אינדקס עורכי דין | פסיקה | המגזין | טפסים | פסקדין Live | משאלים | שירותים משפטיים | פורום עורכי דין נגישות
חיפוש עורכי דין
מיקומך באתר: עמוד ראשי >> חיפוש פסקי-דין >> ניניו נ' עיריית יבנה

ניניו נ' עיריית יבנה

תאריך פרסום : 17/03/2014 | גרסת הדפסה
ת"צ
בית המשפט המחוזי מרכז-לוד
48370-10-13
11/03/2014
בפני השופט:
מיכל נד"ב

- נגד -
התובע:
מלי ניניו
הנתבע:
עיריית יבנה
פסק-דין

פסק דין

לפניי הודעה על חדילה מגבייה כאמור בסעיף 9 בחוק תובענות ייצוגיות, התשס"ו-2006.

ביום 22.10.13 הגישה המבקשת בקשה לאישור תובענה ייצוגית כנגד המשיבה לפי חוק תובענות ייצוגיות, התשס"ו-2006 להשבת חיובי ארנונה ששולמו ביתר עקב כך שכל חלק מ"ר חויב כמ"ר שלם (להלן: "בקשת האישור" ו"החוק", בהתאמה).

תמצית בקשת האישור - המבקשת החזיקה עד לחודש ספטמבר 2013 בנכס למגורים בתחומה של המשיבה (להלן: "הנכס") בשטח של 119.62 מ"ר המחויב בפועל לפי שטח של 120 מ"ר.

תקנה 3(א) בתקנות הסדרים במשק המדינה (ארנונה כללית ברשויות המקומיות, התשס"ז-2007 (שנחקקה מכוח סעיף 8 בחוק הסדרים במשק המדינה (תיקוני חקיקה להשגת יעדי התקציב, התשנ"ג-1992) קובעת כי "חישוב שטחו של נכס לצורך הטלת ארנונה כללית יהיה במטרים רבועים; הארנונה הכללית אשר תוטל על נכס תהיה בסכום המתקבל ממכפלת מספר המטרים הרבועים של הנכס בסכום הארנונה למטר רבוע". מכאן, יחידת הבסיס היא "מטר רבוע" שלם ולא חלקי מטר רבוע והסכום לחיוב הוא המכפלה של התעריף לחיוב במספר המטרים הרבועים השלמים. המשיבה, קבעה בצו הארנונה שלה כי "יחידת שטח פירושה כל מ"ר, או חלק ממנו אשר ייחשב כמ"ר שלם". בכך מטילה המשיבה חיוב בלתי חוקי כפול – היא מטילה חיוב בגין חלק ממ"ר ולא רק בגין מ"ר שלם ומחייבת בארנונה בגין שטח שאינו קיים בפועל באמצעות שיטת "עיגול שטחים". לכל היותר רשאית המשיבה להטיל ארנונה לפי השטח הקיים בפועל (הכולל חלק ממ"ר) וללא "עיגול" השטח. הקבוצה על פי בקשת האישור: "נישומים להם נכס בתחום שיפוטה של המשיבה ואשר חויבו בארנונה בגין נכסיהם בשטח העולה על נכסיהם בפועל (כל מי ששטחו אינו בשיעור 'עגול'), זאת עקב שיטת 'עיגול שטחים' הנהוגה בידי המשיבה מזה שנים רבות... המשיבה נדרשת להשיב את הסכומים שנגבו ביתר בגין 23 החודשים הקודמים למועד סיום החזקה של מבקשת בנכס" (סעיף 13 בבקשת האישור) (ההדגשה במקור).

הצדדים הגישו ביום 26.1.14 הודעה משותפת על חדילה של המשיבה מגביית היתר נושא בקשת האישור בהתאם לסעיף 9 בחוק (להלן: "הודעת החדילה") וביום 18.2.14 הגישה המשיבה הבהרה להודעת החדילה נוכח החלטתי מיום 8.2.14 (להלן: "ההבהרה להודעת החדילה").

הודעת החדילה נתמכה בתצהירו של מר שמעון חזות, גזבר המשיבה, שהצהיר, בין היתר, כדלקמן (להלן: "תצהיר חזות"):

"4. כבר במהלך חודש אוגוסט 2012, החלה העיריה, ביוזמתה, ועד טרם להגשת הבקשה נשוא הליך זה לחדול מגביה, וזאת בכל הנוגע לרכיבי התובענה כמצוינים בסעיפים 4, 6-7 לבקשה, הנוגעים לעיגול שטחים, כך שחיובי הארנונה יוטלו בהתאם לגודלם המדוד של השטחים ויעוגלו כלפי מטה, באופן שלא יחול חיוב על חלק ממ"ר אלא רק על מטרים רבועים שלמים. במהלך התקופה שמחודש 08/2012 ועד למועד הגשת התביעה, תוקן חיוב הארנונה של יותר מ-2,000 נכסים.

5. בהתאם לכך, כבר החל מיום 20.8.2012 החלה העיריה לחייב את הנכסים בתחומה בארנונה כללית בהתאם לגודלם המדוד, בעיגול כלפי מטה...

8. מכל מקום, העיריה מתחייבת, כי החל מהמועד הקובע, 1.1.2014 (להלן: "המועד הקובע"), יחושבו חיובי הארנונה הכללית של כלל הנכסים עפ"י גודלם המעוגל כלפי מטה...תיקוני השטחים יבוצעו בתחולה מיום 01.01.14".

(סעיפים 5-4, 8 בתצהיר חזות).

בהודעת החדילה צוין כי - פעולות הטמעת הנתונים, לרבות סקר נכסים לנכסים לגביהם לא קיימת מדידה וגודלם המדויק אינו ידוע, יימשכו להערכת המשיבה שנה ממועד מתן תוקף של פסק דין לחדילה וכן כי חיוב הנכסים עם עיגול שטחים כלפי מטה הוא עד להחלטת בית המשפט או משרד הפנים אשר לאפשרות לחיוב מדויק של שטחי הנכסים (סעיף 6 בתצהיר חזות).

אשר לחדילה מגבייתם של "חובות עבר" הצהיר מר חזות כך: "החדילה מעיגול שטחים משתרעת גם על חובות עבר שהוטלו עובר למועד הקובע אך טרם הוסדרו, כך שהחיוב לפי שטח מדויק הינו גם ביחס לנישומים עליהם הוטלו חיובים לפי שטחים מעוגלים עובר למועד הקובע, ואשר נמנעו מלשלם את חובם עובר למועד זה" (סעיף 9 בתצהיר חזות).

בהבהרה להודעת החדילה הצהיר מר חזות בנוסף כי "ככל שעיריית יבנה תגבה ביתר סכומים בגין העילה נשוא תיק זה החל מיום 1.1.14 ועד למועד הפחתת החיוב בהתאם להודעת החדילה היא תשיב סכומים אלו בצירוף הפרשי הצמדה וריבית בהתאם לחוק הרשויות המקומיות (ריבית והפרשי הצמדה על תשלומי חובה), התש"ם-1980".

בקשת האישור שלפניי היא תובענה כנגד רשות שהוגשה בהתאם לפרט 11 בתוספת השנייה בחוק. סעיף 9 בחוק קובע כדלקמן:

"(א) הוגשה בקשה לאישור בתביעה כמפורט בפרט 11 בתוספת השניה (בחוק זה - תביעת השבה נגד רשות), לא ידון בה בית המשפט אלא לאחר שחלפה תקופה של 90 ימים מהמועד שבו הוגשה הבקשה לאישור ובית המשפט רשאי להאריך תקופה זו מטעמים שיירשמו (בסעיף זה – המועד הקובע).

(ב) בית המשפט לא יאשר תובענה ייצוגית בתביעת השבה נגד רשות, אם הרשות הודיעה כי תחדל מהגביה שבשלה הוגשה הבקשה לאישור והוכח לבית המשפט כי היא חדלה מהגביה כאמור לכל המאוחר במועד הקובע.

(ג)...".

"המועד הקובע" חל תשעים יום לאחר שהוגשה בקשת האישור (סעיף 9(א) בחוק). בענייננו, בקשת האישור הוגשה כאמור ביום 22.10.13 שעל כן הודעת החדילה, שהוגשה ביום 26.1.14 ולפיה חדלה המשיבה מגביית היתר החל מיום 1.1.14, ניתנה בהתאם לחוק. אשר לתקופת ההיערכות הנדרשת למשיבה להשלמת החדילה – נוכח העובדה שהמשיבה החלה בחדילה בחודש אוגוסט 2012 , עוד בטרם הוגשה בקשת האישור, ונוכח התחייבות המשיבה להשיב את שתגבה ביתר לאחר 1.1.14 עד לתום תקופת ההיערכות, אני סבורה שיש מקום לקבל את הודעת החדילה.

על פי תצהירי חזות המשיבה חדלה מגבייתם של "חובות עבר".

התוכן בעמוד זה אינו מלא, על מנת לצפות בכל התוכן עליך לבחור אחת מהאופציות הבאות: הורד קובץ לרכישה הזדהה

בעלי דין המבקשים הסרת המסמך מהמאגר באמצעות פניית הסרה בעמוד יצירת הקשר באתר. על הבקשה לכלול את שם הצדדים להליך, מספרו וקישור למסמך. כמו כן, יציין בעל הדין בבקשתו את סיבת ההסרה. יובהר כי פסקי הדין וההחלטות באתר פסק דין מפורסמים כדין ובאישור הנהלת בתי המשפט. בעלי דין אמנם רשאים לבקש את הסרת המסמך, אולם במצב בו אין צו האוסר את הפרסום, ההחלטה להסירו נתונה לשיקול דעת המערכת
הודעה Disclaimer

באתר זה הושקעו מאמצים רבים להעביר בדרך המהירה הנאה והטובה ביותר חומר ומידע חיוני. עם זאת, על המשתמשים והגולשים לעיין במקור עצמו ולא להסתפק בחומר המופיע באתר המהווה מראה דרך וכיוון ואינו מתיימר להחליף את המקור כמו גם שאינו בא במקום יעוץ מקצועי.

האתר מייעץ לכל משתמש לקבל לפני כל פעולה או החלטה יעוץ משפטי מבעל מקצוע. האתר אינו אחראי לדיוק ולנכונות החומר המופיע באתר. החומר המקורי נחשף בתהליך ההמרה לעיוותים מסויימים ועד להעלתו לאתר עלולים ליפול אי דיוקים ולכן אין האתר אחראי לשום פעולה שתעשה לאחר השימוש בו. האתר אינו אחראי לשום פרסום או לאמיתות פרטים של כל אדם, תאגיד או גוף המופיע באתר.שאל את המשפטן
יעוץ אישי שלח את שאלתך ועורך דין יחזור אליך
* *   
   *
 

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

צור
קשר

כל הזכויות שמורות לפסקדין - אתר המשפט הישראלי
הוקם ע"י מערכות מודרניות בע"מ