המשפט גם עדים אחרים מכל צד.

כל העדים שנשמעו, מזה ומזה, העידו על שיירת רכבים, הכוללת לפחות שלושה כלי רכב, כשהתובע ראשון בתוכם [לטענת התובע יתכן שהיה רכב לפניו, אולם לכך לא נמצאו תימוכין נוספים], אשר נסעו באיטיות חריגה. לטענת התובע וחבריו, הם ביקשו לפנות שמאלה לחניון. הנתבע, בעצמו, העיד כי התובע ושיירת הרכבים נסעו במהירות של כ- 20-30 קמ"ש וכי המרחק בין הרכבים בשיירה היה מרחק סביר של כ- 20-30 מ', וכי החליט שהוא יוצא לעקיפת כל השיירה ביחד [פרוט' עמ' 3 ש' 12-13]:

"אני החלטתי שאני עוקף את כל השלישיה ביחד, הם היו בנסיעה איטית ביחס למהירות שלי. "

לטענת הנתבע הוא יצא לעקיפה כשהוא במהירות 75 קמ"ש ואז האיץ אך עדיין היה, כך טען, במהירות המותרת.

הנתבע הציג תמונות אילוסטרציה [נ/1] מהן ביקש להראות כי אילו היה התובע מביט במראה היה רואה אחורה למרחק רב, ובכלל זה היה חייב לראות את הנתבע מבצע את העקיפה.

עד נוסף שהובא על ידי הנתבע, העיד כי ישב ברכב הנתבע מאחור, ראה אותו יוצא לעקיפה כששני כלי רכב נסעו לפניו "במהירות נמוכה באופן חריג, ברמה כזו שלא מאפיינת את התנאים." עד הנתבע העיד עוד כי העקיפה בוצעה במהירות "כי כל רגע יכול לבוא רכב ממול." עד זה העיד עוד כי השיקול היה לעקוף את כל השיירה "מאחר והמהירות שלהם היתה איטית בצורה חריגה".

עד נוסף שהובא מטעם התובע ונסע ברכב שאחריו, תמך בגרסת התובע וכן בגרסה לפיה אותת התובע בפנייתו שמאלה.

מבין שני הצדדים, האמנתי יותר לתובע. אני מתקשה לקבל גרסת הנתבע לפיה לא זיהה את איתות התובע שמאלה. התובע יצא לעקיפה כאשר הוא מבקש לעקוף שיירה של לפחות שלושה רכבים, וברור שכאשר יצא לעקיפה כלל לא היה במצב שבו יכול היה לראות את רכב התובע, ובוודאי שלא את איתותו. הוא זיהה את השיירה ויצא לעקיפה, תוך שהוא מניח כי בשל הנסיעה האיטית החריגה של כל השיירה, יוכל במהירות לעקוף את כולה גם יחד.

מדובר בשיירה שארכה [כך לפי הנתבע] כ- 60-90 מ', ומדובר במרחק רב. הנתבע, יצא לעקיפה מבלי לתכנן היכן יסיים את העקיפה, ולמעשה הפתיע את התובע. כשביקש התובע לפנות שמאלה, במהירות איטית, טרם יצא הנתבע לעקיפה. בשל מהירות נסיעתו של הנתבע הוא הפתיע את התובע אולם הותיר לתובע מספיק זמן לחזור לצד ימין. אלא שהתובע, במקום להאט, סבר כי יוכל לעקוף למעשה את הסכנה מצידה הימני וזו היתה הטעות שגם גרמה לתאונה, שעה שלמעשה שני הרכבים "ברחו" ימינה.

לא האמנתי לנתבע כי נסע במהירות סבירה. אדרבא, החלטתו לעקוף שיירה של שלושה רכבים גם יחד, כשהמרחק בין רכב לרכב כ- 20-30 מ', בכביש הערבה, חייבה אותו לנסוע במהירות רבה [כפי שגם תאר זאת עד הנתבע]. אילו היה הנתבע נוסע במהירות סבירה, בוודאי היה מבחין מבעוד מועד בתובע, מצליח להאט ואף אולי מפסיק עקיפתו אחרי רכב אחד בלבד.

באופן בו עקף הנתבע את שיירת הרכבים האיטית שנסעה לפניו, כאשר התובע כבר החל בפניה שמאלה, לא שמר הנתבע מרחק מהרכב שלפניו, בהתאם לנדרש. ככל הנראה סבר הנתבע כי יצליח לעבור מימין לתובע. סברה זו (שהנתבע לא היה רשאי לסברהּ, התבררה כטעות).

במחדליו אלו ובמעשיו, אני סבור כי הנתבע הוא האשם העיקרי בתאונה.

אני סבור כי גם לתובע רשלנות תורמת לתאונה. הדרך הנכונה לפנות שמאלה בכביש בו אין נתיב פניה שמאלה, היא לרדת לשוליים הימניים, לעצור, ורק כאשר הדרך פנויה – לבצע את הפניה שמאלה. מהתמונות נ/1 למדתי שאין שוליים מצד ימין של הדרך, בהם יכול היה התובע לעצור ולהמתין. בכביש שכזה, כאשר המשמעות היא האטה, עד כדי עצירה בנתיב הנסיעה, מסכן הדבר את יתר המשתמשים בדרך. בכך תרם התובע אף הוא לתאונה, שעה שלמעשה אילץ את התובע לעקפו.

יחד עם זאת, איני סבור כי רשלנותו התורמת של התובע משמעותית, ביחס לתרומת הנתבע לתאונה, ואני מעמידה, בדרך האומדנא, על כ- 15% בלבד. במקרה שכזה, יש להביא בחשבון גם את הנזק שנגרם לרכב הנתבעים אולם אני סבור, כי לנוכח אחריותו המרבית של הנתבע לתאונה, אין להביא בחשבון את הנזקים העקיפים שבתביעתו שכנגד, אלא רק את הנזק שנגרם לרכבו ונזק זה בלבד.

הנתבע הגיש הודעה לצד שלישי כנגד חברת הפניקס [להלן: "הפניקס"]. לטענתו, הפניקס מסרבת לפצותו בטענה שהביטוח אינו בתוקף.

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ